Do nitra Planety opic

Do vnútra Planéty opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1970, 95 min

• tron

„Čo ak existuje aj niečo inteligentnejšie, ako gorila?“ – „Tomu nie je ťažké uveriť.“ Komentár obsahuje spoilery. Po PLANÉTE OPÍC v poradí druhý diel série. Pokračujeme doslova tam, kde sme minule skončili. Taylor a Nova pokračujú po objave na pláži do „Zakázanej zóny“, čo sú v skutočnosti pozostatky veľkomesta. Tu Taylor záhadne mizne a vráti sa až na konci. Nahradzuje ho iný svalnatý, polonahý, opálený muž, ktorý sem stroskotal počas záchrannej misie (zachraňoval Taylora). Keďže Taylor zmizol, Nova si naráža tohto nového kolíka a spolu sa vracajú (prečo?) do opičieho mesta, kde stretávame známe tváre (Zira, Minister vedy, Cornelius). Následne obaja z opičieho mesta utekajú (...)do Zakázanej zóny (?!), prenasledovaní armádou goríl. V podzemí Nova a kozmonaut objavia pozostatky zmutovanej ľudskej generácie, ktorý uctieva ako svojho Boha jadrovú hlavicu (bože) a tú je schopná táto telepatická rasa odpáliť vo vojne proti nenávidený opiciam. Príbeh končí vyvraždením všetkých kladných postáv (!) a následnou erupciou, ktorá zničí celú planétu. Dej je tak svojrázny, že sa k samotnému filmu ani nemusím príliš vyjadrovať. Hrozné dialógy, trápne akčné scény, blbé zvraty. Ale bizarnosť toho celého (a jeden logický omyl za druhým) tomu dáva akúsi šialenú kuriozitu, ktorá sa nemôže nepáčiť. Alebo...?(28.5.2011)

Po filme som bol v takom rozpoložení, že som ani nevedel, či sa mi ten koniec páčil alebo nepáčil. A to platí doteraz. Na jednu stranu useknúť takto príbeh planéty plnej opíc ma trošku zarazilo. Filmu chýba atmosféra predchodcu. Príčinou môže byť menej výrazná hudba - zmena hudobného skladateľa je citeľná. Akčné scény dobré a nápadité, ale úprimne, od pokračovania už tak celkom akciou prekypujúcej jednotky som čakal viac. /55%/(12.1.2012)

Jednička se stala kultem, zásadním filmem 60.let. Žádný z jeho čtyř následovníků se mu nepřiblížil v žádném hledisku. Avšak narozdíl od dílů 3-5 se tenhle film drží v mezích neurážejícího průměru. Dvě třetiny filmu jsou těžké béčko, avšak s příchodem Hestona na plac se ozývají nostalgické vzpomínky na první díl.(9.10.2005)

• Phobia

Jen málo věcí je blbějších než scénář tohoto filmu - namátkou mě napadá třeba žonglování s psími výkaly, bungee jumping na nepružícím laně (případně bez lana) nebo skákání po hlavě do vypuštěného bazénu. Vyjmenovávat tady všechny hovadiny, mohl by mi i Shadwell závidět délku komentáře! Ale mám dnes nějak zadřené mozkové závity, nejspíš se během včerejšího sledování zasekly v poloze Low Power, jsem prostě líná přemýšlet/vzpomínat a tak vás toho humorného elaborátu ušetřím. Omezím se na zdůvodnění dvou hvězdiček: ta první je tak nějak za pochybné kvality filmu - masky, postapo atmosféru, protiválečné poselství a to je asi tak všechno. Druhou hvězdičku si každý musí rozdělit podle pohlaví, přesněji dle svých sexuálních preferencí. Z dámského hlediska jsem uvítala vizuální přínos hlavního hrdiny; James Franciscus se svýma modrýma očima, zlatými vlasy a pěknou postavou nabízel atraktivnější podívanou než Charlton Heston. Heterosexuálové z řad mužského publika pak jistě ocenili Novu, splněný pánský sen: dívka nejen přitažlivá a vnadná, ale navíc poslušná a němá, ten konstantně připitomělý výraz také mohl leckomu přijít roztomilý. Zoofilové si pochopitelně rovněž přijdou na své, pokud se spokojí s primáty a pár koňmi. 40%(9.1.2012)

Je vidět, že druhé pokračování zdaleka nedosahuje kvalit legedárního prvního dílu Planeta opic, ale aspoň se mu snaží přiblížit. Na každém pak je, aby zhodnotil jak se toto "přiblížení" povedlo. Já musím říct, že jsem vděčný za všechna pokračování, ať už jsou více či méně povedená. Do nitra Planety opic se mi jeví jako velmi slušné pokračování, když vezmu v úvahu, že většina dalších pokračování končí o mnoho tragičtěji... Samozřejmě, že na 80% to není, ale na takových 70% by to bylo akorát, ještě když se zamyslím, že to je skoro 40 let staré. Ve filmu sice jsou nějaké nepřesnosti či nedokonalosti, ale pořád je to dobré sci-fi a podle mě je to stále lepší než Burtonův remake z roku 2001. Masky jsou opět velmi dobré, hudba stejně napínavá, scénář průměrný, ale herci to drží na úrovni. Oscarová Kim Hunter, Maurice Evans, Charlton Heston a Linda Harrison nemají chybu a obsazeni byli nanejvýš dobře. Já jsem se po celou dobu měl na co dívat a rozhodně jsem se nenudil, na konci filmu - při výbuchu atomovky - mi bylo tak nějak všeljak.(30.3.2008)

• - Spoiler: Charlton Heston odmítal účinkování v tomto filmu. Souhlasil až pod podmínkou, že své scény natočí během dvou týdnů a trval na tom, že Taylor musí zemřít. (HellFire)

• - Oficiálny rozpočet filmu predstavoval 3 milióny dolárov, no podľa vyjadrenia režiséra Teda Posta bol v skutočnosti ešte nižší. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: V jednom z alternativních konců filmu utečou Taylor, Brent a Nova z podzemí těsně před výbuchem bomby. V této verzi se však nejedná o atomovou bombu. Vrátí se do města opic a spolu se Zirou a Corneliusem osvobodí lidi z klecí a ti se ujmou vlády. Film končí o staletí později, kdy Zákonodárce učí mladé opice a lidi, kteří spolu žijí v míru. (HellFire)