Snímek je dynamicky natočenou groteskou, jakýmsi leporelem lidských osudů, které se před námi odehrávají v rychlém tempu, s nadhledem a humorem. Skvělé herecké výkony, dobové hity i scénická hudba K. Svobody, to vše pod taktovkou zkušeného režiséra V. Polesného z něj činí filmovou lahůdku. Filmová adaptace slavného románu V. Párala je hořkým obrazem lidské touhy po požitcích, moci, majetku i panoramatickým záběrem opakujících se situací dějin moderní společnosti. Motorem příběhu je výbušná síla nenávisti těch „dole“, toužících po rozkoši lásky a společenském uplatnění, a kultivovanost, ale i únava světa lidí „nahoře“, kteří se už dost namilovali a užili moci, a tak vlastně rádi podléhají náporu barbarství. Vylhané naděje roztáčejí vždy znovu a znovu šílený kolotoč lidského života až k závěrečným ztraceným iluzím. Ústředním místem děje je dům v Ústí nad Labem, kde se střídají náhodní i trvalí zaměstnanci místní továrny. Příběh Borka Trojana (J. Langmajer), ambiciózního inženýra, a jeho lásky k Zitě Gráfové (Z. Adamovská), manželce ředitele továrny, příběh mladičkého Romana Gráfa (J. Prachař), zoufale až k sebezničení milujícího neklidnou Maddu (K. Kloubková), to jsou základní osy mnohavrstevného vyprávění, odehrávajícího se v průběhu šedesátých let s přesahem do doby po roce 1989. (Česká televize)

Allan

Obecně nerad hodnotím české filmy, protože když napíšete, že výkon Toma Cruise ve filmu XY stál za starou bačkoru, vyvolá to mnohem menší odezvu, než když hodnotíte vážné, hluboce lidské české filmy a herce v nich se pitvořící. Navíc mi stále častěji připadá, že dvě třetiny současné české kinematografie jsou neuvěřitelně povrchní a nevěrohodné, dialogy suché a herci toporní. V Milencích každý herec odvedl takový ten svůj standardní výkon (ne nepodobný nedělním inscenacím na ČT1), nikdo svůj stín nepřekročil. A tak pro mne zůstávají nejvydařenější kratičké scény s Janem Vlasákem v roli ředitele Gráfa, zvláště pak úchvatný rozhovor (monolog) v jeho kanceláři se slizkým bonzákem Boganem Tušlem. „A budu ti tykat, soudruhu!“ ()

Odpadlik

No - knížku jsem nečetl, takže k filmu asi přistupuji trochu jinak než většina těch co ji četli a napsali ty "strhující" kritiky. Líbila se mi ... nebo spíše podle mého byla dobře zachycená atmosféra ospalého severočeského města v létě '66, stejně tak jako ona "bezmoc", šeď, nuda, marná snaha hlavních postav. Hudba byla velmi příjemná, protože tuhle hudbu mj. můžu. Bylo tu dost dobrých hereckých výkonů. Někdo odsuzuje postavu Ondřeje Vetchého jako možná nevěrohodnou, ale takoví lidé existují, pár jich znám, věřte mi. Která postava mi naopak přišla trochu přehnaná, byla ta doktorka Veroniky Žilkové. Připadalo mi, jakoby sem občas sklouzla z nějakého dalšího dílu Tele Tele. Co se týče kamery - nevidím to tak špatně, jak se tu mnohde píše. Jak už jsem napsal, atmosféru se podle mého vystihnout podařilo, to je přece také zasluha kamaramana, ne? Nemůže být pokaždé kamera ohromující v každém detailu, v každé scéně, nemůže být akční, dokumentární, co já vím ... Tady prostě kamaraman svou práci odvedl. Přesto však dávám tři hvezdičky kvůli několika hluchým místum a ke konci už podle mého zbytečného natahování děje. ()

hlína

Tak tohle sem na první pokus nebyl ani schopen dokoukat a abych tomu dal druhou šanci tak to musí trochu vyhnít. Děj filmu nedrželo vůbec nic pohromadě, byla to jakási slátanina jednotlivých záchvatů které sice herecky byly podány srozumitelně ale vůbec sem netušil o čem se ty lidi baví... tolik debilních charakterů v jednom baráku mě přesvědčilo, že film se řadí do žánru sci-fi... ()

sanikope odpad!

Nechce sa mi ani veriť že na takýto projekt sa našli peniaze. Telenoveli patria do TV a nie do kina. Jediný rozvinutý pribeh vo filme mal Ondra Vetchý- a aj to velmi slabý, ostatný hrdinovia sa tam len tak mihali bezmyšlienkovito a bezcieľne. Akoby deň pred natáčaním stratili scenár. Zlata Adamovská akoby bola na konkurze do Star Wars a Žilkova čoby natáča Teletele. Ale aby som sa iba nesťažoval Petra Špalková by si zaslúžila za svoju medziľudskú charakteristiku delenia na 2 druhy i celých 5*. Ale i tak film nevytrhla z biedy. ()

josieaddms odpad!

Páral je špatný spisovatel, Polesný je špatný režisér. Až na výjimky obsadil špatné herce. Film má špatný scénář, a špatnou hudbu Karla Svobody. Jakub Prachař a jeho šestnáctiletý (?!?) Románek by si sám o sobě zasloužil pět hvězdiček. Ale jinak film si nezaslouží nic než prachsprostý odpad!. ()

Cerion

Nejedná se o příjemný film hlavně proto, že se nejedná ani o příjemnou knihu. Musím uznat, že atmosféru knihy vystihl film velmi zdařile. Všechny postavy zachvacuje neustále se opakující nuda, závist, deprese a přízemní touha po uspokojení všemi dostupnými prostředky. A to vše bez sebemenší stopy po smyslu života. Hrozivá doba, která pomohla těmto vlastnostem v člověku zakořenit, je zde vykreslena velmi reálně. Není se čemu divit, že se nejedná o příjemný film. ()

Mocoft

Jedno z největších českých filmových zklamání roku 2004. Když už film s tematikou povrchních vztahů, tak už Post Coitum! ()

aik

Spíš 30% a to hlavně za pány Vetchého, Langmajera a paní Adamovskou. Jinak podle mě všichni přehrávali, i když to byl asi u většiny záměr. Celkem se dá říct, že jsem se nezbavil pocitu, že je to film o ničem a na nic. Jako karikatura doby postrádá něco zajímavého a zbytečně vhání osudy postav do extrému, přičemž pro autora existuje pouze černobílý svět. Jsem sice poněkud mladšího data, ale mám pocit, že právě tehdy byly nejčastějšími barvami odstíny šedi. Zkrátka Párala moc nemusím. ()

KdG

Zvláštní atmosféra filmu, velmi slušné herecké obsazení, ale celkově to je jen na průměr. Knížka je lepší. ()

D.awi.d

Jaká je nejlepší Kačka ? ................ Šukačka.A v tomhle filmu jí je opravdu hodně.Bohužel to je tak jediný plus... ()

megan017

Oh ne. Jeden z těch typů filmů, u ktereýho se modlíte, aby vypli proud, nebo přinejmenším kleknutí televize. Film jsem si tolikrát přetáčela nazpět, abych pochopila o co vlastně jde a nedostalo se mi odpovědi, vůbec nechápu o co kráčelo, jaký měli postavy význám, kolem čeho se příběh točí, jaká je pointa toho, že se pořád jen hádají. Proč na sebe šijí podrazi, kvůli jakému zisku? Film prostě tomu nedává prostor. V knize to třeba vysvětlené je, ale tady se člověk mizerně chytá. Adamovská je prostě hrozná herečka, pěkná, ale hrozná. Ovšem její postavu jsem jako jedinou z těch všech pochopila. Ženská s krizí středního věku, nechce pustit své mládí, nechce si připustit, že už vysloužila. Milenci a vrazi, to je dost výstížný název, protože co jsem pochopila, tak se jen souloží a zabijí. Tu jednu hvězdičku dávám hlavně sobě za to, že jsem byla schopná ten film přetáčet zpátky. ()

kosoj

Není to dobrý film, nemůžu ale popřít, že má jisté kouzlo. A nejedná se o to „trapné, až geniální“, ale o jistou formu fetiše. ()

Jaromír

Jak slyším "dílo strhující svou originální imaginací", tak se mi chce zvracet. Film jsem viděl a nepamatuji si z něho skoro nic. ()