Náves

(TV seriál)

Epizody(10)

Desetidílný seriál scenáristy Jana Míky Náves volně navazuje na Náměstíčko, nejúspěšnější seriál České televize roku 2004. Název napovídá, že hlavními hrdiny budou tentokrát obyvatelé vesnice, i když se s nimi v některých příbězích podíváme zpátky na Náměstíčko a celá jedna povídka se dokonce odehrává v rušném centru malebné Prahy.
Režisér Jaroslav Hanuš a architekt Jindřich Goetz splnili scenáristovi Janu Míkovi sen o ideální vesnici. „Správná náves má mít hospodu a kostel, taky obecní úřad, možná pár chalup a uprostřed toho všeho malý rybníček, aby byla radost očima spočinout.“ Právě taková je Líšná nedaleko Žebráku představující seriálovou vesničku Javorovou, kde žijí noví hrdinové seriálových poutavých příběhů, kteří budou dalšími kamínky pestré mozaiky pozoruhodných lidských osudů s mnoha variacemi složitosti mezilidských vztahů.

Divácký úspěch seriálu je přímo závislý na hereckém obsazení. Diváci se tentokrát mají opravdu nač těšit. Seznam hereckých osobností je dlouhý a bezesporu atraktivní. Historky o všedních i nevšedních radostech a starostech obyvatel jedné současné české vesnice znovu spojuje sympatická herecká dvojice. Tentokrát budou o diváckou přízeň usilovat Blanka Bohdanová a Alena Vránová, jako dvě roztomilé a čiperné vesničanky, sestry Křepelkovy, které bedlivě střeží všechno, co se v Javorové šustne. Procházejí celým seriálem a stejně jako měli svůj příběh v Náměstíčku Lopušný a Plecitá, tak i ony mají svoji „lovestory“ v seriálu Náves. A rozehraje ji docela obyčejný ladič pian v překvapivém obsazení Radovanem Lukavským. Nebylo samozřejmě možné, aby se všechny postavy z Náměstíčka, které si diváci i tvůrci velmi oblíbili a byli velmi nadšeni jejich hereckými výkony, objevily i v další sérii. Ale protože Náves je naštěstí nedaleko od Náměstíčka, někteří se tu přece jen znovu objeví. (Česká televize)

Renton

Dal jsem příležitost několika epizodám a jsem rád, že alespoň jedna televizní stanice zvládá natočit chytrý, příjemný a sledovatelný seriál, nejen pro vyhraněnou skupinku televizních masochistů, co sežerou vše i s reklamním blokem. Jasných 70%. ()

megiiii

Tak jsem se právě dodíval na první díl s názvem Blonďák, a celkem mi padla čelist. Když seriál běžel v televizi, tak jsem ho nějak propásl. Co říct? Nevěřil bych, že bude lepší než Náměstíčko, ikdyž je to psané pod stejnou taktovkou. Dramaturgie Arichteva, Svoboda nemá chybu. K Marče Arichtevi mám slabost, páč jsme s ní před pětatřiceti lety žili v jednom baráku a jako nemluvně mě občas hlídávala. Uvidíme, jak se seriál rozvine, ale zatím nemůžu dát nic jiného, než čtyři hvězdy. Bravo ()

Tosim

První dva díly jsou nejlepší, pak už to jde dost z kopce. Vyprávění o vesnici špatné není, jen to nesmí být moc banální, občas jsou ty historky vykonstruované. Dámy Vránová a Bohdanová jako náhrada za Plecitou jsou dost otravná varianta. Jediné, co je konstantně kvalitní, je hudba Petra Hapky. ()

topi80

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Při ohlášení seriálu jsem se bál další porce naivní parodizace vesnického života, ale naštěstí se tak nestalo. Veškeré kulisy si navzdory své malebnosti uchovávají věrohodnost, stejně jako samotné příběhy. První dva díly považuji za takřka geniální, obzláště ten první byl gejzírem skvěle vypointovaných situací doplněných skvělými hereckými výkony. Z desetidílné řady vybočil také díl s Josefem Abrhámem, který se jemně dotkl mysterióznosti. Autoři se každopádně nemají za co stydět, z let 2000 - 2010 jde o jeden asi z pěti českých seriálů, který se může směle hlásit o reprízování. ()

honajz

Na rozdíl od Náměstíčka výrazně lepší. Jan Míka se asi dlouho hledal. V náměstíčku všechny tyhle postavy a problémy jsou taky, ale působí uměle. Tady to funguje, a je to možná tou sevřeností prostředí. Jednotlivé příběhy mají výborně gradované scénáře, i když je pravda, že ke konci seriálu jde kvalita dolů. Ale stále jde o nadprůměr. ()

• Natáčelo se v obci Líšná a okolí Žebráku, Žatce, Prahy, Mladé Boleslavi, Mléčicích, Hořovicích a Kalousově mlýně u Ostrovce. (Teres)
  • Když se ve 3. díle "Policejní symfonie" Alexandr Slavík (Josef Abrhám) vrací z lesa domů a před jeho domem stojí auto ředitele divadla, je v okně autobilu vidět zvukařův mikrofon. (jujec)