• sator

Na motivy knihy: Františka Švantnera(18.1.2019)

DOBRÍ ĽUDIA SÚ PRED ŽIVOTOM BEZMOCNÍ. AKO DETI. A ČO JE VLASTNE ŽIVOT? ŤAŽKO POVEDAŤ. UNÁŠA NÁS A MY NEVIEME KAM. NEMÁ KONCA KRAJA. Život akokoľvek nekonečný podľa Františka Švantnera očami Miloslava Luthera čoby brilantná ukážka osobitej literárnej adaptácie. Určite jej mnoho k dokonalosti chýba, napriek tomu každým ďalším pozretím vo mne vzbudí pocit obdivu. Vďaka kongeniálnemu spojeniu výberu a vedenia hercov, navodenej atmosféry a originálne použitej hudby Svetozára Štúra s motívmi symfónií Gustava Mahlera. Navyše s jedinečnou mizanscénou (kto by bol povedal, že ju budem obdivovať v slovenskom seriáli z roku 1982?!). Postava matky je pre mňa jednou z najtragickejších v slovenskej literatúre, postava otca z najsmutnejších. Ďakujem, pani Viera a pán Leopold. Legendy !(23.10.2010)

Prvá časť bola čarovná. Stará škola, ale dobrá a viac ako to. Vystavuje na výslnie roztopašnosť spoločnosti, tragiku a silu osobnosti.(6.8.2012)