Nezapomenutelní pistolníci vyrážejí do boje proti banditům... Obyvatelé malé mexické vesnice umějí zacházet s motykami, ale ne s kolty a puškami. Skoro všechno, co se jim podaří lopotně vypěstovat, musejí proto odevzdávat zločinnému banditovi Calverovi a jeho mužům. Jednoho dne však dojde trpělivost i jim. Tři z nich se proto vydají k americké hranici. Tam by totiž mohli najít někoho, kdo je naučí bojovat a pomůže jim postavit se Calverovi na odpor. Jako první přijme jejich skromnou nabídku sympatický holohlavý pistolník Chris. Ten se také ujme úkolu získat další muže. Do boje proti Calverově čtyřicetihlavé bandě nakonec vyjíždí sedm zkušených pistolníků: chladnokrevný Chris, bývalý kovboj Vin, mladíček Chico, ranař Bernardo, mlčenlivý samotář Britt, psanec Lee a spiklenecký Harry… Legendární western Johna Sturgese není třeba českým divákům představovat. Snímek z roku 1960 vznikl jako remake slavného japonského dramatu režiséra Akiry Kurosawy Sedm samurajů (1954). Jak japonský originál, tak i americká verze patří do zlatého fondu světové kinematografie. (Česká televize)

ilclassico

Nikdo mi nevyvrátí, že Sturges byl jen rutinér, nic víc. Pěkně je to vidět, jak nezáživně jsou natočeny všechny čtyři úmrtí hrdinů, plus smrt hlavního záporáka. Jako by odstřelili pětadvacátého mexického komparsistu. Nezúčastněně a ledabyle, bez emocí. Může děkovat nebesům za herce a Kurosawovi za scénář, jeho vklad je minimální. První čtyřka pro něj a možná i poslední. V rámci žánru za 4. ()

TemnyRytir

Hvězdné obsazení s patřičně skvělými hereckými výkony, nádherný vizuál, překrásná hudba, příběh o odvaze a cti. Jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

ostravak30

Tenkrát na západě a Sedm statečných. Dva asi nejslavnější westerny filmových dějin. V obou se povedly herecké výkony, hudba a děj jako takový. U klasického westernu téměř vždy bojuje kladný hrdina se záporným, ale zde je to podtrženo ještě tím, že zlo je v přesile a vesničané se musí naučit bojovat a střílet. Na filmu se sešla herecká parta z nichž někteří následně prosluli do velmi slavných výšin. Zatímco John Sturges za sebou už nějaký ten film měl, scénáristy Sedm statečných jistě proslavilo. Nutno dodat, že jsem dosud neměl ani páru, že je legendární snímek vlastně jen remakem a málokdy se stane, že remake je následně slavný a legendární film. A pak tu máme hudbu. Ty opravdu slavné filmy mají nezapomenutelnou hudbu, s kterou si je lidé ihned spojí (Vinnetou, již zmíněný Tenkrát na západě, Titanic, Kill Bill aj.). Sedm statečných není vyjímkou. Výjimečný je film i v tom, že většina kladných hrdinů pomřela - hned čtyři. ()

mrclTV

Či som tím samuraj alebo tím cowboy? Tu je to jednoznačné, zatiaľ čo pôvodný film bol o samurajskej cti a ideáloch, tento americký remake, okrem par odkopírovaných scén (a samozrejme okrem iného prostredia) pridal aj dosť špinavý život westernového pištoľníka, nie je to len priamočiary súboj dobra a zla, aj naši filmový hrdinovia sú renegáti odsúdený na život a smrť osamote, nie až tak odlišný od darebákov, proti ktorým bojujú. Táto "pridaná hodnota" ma zaujala oveľa viac ako pri japonskej pôvodnej verzii (a hlavne aj to, že je film takmer o polovicu kratší a tým aj ľahšie stráviteľný). Nemám čo vytknúť, možno iba postavu starca, ktorý pôsobí vo filme ako rozprávač, v závere toho vysvetľovania už bolo trochu zbytočne veľa. "You think it's worth it? It's only a matter of knowing how to shoot a gun. Nothing big about that." ()

hrumsrt

Hádku o tom, který Leoneho western je tím vůbec nejlepším v žánru, se s výkopem let šedesátých rozhodl zkomplikovat - konečně Američan - John Sturges, který si natočil jeden z nejikoničtějších filmů všech dob.. Jeden z nejslavnějších remaků filmové historie, kde partička správných hošanů chrání ubohou vesnici, proti jiné partě nepoctivců, se rozhodli tvůrci přehodit do amerického prostředí a rovnou tak na divoký západ, kam to patří, že leckdo ani netuší, že nejde o původní snímek. Boj proti nespravedlnosti se rozhodne partička chudých prostých mexikánců najít u správných sousedů Američanů, kde náhodou narazí právě na plešouna Chrise (možná o film nic nevíte, možná neznáte žádného z herců, ale Yul Brynnera jo). A jaké štěstí mají, že se dohodli právě s ním.. Jelikož ten i za vidinu malé odměny dokáže zmobilizovat ty nejlepší pistolníky široko daleko, aby vesničku ochránil. A my tak sledujeme, jak si Chris každého adepta testuje, jaký soubor testů a zkoušek jim nachystá aby si ověřil, zda za to stojí.. Že nakonec mezi partičkou sedmi odvážlivců nechybí budoucí největší herecké osobnosti starého Hollywoodu, zpětně dělá z snímku naprosto jedinečnou podívanou... Tahle hrstka pak svůj talent zkouší předat spíše zemědělsky orientovaným Mexikáncům, až pak společně odráží nájezdy nepřátel... Poctivě chlapský snímek, kde hoši nesáhnou na rodinu a dají radši přednost olovu a dobrodružství. Ikonický western, ze kterého vychází celý pozdější žánrový vývoj (ehm jen teda většina pořád zapomíná, že nebyl první..). Ten film stojí především na chemii mezi trojicí Chris, Vin a Bernardo, kdy i oni jasně vyčnívají.. Naprosto přímočará jízda, která ale míří přímo za úspěchem. Spolu pak s jedním z nejkultovnějších hudebních doprovodů je z toho nestárnoucí klasika... Baví mě to i přes svoje úsměvné efekty, ale současně vrchol toho filmu není na konci nýbrž v samotném testování při skládání "sedmičky".. Leone>Sturges. 80% ()

Hawaj

Filmová legednda, která se vine mým dětstvím za komančů dodnes a která nikdy nevyprchá. Naprostej úkaz kterej vezme za srdce každýho kluka s duší koboje a zůstane v něm jako vzor pravého chlapa a hrdiny navždy. ()

PlysovyMacko

Skutočne vydarený western o siedmych pištoľníkoch s rôznymi charaktermi a osobnosťami, ktorí pomáhajú chodobným ľuďom bojovať s banditami. Výborná hudba aj herci, kopec charizmy pokope. Vo filme sa nájde aj trochu romantiky, humoru, ale hlavne veľa prestreliek. ()

Dass

Lety proverena klasika, na mne vsak dnes bohuzel pusobi jako šílená snůška klišé. Kvalitní filmařina, nikterak objevné na absolutní hodnocení. ()

Milivoj

První a zároveň nejlepší western, který jsem kdy viděl. Tedy z těch, kde klaďasové jsou třeskutě kladní, záporáci záporní a dobro sice oslabeno, ale přece jenom nakonec vítězí. Plus spousta skvělých hlášek, zvláště narazí-li člověk na originál verzi. ()

SirGawain

Mě westerny opravdu nesedí, ale tohle je úplně jiné. Skvělé herecké výkony, perfektní příběh a naprosto úchvatná hudba. Prostě super. ()

Chladek

Tento klasický příběh z divokého západu s charismatickým "plešatým" Yulem Brynnerem a Stevem McQueenem (a samozřejmě ještě s dalšími) musí znát snad každý. Příběh z mexické vesnice kterou jedou chránit nemá žádnou chybu. Hudba se za ta léta stala typickou v jakémkoli případě, kdy byla na scéně odvaha a nebojácnost. Vezmete-li fakt, že taková pecka natočena v roce 1960 se stále hraje a je velmi oblíbená... ()

elgreco

Sergio Leone točil možná ne lepší, ale větší westerny. Stařičké Přepadení je úžasná záležitost. Sam Packinham nebyl žádný ořezávátko. A tak dále. Zde jde ovšem jakákoli předstíraná objektivita stranou: Na tomhle filmu jsem vyrůstal, pravidelně se u něj několikrát dojmu (hlavně ty scény s Brittem a klukama…) a věřím, že to tak bude i za padesát let. V takovejhle filmech přežívá moje dětské já:) Zkrátka: Filmy jako je tenhle, mě jednak formovaly a druhak nadchly pro film obecně… pro filmové vyprávění. ()

(fjw)

Další westernová klasika. Už jen, když při úvodních titulcích se ozve ta krásná hudba:) Jo, Calvera byl frajer:) ()

lektvar

Jedine co lutujem, ze ked som ten film vzhliadla polovica z tych vsetkych cool chlapcov uz nezila a tuzila som byt nekrofilom. ()

jamoje

najviac sa mi pacil chlapik ktory vrhal nozmi :) vzdy ked som to videl hrozen som sa tesil na tu scenu pri tom vlaku.... uuuuuzas :))) ()

Weissik

Pokud hodnotím v rámci žánru, nemohu volit jinak než pět hvězdiček. Film má výborně vystavěnou strukturu a je klasickým představitelem žánru. Nechybí vtipné poznámky a narážky, drsní málomluvní hoši, boj za spravedlnost a sebeobětování. Klasika je holt klasika není jí nadarmo. ()

Seriálové rebooty na cestě

09.04.2022

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (více)