Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Pitryx

Podle hudby a začátku filmu jsem se těšil na komedii, ovšem to co z toho vzniklo… Ne, nebyla to asi komedie, ale asi ani avizované drama. Byla to taková všehochuť se spoustou postav, která každá jedna měla svůj osobitý charakter. Mrzí mne, že jsem se celý život mýlil a mé studie o zajateckých táborech vzaly za své. Spousta lidí a autorů se mi po léta snažila namluvit, jaké to tam bylo nelidské. Nu, spletl jsem se, byl to tam fajn. Když přijeli skautíci, ech, pardon, váleční zajatci, nevím co mi tak mohlo poplést hlavu, je v táboře veselo a milo. Skupinoví vedoucí jsou fajn, nekřičí, nebuzerují, nikoho netýrají, prostě idylka no. Proč tedy oni lidé utíkali?? Nu, chtěli zpět do boje proti nepříteli, ale také proto, že si nemohli být jistí budoucností. Kdykoli je tam mohli postřílet. Herci byli skvělí, což o to, ale ta stopáž mi přišla zbytečná. A taky se mi nějak nechce věřit, že by to bylo podle skutečné události. Nebo se v tom lágru sešla fašistická skupina, jejichž rodiče měli stejné příjmení. No, dobrá, na film se dívat dalo, ovšem místy už to bylo k nepřečkání. Zůstanu v hodnocení tak trochu uprostřed. A přidám, až mi někdo vysvětlí, jak vysypali na těch pár záhonků 50 metráků hlíny (jak ve snímku řečeno). ()

RafaKrakal

Neskutečně propracovaný, nadmíru inteligentní film, s plejádou fenomenálních herců. Takřka 3 hodiny nefalšovaného filmového umění, které je jedinečným filmovým zážitkem. Jasných 5 hvězd ()

mac000

Psát jakékoliv další superlativy by bylo nošením dříví do lesa, ale kromě dramativkého scénáře je nutno vyzdvihnout i vynikající hudební part , který se stal jedním z klasiků válečných filmů (autor Elmer Bernstein).Charles Bronson, který vytvořil jednu z nesmetelných postav filmu, hlavního tuneláře Dannyho, vnesl do natáčení své vlastní zkušenosti a znalosti. Před filmovou kariérou pracoval jako horník. Při natáčení dával režiséru Sturgesovi rady, jak se pracovat při odstraňování zemin. Následkem práce v uhelných dolech trpěl Bronson klaustrofobií, stejně jako jím ztělesňovaná postava. ()

tatopulos

Tak dobrý námět a tak špatně natočený. Asi dvouhodinová nuda, dobrých posledních 45 minut útěku a závěrečné vyústění. Zaujal mě jedině Steve McQueen. Kolikrát mě napadlo, že vězni nejsou v táboře ale na promenádě v nějaké kindergarten, div, že si tam nedávali rande s nacisty. A ti dobrotiví Nacisté ! Jen kvůli McQueenovi a posledním 45 minutám jsem to vydržel koukat celé. Bronson a jeho hora svalů mě opravdu neohromí ()

PlayEasy

Perfekní dobrodružná klasika, která nepotřebuje nijak dojmout ani rozesmát, zkrátka jen potěšit správné chlapíky :-) Jakpak by ne, když se ve filmu nevyskytuje ani jedna žena, kromě scény ve vlaku! Sestava z dříve natočeného průlomu "Sedm statečných" opět v akci nezklamala. Tedy precizní a zkušená režie Sturgese, herecký koncert Stevea McQueena, Charlese Bronsona a Jamese Coburna. Byl přidán James Garner, který zdatně hrál a především úžasný soundtrack Elemera Bernsteina doprovázející celý film. Filmu si ceníme proto, že nám ukázal 2. světovou válku z jiného úhlu než ostatní filmy, ukázal snahu o svobodu zajatců, o řečích lidské spodiny a ukázal nám, že naděje NIKDY NEUMÍRÁ! I když to jelo bez zádrhelu, slabší momenty ve scénáři to bohužel mělo. 90% ()

donnovann

Stále víc a víc mi chybí ten herecký um z dob dřívějších, který je dneska nahrazen CGI efekty. Tento film má hvězdné herecké obsazení a zvedá svou kvalitu o level výš, bohužel doplácí na jednu věc a tou je šílená stopáž. Aby jsme si rozuměli, 3 hodiny mi u snímku vůbec nevadí ale každá scéna musí mít něco do sebe, zde šlo hodně scén vyřadit (hlavně první hodina) a filmu by to jen přidalo. I tak se jedná o výborný dobrodružný snímek z mého oblíbeného vězeňského prostředí, který uctívá památku padlým. ()

JosefTomas

Krásně natočené, detailně promyšlené, ale chcete mi tvrdit, že to opravdu měli všechno to nářadí u sebe, dělají pálenku a žijí si v táboru jak králové? To snad ne. Není to tedy vyloučeno, ale trochu mě to přišlo zmatené. Navíc Německo bylo mnohem drsnější a ne jak tady. ()

PlysovyMacko

Napriek tomu, že príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny v nacistickom zajateckom tábore, vôbec nejde o uplakanú drámu. Zajatci majú čas aj priestor venovať sa voľnočasovým aktivitám a medzitým plánovať útek do najmenších detailov a kopať viacero tunelov. Všetci zúčastnení majú môj obdiv za spoluprácu, šikovnosť, vytrvalosť a trpezlivosť. Až do samotného úteku sa film nesie v uvoľnenom duchu. Od tohto momentu film zakčnie, začne byť napínavý a divák sa začne o postavy báť. Každý sa happy endu nedočká. Ikonický je moment kde je Hilts drzý na nemeckého plukovníka a vyfasuje samotku. ()

shade000

Steve McQueen tentokrát v roli uprchlíka z väzenia spolu s ďalšími 50, alebo ako okašľať náckov a ísť spokojne na slobodu. Klobúk dole... ()

mrclTV

Až sa pomaly veľmi nechce veriť, že to tak skutočne (viac-menej) bolo. Fajn film, no..... viac-menej som dostal presne to, čo som očakával, ani viac, ani menej a možno to je problém tohto filmu (chýba tu reálny moment prekvapenia). ()

(fjw)

Klasický snímek ze staré školy:) Parádní kousek s motorkou. Bravo Steve (četl jsem, že ten skok udělal sám). A plno dalších známých herců. A výborná hudba. ()

smrtubohem

Velice fajn, že se tu setkávají herečtí velikáni McQueen, Bronson apod.. Je to dobrodružný a vtipný zároveň, kvalitně natočený, promyšlený, ale nepopírám, že jsem na to koukl jen a jen kvůli Steveovi. ()

sirrgulo

První polovina filmu byla brána docela s nadhledem a humorem. Hlavní hrdinové plánují útěk a když je nějaký problém tak si jdou v klidu a s chutí sednout na samotku. Až jsem si říkal, tvůrci si snad dělají srandu, tenhle snímek a podle skutečnosti? Po té co se však některým uprchnout podaří a snaží se zmizet, což se ne všem podaří, jsem svůj dojem trošku přehodnotil. No nevím, jestli budu věřit, že má snímek skutečný základ. Ale po konci nad tím klidně budu chvíli uvažovat. Jinak jsem se skvěle bavil, i když některé scény mi přišli trošku zbytečné a některé části natahované. ()