poster

Cesta ke slávě

 • USA

  Bound for Glory

 • Slovensko

  Cesta ku sláve

 • Slovensko

  Cesta k sláve

Drama / Životopisný / Hudební / Road movie

USA, 1976, 142 min

 • genetique
  *****

  Tých pár hodnotných filmov, ktoré Ashby stačil nakrútiť stoja za to, pretože (zatiaľ) ani jeden odo mňa nestratil hviezdičku. A preto ľutujem, že ich nebolo viac. Ako nie je ľahké dosiahnuť životné ciele nás vo filme veľmi vierohodne presviedča David Carradine s toľkým hereckým entuziazmom v roli folkového speváka, že by vystačil aj na tri filmy. Niekedy nestačilo k úspechu v hudbe mať pekný ksichtík a občas sa trafiť do tónu. Neľahký, no o to srdečnejší príbeh, dokonalá, podmanivá hudba, ideálny záver. Čo viac si môže divák priať. 90%.(10.3.2008)

 • jondzavid
  ****

  Portrét folkového speváka a bojovníka za práva robotníkov Woodyho Guthrieho je poctivo nakrútená biografia mixnutá s roadmovie a sociálnou drámou. Filmu dominuje suverénny výkon Davida Carradina v hlavnej úlohe, ktorému som bez problémov uveril jeho kreáciu. V menšej úlohe sa civilnejším výkonom predstavil aj Randy Quaid.(5.9.2005)

 • Anderton
  ****

  Už dlho som nevidel film, ktorý by mi v tom dobrom zmysle slova pripadal tak americký. Ashbymu sa totiž podarilo zobraziť, čo to tá Amerika bola, keďže je to historický film. Taktiež nám ukazuje, v čom tkvela sila a prínos Nového Hollywoodu. Žiadna pevná dejová štruktúra, ak sa raz začne spievať a brnkať na gitare a všetkých to začne baviť, tak po prvej pesničke nasleduje druhá a po nejakom dialógu zase tretia niekde inde. Iba škoda, že mi táto hudba nič nehovorí a príliš som nechápal ani to zlato vo Woodyho hlase. K Hroznám hnevu sa tu už Cesta k sláve prirovnávala, ale ak ste túto starú klasiku videli, tak vás táto asociácia chtiac nechtiac musí napadnúť.(19.10.2016)

 • Matty
  ****

  Kinematografická význam Cesty ke slávě možná začíná u prvního použití steadicamu v celovečerním filmu (zasloužený Oscar pro Haskella Wexlera, který odolal pokušení a se zvídavostí malého dítěte nezjišťuje, co všechno ta hračka umí), ale rozhodně u něj nekončí. Klasicky, pro podobnost s Hrozny hněvu se chce napsat „fordovsky“ střižené životopisné drama nabízí také asi nejvýraznější filmovou roli Davida Carradinea (čili Bill nebyl jeho první) a bezva hudbu samotného Woodyho. Při jejím poslechu jsem uvěřil, že měla moc stmelit lid a i v těch nejtěžších časech vdechnout život jejich skomírajícím radostem bytí. Guthrieho přínos bývá neprávem napresován do balíčku „inspirátoři Boba Dylana“. Ten chlápek dokázal mnohem víc, než být múzou jistému mnohem slavnějšímu hudebníkovi. Buď věřte, nebo se přesvědčte na vlastní oči. 75%(2.1.2009)

 • pakobylka
  *****

  Woody Guthrie. Můžete si ho vážit ... pro jeho postoje. Můžete ho obdivovat ... protože jim zůstal věrný. Ale těžko si ho představit jako životního partnera ... protože nejste jeho prioritou - vy ani vaše děti, tudíž vám nemůže být oporou ... protože se narodil s toulavou krví, která mu nedovolí zůstat s vámi - na jednom místě. Nicméně z jeho příběhu téměř hmatatelně cítíte prach všech cest, kterými prošel ... a bídu země zaslíbené, do níž se vydal. Kapitalismus nikdy neměl přehnaně přátelskou tvář - pokud se o ni snaží, nedělá to z dobré vůle, ale protože k tomu byl donucen ... těmi, kdo pro něj pracují - zpravidla na těch nejnižších pozicích ... protože je pořád ještě POTŘEBUJE.(4.1.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace