Epizody(9)

Muzikálová féerie autora Jaroslava Dietla a Jaromíra Vašty z let 1967- 1968. Pamětníci si na pražského řezníka Rudolfa a jeho rodinu určitě vzpomenou a zaplesají. A ti mladší budou asi přijemně překvapeni tím, jak nápaditě se písničkové pořady mohou také dělat. O řezníku Rudolfovi (Darek Vostřel), který jaksi ve víru všedních dnů ztratil schopnost zasnít se, odpoutat se alespoň na chvíli od běžných starostí a trochu se "rozlétnout". Naštěstí je tu dcera Šárka (Iva Janžurová), která má zřejmě fantazie nadbytek (jak už to v patnácti letech bývá) a s pravou ženskou chytrostí přiměje ke snění i svého otce. A je nutno přiznat, že řezník Rudolf, když se do toho jednou dá, sní opravdu velkoryse... (Česká televize)

papaguy

I dnes neuvěřitelně svěže působící písničkový seriál. Normálně netrpím záchvaty nostalgie, ale nelze si nepovšimnout, že tehdejšímu mainstreamu dominovaly prvotřídní zpěvácké hlasy. Ne že by dnes bylo málo skvělých zpěvaček a zpěváků. Jen nejsou moc slyšet. Do médií jsou posouváni zřejmě podle jiných kritérií.:-D ()

Rodin

Příjemné a milé, tedy až do doby, než jsme byli osvobozeni, potom dostal seriál zcela novou a pro všechny zůčastněné jistě nečekanou dimenzi, v tomto případě ovšem perfektně zvládnutou. Škoda Vostřela, ten mohl zahrát ještě mnohé skvělé role. ()

Astrebleue

Můj nejoblíbenější původní český seriál. Mohli by se od něj učit všechny ty současné paskvily, co vznikají. Taky minimum prostředků, ale co s tim v rudolfovi dovedli udělat. ()

xxlch

Až se zvednete z křesla,projděte se lipovou álejí a poslechněte si píseň slavíků z Mardidu.Až budete mít v nohách tisíc mil zastavte se v hospůdce kde proberte s šenkýřem tvar džbánu a co že vám připomíná.Třeba potkáte dívku zlou a všimnete si že svítá. Pak chvíli blouděte po vlnách s korábem stokrát potopeným v bouřích. Není třeba aby jste přešli Jordá,řeku všech nadějí protože ždycky zbývá za šesták naděje aby jste došli k názoru ,že NEjste pro,aby válku ved tento svět a pokud najdete vhodný podkroví, požádejte miliu dívku o ruku,projděte chrámem Svatého Víta a vše si nechte posvětit motlitbou pro Martu................................Tohle je pouze výtah mnoha písní z tohoto muzikálového super díla.O tom že jsou tyto písničky nesmrtelné, není třeba nikomu říkat,pouze se znova a znova dívat a poslouchat a poslouchat a.... ()

Kajislav89

Můj nejoblíenější seriál vůbec. Je úžasné kolik krásných písniček se tu objevuje na jednom místě. Mnohé z nich se staly tak slavnými, že jejich původ v tomto seriálu upadl v zapomnění. Děj není příliš stěžejní, ale přesto jsou to příběhy milé a dobře vystavěné a některé postavy (i hlavní záporák dědeček) jsou opravdu k sežrání. Čeho si ale na seriálu cením nejvíc, to je jeho atmosféra. První díly jsou optimistické a svěží a lepší vyjádření atmosféry pražského jara si snad ani nedokážu představit. A všechno to nadšení a ideály nám byly přes noc ukradeny. Píseň pro Rudolfa III. je pro mě jedním z posledních ostrůvků, který se snažil všechno pozitivní a kladné udržet. Už však ne v roli humorné hříčky, ale v pozici jasně formulovaného manifestu. ()

Hrabovo

Já vím, že je to hudební žánr, dokonce teď píší, že muzikál, ale pro mne je to a navždy zůstane velmi zábavné, chytré a odvážné povídání o životě a době. Potěší ve své době velmi populární písně a jejich interpreti. Laťka jde dolů v tomto směru ve chvíli, kdy poslední díly začnou fungovat nikoliv jako příležitost dostat do televize to, co se poslouchá, ale psát přímo tématicky, muzikálově na jisté téma ( Monte Christo, Betlém). Ale to vůbec nevadí, neb hudba je tu vedlejší. Až na Modlitbu, samozřejmě! Zvláštní komentář si zaslouží půvab a originální hlasový projev Marty Kubišové a to, jak se Vašek Neckář pohyboval, tehdy to bylo zjevení (přichází po období, kdy zpěváci byli statické figury před mikrofonem) a i dnes se to dívám s radostí! ()

ostravak30

Píseň pro Rudolfa III. je zajímavý projekt, který napříč celým spektrem naší televizní tvorby působí značně ojediněle. Ještě zajímavější je však parta, která se tu sešla. Krom seriálového matadora (tehdy ještě začínajícího) Jaroslava Dietla se režie ujal Jaromír Vašta pro nějž se jednalo o druhý a poslední seriál. On byl pouze televizní režisér. Poslední seriálové role to byla i pro Dareka Vostřela, kterého já osobně si pamatuji pouze z Šíleně smutné princezny. Ještě zajímavější je, že tento herec, zde tak ostře se zastávající demokracie později hrál třeba i ve filmu Rudý primátor, což mu kariéru nezachránilo a stejně dál už hrát nemohl. Seriál je koncipován ve třech rovinách. Ta první jsou osudy řezníka Rudolfa a jeho rodiny a přátel. Další jsou samostatné, dnes bychom asi řekli klipy, které měli na svědomí slavní zpěváci. Kdo ví proč se tvůrci zaměřili jen na ty nejpopulárnější od Matušky, Vondráčkové Kubišové či Neckáře. Ti se objevovali nejčastěji. Třeba Gott zde účinkoval sned jen jednou. Některé písně zde nazpívané se pak staly velkými hity. A konečně třetí rovinou jsou představy řezníkovy a jeho dcery Šárky. Ty jsou obzvlášť zajímavé, protože se vydáváme jak do minulosti tak do budoucnosti. Pravda je, že třeba dinosaurus v poslední epizodě vypadal opravdu směšně, vlastně ani ne jako dinosaurus, ale spíše drak. Tvůrci si zkrátka hráli s fantazií a evidentně se natáčením také dost bavili. Vůbec nejdůležitější prvek je ale satira. Přes všechny problémy se ztracenou 9. epizodou, která musela být nadabována a navždy zmizelou šestou, s vyrovnáním se s okupací, hlavně v závěrečné epizodě byla znát frustrace a rezignace, přestože museli tušit, že tohle už jim režim odvysílat nepovolí, zaznívala politická a společenská satira neustále. Leckdy mezi řádky, většinou spíše naplno. Bohužel zde podobný pořad dneska šíleně chybí. Po revoluci vznikaly jen zábavné politické pořady, kde vlastně už neprobíhala satira, ale kritika zábavným způsobem. Dneska jsou tvůrci buď na jedné straně nebo na druhé a tak objektivní, nestrannou satiru dělat neumí. Závěrem jen dodám, že se mi seriál až na drobnosti celkem líbil, ale neskutečně mě zde iritovala Iva Janžurová, která hrála rozmazlenou, pyšnou holku, což jí šlo, ale byl na to strašný pohled. ()

javlapippi

Legendárny Dietlov počin o mäsiarovi Rudolfovi, jeho rodine a starostiach, doplnený snovými víziami a pesničkami. Prvé epizódy mi prišli ako na hodinu a pol roztiahnutá a vtipným príbehom doplnená "chvíľa pre pesničku". Zhruba od tretej časti to začalo mať poriadnu šťavu, zaujímavejšie scenáre a odvážnejší humor. Viac som sa rozpísal v komentároch k jednotlivým epizódam. ()

carl.oesch

Tenhle seriál je pro mně symbolem "osmašedesátého" víc, než cokoliv jiného a snad se přece jenom stane zázrak a kdesi se objeví onen poslední díl (z pravěku...), který se jako jedno z mála děl ztratilo takhle dokonale, na rozdíl od záplavy "trezorových" sraček, na kterých si kdekdo po roce 1989 začal znovubudovat kariéru, ačkoliv jejich úroveň byla stejná, jako normalizační díla a veledíla. Na rozdíl od Rudolfa.....že se ale Helenka Vondráčkovic musela snažit, aby soudruzi zapomněli, s jakým zanícením zpívala Přejdi Jordán. To Marta Kubišová za Motlitbu nebo Karel Černoch za antimilitaristický (a dnes již zapomenutý) protestsong rovněž z Betléma si dali stopky poněkud delší. ()

Lewaso

Ten seriál je učebnice 60. let ilustrovaná fantasticky fantazijními obrazy „puberťačky“ Janžurky a opentlená desítkami hitů nejen své doby, ale i současně oprašovaných. Jeden z počinů, kterému bych dal i 6 hvězdiček... ()

harycek

Ve své době jako malému klukovi(9 let) se mi tento seriál hodně líbil pro svou fantazii, humor a hlavně pro krásné na tu dobu moderní písničky!!Poté co na léta zmizel až jsem se bál že na věky!? Jsem rád , že je opět k vidění!!! ()

Gig

Zajímavý nápad provedený v pravou dobu. Člověk musí číst, poslouchat mezi řádky. Taky musí brát v potaz v které době tento seriál byl natočen. Výborné - dnes b& se řeklo až videoklipy uprostřed jednoduchého příběhu nebo spíš obyčejného života řezníka Rudolfa a jeho dcery. Díky tomu seriálu by některé písničky možná byly zapomenuty. Teď nemluvím o těch známých , ale i o těch míň známých, zato silných. Pokud se na tento seriál budete dívat dnešníma očima, možná si řeknete nuda a pěkné písničky. A máte možná pravdu. Tenkrát to asi byla bomba. Mudsíte asi opravdu u toho myslet a číst mezi řádky a uvědomit si, že je rok 1968. A vědět něco o té době. Době před těsně před okupací i po. Ne každý se na to takhle umí dívat. Píseň jako Modlidba pro Martu a i další jako ta od Černocha dostali jiný rozměr po okupaci. Mladým to už asi vˇubec nic neřekne, což je škoda. Pro ně to je málo akční, žádný příběh, postavy jako řezník a nějaká brejlatá slečna, černobílý seriál, hudba dávno minulá apd. K hudba z pohledu dnešní doby je to asi nejlepší. Šedesátá léta byla plná melodičnosti, krásných textů, výborných interprretů a i nápadů, jak to zvizualizovat. ()

martins

Nejlepší Dietlovský seriál, nádherné písničky, vůně svobody 60.let, herecké výkony D.Vostřela či pí.janžurové. Nadčasové hlášky, účast evropských hvězd H. Auffraye nebo U Jürgense, nejpovedenější asi díl Albrecht z Valdštejna, dále Betlém či Křeslo. Nejslabší asi Loupež století a příliš mne neoslovil ani Monte Christo, ikdyž je tam Modlitba. Po padesáti letech premiéra nalezeného dílu Dinosaurus bohužel jen s původními písničkami. ()

FISSSH

Celý seriál nemá chybu, díl Betlém je z něj asi (když se pomine nezbytná komediální část reality rodiny Vandasů; ale scéna, kdy Iva Janžurová vysvětluje narození Ježíška jako politickou událost, má taky něco do sebe) nejsilnější. ()