Ta banda musí viset. Do jednoho... Do malého městečka poblíž mexických hranic přijede mlčenlivý návštěvník ze vzdáleného ranče Jim Douglass (Gregory Peck). Má jediný cíl – vidět na vlastní oči zítřejší popravu čtyř banditů, kteří čekají na smrt ve zdejší zadržovací cele. Muži zde přepadli banku a zabili člověka, avšak podle Jima toho mají na svědomí mnohem víc. Bandité ale s pomocí komplice z vězení uprchnou a dokonce unesou půvabnou Emmu, dceru místního obchodníka Guse Steinmetze (Jiří Voskovec). Po jejich stopách se vydají téměř všichni muži z městečka. A především Jim, který s sebou nosí fotografii své zavražděné ženy… (Česká televize)

InJo

Napínavý a hlavně chytře napsaný western, jehož (na žánr nepříliš typický) hořký závěr dává existenci snímku patřičný smysl. Film je co se týče vyznění o to pozoruhodnější, srovnáme-li jej například s jednorozměrnými "dobráckými" westerny s Johnem Waynem (především s těmi ve stylu RIO BRAVA). 80 % ()

Anderton

Nielen že ide o dosť netradičný western, ono je to aj dosť netradičný film o pomste. Zápletka pritom vyzerá úplne jasne, ale scenár uváza nielen postavy, ale aj diváka do značnej neistoty. Vyznenie filmu taktiež nie je zrovna jednoznačné a jeho ambivalentnosť stavia Bravados vysoko nad priemer, nielen čo sa týka žánru. A posledný záber ho povyšuje ešte o stupienok vyššie. V podstate Kingov film dáva možnosť presedieť a predebatovať s tými, ktorí už film videli, nejakú tú hodinku a možno nebudú mať všetci na vec rovnaký názor. Dosť ma prekvapuje, že sa tento western nedostal medzi 1001 fimov, ktoré musíte vidieť...pretože milovníci žánru Bravados vidieť rozhodne musia. ()

Mariin

Jeden z nejlepších westernů na téma pomsta a spravedlnost (srovnej též např. se Sturgesovým "Poslední vlak z Gun Hillu" nebo Wellmanovou "Jízda do Ox-Bow"...). V Kingově Bravadosu navíc v zorném úhlu Boží spravedlnost a otázky práva člověka sama sebe nominovat do role soudce i kata. Kladem filmu jsou také některé úchvatné záběry mexické krajiny a výrazné herecké postavy Gregory Pecka a tehdy ještě mladé a roztomilé Joan Collinsové. ()

Willy Kufalt

Zpátky k starým příběhům v klasickém zpracování... Tak tenhle měj ohromný náboj ve velmi zajímavé filosofické myšlence stejně jako v hlavním hrdinovi, který stělesňuje po většinu doby statečnost, čest a boj za spravedlivost, ale současně se s přibývajícími minutami stává do jisté míry rozporuplným. Gregory Peckovi tyhle postavy nesmlouvavých mužů z klasických příběhů, ať už na kterékoliv straně dobra a zla (např. kapitán Achab v Bílé velrybě), snad pokaždé nesmírně padly. Příběh o pomstě nám zde graduje s každou scénou a chvílemi pomalejší tempo krásným způsobem vynahrazuje vizuální stylizace, která v různých barevných odstínech dodává scénám z divokých exteriérů pokaždé osobitou atmosféru. Závěrečný dialog mezi Jimem a farářem v kostele si ještě budu nějakou dobu pamatovat, tak hluboké myšlenkové vyústění bych zrovna v hollywoodském westernu z 50. let neočekával. Překvapilo mě to... 80% ()

Chrustyn

Méně známý a poněkud pomalejší western, který kupředu táhne výborný Gregory Peck se svou touhou po pomstě za smrt rodiny. ()

Marze

Gregory Peck je zde idealizované filmové mužství. Plný vášně, statečný ale empatický a zručný. A vzrušující obrat na závěr. A nechybí westernové krajiny. ()

honajz

V době svého dospívání jsem byl z tohoto westernu nadšený - byl totiž jiný, než všechny ty ostatní, kde obtloustlý herec předstíral nejrychlejšího pistolníka a v závěrečné , několikaminutové přestřelce zlikvidoval všechny indiány i bílé a míšené padouchy. Dnes bych filmu vytknul jistou zdlouhavost, kdy některé scény jsou zbytečně natahované, a tak se ztrácí údernost celého vyznění, které je vlastně na filmu to nejlepší - to prozření a ten pocit viny! Pro našince je film zajímavý účastí Jiřího Voskovce, který tady má docela velkou roli. Pro - nejen - křesťany pak i otázkou viny a jak píše ve svém komentáři Mariin, také otázkou, zda se člověk může sám pasovat do role soudce i kata, aniž by měl dostatečné důkazy. Inu, a pak zde máme mladičkého a později věčného záporáka Henryho Silvu, mladého Lee Van Cleefa, takže i jejich účast potěší. Nadprůměrný a poněkud neobvyklý western s trochu pootočeným jedním klišé, který je dobrý i po letech přes svou občasnou zdlouhavost. ()

Terva

Úžasný western o pomstě, která se stala posedlostí a tenké hranici mezi dobrem a zlem....... Scénář : Philip Yordan. Kamera : Leon Shamroy. Hudba - Lionel Newman, Hugo Friedhofer a Alfred Newman. ()

Padme_Anakin

Gregory Peck si mě dnes večer povodil jako marionetku, sedla jsem mu na lep na ten smutný a vážný pohled, který se občas mísil se vztekem i nenávistí a tu touhu po pomstě za smrt milované ženy jsem mu uvěřila... Mýma očima se jedná o zdařilý western se skvělou atmosférou, příběh je poutavý, herecký ansámbl zajímavý, záporáci skvělí, potěšila mě i účast Jiřího Voskovce ve vedlejší roli... Celkově filmová spokojenost, takže ode mne krásné čtyři hvězdy.. ()

zlabus

Na svou dobu se jedná o hodně moderní western, který skvěle pracuje s motivem pomsty. Volba "niceguye" Gregoryho Pecka je skvělá, toho normálního člověka v mezní situaci jsem mu bez problémů sežral. Bravados paradoxně nejvíc škodí fakt, že jsem jako prvního viděl o osm let staršího Pistolníka (taktéž spolupráce King-Peck), který je výrazně lepší. Nebýt toho šel bych asi na čtyři, takhle se bohužel těsně, ale přeci rozhodnu pro 3*. 70% ()

K.I.N.G.

Téma pomsty je jistě nejvíce zpracovávaným tématem ve Westernech a zřejmě právě proto mě vždy tak udiví, že je to pokaždé úplně o něčem jiném a obvykle natočené nadmíru dobře. Je třeba také vyzvednout vynikající výkon Gregoryho Pecka. Westernům této doby lze obvykle jen zřídkakdy něco vytknout a tomuto nejspíš nic. Zamyšlený, napínavý kousek. ()

italka63

Nádherné scenérie tohoto westernu s charismatickým Gregorym Peckem, který byl zkrátka kus chlapa, jaké dnes jen tak v kinematografii nepotkáte, krom Dweyna a Momoy, tak tady se setkáte s bandou čtyř vyvrhelů odsouzených k pověšení, jenže vše se zvrtne a k jejich pronásledování má osobní důvod právě Gregory Peck. Na tehdejší dobu film vydařený, ani hudba nebyla vtíravá a předramatizovaná, velmi slušný průměr. ()

YURAyura

8/10 Nadprumer, co si sice s nejakym tim klise poda ruku, ale na druhe strane se prevraci - aspon v predposlednich minutach (v poslednich uz ne, to se vraci do dostavnikem vyjetych westernovych koleji) do podareneho zkratu, ktery se ve filmech s kolty proklate nizko zas az tak casto nevidi. Pecka mi na tu roli drsneho stopare ale nejak nesedel, ale zapornaci byli skveli vsichni - i Jirka Voskovcu s tou brokovnici a krasnym prizvukem byl jedly. Jen tak na okraj - jak muze nelepsi strelec trefit borovici a zkuseny misenec trepat s vysokou travou?? ()

Wiliem

Hodně pozvolna začíná tento velmi slušný western a vůbec nedává tušit o jaké drama půjde. Celý film se v podstatě nese v takovém dosti skličujícím duchu. Je to western se vším všudy, bez zbytečných odboček. 80%. ()

lioncel

To bylo strašný morální dilema, když Jim Douglass zjistil, že zabíjel uprchlé trestance, odsouzence k smrti = vrahy, zloděje a násilníky bez jakýchkoliv skrupulí, kteří přitom jemu osobně nic neudělali. Snad se s tím později, v náručí Josefy, během let nějak vypořádal ... ()

Martin741

Gregory peck v pomaly az psychologickom westerne, kde je na ceste za pomstou za vrahmi svojej zeny, az kym nezisti, ze pohon bol zbytocny, a navyse za nevinnymi ludmi. Super, ovela lepsi namet na western nez hlupa kradez koni. Jak tak pozeram, uzivatel LiVentura zas komentuje filmy stylom : " Tak púrimo k pomste se zenouci pistolnik -farma, ale ne vse je vzdy tak, jaxe javi" - no tak takto filmy komentovat rozhodne nebudem. To je prosim pekne pisanie komentarov ako pre dvojnasobnych uspesnych absolventov prveho rocnik zvlastnej skoly. Co este dodat ? Reziser Henry King /Black Swan 1942 / sa vyznal do remesla,, a aj viem, ze mal krasnych 96 rokov ked umrel. Ale taxa mi zda ze tu sa nijako nepretrhol a neukazal rezisersky talent. Zo zaciatku sa nic nedeje, len akasi poprava ma vo filme byt, potom film naberie trochu tempo, ale hned ho zase v mene nudy a pomaly az vatovo planych dialogov zase strati. Skoda, no, chybaju prestrelky, stada dobytka, dobrodruzstva, alebo co ja viem, hoci aj vybuchy. Priemerne hodnotenie dam len preto, ze film vznikol roku 1958, najlepsie westerny sa tocili v 40. a 50. rokoch - toto stale tvrdim : 55 % ()

honajz2

Čeká mě teď cca 4-5 westernů, na základě kterých si chci zjistit, jestli na tenhle žánr nezměním názor. A myslím si, že jsem to nejlepší viděl hned jako první, protože mám z toho filmu takový pocit, že nic blíž tomu, co by mohlo vyhovovat mojí ideální představě westernu, už nenajdu. Má to skvělý, tajemný začátek a ještě lepší konec, který je naprosto odlišný od toho, co bych u westernu čekal, ale celý prostředek je vyplněný tím westernovým naháněním padouchů, sem tam nějakou přestřelkou a suma sumárum tím, co mi na westernech nikdy nesedělo. Ta cesta za pomstou sice není sama o sobě špatná, ale utahaná a to nejen z mého pohledu. A že tam těch nudných scén nebylo málo a nezbylo mi nic jiného, než se jimi pronudit k něčemu zajímavému. Pocitově to mám tak na tři, ale zase musím uznat, že je to chytře napsané, na western i hluboké a ani o těch střílečkách to není, takže nakonec dám dost opatrné čtyři a jestli uvidím lepší western, snížím hodnocení na silné tři. Zase další film, který mám hodně mezi dvěma hodnoceními. Slabé 4* ()

Darth Revan

Tento film musel v době svého vzniku působit jako naprosté zjevení. Brutální nahánění banditů nebylo tehdá ve zvyku a jen málo jedinců si trouflo takovýto western natočit. Henry Kingovi se to povedlo dokonale. Gregory je jako mstitel vynikající a skvěle jej doplňuje rodák ze Sázavy i mrcha z Dynastie. 5* ()

pakobylka

Příběh pomsty ... trpělivé, cílevědomé a nesmlouvavé - takové, pro kterou žádná hraniční čára nic neznamená. Příběh s poměrně nečekanou pointou ... a s přesahem, který není u westernu až tak úplně obvyklý, neboť jeho optika není černobílá. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva