Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

Janek

Tento film skutečně do kin patří. Oplývá neuvěřitelnou poetickou silou. Kamera úžasná. Je to ten typ filmu, kdy si sednete a necháte se unést. Vyzdvihl bych vítečně zvolenou klasickou hudbu (při filmu jsem si dokonce vzpomněl na Kubricka). Mě se osobně na film skutečně bavilo dívat. Také se mi líbilo, jak byl hlavní hrdina hezky upozaděn, aby ho vystřídal jiný hrdina - to se vážně povedlo. Takže u mě 90% - krásný výpravný film - ale ne pro všechny, připravte se na pomalé tempo. (Neuvěřitelné zjištění, že ta "Pocahontas" je ročník 1990, tudíž ji bylo při natáčení 15 let!!!) ()

0x141627D3D

Nerozumiem. Prva polovica filmu vsetko dokonale... co to porobili v tej druhej polovici? Umele love story, ktore nedavalo ziaden zmysel. Kopa roznych hintov, divosku emocionalne totalne krutilo, zaber na sibenicu, ups and downs... a ono to skonci tym asi najsuchsim, najstupidnejsim moznym sposobom? Celkovy potencial filmu vyhodeny do kosa tymi konecnymi udalostami, ale mimo ne musim povedat, ze ma to naozaj chytilo. Fakt to mali po tej hodine a pol utat, 10/10 a vybavene. Ale nee, musime to komplikovat... ()

Ilicka

Pravděpodobná interpretace nýtu o Pocahontas a osidlování Nového světa. Malick komponuje podmanivé obrazy přírodního ráje a přivádí do nich herce, kteří k vystižení pocitů nepotřebují ani mnoho slov. Narozdíl od Linie zde však vyniká délka filmu (obzvláště u DC verze) ()

vypravěč

"Radost - tlakoměr duše. Co děláš radostně, nemůže být špatné, hříšné. Děláš-li něco špatného a hříšného, nebudeš z toho mít radost: to je vesmírná spravedlnost, okamžitý, nejsprávnější trest. Dělat něco bez radosti - hřích a peklo. Byl jsi nevěrný, jel jsi na prašivém koni? Byls ihned potrestán, neměl jsi při tom radost, možná myslíš, že ano, ale na dně duše byl těžký smutek. Při radostném milování musíš mít pocit, že svou lásku budeš milovat až do smrti, nejen krásnou hodinu, noc, rok. Zdá se mi také, že s radostí je krásné i zemřít. Snadné, žádoucí. I smrt má dvě tváře, bratříčku!" (Miloslav Nevrlý) ()

Bauer

Dlouhých 7 let jsme museli čekat, co z režiséra Terrence Malicka, který režíroval výbornou Tenkou červenou linii vypadne. To čekání se asi mělo vyplatit!? Jenže v mém případě se vůbec nevyplatilo. Ne že bych byl vyloženě zklamaný. Ale rozhodně mně Nový svět ani nenadchl, tak jak jsem si představoval, že by mohl!! Nuda! Jedna velká nudná záležitost! Ano, krásná krajina. Ano krásný příběh. A ano krásná hudba od Jamese Hornera, i když Zimmer je Zimmer!!! Jenže nuda se koná! A nezachraňuje to ani ta jedna akcička, kdy domorodci útočí. A bohužel to nezachraňuje ani docela hvězdé obsazení v čele s mými oblíbenci Colinem Farrellem, Christianem Balem a v menší roli se vyskytl i David Thewlis. Výkony taky nic moc! Určitě jsem rád, že jsem to viděl, ale nevím jestli to chci ještě někdy vidět! ()

JASON_X

Kdyby tenhle film nenatočil Malick, byl by to jen takový historicko-dobrodružný romanťák o bitkách mezi prvními anglickými kolonisty ve Virginii a místními Indiány a o jedné domorodé krásce, která popletla hlavu nejednomu bělochovi. Ale protože to točil Malick, je to především vznešené a produchovnělé umění... které ovšem na někoho může účinkovat jako muleta na býka. Já tedy Malickovu stylu rozumím a mám ho rád, ale v tomhle případě vnímám nejen krásnou formu ale i příběh, protože na Indoše jsem už od dětství kapánek citlivej. A tak vůbec nefandím prvním anglosaským pionýrům na americké půdě a Pocahontas je z mého pohledu promiskuitní a odrodilá zrádkyně svých lidí, svých bohů i své země, kterou pomohla urvat a už nepustit těm zatraceným rozpínavým Anglánům. Ještě že mi už není dvanáct, to bych zase v noci nespal a vztekle si představoval, jak by bylo krásné vrátit se v čase a pomáhat Indiánům zabít každého hnusného bělocha, který vyleze z lodi na břeh. No nic. P.S.: V roli odporné renegátky září jako silmaril jistá patnáctiletá(!) kečujská míšenka prvního stupně. ()

ancientone

Spolu s Coppolinou Antoinettou a Greenawayovou Nočnou hladkou tvorí Nový svet trojicu najzaujímavejších variácií žánru historického/životopisného filmu (minimálne) po roku 2000. Traja autori, tri odlišné prístupy, tri podhodnotenia na CSFD, tri rany priamo do čierneho. Tiež sa jedná o najrozpracovanejšiu podobu Malickovej filmovej metafyziky. ()

prome

Nevim jak hodnotit tenhle film nebot po vypravne strance dosahuje temer dokonalosti, ale film mi pripadal tak nudny ze jsem uz ve ctvrtine cekal konec a kdyz jsem v pulce zjistil jak dlouho to ma jeste byt tak jsem to radeji vypl nebot bych se asi unudil k smrti. Mozna kdybych mel jinou naladu tak bych to hodnotil jinak. ()

oLí

10/10 Pro tenhle film stoji za to dostat mysl ze zeme a zatezujicich dennich zalezitosti, protoze kdyz se do neho clovek vciti a snazi se alespon trochu Novy svet prozit, pak to pro nekoho muze byt mozna opravdu zcela novy svet, ze ktereho si do sveho zivota prinese neco opravdu vzacneho. ()

Sawy

Veeeelmi pomalý snímek.Ale přesně to k tématu sedí.Krásný příběh,skvělá výprava a dobří herci.To souznění mého oblíbence Colina Farrella a patnáctileté(!) neznámé herečky Q'Orianky Kilcher je neuvěřitelné.Krásný film.85 % ()

Morholt

Překrásná romance na motivy příběhu o Pocahontas. Malick už v Tenké červené linii ukázal duši poety, ale tady tu básnickost dotáhl takřka k dokonalosti. Všechno spolu nádherně ladilo a v tom dobrém slova smyslu se z toho vymykala jen Q´Orianka Kilcher, která je nádhernou křehkou bytostí s neméně nádhernýma očima. 95% ()

Jansen

Neskutečně podmaňující a silný zážitek. Terrence Malick umí vytvořit tak odlišný a přitom uchvacující obraz světa, že se pro něj jen těžko hledá přirovnání. Na své postavy nahlíží jaksi z dálky, do ničeho je nenutí a nic po nich nechce. Jeho očima jsou pouze součást přírodního univerza, které on jako náhodný pozorovatel sleduje okem kamery. Kde ostatní filmaři začínají, tam on končí. Scény násilí jsou jeho očima, přesto, že se ve filmu v určité formě objevují, jakýmsi zvláštním způsobem přehlíženy, citlivě zjemňovány a ve výsledku degradovány pouze na náhodný jev, na který se zrovna, mezi nespočetným množstvím dalších dějů v prostoru, zaměřilo oko kamery. Velice silná emocionální stránka, kterou film doslova přetéká, není podpořena ani jedinou zjevně podbízivou scénou, na kterou by jiný režisér ve filmu tohoto rázu čekal doslova jako na boží smilování. Z toho vyplývá, že právě to ,,nejatraktivnější“ (sex, bitvy, atd) Malick vynechal, aby mohl vytvořit do určité míry duchovní obraz jednoho světa (na pokraji zániku) dobývaného světem jiným. Kontrast starý proti novému světu, osobní city versus povinnost ke komunitě působí tak v jeho podání tak silně, jak jen může. Nádherné záběry na přírodu, jako hlavní postavu filmu, a výborná hudba mají výrazný podíl na celkovém dojmu. Nový svět je dlouhý a uchvacující film, který si dokáže udržet pozornost vnímavého člověka bez jediného zjevného zrychlení děle, akčních scén nebo samoúčelně podbízivých obrazů. A takových filmů je málo. ()

jhrasko

LÁSKA podľa MASTERa&COMMANDERa filmovej básne. A pohľadnica z Nového sveta podpísaná nádhernou Q´Óriankou Kilcher nech je tou najkrajšou ódou na ňu. Is this THE FAR SIDE OF THE WORLD ??? ()

ScarPoul

Nový svet je veľmi zvláštne definovať. Na jednu stranu je lyrický. Krásne obrazy, krásne myšlienky, ktoré tvoria základnú kostru celého príbehu sprevádzané melancholickou Hornerovou hudbou. Na stranu druhú je to o láske, o nových svetoch o konfrontácií s tými starými a snahe nájsť svoje osobné šťastie. Osobne ma tento film nenadchol. Možno preto, lebo som od neho čakal presne sfilmovanú podobu klasickej Disney rozprávky na ktorej som vyrastal. Lenže aj keď to bola hlúpa myšlienka, nemôžem uprieť, že by ma priblíženie k tej látke nadchlo podstatne viacej. Malick vykráda seba po červenej línií, ale stále dokáže diváka zaujať - druhá polovica je správne vyvážená aj tempom aj príbehovou hutnosťou. Horner vykráda seba tiež, aj keď to my zase tak nevadilo, ale dokáže vytvoriť aj pamätnejšie melódie. Kamera síce blúdi priestorom a trávami a lesmi, ale väčšinou sa snaží zachytiť slnko cez koruny stromov. Netvrdím že to nie je pekné po prvý, alebo druhý krát, ale nech mal film pôvodnú myšlienku akú chcel, nedokázal ju režisér a už vôbec nikto zo zúčastnených podať tak, ako sa im to podarilo v minulosti. Herci sú tiež veľmi nepresvedčivý hlavne Colin. Ale predstaviteľka Pocahontas nemohla byť dokonalejšia. Ona vyslúžila filmu tretiu hviezdičku. ()

Ai.ma

Terrence Malick má svůj filmový jazyk. Buď na to přistoupíš, odhrneš zmačkané papíry se zakázanýma básněma, který od nevidím tvoříš v podpalubí svýho srdce a budeš ho vnímat, nebo ti neřekne nic - protože je pro tebe víno jen vínem a verš složitou větou. Terrence Malick je režisér, který tě ukolébá a vymele ti mozek. A dokáže to.A očistí tě. A pak sedíš a říkáš Lásko i věcem s tvary. Malick nepracuje s příběhem, nemá zájem na gradaci, afektovaných záběrech umírající ženy nebo všelijakých příživnických antických tragédiích, které se do mnoha současných filmů plíží jako kostlivci skříňoví. Nechává plynout život, i postavy, krmí je duší, která mluví a nestaví jim do cesty rady, jak mají žít a jednat. Jako by ti na záda, pověsil básníka, na takové té rozkládací stoličce, a on komentuje tvůj svět. A on ti řekne, že svět je tvůj, že upřímnost je tvá, že světlo je tvé, i den a vstávání...ale peklo, si dokážeš vyrobit skoro zadarmo, a umíme to všichni... " Svědomí je jen nepříjemnost " 9/10 ()

6thSun

Překrásné, vizuálně poetické hledání skutečného smyslu života. Tento film může znovu omýt živou vodou okoralá srdce všech, kteří tohle hledání už dávno vzdali. ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)