Do nitra Planety opic

Beneath the Planet of the Apes

Do vnútra Planéty opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1970, 95 min

Jsem ochoten přistoupit na akčnější pojetí, ale už jen první polovina filmu, jež lacině opakuje děj toho prvního, dostatečně dokazuje, o jak nicotné pokračování se jedná. Ta druhá zase trpí příšerným přehráváním většiny zůčastněných. Široko daleko nejlepším hercem je Linda Harrisonová, protože toho alespoň moc neřekne. Mutanti jsou obdařeni telepatií, jejíž ztvárnění spočívá ve srandovním poulení očí, projekci myšlenek rovnou na bluescreen a navíc jsou všichni vyšňoření jako šašci. Fatální závěr, kterým Heston podmínil svou účast, sice celkový dojem hodně napraví, ale kromě něj už zaujme snad jen pár povedených postapokalyptických výjevů a chyb ve scénáři. Zvlášť vyniká datum Brentova ztroskotání (3955, Taylor přistál až v roce 3978!) a fakt, že Zira s Corneliem měli být po událostech prvního dílu souzeni za kacířství. Tady jim dr. Zaius dokonce na čas přenechává svůj úřad! A bude hůř... I přesto má ten film ještě jisté kouzlo.(3.3.2008)

• Nancy

Pokračování Planety opic sice nemám ráda, ale tohle jsem ještě jakžtakž překousla. Dalo se na to koukat, občas to bylo trošku napínavé a hlavně to neni takový průšvih jako další díly, která jsem samou nudou ani nedokoukala. Celá komerce kolem Planety opic měla skončit hned u prvního dílu, protože ty ostatní jsou nudné a nesmyslné slátaniny, které navíc kazí pověst jedničce. Alespoň, že tu ještě pořád hrál Charlton Heston, který film hodně zachraňuje.(24.2.2005)

Ano, tohle pokračování rozhodně nesedne každému, je to hodně jiné než první film, který se zde z části opakuje, ale na druhou stranu si říkám, že je tohle něco, co docela dobře dál rozvíjí myšlenky, které první film měl. Pořád jsem nečetl předlohu, ale očividně bych měl. Já jsem s tímhle dílem moc spokojený, ty lidi z podzemí mi vždycky připadali skvěle děsiví.(3.8.2014)

Tak oproti nepřekonatelný jedničce to stojí o level níž. Netvrdím, že je to úplně špatnej film. Dokud tam do toho nezačali srát tu pointu z radioaktivními mutanty, tak to bylo úplně v pohodě na 4*, ale ten konec to zabil. Pokud to bylo v plánu od začátku, tak to šlo určitě zakončit líp to mi prostě nikdo nevymluví.60%(11.9.2014)

• Vědma

To byla vopičárna! Ty zbytky původních lidí to bylo teda fakt něco. Než tohle, radši dobrovolně vyhynu. Ale zase - sranda to byla. Oproti prvnímu dílu, který si přes zastaralost a nechtěnou směšnost masek opic a naivnímu příběhu dodnes uchoval důstojnost a auru výjimečnosti, tohle bylo čistokrevné béčko, které si asi nakonec, až přejde původní šok, oblíbím.(9.1.2012)

• - Spoiler: Charlton Heston odmítal účinkování v tomto filmu. Souhlasil až pod podmínkou, že své scény natočí během dvou týdnů a trval na tom, že Taylor musí zemřít. (HellFire)

• - Spoiler: V jednom z alternativních konců filmu utečou Taylor, Brent a Nova z podzemí těsně před výbuchem bomby. V této verzi se však nejedná o atomovou bombu. Vrátí se do města opic a spolu se Zirou a Corneliusem osvobodí lidi z klecí a ti se ujmou vlády. Film končí o staletí později, kdy Zákonodárce učí mladé opice a lidi, kteří spolu žijí v míru. (HellFire)

• - Arch Oboler sa podieľal na úprave scenára, hoci jeho meno nie je uvedené v titulkoch. (m.a.t.o.)