Jak daleko jsme ochotni zajít, abychom ochránili sebe a svou zemi? Když extremista a bývalý jaderný expert (Michael Sheen) rozmístí ve třech různých městech nebezpečné výbušniny, protiteroristické jednotky se pouští do akce a brzy ho zatýkají. Umístění bomb však stále zůstává zahaleno tajemstvím. Čas do výbuchu se nelítostně krátí, proto agentka FBI Helen Brody (Carrie-Anne Moss) souhlasí s tím, že se do vyšetřování zapojí i tajemný vyjednávač známým pouze pod zkratkou “H” (Samuel L. Jackson), jehož kruté metody obvykle slaví úspěchy. Mezi agentkou, vyjednávačem a teroristou se rozpoutává nelítostný boj o moc. To co následuje, je neuvěřitelné – a hlavně – nepředstavitelné! (oficiální text distributora)

gudaulin

Typické americké béčko, které je postavené na pro mě nepřijatelném nápadu. Pohybuju se v branži dost dlouho, abych měl představu o cestě, kterou musí urazit zájemce o sestrojení jaderné bomby. Ztroskotaly na tom velké a bohaté státy, které investovaly nepředstavitelné prostředky a soustředily ke zdárnému výsledku velké vědecké týmy, veškerou pomocnou techniku a logistiku. Írán se snaží o získání bomby už pár dekád a na tuto aktivitu jde desetina státního rozpočtu země nasáklé ropou. Zatím bez výsledku. Milý Kim z Koreje po třicetiletém úsilí k cíli došel, když obětoval čtvrtinu státního rozpočtu a životy miliónů svých spoluobčanů při hladomorech. Tady se operuje jedním chlápkem, který jen tak levačkou sestrojí těch bombiček hned několik. Já vím, řeknete, je to Američan a ti přece dokážou všechno. Kdyby obětoval ještě pár víkendů, tak si sestaví i mezikontinentální raketu a bude ohrožovat celý svět. Jsou vážně dobrý, ti kluci. Nějakou uměleckou hodnotu v tom může hledat jenom nepolepšitelný snílek, takže zůstává určitá dokumentární hodnota. Odpočítávání totiž funguje jako obraz paranoie doby, která podléhala hysterii z války s terorismem. Za béčkovou zábavnost bych mohl dát 2*, ale to politické a myšlenkové sdělení mi není ani trochu sympatické. Podobná scénáristická východiska pro zamyšlení se nad opodstatněním mučení při vyšetřování se objevila vícekrát a v lepší podobě. Ta 1* je za tradičně špičkový výkon Samuela L. Jacksona. Jeho postava má v sobě hodně démonů a záporné charisma. Celkový dojem: 25 %. ()

choze

"Musí věřit, že nemám limity." Nepříjemný thriller o nepříjemných věcech. Solidní scénář, kvalitní herci, silný závěr. Jak daleko lze zajít ve jménu dobré věci, kdo je ten zlý a kdo hodný a co je jen paranoia a co skutečné nebezpečí? Pro mě osobně je odpověď na otázku, zda je správné mučit jednoho, aby byly zachráněny jím ohrožované miliony, velmi jednoduchá. ()

Gilmour93

Kde nestačí Bushův teriér Barney, servírující uprostřed Ramadánu vepřovou kotletu na porcelánovém talíři s ručně malovaným motivem Davidovy hvězdy, nastupuje strejda inkvizitor S.L.Jackson, jenž poté, co si vytře zadnici tištěnou verzí Ženevské konvence, začne pomocí stupňujících se levelů tortury vytvářet pohodovou atmosféru ke kladení dotazů. Pak nezbývá, než věřit, že bolest, hlavně ta psychická, je schopna přinést odpovědi, nejlépe pravdivé.. Tenzní hrátky s morálními dilematy na pozadí aktuální hrozby teroru a nastolení otázek, kam až lze zajít v zájmu ochrany obyvatel a státních zájmů, vás přibijí do křesla a donutí přemýšlet, kdo má vlastně celou dobu triumfy v rukou. Osobně to vidím tak, že kdo si hraje s ohněm, musí počítat s tím, že bude přinejmenším cítit kouřem a nebo přímo zuhelnatí, obzvláště když ohrožuje na životě ty, co se ohni z daleka vyhýbají. Takže nešetřit proudem, nedbat na pěstěné nehty a nějakou lidskost projevit až v případě, že se z ní nestane soupeři nahrávající slabina.. Až na výkon Trinity, u které jsem jen čekal, kdy jí zazvoní telefon v budce a ona konečně zmizí, nemám sebemenších výhrad a za ten finiš s překvapením pod plachtou u extended version, který mi připomenul povídku, co jsem kdysi dávno napsal, přihazuji ještě jednu červenou pěticípou. Allah bless United States! ()

robbiee

[imdb: 7.3/10] | me: No, na počudovanie nič extra. Podľa ústredného tria som čakal oveľa viac, ale nestalo sa. Vedľajšie postavy (, ktoré sa typovo moc nehodia) sú B-čkové (pravdepodobne preto, že 90% rozpočtu zhĺtli Jackson, Moss a Sheen) a je to na ich výkonoch aj vidno. Ale to by nebol hlavný dôvod toho, že film nepatrí do prvej ligy. Proste nemá šťavu a celý čas sa drží v takej priemernej rovine. Snaží sa o vygradovanie atmosféry, ale množstvo rušivých faktorov (mnohokrát hlúpe dialógy, morálne polemizovanie, zmeny postojov) to neumožňujú. Jackson-Moss-Sheen (no hlavne Sheen) odvádzajú dobrú prácu, ale "vďaka" celkovej atmosfére plnej rozpačitých dialógov, hádok a príkazov to proste nestačí na to, aby som po filme neostal úplne chladný a nehodil ho za hlavu na kopu nevýrazných priemerov. ()

TeeAge

|| Scenár: Oren Moverman, Peter Woodward | Produkcia: Marco Weber, Caldecot Chubb | Distribúcia: Senator U.S. | Rozpočet: ? $ | Tržby: 5,483,534 $ || Vypočúvanie bez servítky. Nekonečný boj v morálnych otázkach, bádanie hraníc ľuĎskej mentálnej výdrže pred fyzickým koncom. Výborný SL Jackson, presvedčivý Michael Sheen, rozporuplné charakterové stvárnenie role Carrie-Anne Mossovou - možno aj kôli nedotiahnutému scenáru... Ale aj tak výborný kus. ()

Aluska88

Fenomenální dílo s výborně obsazenou ústřední trojicí. "Vyjednavač" Samuel L. Jackson známý svými "netradičními", poněkud brutálními metodami výslechu, a se svou chladnou krásou a nepřístupností, do tmavého kostýmku oděná Carrie-Anne Moss. Jak už se zde někdo ve svém komentáři vyznával ze sympatií k postavě Michaela Sheena, i já oplývám podobnými dojmy. Sheena jsem zatím viděla v pár filmech, ale v Odpočítávání mě jednoduše dostal. Snímek je dynamický, má grády od začátku do konce, napětí se stupňuje s každou scénou a Vy ani nemůžete tušit, kdy nastane (protože v takových filmech vždycky nastane) TEN okamžik zvratu. Kdy se situace začne hroutit a všichni jsou, slovy oblíbeného filmového výrazu, "pod velkým tlakem." Filmem se prohání všemožní agenty, vládní úředníci, členové armády, ozbrojených složek a všech těch organizací, které jsou nedílnou součástí téměř každého amerického filmu, v němž jen trochu figuruje politika, terorismus a ostří, drsní hoši s bouchačkou za pasem. Posledních zhruba 20 minut je vrcholem filmu, který mi způsobil slušný emoční nářez. A úplný závěr, kde už prostě víte, že jakmile se kamera začala posunovat směrem mimo děj, něco ještě není dokončeno. Pak se zastavila a... God Bless America... "Nemůžu mu dovolit pokračovat." - "Tak ať pokračuje bez dovolení." ()

genetique

Herecké trio sa zaslúžilo o skvelé rozohranie už aj tak veľmi zaujímavej partičky. Drzosť niektorých scén spočiatku vyznievala prvoplánovo, ale scenárista sa nenechal zahanbiť a celkový film nakoniec budí dojem veľmi premyslenej kompaktnej drámy. Trošku rozhádzané boli niektoré dialógy, tie ale našťastie vždy dokázala sceliť pevná ruka režiséra a hlavne dokonale napínavý záver. 80%. ()

3DD!3

Moc peněz tvůrci neměli, ale udělali to nejlepší co mohli a k hodně zajímavému scénáři koupili tři skvělé herce. Nebudu vám nic nalhávat. Na nich a na tom čemu čelí stojí celý film. Občas jsem si říkal jaká je to škoda, že těch peněz nebylo víc, protože pak by zmizel televizní look, laciné kulisy a intenzivní mučící scény by mohli být střídány i s nějákou tou akcí. Pak by to bylo opravdu něco. Nic z toho se nikdy nestalo. ()

Kaka

Vcelku minimalistický snímek, odehrávající se na několika metrech čtverečních jakéhosi podzemního úkrytu, kde se rozehrává mistrovská psychologická hra. Film především stojí a padá na výtečných hercích, leč musím přiznat, že příspěvek do žánru filmů o terorismu, či válce z úhlu pohledu médií apod. - tzn. ne aktivní boj, je to vcelku zajímavý. Je diskutabilní, nakolik je to věrohodná záležitost, nicménně chvílemi se jedná o docela maso bez kompromisů, což je přesně tak, jak vypadá naše doba. Jako žánrový přírůstek dobré, nikoli nezapomenutelné. ()

Spiker01

Děsivé, atmosférické a strhující! Samuel L. Jackson jako vždy vládne, ačkoli je zde vykreslován jako nekompromisní v podstatě antihrdina, dává jasně znát, že on je ta osobnost na plátně. Silný příběh podkreslen hrozbou terorismu na aktuální téma...zamysleme se na chvilku? Co když se podobná zvěrstva dějí a ještě v horším měřítku? ...90% ()

Krouťák

Jojojo.... Tohle jsem už potřeboval. Jednoduchá příběhová linka, předvídatelný děj a přesto se z toho dá tolik vytřískat ( což se bohužel mnohdy nepovede ani u klasických trháků s nekonečným rozpočtem ). Všimněte si červeně zvýrazněné části slova na posteru. '' Think '', zajímavé je, že přesně to musíte během celého filmu dělat, proč ? Protože na scénu přichází mé oblíbené... MORÁLNÍ DILEMA. Samuel za mě v jednoznačně nejlepší roli, celé to představení mě dokonale vtáhlo do děje a film jako celek obrovské překvapení. Netřeba víc dodávat - 90%. ()

akisha

S.L.Jackson si střihnul jednu z nejodpudivějších rolí ve svojí dosavadní kariéře. Sledovat ho, jak řádí, je fascinující a znechucující zároveň, bohužel pro mě jediná věc, co mě opravdu zaujala na tomhle filmu. Jacksonovo počínání je možná brutální, ale omluvitelné tím, co se chystá Michael Sheen udělat. Ke konci ale možná i Jackson překročil mez únosnosti a samotný konec je dost mrazivý. Hlavním problémem je nuda, protože se tak skoro nic jinýho než mučení Sheena neděje a furt na to koukat omrzí. Ani Carrie-Anne Moss mě moc nevzala, i když jí jinak mám moc ráda. ()

viperblade

Morálka vs. bezpečí státu. Samuel L. Jackson vs. Carrie-Anne Moss. A do toho všeho bravurní Michael Sheen. Tenhle film mě jednoduše odrovnal. Nejen svým přesahem, ale hlavně svým vyzněním. Lidé jsou sobci, kteří chtějí bezpečí, ale jak daleko jsme ochotni zajít? SPOILERY!!! Budeme mučit nejen teroristu, ale i jeho ženu či děti jen proto, aby se zachránily další ženy a děti? Je zde otázka morálky vůbec na místě, když mají umřít milióny lidí? A padnou-li morální zábrany, stanou se z nás zvířata, protože to podporujeme? KONEC SPOILERŮ! Tohle vše zde najdete. Agentka, které chce jen, aby vše šlo "lidskou" či právní cestou (výtečná Carrie-Anne Moss), profesionální "mučitel", který chce jen slyšet pravdu a je pro ni ochoten udělat cokoliv (dokonalý až mrazivý Samuel L. Jackson) a jeden terorista, který chce, aby mu jeho plán vyšel (geniální Michael Sheen). Je to fakt už dlouho, co mi hodina a půl uběhla takhle rychle. Já tím filmem přímo žil a chtě nechtě, plný počet musím udělit. P. S. Mimochodem, budete-li se dívat pozorněji, uvidíte, že ten film není vůbec anti-muslimský, ale spíše anti-moralistický. P. S. 2. A kdo by zde chtěl vykřikovat něco ve stylu "je to sice fajn, ale tohle by se nikdy nemohlo stát, Amíci si zase věci přibarvují, ať to má šťávu…" a podobné řeči, ať si vzpomene na ne zas tak dávné události... ()

castor

Pohled na otázky terorismu z jiného úhlu je fajn, dokonce moc fajn. Odborník na extrémní výslechy a agentka FBI mají zlomit zadrženého teroristu – ona používá tradiční „lidské“ postupy, on „nelidské“ mučení. Oba jsou na stejné lodi, i když jsou naprosto odlišní. A nakonec z vyšetřovacího týmu nejenom právě agentka je ochotná obětovat své zásady pro dobro většiny. Námět je skutečně zajímavý (dokáže mučení jednoho vyvážit životy milionů?), ale celkový dojem sráží několik banálních situací. Líbila se mi nevyzpytatelnost děje, jeho nejednoznačnost, ale když ze sebe Samuel L. Jackson při dopadení manželky zadrženého vyhrkne, že tohle je ta poslední šance ke zlomení atentátníka a že to nikdo nesmí posrat, tak jsem se domníval, že to následné je pouze dobře sehraná hra!! Ale když mimo jiné onu manželku podřízne jako prase na porážce nebo když jeden z hlavounů vytáhne bouchačku a nechá se o ní teroristou školácky obrat, tak můj zájem o tenhle ryze americký výlet výrazně klesá (ostatně celé jednání armádních představitelů je poměrně k smíchu). Prostě druhá polovina, ve které jsou paradoxně ty nejsilnější momenty, s nevyvratitelnými logickými lapsy vypadá jako šitá někde v poklusu.. Herecky nadprůměrné!! Velká škoda.. ()

kulyk

Mossová není standardní žena. Místo toho, aby se prioritně zajímala, jak nejlépe nadělat kolem očí kroužky, nanášet lůj na rty a uřezávat ochlupení z holeně, chodí po lidech a klade jim otázky zcela jiného druhu. Je jí to posláním i povoláním. Samuel není běžný Afroameričan. Nemá afro, rád pracuje a svou hravost nepromítá jen do driblování. Oba se však mírně liší ve vnímání utrpení dotazovaného subjektu, stejně jako v základních matematických dovednostech (co je víc? Jeden, nebo milion?). Z toho nám pramení jisté povyražení. ()

Spooner

Výborné konverzační drama, kterému se sice nedostalo moc peněz, ale místo toho dostal ranec místy až mrazivé atmosféry. Na první pohled jednoduchý příběh se díky skvěle napsaným dialogům mění v herecké koncert ústředního tria a jejich charaktery se během čím dál krizovější situace stihne několikrát změnit. Výborný Samuel L. Jackson by si mohl o mučících praktikách pokecat s Jackem Baurem, Michael Sheen hraje dobře i v tom nejzuboženějším stavu a Carrie-Anne Moss po dlouhé době také velice potěší. To celé až v překvapivě velmi jisté režii, která jenom v polovině filmu trochu povolí tempo. V bezchybném finále to ale zcela vynahradí. Pro mě zatím překvapení roku. ()

Davies182

Vypálím maximum a má to tři dobré důvody. Za 1) jsem si připoměl, že u filmu může být člověk tak napnutý, že s otevřenou pusou hltá poslední půlhodinu; 2)ka patří ďábelskému Samuelovi - své role se zhostil s takovým zápalem, že jestli ho ještě někdy uvidím v libovolném snímku s dětmi, trefí mě šlak; no a za 3) oceňuji těch několik kulervoucích a překvapivých scén, které dělají tomuto šílenému terroristickému filmu čest. P.S. Doporučuji pozorně sledovat taktiky mocenských organizací USA během děje. Něco na tom je, a není to hezký pocit. ()

gogo76

Podarený komorný film s dominujúcim a neprehliadnuteľným S.L. Jacksonom , ktorý sa po desiatich filmoch do roka sem tam trafí. Rieši sa tu pohľad na terorismus trošku z iného uhla a skúma, kam sme ochotní ako ľudia zájsť. Zdá sa, že dosť ďaleko, zvlášť ak má terorista tuhý korienok. Ide o milióny životov a mäsiar Jackson neváha použiť sekeru či nôž, no a zaplať pán boh, že som nebol jediný kto si myslí, že robil dobre. Rob, čo musíš mäsiar...Pri sledovaní dvd menu som si uvedomil, že si neviem narýchlo vybaviť žiadne slovenské , ale ani iné české slovo v ktorom by boli štyri dĺždne...ODPOČÍTÁVÁNÍ...zaujímavé. 80%. ()

Xmilden

A jak byste se v té situaci zachovali vy? Bylo jasně vidět že i největší humanisté by svolili k formě fyzického týrání. Nebudu zastírat že jsem S. L. Jacksonovi fandil. Bylo mi jasné že aby mohl odhalit bomby bude se muset uchýlit k tomu největšímu svinstvu. Na druhou stranu, kdejaký padouch když nepomůže výhružka číslo 1 si bere k ruce něčí manželku, popřípadě děti. PS: S. L. Jackson a na druhé straně Michael Sheen potvrdili svou velikost. Lepší herecké obsazení jsem si ani nezasloužil. 85% ()