John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

Nivenx

První díl Ramba by si zasloužil opravdu nějaká velká ocenění. Poprvé jsem film viděl, když sem byl malý prcek a chtěl jsem si na Ramba hrát. Po letech je to stále velkým dílem, které má svou perfektní hloubku s geniálním vykreslením povahy a charakteru válečného veterána, který v civilním životě není vítán. 75%. ()

SeanLSD

Po tom, čo sa s ním stalo v ďalších dieloch, teda sploštení, zozábavnení a zbrutálnení - sa trochu zabúda na to, ako Rambo začínal.. - podobne ako prvý ROCKY ako v podstate sociálna dráma, takmer totálne ale prekrytá masívnym akčným náhulom - a už úplne na to, že je to povodne vlastne románová postava (podľa debutantskej knihy majstra akčného románu Davida Morrella z roku 1972). Problémom filmu je, že je to predsa len brutálne pritiahnuté za vlasy - a nie tak dobre zrežírované, aby to nebolo vidieť. Problém Ramba samotného je, že na začiatku hovorí málo, a na konci príliš. Chápeme, že má traumu, ale keby dokázal šerifovi odpovedať aspoň jednou celou vetou a nie naňho iba civieť ako taká ovca, nemuselo to tak dopadnúť.. - podobne ako keby sa potom policajti nechovali ako totálne vypatlaní fašisti. V knihe je Rambo ďaleko zhovorčivejší a príbeh poskytuje rozumnejší vývin, a pritom sa nezľaví z akčného tempa ani počtu obetí. To, samozrejme nič neznamená pre osemdesiatkových filmových nadšencov uctievajúcich zrod akčnej ikony, ktorá sa potom v komiksovej dvojke poriadne odtrhne z reťaze... ()

panMartin

Je radost zjistit, že váš oblíbený film z dob základní školy se vám ohromně líbí i po těch dlouhých letech. Rambo je Rambo, kdo to neviděl jako by nebyl. Sylvester je prostě akční hrdina, neohrožený bojovník a zamindrákovaný veterán z vietnamské války. Film má příběh, který doplňuje dobrá akce. Pro roli Ramba bych si nikoho jinýho nedokázal představit. Rambo je pro mě synonymem odvahy a síly. Není to žádný superhrdina, ale obyčejný člověk z masa a kostí. Taky jsem film prvně viděl jako špatnou kopii na VHSce s ještě horším dabingem. Nestárnoucí film, který mohu vidět stále a stále dokola a nic na své síle neztrácí. Ani ne tak akční, jako především psychologicky strhující film s brilantní Stallonem. ()

CinemaRanger

Rambo, jakožto jedna z nejikonictějších postav akčního filmu nemohla být lépe natočená než jak ji známe dnes. Stallone zahrál postavu vojenského veterána jako by tu hrůzu sám zažil a je podivuhodné jak je film uvěřitelný. Skvělá akce i po těch letech je to stále parádní film. ()

hans500

Akční film z 80. let s minimem akce... a to je velká výhoda. Překvapivě velký důraz na příběh, který tvůrci ve velmi kvalitným scénáři skvěle rozvedli, nechybí myšlenka ve výtečném zpracování. Realisticky vyvedená atmosféra, zajímavě napsaný netradiční hlavní hrdina. Jeden z mála filmů (Rocky, Země policajtů) kde Sylvester Stallone předvádí slušný herecký výkon, Richard Crenna ve své roli (který svou roli zparodoval ve Žhavých výstřelech 2) dobrý a exceluje Brian Dennehy. Závěrečný Rambův monolog je perfektní a Stallone je v něm přesvědčivý. Také hudba stojí za pochvalu a film si udržuje nebývale svižné tempo. Rambo: První krev je zkrátka film kterému chybělo málo (krapet lepší režie, původně zamýšlený závěr...) a mohlo jít o opravdové mistrovské dílo srovnatelné s jinými filmy s tématem vietnamské války (např. Narozen 4. července). Další díly (především třetí) jsou již mnohem horší a kvalit První krve nedosahují. ()

Vecko99

Příběh o vojákovi, který se marně snaží zapojit do společnosti. Místo toho, aby lidé ocenili jeho přínos, tak jím pohrdají a koukají se na něj skrz prsty, proto se Rambo odebere do lesů, kde sám zničí několik policejních jednotek. Důkaz toho, že na dobrý akční film není potřeba rozpočet 100 milionů a hromadu triků. ()

Doudis19

John J. Rambo, synonimum akčního hrdiny. První krev je překvapivě realistický a důvěryhodný snímek o tom, kam až může zajít vietnamské trauma. V typickém podání Sylvestera Stalloneho vznikla nesmrtelná ikona, která výrazně navýšila počty obětí v dalším vývoji akčního žánru. ()

chelseaman22

Typická gerchánovka! Sylva má zjevně ADHD, jinak by nebyl takový provokatér. Jeho provokace způsobí pocítění kopanců na těle vlastním plus zadýchání přetlustého kapitána. Sylva má stejně jako ve snímku Rocky inteligenční kvocient tak 75 bodů. Honička po zablácených cestách v kopcích Wyomingu připomíná erzetu WRC ze zamlžených koutů západní Anglie. Sylva skončí téměř nahý ergo použije pytel jako pončo a hle - jeho koktejlky vypadají přesně jako top Statečného srdce. Na film se kouká dobře, ale já si prostě nemohu odpustit používat mozek - Sylva seskočí ze skály, šedesát metrů padá do hlubin údolí, načež jeho dopad zbrzdí urostlý to smrk, jež mu musí z dutiny břišní udělat pěkný koktejl. Ale Sylva se zvedne a mastí si to dál do města, kde pobíhá s kulometem a střílí po všem, co se hýbe. ZAJÍMAVOST: Most přes který se Sylva řítí s Pragovkou je jako úplně vystřižený ze snímku Muži, kteří nenávidí ženy! 12% Celosvětový výdělek k 9. 4. 2013: $125,212,904, což je 8,35 násobek budgetu..........1,402. nejvýdělečnější snímek historie ()

VaHo

Stallone v životní roli, drsné prostředí amerických hor a policisté kteří jsou vedeni šerifem, jehož slovo je zákon. Zkrátka klasika, která se nikdy neokouká. ()

Motinski

Začiatok série a hneď najlepšia časť. Najosobnejšia, najmenej prehnaná a najviac uveriteľná oproti ďalším, zároveň aj dosť nekompromisná a akčná. Stalloneho mám síce radšej ako Rockyho, no Rambo je aj po tých rokoch neskutočná klasika medzi akčnými filmami. ()

Sfinkter

John J., válečný veterán a tvrdý chlapík, který se trápí svými vzpomínkami, ale nikdy se nevzdávající a vždy myslící na svou čest. V hlavě to díky válce ve Vietnamu nemá úplně v pořádku, proto se v něm po zatčení za potulku probouzí válečník a klidné podhorské městečko, kterému šéfuje ctižádostivý šerif Will, srovná se zemí. Film jako takový válku odmítá, ale historie se nedá vrátit a proto jediné, co mohou Američané dělat, je respektovat válečné hrdiny a pomalu zapomínat. ()

Mrkvič

Vykulenej Stallone, lehce přehnaný místní šerif, ale jinak suprovej film o frustrovaném veteránu z Vietnamu výborně akčně podaný. Prostě klasika na kterou se dá dívat vždycky. ()

st.verka

Jeden z mých nejoblíbenějších Stalloneho filmů. Příběh člověka, jakých byly stovky. Bojoval ve Vietnamu, jak mu tvrdili, za svou vlast a všechny ty prožité hrůzy zanechaly na jeho duši hlubokou ránu. Za ty roky ztratil přátele, práci, místo ve společnosti a s těmi, co mu zbyli, ztratil společnou řeč. Pro společnost byl hrdina, ale lidem byl najednou na obtíž. Toužil po jediném - po společnosti toho, kdo prožil totéž, co on, po tom, kdo mu rozumí. Nepochopitelné nepřátelství lidí ho jako štvance nakonec donutilo udělat to, co uměl nejlépe - bránit se. ()

Jizni Tlapa

První a zároveň nejlepší Rambo je ukázkou Rambovi síly a výjimečnosti! Rambo jednička je úžasný i hlavně tím, že dívak neví, co může od Stalloneho očekávat. John přichází do města se spacím pytlem přes rameno a legendárním rambo nožem za pasem, aby ukázal komplet policejní i vojenské jednotce, že ne vždycky je v jednotě síla! ()

DJ Rocco iNc

Jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias. Starý veterán John Rambo (SLY) vs. trápny šerifko a jeho podskoci. Bez RAMBA by bola svetová kinematografia oničom. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)