Překvapivé zjištění, podle zdejšího hodnocení jsem očekával nadmíru trapný hrdinský patos jak to Američani zbožňují. Nic podobného se nekoná, film oplývá množstvím silných scén, z nichž nejvíce se mi líbí samozřejmě úvodní čekání na věci nevyhnutelné. Oliver Stone opět nezklamal a mě moc mrzí že jsem si ten film nepustil dříve. Samozřejmě ve své době mě již Američani těmi svými hrdinskými macho kecy pěkně štvali a tak jsem se odmítal účastnit World Trade Center. Navíc ani Nicolas Cage pro mě nesliboval zrovna kvalitní podívanou. 70% PS: I další projekce jen potvrdila, že sílu tenhle film rozhodně má.(20.9.2010)

Nebylo to až tak hrozné.... problém byl v tom, že mnoho z nás od toho čekalo trošku něco jiného, trošku více akce, a zatraceně více děje. Film se ze 70 % odehrává pod sutinamy mrakodrapu. Souhlasím, že zjevení Ježíše nebylo zrovna šťastně zvolené. Musíte se na film dívat více s nadhledem a očekávat spíše méně, než více. Pak to snad půjde.(6.9.2007)

Začátek filmu vypadal slibně a těžil z divákova očekávání následné hrůzy. Při sledování stínu ocasu letadla na baráku mě mrazilo jak po týdením koupání v Grónském moři. Prostřihy na panorama Manhattanu udržovaly mou husí kůži v čiré pohotovosti. Jenže najednou přišel otřes a s ním zmizela nejen "Dvojčata", ale i má husí kůže. Nebudu tady vyčítat patos, který ve filmu samozřejmě je. Ostatně proč by jako neměl být ?? Ono by se na to koukalo některým rádoby cynikům jistě jinak, kdyby ve Světovém centru zahynuli jejich blízcí. Myslím si, že Stone bral ohled zejména na rodiny po obětech 11.9. a naprosto tak zapoměl na dramatičnost a tempo filmu. Tak tedy nezbývá než doufat, že tento film alespoň pohladil na duši ty lidi, kterých se týká nejvíce.Tedy pozůstalé po obětech 11.září 2001.(30.4.2007)

„Sú mŕtvi.“ – „Takže hovoríš, že sú na tom lepšie.“ Trvalo iba päť rokov, kým sa bol Hollywood ochotný pozrieť do tváre terorizmu. V roku 2006 nakrútil zaujímavý britský „dokumentarista“ Paul Greengrass strhujúci LET Č. 93 a kontroverzný Oliver Stone (ČATA, WALL STREET, J.F.K., TAKÍ NORMÁLNI ZABIJACI) nekontroverznú drámu WORLD TRADE CENTER. Kým Greengrass sa sústredil na „štvrté z troch“ lietadiel, ktoré 11. 9. 2001 navždy zmenili tvár Ameriky, Stone schválne upustil od svojich rozporuplných politických/sprisahaneckých názorov a tiež sa rozhodol vyrozprávať „iba“ príbeh obyčajných ľudí, ktorí boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Bohužiaľ, na rozdiel od Greengrassa prichádza so slabými emóciami, ktoré splývajú s tuctovou hollywoodskou riadne pocukrovanou kávou v čele s fúzatým Nicolasom Cageom, ktorý patrí (s úvodným „tieňom lietadla“) ešte k tomu lepšiemu, čo viac ako dvojhodinový film ponúka. Tým ďalším sú niektoré fungujúce a profesionálne nakrútené scény (bojím sa však, že skôr tie technickejšieho rázu) a tradične svojská Maggie Gyllenhaalová (DONNIE DARKO, SEKRETÁRKA). Stone sa chytil do vlastnej pasce: pre divákov už nie je zaujímavý, keď ponúka politicky zaťažené príbehy (NIXON, ALEXANDER VEĽKÝ), ani keď nakrúca „obyčajnú“ drámu.(14.9.2008)

Když jsem se na film nějaký ten týden zpátky začala dívat, překvapilo mě zjištění, že už jsem ho před rokem či dvěma vlastně viděla. Jinak řečeno - do paměti se mi nesmazatelně rozhodně nezapsal. Nicméně jde o důstojnou poctu obětem 11. září a všem, kteří při této tragédii v rámci záchranných prací nasazovali veškeré úsilí i životy. Místy poněkud patetické, jak se dalo čekat, ovšem solidní film (takřka komorní, nikoliv velkofilm) s dobrými hereckými výkony (včetně Nicholase Cage:-)). Byla bych ochotná udělit i čtvrtou hvězdičku, brání mi v tom akorát rychlost, s jakou mi "World Trade Center" vyšumělo z hlavy krátce po premiérovém shlédnutí. Dojem zkrátka není dost hluboký. 65%(22.9.2009)

• - Do role Johna McLoughlina se režisér a stejně tak studio Paramount dlouho snažili získat Mela Gibsona. Jemu se sice scénář zamlouval, ale raději se pustil do natáčení svého snímku Apocalypto (2006). Druhou volbou pro roli byl Kevin Costner, se kterým Oliver Stone natočil již snímek J.F.K. (1991). Studio ale nechtělo jejich další společnou konspirační teorii. (imro)

• - Scéna s Dvojčaty byla vystavěna podle fotografické dokumentace. (duklak2)

• - Kvůli svému "nepopulárnímu“ názoru, že "Amerika si vlastně za útok 11.9. může svým způsobem sama", navrhla Maggie Gyllenhaal manželům Jimenovým, že odstoupí od projektu. Ti ale nesouhlasili a dali ji k její roli požehnání. Maggie Gyllenhaal byla přitom ta, která doporučila Michaela Peñu na roli Williama Jimena. (Specs)