• klima777

Vera Drake vyznává systém a povinnost. Potřebuje je. Proto se stará o rodinu. Proto provádí potraty obstarožním nádobíčkem. Je přesná. Vždycky pomáhá... Protože tak je to přece správné... Ovšem když jsou její pravidla narušena, Veřin svět zbavený falešného centra securitatis se hroutí. Film neúprosný jako švýcarské hodinky. Film těžko snesitelný. A nenechme se mýlit, ani zdaleka nejde "jenom" o potraty. Čili: Dvě velmi subjektivní hvězdičky. Imelda Staunton hraje skvěle, tudíž jsou především pro ni. A nepokrytě přiznávám, že kdyby byl hlavním "hrdinou" někdo sympatičtější, mé hodnocení by bylo vyšší. Paradoxy? Jsem zkrátka povrchní děvče...(18.9.2011)

• Freemind

Komorní drama s kontroverzní ústřední postavou, hodnou starší paní, která pomáhá děvčatům potratit. Bohužel všechny klady - civilní režie, slušná atmosféra, pár výborných hereckých výkonů - spolehlivě ubil děravý scénář. Druhá polovina je vlastně nekoukatelný sled přepjatých emocí a nic nevnášejících proslovů.(18.12.2012)

Dá sa povedať, že bez hlavnej predstaviteľky (a samozrejme scenára, do ktorého ju zasadili) by holá kostra príbehu bola len tuctovou snahou o porýpanie sa v téme, ktorá v morálnych názoroch patrí medzi najkonfliktnejšie. Určite práve potraty môžeme zaradiť do oblastí, ktoré 99% ľudí rozdeľujú na dva tábory. Tento film však nedrží ani jednej strane a brilantný výkon Imeldy Staunton dáva príbehu nový rozmer a neuveriteľnú hĺbku dotýkajúcu sa duše jednoduchého človeka. Duše dobrej ženy, ktorá nikdy nechcela nikomu ublížiť a predsa poskytuje pomoc, ktorú spoločnosť za ubližovanie či priamo vraždu, považuje. Duše tak jednoduchej, že pri plnom uvedomení si svojich činov sa nezadúša plačom od strachu z potrestania či od ľútosti nad tým čo vykonala, ale od hrôzy nájdenej v náhle otvorených dverách zakázanej izby svojho podvedomia, kam predtým nikdy nevstúpila. 4,5*(23.5.2006)

Imelda Staunton podává obdivuhodný herecký výkon, její postava je veskrze sympatická - a v tom je možná právě kámen úrazu. Jakákoliv sobecká zištnost je Veře Drake cizí, se svými klientkami hluboce cítí a tomu až tak úplně nevěřím. Tento film by si určitě zasloužil nadprůměrné hodnocení, ale jestliže jsem Chabrolově vynikající "Ženské záležitosti" dal 4 * nemohu dát Leighovu snímku víc než 3. Za vidění a zamyšlení ale určitě stojí.(3.8.2008)

Ono, do prvej polovice to bolo vynikajúce, potom však príde tá druhá, v ktorej Veru vypočúva polícia, a to už je održku. To som normálne išiel vyletieť z kože, chcel som skočiť do deja a jednu jej vylepiť, nech už to všetko konečne vysype! Práve kôli tejto " letnej sánkovačke" jednu hviezdičku uberám.(8.1.2010)

• - Rozpočet byl tak malý, že během předposledního týdné došly peníze, a tak musel Leigh a herci další týden zkoušet, než mohli dále natáčet. (Cheeker)

• - Kromě Imeldy Staunton žádný další herec nevěděl, že je film o potratech, dokud to nezjistila jeho filmová postava. Každý herec věděl nějaké informace pouze o své postavě. (Cheeker)

• - Proces natáčení trval zhruba rok. (Cheeker)