Epizody(5)

Seriál zobrazuje históriu slovenskej spoločnosti v prvých desaťročiach nášho storočia a zanecháva hlbokú vieru v človeka a národ.Životný príbeh Pavlínky, dcéry robotníka a krčmára, ktorej osud je vyplnený láskou, spoločenskými ambíciami, neuskutočnenými životnými snami a ktorá sa napokon vracia k základu života, k životnej prirodzenosti a múdrosti. (oficiální text distributora)

jhrasko

DOBRÍ ĽUDIA SÚ PRED ŽIVOTOM BEZMOCNÍ. AKO DETI. A ČO JE VLASTNE ŽIVOT? ŤAŽKO POVEDAŤ. UNÁŠA NÁS A MY NEVIEME KAM. NEMÁ KONCA KRAJA. Život akokoľvek nekonečný podľa Františka Švantnera očami Miloslava Luthera čoby brilantná ukážka osobitej literárnej adaptácie. Určite jej mnoho k dokonalosti chýba, napriek tomu každým ďalším pozretím vo mne vzbudí pocit obdivu. Vďaka kongeniálnemu spojeniu výberu a vedenia hercov, navodenej atmosféry a originálne použitej hudby Svetozára Štúra s motívmi symfónií Gustava Mahlera. Navyše s jedinečnou mizanscénou (kto by bol povedal, že ju budem obdivovať v slovenskom seriáli z roku 1982?!). Postava matky je pre mňa jednou z najtragickejších v slovenskej literatúre, postava otca z najsmutnejších. Ďakujem, pani Viera a pán Leopold. Legendy! ()

Eilean Donan

Prvá časť bola čarovná. Stará škola, ale dobrá a viac ako to. Vystavuje na výslnie roztopašnosť spoločnosti, tragiku a silu osobnosti. ()