Jeskyně

Uprostřed hlubokého lesa v Rumunsku narazí tým vědců na ruiny opatství z 13. století. Po bližším průzkumu zjistí překvapivou věc - opatství stojí na vchodu do obrovského systému podzemních chodeb. Místní biologové věří, že v jeskyni by mohl existovat dosud neobjevený ekosystém, proto najmou skupinu amerických jeskynních potápěčů, aby jim pomohli její hlubiny prozkoumat. Jack (Cole Hauser) a jeho bratr Tyler (Eddie Cibrian) jsou profesionálními průzkumníky, kteří vedou tým nejlepších světových jeskynních potápěčů a neustále vyhledávají nová a nová dobrodružství. Do Rumunska dorazí s nejmodernější výbavou včetně nové kyslíkové bomby, díky jejíž velké kapacitě může zůstat potápěč pod vodou až 24 hodin. Elitní skupina, k níž patří také Charlie (Piper Perabo) a Buchanan (Morris Chestnut), ihned začne s průzkumem. To, co najdou uvnitř jeskyně, však není pouze nový ekosystém, ale úplně nový živočišný druh... (oficiální text distributora)

genetique

Budem asi priečny sebe, no aj napriek hre na veľký megahit, čo nemám rád, keď si tvorcovia nevedia pripustiť, že naviac nemajú sa mi tento sympatický klaustrofobický, určite nie psychologický (!) snímok s dostatkom ľakačiek celkom pozdával. Jednoduchá šablóna, podarené efekty, sklamaný som nebol. 55%. ()

Hitman_47

Nádherný příklad toho, jak dementně udělané střihy dokážou zkurvit všechny akční scény...když už si za tu půl vteřinu říkáte, že přibližně víte, co se zrovna děje...tak střih a další nesmyslná půlvteřinka. Jo a taky se tu dozvíme, že jeskynní potápěči jsou ti nejtvrdší tvrďáci na celé planetě...kam se na ně hrabou chlápci ze speciálních jednotek! No...alespoň ty příšerky se jim celkem povedly, i když je za film uvidíme tak nanejvýš 30 vteřin. ()

Radko

V rumunských Karpatoch sídli nielen knieža Drakula, ale aj lietajúca mäsožravá jaskynná potvora. Je hladná a veľmi krvilačná. A ako na potvoru, jej vychodené podzemné suchozemské, vzdušné i podvodné trasy skríži skupina prapodivne sa správajúcich aj oblečených "jaskyniarov". Akoby si len tak odbehli priamo z mexických pláží do vysokohorského krasu v ústrety tajomstvám skrytým pod stáročným chrámom. Ich dialógy, móresy a spôsoby úniku pred monštrom sú zmesou chaosu, nudy, wtf a nezáujmu. Až do tej miery, že v druhej polovici filmu jednoznačne fandím lietajúcej jaskynnej kreatúre. Vyzerá ako bratranec Votrelca. No prial som jej, aby sa po rokoch diéty konečne poriadne nažrala a zbaštila všetkých tých odpudivých človečích trotlov. Hviezdičku dávam za zaujímavé jaskynné zábery a scény podzemného potápania. Zvyšok: čistý šit. ()

Falko

Mozno pred takymi 15 rokmi by sa mi tento horor pacil, ale nie dnes. Dnes ocakavam predsa len trosku viacej kvalitnych efektov alebo kreatur a v tomto filme ich bolo velmi malo a viac, nez polovicu filmu som sa nudil a to je na dnesnu dobu pri takom pocte hororov hanba. ()

viperblade

Mám tři důvody, proč to nehodím do odpadu. První je herečka Lena Headey, druhým zlatíčko Piper Perabo a třetím herec ze Ztracených, Daniel Dae Kim. Jinak to fakt o ničem nebylo. Mám rád scény ve tmě, ale když se to přežene, tak je to na nic. A v tomto filmu se to hodně přehnalo. Ale abych k tomu nebyl zas tak krutý, tak se musí nechat, že prostřední část filmu byla vcelku dobrá. Škoda, že konec a začátek ne. ()

Rogue

Kvůli jedné věte jsem tenhle film viděla a jednu větu si z něj budu pamatovat. Což je víc, než z většiny ostatních průměrných, ale stále stejně nudných filmů. Cave, jakožto film s nálepkou sračky ale nakonec zas tak špatný není. Po nudné polovině přichází frontální útok na veškerou logiku, chlapci a děvčata obíhají skály, kryjí se mapovací pistolí a všechno je to hrozná legrace. ()

*CARNIFEX*

Skupinka amerických vedcov prichádza do odľahlej časti Rumunska, aby preskúmala doposiaľ neprebádanú jaskyňu. Kým vstupnú bránu cez starý kostol z 13 storočia väčšina vníma ako symbolický prejav tamojšej kultúry, skutočná pravda čaká na svoje odhalenie. Hovorím si, pusti si pred spaním nejakú kok***nu, ktorá ťa nebude nútiť zapínať mozgové bunky. Tak sa mi to všetko krásne splnilo. Úvodná polovica žiadna sláva. Následne sa síce príbeh celkom slušne rozbehol, a zrazu sa bolo na čo pozerať, no tak či onak, tento snímok si svoje nízke hodnotenie plne zaslúži. Boh vie či sa aj vo filmovom priemysle dáva daňové priznanie. Nič ma do toho nie je, ale mňa by celkom zaujímalo kde sa podelo tých 30 melónov. Že by všetok rozpočet zožrali plastelínové, agresívne chobotničky z II. patra? Alebo snáď ten gumový lietajúci votrelec? Každopádne, niekto sa nabalil, no jaskyňa z Rumunského Medjugori to rozhodne nebola - 40%. ()

ripo

V tomto filme sa režisér Bruce Hunt pohral s divákovou inteligenciou. Skúšal, čo všetko mu ešte ľudia zbaštia. Vyzerá to tak, že si vybral fakt dementnú kontrolnú vzorku.... Najviac som otváral oči vzedy, keď si potápači kecali jedna radosť pod vodou, pričom mali dýchacie masky zkusnuté v hube ... Kláštor si tu pekne krásne stojí 700 rokov, keď tu zčista jasna, práve keď sa tu objaví partia dobrodruhov sa poskladá, ako domček z karát. Ostatné stupidity ani nebudem spomínať. ()

Faustka

Bruce Hunt trpí syndromem megalomanství, jelikož šokujícím způsobem v the Cave vypíchnul až ohromující jeskynní komplex(úžasem nedýchám). Vědecká výprava tápe a.. „kdo nás přijde zachránit, když mi jsme ti nejlepší?!“(bezesporu). Posléze i ti natolik skrývaně(tajuplní) okřídlení ještěři, kteří přežívají jen pro ten účel, aby děsili nedočkavé dobrodruhy poznávající divy podzemní říše, jako kdyby vystoupili z bájných příběhů.;) ()

petero odpad!

Je pravda, že ak niečo neznášam tak je to práve takýto film s absolútne neprehľadnými scénami. Ak si niekto myslí, že keď natočí akčnú scénu s viac ako tromi strihmi za sekundu odohrávajúcu sa v tmevej jaskyni a vznikne z toho ukážková zbesilá akcia, tak sa hrozne mýli. To by musel byť taký frajer ako napr. Tony Scott alebo Michael Bay. A to určite Bruce Hunt nie je. Oproti takému Descentu (2005) prehráva The Cave (2005) na plnej čiare. ()

Davies182

Až na několik světlých momentů, jako je pár bitek se zrůdami a skvělou atmosféru při prvním průniku hrdinů do jeskyně jde o hodně špatný horor s hrozivými hereckými výkony. ()

Phobia

Pane režisére, vole, obtěžoval ses vůbec někdy navštívit vápencovou jeskyni nebo přinejmenším štolu v podmínkách střední Evropy? Asi těžko, ty mamlase, jinak bys věděl, že je tam tma, žádné tajemné zelenkavé, modré či oranžové odlesky, ale TMA jako v prdeli - pravděpodobně i větší! A taky bys věděl, blbečku, jaká je tam KLEMRA! Snad ani Inuité by po jeskyních nepobíhali v triku bez rukávů, aby vynikly jejich bicáky a ta Lara Croft, co tam lítala po stěně v podprdě a kraťáskách, by parádně jektala zubama, husinu by měla jak pralinky a skončila by ve špitále se zápalem plic nebo v truhle díky těžkému podchlazení. Potápění v ledové vodě v bezprstových rukavicích a s odhalenou kůží na ksichtu, děláš si kozy? Nikdy jsi asi nezkusil strčit ani holý prstík do vody vyvěrající z podzemního jeskynního komplexu, dlouho bys ho tam neudržel, tajtrlíku, natož tak plavat kilometry. Jó, rozesmál jsi mě, to zas jo - třeba ten sjezd po ledové stěně přímo do kaverny, kde ze země šlehaly plameny, peklo-hadr, to bylo vážně vtipné! Odpustila bych provařenou dementní zápletku, trapné obludy, nesympatické hrdiny, jejichž osud jsem měla v paži (přesněji, přála jsem jim efektní smrt), ale dělat z lidí kretény a natočit film bez elementárních znalostí daného prostředí, to je na facana, pane režisére. 35% za tu nechtěnou humornost;-). ()

Ampi

Poražený v souboji s Pádem do tmy. Hezká je titulková pisnička od Nightwish - Nemo. Ale mít hudbu od Nightwish není moc dobrý předpoklad. Ještě to jsem to zaznamenal u Sám v temnotě od Uwe Bolla. Jeskyně ale až tak špatný film. Pár pozitiv kromě Nightwish se najde. ()

kinej

Příšrná nuda. Začínalo to jako průměrný běčkový horor, jenomže pak se už nic nedělo. Absolutní absenci napětí ještě podtrhává "hrozivé" monstrum. Tenhle film nemusel vůnec vzniknout. Peníze na něj měli raději dát hladovým dětem. ()

paascha

Jediné, co v této pitomině dávalo smysl, byla ta tatrovka, protože jiným autem bych tam asi taky nejel. Jinak ale volovina jako Brno:-) ()

Fiftis

Béčkový film, na ktorý sa stačí pozrieť len raz. Film by som doporučil len pre skalných fanúšikov žánru. Inak nikomu. Zo začiatku to vyzeralo celkom zaujímavo a prostredie podzemnej jaskyne tiež nebolo vôbec zlé. Potom ale prichádza zásadný zlom a to keď sa začnú ukazovať tie monštrá. V tých chvíľach totiž kameraman zrejme dostáva epileptický záchvat a zvyšok posiela do hrobu strih. Ale keď sa vypne mozog a sústredí sa len na akciu, tak sa na to kuknúť dá. Potom však radšej rýchlo zabudnúť. ()

Shakers

Prvá polka filmu si udržiava slušnú tempo, atmosféru a moment prekvapenia no v druhej polke sa to zmení na klasický béčkový horor bez lepších hercov. 55% - 3* ()

ajuska

Těžko říct o co se tady autoři pokoušeli. Možná napodobit bezduchou rádoby akční oddychovku z 80.let a to se jim ještě hodně nepovedlo. Nemá nejmenší smysl obětovat na toto "veledílo" svůj čas až vůbec ne peníze v hodnotě lístku do kina. ()

salahadin

To se takhle jednou setkal Hunt s Marshallem a hecli se, že by natočili nějakej biják na stejný téma. Po roce se setkali, Marshall si spokojeně mnul ruce, Hunt byl nasranej. Kouknul se totiž na ČSFD a zjistil, že Marshallův plán se líbil víc. Aby ne, Marshall měl ve filmu 6 bab (z toho 4 opravdu pěkné exempláře), Hunt jen dvě baby a k tomu hromadu těch nejoslizlejších maníků, pěkně naolejíčkovaných a nagelovaných. Marshallovy potvůrky jsou mnohem děsivější a to nepotřebují křídla a přiznaný chrup. Marshallova jeskyně vypadá přece jen jako jeskyně, Huntova jeskyně vypadá jako byste zkřížili béčkovou fantasy s dokumentem Cesta po světových jeskyních za 80 dní. Nojo, Rumunsko je halt těžce zkoušená země - Dracula, Čaučesku a templáři (jak jinak). ()

Ruut

UPDATE 2020: Některé horory jsou i po 20-30 letech skvělé - například konkurenční The Descent. Todle opravdu dost stárne. ------ The CAVE jsem si pustil pozdě večer sám ve tmě s čudlíkem zvuku řádně daleko napravo a hlavně jsem vypnul mozek a bavil se. A heleme se přežil jsem, ujmu na zdraví jsem žádnou taky neutrpěl a fakt jsem se bavil. Potíž filmu číslo jedna je že je označován za horor. Hodilo by se spíš označení akčka s velkorisou dávkou hororových nechutností. S představováním hrdinů se ražiser nijak nes*re. O nikom se během filmu nedozvím skoro nic bližšího. Na druhou stranu herci celkem slušně jedou podle šablon a nikdo není protivný. Navíc kdyby Ripleyová prováděla s vetřelci to samé co jedna z jeskynářek při scéně na skále, tak se Alieni ani zdaleka nemají nárok dožít pěti filmů. Ano monstra jako by z oka vypadli vetřelci, jen kyselinu okopírovatse už režiser bál. Jako bonus umí i lítat a jsou mistrnými plavci. Vůbec The CAVE je vykrádačka jak sviňa, ale zábavná. Akce je hned od začátku dost a je nepřetržitě až do konce. Jen ty střihy jéjej, ale postupně se bud zlepšují nebo jsem si na ně zvyknul. Soundtrack taky sedne. Kdo chce vidět solidní oddechovku ať se nebojí a zkusí tohle. Fakt jsou mnohem větši blbosti na poli hororovém. kdo chce vidět opravdový jeskyňářský horor ať si pustí The DESCENT. ()