Ligeina hrobka

• Velká Británie The Tomb of Ligeia (více)

Od smrti své ženy Lygeii (Elizabeth Shepherd) se šlechtic Verden Fell (Vincent Price) oddává smutku. Tu potkává lady Rowenu (Elizabeth Shepherd), jež jako by Lygeii z oka vypadla. Vezme si ji. Jeho štěstí však netrvá dlouho. Zdá se, že se Lygein duch ujal vlády nad jeho novou manželkou... Filmové zpracování látky velkého imaginátora Edgara Allana Poa. (Pohrobek)

liquido26

Hodně zvláštní horor. Nevzpomenu si podle, které Poeovy povídky je natočen, neboť mi příběh nepřipomíná nic, co jsem od něj četl, ale opět se zde objevují pro Poea tolik t ypické motivy, jako v jiných filmech, včetně slavné černé kočky. Mimochodem, myslím si, že kdyby se film jmenoval The Black Cat, bylo by to možná výstižnější. ()

corpsy

Miestami až príliš zdĺhavé a pomalé. Od Cormana som čakal hutnejšiu atmosféru, a pri ďalšej adaptácia E.A.Poea dvojnásobne. Záver, ktorý má to, čo celý predchádzajúci dej postrádal, už snímok ako celok nezachráni. ()

Tayen

Typický Corman s celou svou posedlostí Poem a zálibou ve dvorním herci Vincentu Priceovi. Opět nastupuje přehnaně melodramatický a tajemný hlavní hrdina trpící pocitem viny a ztrátou blízké osoby. Opět je nablízku hrob a hrůzná minulost klepe na dveře, a nedokáže ji zastavit ani novomanželka, která se ze zajímavé ženské postavy mění v typickou ustrašenou a milující ženušku, již pronásleduje všechno a všichni a nová domovina není tak bezpečná a romantická, jak se na první pohled zdálo. Kdo čeká Cormana dostane další film natočený podle jeho známé šablony. Jedinou novinkou jsou exteriéry, do kterých se štáb ubral. Ale ani to film nezachrání před strašlivou neoriginalitou, předvídatelností a už milionkrát viděnými postavami i s jejich otřepanými dialogy. ()

Gorehound

Výborná gotická Cormanovka, ktorá si z predlohy E.A. Poea berie raz to a tam zas ono a skladá to do vynikajúceho, plynulého deja, kde zamrzí akurát absencia "záverečného šoku" alá Usher, takej tej desivej bodky na záver. Ale inak svižná réžia v uchvatnom Anglickom prostredí, Price ako vždy kráľ "tragického herectva" a skvelý príbeh aj pointa. ()

Martin741

Ale jo, tieto stare honosne izbyv starych filmoch a vseobecne aj tieto starinky ja mozem. Trochu sa v tom filmovy divak ztrati, ale tempo bolo dobre a zhruba od strednú ma film drzal v napati toho, co sa bude diat. Vincent price to pekne drzi nad vodou, rezisersky sa ale nemozem ubranit dojmu reziserskej rutiny. Herecke vykony u hororov krivaju, to je dlhodoby problem a finale trochu odbite neposobi moc napinavo, i ked ta cierna macka mala cosi do seba : 77 % ()

filmmovier

Další film ze série Poe - Price - Corman. Rozhodně nejvýpravnější a dost možná i nejlepší. Ligeina hrobka se odehrává narozdíl od předchozích filmů více v exteriérech (zřícenina, dokonce i Stonehenge) a v kombinaci s klasicky temnými a tmavými interiéry to celkové atmosféře jen a jen pomáhá. Příběh plyne skvěle, Price má neskutečně skvělý brejle a hlasem a obličejem hraje naprosto dokonale. Ze všech Poevých adpatací prakticky jediný, který bych se nebál označit slovem horor, protože Ligeina hrobka má nejvíc hororových prvků a celkově je mnohem výpravnější, což jí jen prospělo. Za mě naprosto perfektní příspěvek do "série", která je už tak zatraceně kvalitní. Tohle mi ale fakt sedlo, a proto je škoda, že to tady má modrou barvu. Protože když se tradiční Poeův romantismus kloubí s klasickým děsem, je tam Stonehege, strašidelný starý barák, rozbitý hrad a Vincent Price (a brejle) já jsem prostě v sedmém nebi a nevidím důvod proč něco vytýkat, protože je to prostě fakt dobrý. 100%. ()

jefff

Jedna z těch slabších Cormanovek s Vincentem Pricem. Ale jelikož Poe je můj oblíbenec, Corman s Pricem jakbysmet tak je to pro mě i tak příjemná chuťovka :-) ()

HiddenDragon odpad!

Asi jsem kapku mimo, ale ja to nepochopil. Na obalu se pise, ze to ma byt nejzdarilejsi dil Cormanovy poeovske serie. Neni tomu tak. Zanik domu Usheru, nebo Jama a kyvadlo, prestoze vsechno to je stejne zastarale a unyle, se mi libily vic. Tady jsem se opet docela nudil, zase je to zpracovane jak trochu lepsi divadlo. Je tu pet hercu, kulisy jak z Narodniho, triky velmi zastarale a konec tak prekombinovany, ze jsem nevedel, co tim chtel reziser rici. Predlohu jsem necet, protoze to je jedna z mene znamych a v me jedine povidkove knizce od Poea neni. Kazdopadne si porad myslim ze Poe se zfilmovat neda. Mozna jen jako inspirace, s poradnym upgradem, ale ne v puvodni podobe. To co jakztakz funguje jako knizka, uz nemuze fungovat jako film. Uvahy o smrti/nesmrti, hypnoze, dusi, prevtelovani, blaboly jako mesmerismus apod., to mohlo zabrat na Poeovy soucasniky, rozhodne ne v 21. stol. Ma to sice trochu tajuplnou auru, ale v tomhle zpracovani proste hodne slabou. Navic ten zaver fakt podelali. Existuje nejake novejsi zpracovani, tak schvalne zkouknu i to. Z Cormanovy verze bych videl snad jen zajimavost, ze podle me ten look V. Price v brylich zkopiroval Coppola do sveho Draculy alias G. Oldmana :) ()

Han22

Po zklamání, které mi připravil Cushing s Lebkou se ani druhý hororový matador Price nevytáhl. Ligeina hroba je o tom že si pošahaný hrdina veme ještě pošahanější holku, přičemž ale v zámku kde spolu bydlí (nejspíše) straší duch jeho první ženy. Price se snaží hrát mladšího než je, což se mu moc nedaří a filmem se potácí jak mátoha, hlavní hrdinka je hysterka k nesnesení, ve filmu se většinu času buďto neděje nic a nebo se děje něco co absolutně nechápete. A to včetně neustále útočící kočky, nepochopitelných snů a překombinovaného a nic neřešího závěru bez odpovědí. Nejslabší Cormanova Poeovka. ()

zdeny99

Poslední gothický horor od Rogera Cormana, ve kterém hlavní roli hrál Vincent Price a podle mě je po HISTORKÁCH HRŮZY Ligeina hrobka tím nejslabším. Sice tu opět vidíme propracované interiéry starodávného sídla se spoustou egyptských artefaktů a pavučin, starodávný hřbitov, hrobku, posedlou černou kočku a atmosféru hodnou vynikajícímu gohtickému hororu, jenže to je tak vše. Ty kulisy, kostýmy a atmosféra filmu je mnohem lepší než samotný příběh, který je velice zmatený. Co si tak za pár dní vybavím, tak to bude leda tak vosková figurína v hrobce, procházka kolem Stonehadge a krásné velkolepé sídlo, které v samotném konci shořelo. Mimo jiné zde byly použity záběry hořící stodoly z filmu ZÁNIK DOMU USHERŮ. [231. hodnocení, 34. komentář, 67%] ()

Joski

Horor atmosférka na Poeovskú tému sa mi dokonca viac páčila ako Havran. Klasika Corman. Nie každému sadne. Ako vizuálny doplnok literárnej predlohy poteší. Slušných 70% ()

closed.eye

Typický béčko. Ale parádní, bez legrace: nečekejte nic objevnýho, nečekejte nic psychologickýho a vlastně ani artovýho, toto je film stvořenej čistě pro potěchu lidí, kteří se rádi bojí a potřebují si občas odpočinout u echt klasicky vystavěnýho gotickýho hororu. Dílko obsahuje všechna klišátka, která jste schopni si vybavit jakožto "tradiční": prastarý obydlí v Anglii, hřbitov, černá kočka, mrtvola, která možná není tak úplně mrtvá, divný jevy, děsivý zvuky, krásná bezbranná lejdy, podivínskej pán domu, ... Přesto, když se na tohle díváte, máte pocit, že sledujete cosi natočenýho velmi poctivě. Byt' vám občas cukají koutky, současně si uvědomujete, že se fakt bojíte :-). Navíc, po tomto filmu se musím hrdě přiznat: s definitivnÍ platností jsem se zamilovala do Vincenta Price! Charisma měl jednoduše OBROVSKÝ... Visím mu na rtech, hltám jeho pohyby, vzdychám, jak jeho pohled pálí, a rvu si rodidla :-D z jeho nádherné barvy hlasu. Chci tak uhrančivýho chlapa potkat, potom můžu klidně hned zemřít. Blahem :-D ()

petrik11

Slabé, veľmi slabé. Interiéry i exteriéry úbohé. Dej zmätočný, postavy akoby si hrali podľa vlastných scenárov. Aj Vincent Price tu mlel z posledného. Čakal som viac ()

Kenneth

Od začátku až téměř do konce zajímavá, tajuplná atmosféra, kolem se pořád motá nepříliš přítulná černá kočka. Verdenova první žena přestože zemřela, tak nějakým způsobem stále přesvědčuje, že ne tak zcela. Světloplachý Verden nosí stylové brýle a má je očividně minimálně dvoje. Závěr je bohužel trochu zběsilý a překombinovaný. Je z toho cítit bezradnost, jak to vlastně celé zakončit a celkový dojem z filmu tak kazí. Každopádně velmi dobrá práce maskérů, že obě Verdenovy ženy hraje jedna herečka jsem si všiml až při závěrečných titulcích. :-) ()

Nikolas__

Něco kolem průměrného hodnocení. Price v roli fakt úžasný, ale celkově... No, nevím. Každopádně se najdou o dost horší tituly takže proč se nějak rozčilovat nad tímto příjemným návratem do minulosti žánru? ()

Bluesun

Mizerné vedení herců, které vede až k trapnosti, filmu hodně škodí. Je to ale jediná slabá stránka filmu. Za totálně bizár konec musím dát alespoň tři hvězdy. ()

StaryMech

Co se přihází a přetřásá v této scestné historii, je spíš k smíchu než k vyděšení (jistý kritik píše o scénáři, který se vzpírá rozboru), už posedmé se nám předvádí malebnost téhož prostředí - s tím rozdílem, že tentokrát filmaři občas vylezli pod širé anglické nebe - a Poeova černá kočka v jejich sérii straší, nemýlím-li se, potřetí. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman