TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +Nicolas Cage, vypadá to reálně -trochu patetické, problém však je v tom že mě to moc nezasáhlo/// Na World Trade Center jsem se těšil, ale hlavně jsem mu věřil. A nechtěl jsem se zvyklat názorama, že je to příliš patetické apd. To co se tvrdí je sice pravda, ale není to v takové míře, že by to vadilo. Tohle v podstatě ke každému filmu patří. A ke katastrofickému made in USA především. Problém bych viděl v tom, že je to dlouhé a především nic extra se neděje. V úvodu zažijete pád věží z pohledu záchraných jednotek, což je docela efektní mazec. Skoro jsem si připadal jako bych v té budově byl. Dobré taky je, že i když mi výme, tak zůčastnění lidé vlastně nevědí co se děje. Problém však je, že film působí jako jakýkoliv jiný katastrofický film a nějak se mi ani nechce věřit, že se to opravdu stalo. Tady nejspíš bude chyba ve mě než v tvůrcích. Ale působilo to tak na mě. Posledních 10 minut mě už docela dojalo, ale pořád mám pocit, že takový dokument mě dokáže rozházet víc. U tohoto filmu se to nestalo a to je špatně. Let číslo 93 je skutečně lepší./// Celkem 64%///(1.10.2008)

Nicolas Cage - (John McLoughlin) +++ Maria Bello - (Donna McLoughlin) +++ Jay Hernandez - (Dominick Pezzulo) +++ Maggie Gyllenhaal - (Allison Jimeno) +++ Kimberly Scott - (King) +++ Michael Shannon - (Dave Karnes) +++ Stephen Dorff - (Scott Strauss) +++ Frank Whaley - (Chuck Sereika) +++ Hudba: Craig Armstrong +++++++++++++++ Na tento film som bol dlho pripraveny, ako na film, ktory mnohych ludi sklamal a mozno aj preto sa mi celkom pacil. Musim priznat, ze chvilami na mna posobil prilis televizne a nezachranil to ani Nicolas Cage a taktiez suhlasim s Pomom, ze reziser Stone tam mohol pridat este nejake 2 vedlajsie dejove linie a trochu viac akcie. Vo filme som si ani nevsimol, ze si tu postavu Dominicka Pezzulu zahral Jay Hernandez z Hostelov. .............. 15.07.2008(15.7.2008)

„Sú mŕtvi.“ – „Takže hovoríš, že sú na tom lepšie.“ Trvalo iba päť rokov, kým sa bol Hollywood ochotný pozrieť do tváre terorizmu. V roku 2006 nakrútil zaujímavý britský „dokumentarista“ Paul Greengrass strhujúci LET Č. 93 a kontroverzný Oliver Stone (ČATA, WALL STREET, J.F.K., TAKÍ NORMÁLNI ZABIJACI) nekontroverznú drámu WORLD TRADE CENTER. Kým Greengrass sa sústredil na „štvrté z troch“ lietadiel, ktoré 11. 9. 2001 navždy zmenili tvár Ameriky, Stone schválne upustil od svojich rozporuplných politických/sprisahaneckých názorov a tiež sa rozhodol vyrozprávať „iba“ príbeh obyčajných ľudí, ktorí boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Bohužiaľ, na rozdiel od Greengrassa prichádza so slabými emóciami, ktoré splývajú s tuctovou hollywoodskou riadne pocukrovanou kávou v čele s fúzatým Nicolasom Cageom, ktorý patrí (s úvodným „tieňom lietadla“) ešte k tomu lepšiemu, čo viac ako dvojhodinový film ponúka. Tým ďalším sú niektoré fungujúce a profesionálne nakrútené scény (bojím sa však, že skôr tie technickejšieho rázu) a tradične svojská Maggie Gyllenhaalová (DONNIE DARKO, SEKRETÁRKA). Stone sa chytil do vlastnej pasce: pre divákov už nie je zaujímavý, keď ponúka politicky zaťažené príbehy (NIXON, ALEXANDER VEĽKÝ), ani keď nakrúca „obyčajnú“ drámu.(14.9.2008)

• Sobis87

Oliver Stone je přezdívaný za "černé svědomí Ameriky", natočil spoustu dnes už legendárních filmů, které se nebály otevřené kritiky a kontroverze. Pak se něco stalo...11. září 2001 teroristé zaútočili na World Trade Center a celý svět byl šokován. A tehdy zlobivý synek najednou schoval růžky za načančaný vizál (úplný protipól Takových normálních zabijáků), přivlastnil si srdceryvný patos, na kterém Amerika tak ráda ujíždí a natočil tuhle sprostou slátaninu, která prvoplánovitě využívá velké tragédie k vytvoření slzopudné drámy, aniž by šla nějak do hloubky. Je jasné, že zpracování takového tématu pro svou čerstvost zajisté na mnohé zapůsobí, činí tak ale nevkusně a s přívalem spousty klišé. Postavy jakoby vypadly z telenovely, jsou ploché a jejich dialogy až směšné. Stone působí jako napravený synek, který se vrátil domů a cítí potřebu vykoupení...jenže se akorát tak ztrapnil a zpochybnil svou dosavadní práci. Navíc tolik proklamovaná pocta padlým je nakonec jen urážlivým prazitem, který nenaplňuje téma a podceňuje diváka. Od tohoto režiséra bych čekal spíše kontroverzní výpověď na téma "jak moc si to Amerika zavinila sama", prostě něco na způsob Loose Change, což by odpovídalo Stoneově konspiračním majstrštykům Nixon a JFK. 30%(16.12.2009)

Překvapivé zjištění, podle zdejšího hodnocení jsem očekával nadmíru trapný hrdinský patos jak to Američani zbožňují. Nic podobného se nekoná, film oplývá množstvím silných scén, z nichž nejvíce se mi líbí samozřejmě úvodní čekání na věci nevyhnutelné. Oliver Stone opět nezklamal a mě moc mrzí že jsem si ten film nepustil dříve. Samozřejmě ve své době mě již Američani těmi svými hrdinskými macho kecy pěkně štvali a tak jsem se odmítal účastnit World Trade Center. Navíc ani Nicolas Cage pro mě nesliboval zrovna kvalitní podívanou. 70% PS: I další projekce jen potvrdila, že sílu tenhle film rozhodně má.(20.9.2010)

• - V závěrečné scéně si Nicolas Cage podává ruku s Johnem McLoughlinem, tedy s mužem, kterého ve filmu ztvárnil. (imro)

• - Rekonstrukce události z 11. 9. 2001 stála studio Paramount 65 mil. dolarů a během úvodního víkendu (11. – 13. 8. 2006) zaplatili američtí diváci v kinech 18,7 milionu. Snímek však promítali už od středy, takže čistě víkendový výdělek byl menší a stačil na třetí příčku. Po dvou měsících promítání se obrat vyšplhal na 70,2 milionu. (imro)

• - Jako součást nastudování své role se Michael Peña nastěhoval do domu Williama Jimena v New Jersey. (Specs)