Snímek je dynamicky natočenou groteskou, jakýmsi leporelem lidských osudů, které se před námi odehrávají v rychlém tempu, s nadhledem a humorem. Skvělé herecké výkony, dobové hity i scénická hudba K. Svobody, to vše pod taktovkou zkušeného režiséra V. Polesného z něj činí filmovou lahůdku. Filmová adaptace slavného románu V. Párala je hořkým obrazem lidské touhy po požitcích, moci, majetku i panoramatickým záběrem opakujících se situací dějin moderní společnosti. Motorem příběhu je výbušná síla nenávisti těch „dole“, toužících po rozkoši lásky a společenském uplatnění, a kultivovanost, ale i únava světa lidí „nahoře“, kteří se už dost namilovali a užili moci, a tak vlastně rádi podléhají náporu barbarství. Vylhané naděje roztáčejí vždy znovu a znovu šílený kolotoč lidského života až k závěrečným ztraceným iluzím. Ústředním místem děje je dům v Ústí nad Labem, kde se střídají náhodní i trvalí zaměstnanci místní továrny. Příběh Borka Trojana (J. Langmajer), ambiciózního inženýra, a jeho lásky k Zitě Gráfové (Z. Adamovská), manželce ředitele továrny, příběh mladičkého Romana Gráfa (J. Prachař), zoufale až k sebezničení milujícího neklidnou Maddu (K. Kloubková), to jsou základní osy mnohavrstevného vyprávění, odehrávajícího se v průběhu šedesátých let s přesahem do doby po roce 1989. (Česká televize)

neliCZka

Knihu jsem nečetla, snad je lepší než film. Měla jsem problém zařadit film do nějaké "škatulky", jako komedie mi to moc nepřipadá. Příběh rozhodně není špatný, ale provedení filmu bohužel je. ()

SenFlxr

Knihu jsem četl a líbila se mi. Film mě zklamal, především postava, kterou hrála Zlata Adamovská, dle knihy to totiž měla být přitažlivá žena. Druhá hrůza byl Langmajer v pasáži, kde hrál již starého muže, to jak vypadal mě přišlo spíše legrační. Škoda nevyužitého potenciálu příběhu, škoda obsazení. ()

mr.bredok

Děj filmu se táhl jako med a čím více jsem toho medu slízal, tím méně mě zajímalo jak to všechno dopadne. Vydržel jsem, ale teď pár měsíců po shlédnutí tohoto díla už vpodstatě nevím o co šlo. ()

Perchta6

Souhlasím s kleopatrou, kniha je dobrá, velmi dobrá. Film nevystihl ani polovinu její kvality, a to i přes dobré herecké výkony. ()

Don Kryspin

Knihu jsem nečetl a k filmu jsem se dostal náhodou - pouštěl ho řidič v autobuse na jedné dlouhé a únavné cestě domů z Vídně. Od prvních záběrů mi film připadal strašný (místy až odporný) a vysloveně jsem litoval těch pár dětí, které s námi v autobuse jely a na tohle se musely koukat. V logice děje i jednání postav jsem se docela orientoval a rozuměl jim (vyrůstal jsem za komunismu), ale prostě se mi to nelíbilo. Kdybych měl možnost odejít "z kina", určitě to udělám. Takhle jsem to musel dokoukat a tím pádem jsem se dočkal i nečekaně silného konce. Poslední čtvrtinu filmu hodnotím jako docela povedenou a na poslední chvíli mě s filmem aspoň trochu smířila. Z chystaného hodnocení "odpad!" to vytáhla až na dvě hvězdičky (což ale stále není žádný zázrak). ()

aknamor

Knížka mě naprosto uchvátila a jednu dobu jsem ji tahala skoro všude, na film jsem se tehdy poměrně těšila, ale atmosféra filmu se atmosféře knihy absolutně nevyrovná.. A kdybych knihu nečetla, film by mi připadal asi ještě horší. Tady je až na Vetchého a Adamovskou špatně asi úplně všechno. ()

Luswani

Zbytečně moc rozehraných příběhů, jejichž kvalita kolísala od hrůzy v čele s Kloubkovou a Langmajerem, až po skvělé momenty jako z naprosto jiného filmu. Myslím tím scény s Ondřejem Vetchým a některé i s Veronikou Žilkovou. Chvílemi byla znát lehká inspirace filmem Pelíšky, kterému se ale samozřejmě nemůže tento film vůbec rovnat. Scény po dvaceti letech na mě působily už nadstavovaně. 60% ()

Alden_Larson

Docela zajímavý film, ale je toho v něm hrozně moc. Je k prasknutí nacpaný postavami a vedlejšími ději, což pak způsobuje, že některé z vedlejších dějů zůstanou bez rozuzlení. Postavy byly většinou zajímavé, ale proto, že jich je ve filmu tak moc, si s nimi všemi nedokáže poradit a některé nenechává nic dělat. Herecké výkony se mi líbily nejvíc, některé byly dokonce skvělé a někteří herci mezi sebou měli skvělou chemii. Prezentace byla fajn a hudba také, ta mi ale místy přišla trochu melodramatická. 6/10 ()

Lewaso

Po téměř 30 letech jsem si ten film šoupnul ještě jednou. Musím říci, že se na něj dnes dívám jinýma očima a dílu je to ku prospěchu. Knížku jsem četl v minulém tisíciletí a ten pocit hořkosti z lidského chování, který jsem tenkrát měl, se si mě ve filmu opět našel. Flašinet osudů, kdy jedni s velkými plány nahrazují druhé a zapadnou do stejných kolejí, jejichž dunění je pomalu uspává a jejich původní místa nastupují kopie jich samých... ()

Mínós

Už dlouho mi nikdo tak nemluvil z duše jako Langmajer, když někde kolem 40. minuty zařval: "Táhněte všichni do hajzlu!" 2/10 za Adamovskou a sem tam nějakou pěknou písničku. ()

Salvator

Páralovy knihy měly své kouzlo. Jejich filmová zpracování ale notně pokulhávají. A nezměnil to ani tenhle film. Dějová linka jednotlivých postav co chvíli ztrácí kontinuitu a nabízí tak především změť vztahů, kde "jde každý s každým". V tomto případě sice bez laciných explicitních scén, ale ani to snímku nepomáhá. ()

rigby

Vladimír Páral napsal lepší romány než tento. Film nedokázal zcela zachytit knižní předlohu, i když atmosféru ano. Proto dávám ještě slušné hodnocení. ()

f1

Velice jasně podaná reklama na české ženy - všechny jsou k*r*y... stará, mladá, chytrá, bohatá... docela slušná depka, ne??? Proto asi Páral není prodávaný jako Dan Brown. ()