Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

klukluka 

všechny recenze uživatele

Moc pěkné. Uměřené, realistické. Příliš okatě z toho vybočovala pouze bratrova mladá žena. Závěr bych naopak uvítal o něco dramatičtější, pochopení pro Veru měly nakonec i spoluvězenkyně (před nimi se k ní chovali maximálně slušně a lidsky už policajti a většina rodiny). Nic to ale nemění na tom, že je to výborně natočený, malý velký film. ()

Vitex 

všechny recenze uživatele

Nic proti Leighově (mimochodem skvělé) režii, ale chtělo by to snad pár zcizovacích efektů nebo nevím čeho, aby se divák dostal aspoň na chvilku ven z (mimochodem velmi poutavého) příběhu a aby si hlouběji uvědomil, že si při vší dobrotě stejně za zničení svého štěstí (a své rodiny) mohla sama - tedy aby film získal obecnější rozměr (i když jednou za čas pěkně udělaný doják neuškodí). Ono to tam samozřejmě je, ale kdyby se na to šlo spíš než přes emoce přes rozum, byl by film jistě ještě silnější. Jinak mě překvapilo (a potěšilo), že se Leighovi opravdu podařilo nepřiklánět tam ani tam.. (i když já jsem měl jasno). Snad jen jediný problém : celou dobu jsem myslel, že je film natočen podle skutečné události (skutečné oné ženy) a vše jsem bez pochybnosti polykal - ale zpětně mi už chování paní Drakeové tolik věrohodné nepřipadá. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Válkou vyrabovaná Anglie 50. let. Syrovost. Herci, které by s nabídkou práce sotva oslovil nějaký módní časopis. Obnošené oblečení. Nepříliš prosvětlené interiéry. První polovina, kdy nás Leigh nechává bez jakékoliv manipulace sledovat každodenní úkony paní Very Drake, je právě díky autenticitě všeho okolo fascinující. Její ilegální provádění potratů režíruje se stejnou střídmostí a nezaujatostí jako drhnutí zábradlí, o to více má nejspíš vyniknout následné „vytržení“, náhlá konfrontace hrdinky s něčím jako je stát a zákony. Emoční účinek druhé, trýznivé hodiny, mě však i přes excelentní výkon Stauntonové naprosto minul. Na druhou stranu jsem si mohl s čistou myslí a racionálním odstupem přebrat, co si režisér/scénárista (pevný scénář fakticky neexistoval) o tématu(ech) myslí, resp., co chce, abychom si mysleli. Jak tomu u „těžších“ filmů bývá, není to jednoznačné. Nezpochybnitelné je jedno – spravedlnost nemá srdce. 75% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Radko, Anglie ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byl doják! Ale neuvěřitelně zajímavý doják, který nemohl nechat nikoho klidným. Imelda Staunton zde prostě exceluje a všechna její ocenění za tuto roli jsou ve správných rukou, protože takový herecký výkon, díky kterému herečce uvěříte každé slovo, každý pohyb, každý výraz, každé pohnutí mimických svalů i její oční výraz plný dojetí, smutku ale i lásky, ten prostě musí být oceněn. A přesně tohle se mi stalo v tomto filmu. Imeldě Staunton jsem věřil vše, co předvedla. Bravurní herecký výkon, za který nezbývá než smeknout. Jen škoda neproměněné nominace na Oscara, ten by byl určitě ve správných rukou. Ale abych se vyjádřil i trochu k ději. I dějově to byl velice povedený film, který ve mne nevzbudil ani malý náznak nudy a bylo stále na co koukat. Takže i po této stránce velice vydařený film. Navíc i herecké výkony ostatních aktérů jsou snadno uvěřitelné a doplňují specifickou atmosféru tohoto snímku. Takže za sebe uděluji maximální hodnocení a jsem rád, že jsem mohl tento snímek vidět. ()

dANo 

všechny recenze uživatele

Rozhodovanie medzi 4 a 5* u mňa nakoniec ovplyvnil úžasný herecký výkon Imeldy Staunton. Takže s radosťou konštatujem, že toto je druhý Leighov film, ktorý som videl a obom som dal plný počet. Zobrazenie náročnej doby, kedy okrem ťažkého zháňania si práce na živobytie, je u hlavnej hrdinky možnosť pomáhať a jej dobré srdce takú možnosť neodmieta... Aj napriek tomu, že je to nelegálne. :o( ()

Galerie (13)

Zajímavosti (11)

  • Celý film byl natočen bez scénáře. Scénář filmu byl poté v roce 2005 nominován na Oscara. Mike Leigh řekl, že musel připravit scénář tak, aby mohl být poslán členům Akademie, protože ve skutečnosti tento scénář vůbec neexistoval. (Cheeker)
  • Režisér Mike Leigh prosil herce, jestli by si ve filmu nemohli broukat nějaké melodie, protože si nemohli dovolit koupit práva na hudbu. (Cheeker)
  • Kromě Imeldy Staunton žádný další herec nevěděl, že je film o potratech, dokud to nezjistila jeho filmová postava. Každý herec věděl nějaké informace pouze o své postavě. (Cheeker)

Reklama

Reklama