Život mladého talentovaného herca, spisovateľa a básnika Karola Jozefa Wojtylu sa výrazne zmenil po vpáde nacistov do Poľska v septembri 1939. Aby sa vyhol deportácii do Nemecka, musel nastúpiť do práce v chemickej továrni. Už vtedy ho priťahovalo duchovenstvo a túžil po kňažskom povolaní. Začal navštevovať kurzy v tajnom seminári v Krakowe. Po nástupe komunizmu sa Julian Kordek, šéf pre cirkevné otázky , snažil všemožne Karola Wojtylu odstaviť. No mladý dynamický muž, ktorý nikdy neskrýval svoju vieru a vášnivú snahu zmeniť svet k lepšiemu, sa nedal zastrašiť. Vždy vystupoval ako humanista a obranca utláčaných. Proti totalite sa staval s odvahou, ktorou si vyslúžil obdiv celého sveta a ktorá ho priviedla až do pápežského úradu...
Karol Wojtylla sa stal pápežom. Veriaci na celom svete sa tešia - no veliteľstvo KGB je právom znepokojené. "Cirkev už teraz nebude nemá. Bude konečne hovoriť. Bude hovoriť hlasom svojho pápeža" - povedal Ján Pavol vo svojom prvom prejave. A zatiaľ čo podnikal apoštolské cesty po celom svete a svojimi slovami vlieval silu a nádej i tým, ktorí ju už stratili, jeho nepriatelia robia všetko preto, aby podkopali jeho prestíž a autoritu. A sú rozhodnutí pápeža umlčať - nielen obrazne, ale doslova...
Po atentáte dlho visel život Svätého otca na vlásku. Vďaka starostlivosti lekárov a jeho nezlomnej vôli žiť sa ako zázrakom postavil na nohy...A opäť sa pustil do boja za uskutočnenie svojho veľkého sna: aby náboženstvá na celom svete viedli ľudské srdcia k mieru na zemi...Osobný lekár si robí - a oprávnene - starosti o pápežovo zdravie. No Ján Pavol mal vždy veľa práce, a staral sa predovšetkým o iných, nie o seba. Aj doslova pár hodín pred operáciou nádoru sa prihovoril k veriacim, a vyzýval ich, aby neboli ľahostajní k bolesti nevinných obetí konfliktu v Bosne... (oficiální text distributora)

Hedka

Čítala som niekoľko životopisov tohoto vzácneho muža, a preto som sa veľmi tešila aj na filmové spracovanie. Som rada, že tvorcovia zareagovali veľmi rýchlo po jeho smrti - a že siahli presne po tomto námete. Áno, je pravdou, že by sa to mohlo natočiť aj lepšie, ale výpovedná sila tohoto diela má - určite nielen pre mňa - nevýslovnú hodnotu. Preto plných päť hviezdičiek!!! ()

mrksik

Po prvej časti som rozhodne prekvapený. Film sám o sebe má tak trošku televíznejší feeling a niektorí herci nehrajú zrovna svoje životné roly, ale malo to rozhodne niečo do seba. Možno mám len problém oddeliť film od silnej témy, ale samotná látka je spracovaná strhujúco a veľmi emotívne. Možno že to nie je nič nové alebo inovatívne, ale svojou ľudskosťou ma tento film naozaj zobral. Naozaj ... Po druhej časti zvyšujem hodnotenie na plných päť hviezd, ale mám obavy ako dopadnú ďalšie dve. Ako som si aj myslel, tretia časť bola doteraz najslabšia. Nemýlil som sa ani v tom, že sa jedná viac o silu námetu ako o spracovanie, napriek tomu prvé dve epizódy si zasluhujú plné hodnotenie. ()

freddy

Byl tu, když jsem se narodil. Byl tu, když jsem vyrůstal. A vrátil se zpět do domu svého otce dva měsíce poté, co jsem dosáhl plnoletosti. Ikona. Vzor. On byl láska. Ony byl víra. On byl síla. On byl žijící svatý. On byl a zůstává mým vzorem v tom, jak se stavět k utrpení, k lidské bezmoci, k pomoci svému bližnímu. On byl dle mého názoru největší a nejdůležitější osobností nejen 20. století, ale dost možná celé historie lidstva. V krizi pandemie, kterou nyní lidstvo zažívá, a v době Velikonoc, jsem uvítal možnost si díky slovenské RTVS připomenout tuto osobnost ve čtyřdílném životopisném seriálu. Seriálu, který velmi obšírně v šesti hodinách popisuje život tohoto výjimečného člověka od jeho zhruba 20. roku života, kdy vypukla v Polsku 2. světová válka, přes složité doby vlády komunismu a pronásledování nepohodlných, zvolení papežem, atentát na něj a popasování se s mnoha světovými krizemi a událostmi, kterým musel během svého pontifikátu čelit, až po jeho úmrtí. Jeho život byl lemován bolestí a utrpením druhých, kterému musel být přítomen. Nebýt 2. světové války a těchto utrpení, nestal by se knězem. Ale osud či Bůh ho přivedli na cestu, ze které nebylo návratu. Jeho odpovědí na vše byla láska a odpuštění. A to stačilo! Nic víc. Tato série ukazuje budoucího papeže Jana Pavla II. v mnoha situacích, v mnoha těžkých chvílích, v mnoha jeho projevech, poselstvích. A výslednému dojmu zajisté pomáhá naprosto uvěřitelné herectví Piotra Adamczyka v hlavní roli, který se stal Karolem Wojtylou a celou dobu ho ztvárňoval s velmi uvěřitelnou přesností. Je mnoho scén, které mi utkví v hlavě, a to je asi ta nejlepší vizitka celého seriálu. A potěšilo mě, že se zde dostalo v jedné scéně zprostředkovaně i na Československo, kdy ve druhém díle v období po roce 1968 několik mladých mužů z Československa překročí nelegálně hranice s Polskem, aby zde nastoupili studium ilegálního kněžského semináře právě pod vedením budoucího papeže. Ale to je jen jeden z mnoha střípků ze života tohoto muže, který celý život vyznával lásku a vždy myslel na jiné lidi více než na sebe. Přiznávám bez mučení, že mnohokrát během sledování seriálu jsem měl husí kůži a slzy v očích. Stejně jako tehdy, když Svatý otec opustil pozemské bytí a zanechal tu po sobě velké množství dobra. Síla jeho osobnosti mě provází mým životem a v této době víc než kdy jindy jsem pochopil, jak důležité je pro mou vnitřní sílu těžit z osobnosti a poselství Jana Pavla II. Tohle strhující šestihodinové dílo, kdy jsem se ani na okamžik nenudil, nemohu ohodnotit jinak než jako dokonalé. ()

progression

Vynikající životopisný TV film o jedné z největších osobností minulého století Karolu Wojtylovi, člověku s nezdolným optimismem i v dobách nelehkých a současně člověku, který měl vzácný dar tento optimismus, lásku a víru v lepší budoucnost předávat ostatním. Vynikající herecký výkon hlavního představitele Piotra Adamczyka, který znázornil Karola Wojtylu způsobem, jako by jím sám byl (ten casting se opravdu podařil). Ale i další nezapomenutelné a zapamatovatelné herecké výkony. Celková šestihodinová stopáž (4 díly) vůbec nevadila ba právě naopak. Rád jsem si "oprášil" vzpomínky na tuto vyjímečnou osobnost, protože film zachytil víceméně celý jeho bohatý život včetně všech nejdůležitějších milníků a podle mého názoru byl i víceméně přesný v jednotlivých historických souvislostech. Koprodukce Itálie - Polsko filmu svědčila a celkových šest hodin filmu uteklo tak, že se divák ani na chvíli nenudil a jen s obdivem a úžasem sledoval životní pouť tohoto vyjímečného muže. A dojem z vyjímečného filmu o vyjímečném Člověku byl ještě umocněn výstižnou hudbou vyjímečného génia filmové hudby Ennio Morriconeho. A pětinásobný výskyt "vyjímečného" je za každou hvězdičku jeden :-) ()

Aky

Možná trochu příliš dlouhé drama o neobyčejném člověku, mimořádném ani ne tak samotnou vírou v Boha a v katolická dogmata, ale svou vnitřní dobrotou. Herecky výtečně zvládnuté. Zřejmě látce pomohlo, že ji točili Italové a nikoliv Poláci, kteří by určitě neodolali napěchovat film exaltovaným nacionalismem. ()

• Rozhovor papeže (Piotr Adamczyk) a Ağci je smyšlený, jejich rozhovor zůstal tajemstvím, papež o něm řekl pouze: "Hovořil jsem s ním jako se mluví s bratrem, jemuž jsem odpustil a který se těší mé důvěře. Co jsme si řekli, je tajemství mezi mnou a jím." (Hvězdář)
  • S Janem Tyranowským se Karol seznámil na filozofické fakultě Jagellonské univerzity, kde tehdy studoval polonistiku. Uvedl ho do studia mystiků. (Hvězdář)
  • Italská vyšetřovací komise dospěla k závěru, že atentát zorganizovala sovětská KGB za pomoci bulharské tajné služby. Atentátník na počátku roku 2013 prohlásil, že atentát inicioval íránský ajatolláh Chomejní, tuto výpověd však již dříve několikrát měnil. (Hvězdář)