Do nitra Planety opic

Beneath the Planet of the Apes

Do vnútra Planéty opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1970, 95 min

Co naděláte, i kdyby to natočil Ted Post sebelepším způsobem, pořád se mu bude opakovat, že to je už jen pokračování původní legendy. To je taky hlavní problém. Nejdřív je děj téměř totožně kopírován ,aby do něj scénáristé posléze nahustili tolik úvah, že to připomíná pomalu úvodní Star Trek. Přes nelogický děj se můžete docela dobře přenést brilantně vygradovaným závěrem, který ač je zatížený dobovou naivitou, většina filmů si může o podobném rozuzlení nechat jen zdát. Také tvůrci si můžou nechat zdát o dobré zápletce pro další díly, jelikož to nejlepší je vyčerpáno. Přesto dvě jména stojí za zapamatování - Tím prvním je režisér Ted Post, který svou roli zvládl a druhým je Charlton Heston pro něhož ani stísněný prostor neubírá nic na jeho působivosti.(11.10.2005)

• tron

„Čo ak existuje aj niečo inteligentnejšie, ako gorila?“ – „Tomu nie je ťažké uveriť.“ Komentár obsahuje vážne spoilery. Po PLANÉTE OPÍC v poradí druhý diel série. Začíname doslova tam, kde sme minule skončili. Taylor a Nova pokračujú po objave na pláži do Zakázanej zóny, čo sú v skutočnosti pozostatky veľkomesta. Tu Taylor záhadne mizne a vráti sa až na konci (wtf?). Nahradzuje ho iný svalnatý, polonahý, opálený muž, ktorý sem stroskotal počas záchrannej misie (zachraňoval Taylora - wtf!). Keďže Taylor zmizol, Nova si naráža práve tohto nového kolíka a spolu sa vracajú (prečo???) do opičieho mesta. V ňom stretávame známe tváre (Ziru, Ministra vedy, Cornelia...). Následne obaja z opičieho mesta utekajú (čože?!) do Zakázanej zóny (?!), prenasledovaní armádou goríl. V podzemí Nova a nový kolík objavia pozostatky zmutovanej ľudskej generácie, ktorý uctieva ako svojho Boha jadrovú hlavicu (ach bože) a tú je schopná táto telepatická rasa odpáliť vo vojne proti nenávidený opiciam. Príbeh sa končí vyvraždením všetkých kladných postáv (!) a následnou erupciou, ktorá zničí celú planétu (!!). Dej je natoľko svojrázny, že sa k samotnému filmu ani nemusím príliš vyjadrovať. Hrozné dialógy, trápne akčné scény, blbé zvraty. Ale bizarnosť toho celého (a jeden logický omyl za druhým) tomu dáva akúsi šialenú kuriozitu, ktorá sa nemôže nepáčiť. Alebo...?(28.5.2011)

• lennyd

Kosmonaut Brent (James Franciscus) se svojí lodí následuje kosmickou stopu vesmírné lodi George Taylora, až na planetu, kde jeho loď, stejně jako loď jeho předchůdce ztroskotá. Zde, stejně jako Taylor narazí na vesnici opic, seznámí se s vědkyní Zirou a jejím manželem a jen nevěřícně sleduje, kdy se vlády ujímá agresivní vojevůdce. Radši i s Novou utíká do pustiny, kde najde zbytky původních lidí ... Tohle působí fakt jako špatný film - z počátku to vypadá na téměř stoprocentní kopii svého staršího brášky (člověk přistane na neznámé planetě, je zajat opicemi, a postupně zjišťuje pravdu), ale v půlce se autoři rozhodli vyrobit něco originálního a svého. A to neměli dělat, protože od půlky filmu jde o takovou slátaninu, že to až bolí. Takže tu máme tlupu lidí, žijících v pozůstatcích New Yorku, která sice ovládá telepatii, ale jsou tak hloupí, že jako svůj idol uctívají atomovou bombu (ještě že to skončilo tak jak to skončilo, jinak bych měl obavy o pokračovaní s touto bandou "lidí" a to už bych asi nezkousl). Takže když to shrnu, první půlka jakžtakž (s využitím kulis a masek z prvního dílu), druhá příšerná...(11.6.2013)

Myslím, že Do vnútra Planéty opíc nie je až také zlé pokračovanie ako sa zdá. Je mi jasné a je očividné, že pokles kvality je po všetkých stránkach od neprekonateľného originálu, ale druhý diel si stále zachoval veľa podstaty z jednotky a hlavné je, že film ma dokázal baviť na dobrej úrovni. Posledná tretina filmu mi úplne nesadla, príchodom inteligentných ľudí na scénu to šlo dole vodou, ale ešte sa to dalo prekusnúť, keď som privrel oko. Do vtedy to bolo viac než fajn. Hlavný hrdina zahral dobre, Hestonova postava sa mohla ohriať dlhšie. Opice znovu super, kostýmy perfektné. Bohužiaľ už tu nie je žiadna silnejšia pamätná scéna kvôli, ktorej by som si film púšťal znovu. Bavil som sa dobre a sci-fi téma Planéty opíc sa mi veľmi pozdáva, preto prižmurujem oko a dávam vyššie hodnotenie. 71%(13.9.2009)

Reziser Ted Post /roku 1973 natocil dalsie pokracovanie Dirty HARRYho menom Magnum Force/ natocil dalsie pokracovanie kultoveho filmu Planet of the Apes z roku 1968. Charlton Heston /Ben Hur, Planet of the Apes 1968/ je aj tuna pritomny a dej pokracuje tam, kde jednotka skoncila, akurat s kopou logickych kiksov /utek z mesta opic do Zakazanej Zony, pozostatky zmutovanej ludskej civilizacie uctievaju jadrovu hlavicu ako svojho boha/. Dobre je vsak to, za divak opat najde stare zname tvare ako Zira, minister vedy a Cornelius, ktore boli aj v kultovej jednicke. Akcne sceny su vsak trapne a nedotiahnute, dialogy su blbe a dejova linia je hodne svojrazna. Celkovo vsak este znesitelny priemer, seria sa kvalitou zacala vsak uz neodvratne prepadavat : 60 %(5.5.2015)

• - Posledný film Thomasa Gomeza a zároveň prvý, v ktorom sa objavil Gregory Sierra. (m.a.t.o.)

• - Ze všech hraných filmů původní série včetně televizních filmů a seriálů je toto jediný díl, ve kterém nehraje Roddy McDowall. (fiLLthe3DD)

• - Jedná se o první díl opičí ságy, ve kterém se objevila Natalie Trundy. Zatímco zde ztvárnila mutantku a v dalším díle doktorku Stephanii, ve čtvrtém a pátém si zahrála šimpanzí samici Lisu. (fiLLthe3DD)