Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

honajz

Zkuste si odmyslet, že film natočil Forman. Jde to těžko, já vím, ale řekněme, že jméno režiséra neznáte, nebo že Goyovy přízraky natočil nějaký vám neznámý Nor. Stále byste dali filmu vysoké hodnocení? Nebýt to Formanův film, rozcupuje jej víc lidí právě pro onu televizní podobu, nudu ve scénáři, neuvěřitelné dějové a časové skoky, nevyrovnanost zvláště hereckou... Ale holt je to Forman... I když já ho v tom filmu prostě nikde nevidím. Pro mě Goyu natočil neznámý Nor, který navíc o historii Španělska a Francie četl něco v rychlosti na Wikipedii.. ()

Jinny

Forman se rozhodl zarýpat tentokrát do španělské historie (která, jak uvidíte, byla občas stejná špína jako ta česká), jeho film ovšem nenabízí nic kromě charismatu Javiera Bardema. Goya je zbytečná postava a jeho obrazy hrají roli jen v první části filmu. Zaráží mě, že něco tak vypravěčsky banálního si vybral zkušený filmař Forman. A jak málo pochopení a soucitu projevuje ke svým postavám, na rozdíl od Larryho Flynta a Andyho Kaufmana. ()

poz3n

Miloš Forman točí bezchybně, zároveň však s absencí určitého rukopisu, který by byl nějak aktivně v jeho filmech viditelný. Goyovy přízraky jsou tomuto dle mého příznačné. Klasicky odvyprávěný příběh, který ne že by nebyl zajímavý, ovšem postrádal jsem v něm něco, co by na mě hlouběji zapůsobilo. 6/10 ()

Ivoshek

Mám fakt rád historické filmy, a když jsou z divokých dob, tak tím líp. Doufal jsem, že doba Goyovy tvorby poskytne spoustu prostoru pro výpravné scény a velkolepé bitvy, ale opak byl pravdou. Dostalo se mi v podstatě komorního příběhu, ve kterém se prolínají tři osudy a velké historické dění probíhá tak nějak na pozadí. Zajímavé taky je, že Goyův příběh není ten hlavní. No vlastně ani nevím, čí byl ten hlavní, nejspíš osud bezpáteřního Lorenza nebo ještě spíš zničený osud Inéz? Dokoukal jsem to, vysloveně mně to nenudilo, ale spousta scénáristických obratů je dost nepravděpodobná a to u historických filmů nemám rád. Jinak ale herci, režie, kamera a hudba (Varhan!!) dobří. Stráveného času nelituju, nicméně když Formana, sáhnul bych spíš po Kukačce, z těch historických po Amadeovi. ()

Janek

Jak mám Formana rád, tak tohle se mu trošku vymklo. Film má několik opravdu silných scén, ale ty jsou jen na začátku (který je mimochodem skvělý), ale jakmile děj poskočí o 15 let dopředu, začne se děj rozmělňovat a film poposkočí o třídu níž. Myslím si, že za všechno může vykonstruovaný scénář, některé scény jsou opravdu "neuvěřitelné", postavy se občas sejdou na jednom místě opravdu velmi náhodně (viz scéna ke konci filmu v hospodě). Asi nejhorší Formanův film, ale objektivně bych to viděl jako mírný nadprůměr. ()

AlfaNumerO

Jedna věc se Formanovi nemůže upřít, casting v jeho filmech je vždy perfektní. Kdysi objevil Jacka Nicholsona, zde Bardema, který zde nesnese větší kritiky. Film jako takový bude pro spoustu lidí nestravitelný. Pro mě jde ale o velice dobře odvedenou filmařinu (od kostýmů po celkovou atmosféru filmu). 80% ()

SOLOM.

Miloš Forman natočil mnohem lepší filmy to je pravda, ale ani tento kousek bych tak úplně nezatracoval. Je ovšem pravdou, že ač je jeho výplň dozajista zajímavá a některé scény opravdu „silné“, tak jsem zde narazil i na množství pasáží, které mě popravdě dost nudily a to už dobré nebylo. Chvílemi jakoby scénář vařil z vody, jindy si pro nás nachystal řadu dojemných scén – zvláště pak ty mučící. Herci se snažili co to šlo, ale v mých očích byla prostě nejlepší Natalie Portman a až kus za ní zbytek osazenstva. Takže já se budu držet při zemi a dám klasické průměrné hodnocení 50%, protože navíc to opravdu nevidím. ()

Sofia

Zajímavý film o hodně kruté době, ale druhý Amadeus to bohužel není. Postavy byly napsány i zahrány zajímavě, přesto mi tam místy vadilo, že Goya je opravdu jen vypravěčem a pozorovatelem a že z jeho života se dozvíme jen zajímavé střípky (např.scéna reakce ošklivé španělské královny na svůj pravdivě ošklivý portrét). Taky mě nepříjemně překvapily rychlé přechody do jiných epoch (Goya se španělským králem v jeho komnatě a za minutu už je tam Napoleon...), jako kdyby do toho chtěl Forman nacpat co nejvíc z oné doby a násilně to propojoval hlavními postavami. Jako celek je to ale zajímavé a určitě stojí za podívání. ()

claudel

Tři hvězdičky za výkon Javiera Bardema. Moje hodnocení je notně opřeno o velké zklámání, které se ve mně rozhostilo poté, co jsem zjistil, že nepůjde o filmové zpracování života jednoho z nejzvláštnějších světových malířů. Formanův příběh mě neoslovil, v jeho filmografii jsou určitě lepší kousky. ()

Ištván87

Výborné obsazení ve filmu, který sice úplně nesplňuje požadavky (kvalitativní) které klademe na mistra Formana, ale i tak se jedná o dost syrový příběh, který bez jakéhokoliv pozlátka ukazuje, co že to byl ten středověk a taky to, co se stane, když se v novověku někdo rozhodne chopit středověkých metod... ()

becki_tu

Film, jehož poselství lze brát vážně v kterékoliv době, protože touha po moci vždycky výrazně hýbala dějinami. V minulosti to bývaly církve, v blízké minulosti a v současnosti komunistický režim a v budoucnu, kdo ví. Pokud jde o samotný film - je v něm sice občas vidět poněkud nižší rozpočet, ale ten Forman bohatě dohání poctivou a kvalitní filmařinou spolu s kostýmy a slušnou výpravou. Samotnou kapitolou jsou samozřejmě brilantní herecké výkony hlavní trojice, jež jsou ozdobou celého filmu. Goyovy přízraky nejsou geniálním dílem, ani mě nijak zvlášť nenadchly, ale pro svoje myšlenky a dobře ukryté pravdy však v mé hlavě ještě nějakou tu dobu zůstanou. 75% ()

Genero

Madrid za dob inkvizice není žádná rajská zahrada. Zajdu si třeba do třetí cenové na pár piv a vepřo knedlo, jenže si zrovna Babica zkouší ty svoje Balerýny, došlo zelo a nakydá tam místo toho meruňkovou marmeládu. S odporem vepřo vynechám, protože bych se poblil a už jsem v řetězech a vlečou mě před tribunál jako praktikujícího judaistu. Dostanu slušivé, ale o dvě čísla menší španělské botky a bolest je to tak náramná, že bych přiznal i sendvič s Barbrou Sreisand a Arnoštem Goldflamem o minulém šábesu. Navíc moje hříchy vyšetřuje bezpáteřní zmrd Bardem, kterému je úplně putna, jestli skončím na garotě ve jménu Boha nebo ve jménu revoluce. Mám zaděláno na pěkný průser a nevytáhne mě z toho ani Goya s uměním znakové, ani Forman s uměním filmové řeči. Tak Varhane mávni taktovkou, ať je ta cesta veselejší a třeba nebude poslední. ()

Silence

Po sedmi letech se Miloš Forman vrátil a ukázal nám, že ze svého řemesla vůbec nic nezapomněl. Bohužel samotný příběh Goyových přízraků odsuzuje film k obyčejnosti. Ne, že by byl špatný, ale v podsatě nezobrazuje nic vyjímečného ani nového. Forman tak natočil sice film světové úrovně, já jsem však vzhledem k jeho předchozí tvorbě trochu zklamán. V každém případě z dvojice dvou navrátivších se režisérů Menzel - Forman je pro mne jasným vítězem druhý jmenovaný. 3.5* ()

bouncer

Na nový film Mloše Formana jsem se velice těšil, jeho díla vždyy patřila k mým oblíbeným, a musím říct, že mě nezklamal. Jedná se o výborné historické drama, které si pohrává se španělskou inkvizicí i francouzskou revolucí. Navzdory názvu, snímek pojednává o Goyovi málo a v žádném případě to není portrét génia jako byl Amadeus. Přesto se mi zobrazení nesmyslnosti inkvizice i "osvobozujících" bojů líbí. Měl jsem sice pocit, že všechno je jen nakousnuté a nedotažené do konce a film, že by si zasloužil delší stopáž. Proto také dávám 4*, ale i tak doporučuji a Forman je stále záruka kvality. ()

murakamigirl

Na druhý raz lepšie ako na prvý, to rozhodne. Goyov život samotný je viac ako sľubnou témou, boj cirkvi proti heretikom tiež (hoci už značne ošúchanou) a búrlivé spoločenské premeny (nielen v Španielsku) sú zas viac ako vďačným pozadím. Goya je tu len postavičkou vo víre udalostí, ktorá ich všetky možno akurát drží v jednom ráme... (Presne ako poznamenal "ChewieDC"- tým "lepidlom" by mohol byť hocikto, lenže to by už bol iný film.) Dobový pohľad na Španielsko sa síce vydaril, čo sa vydarilo menej, to je scenár (až do časového posunu zaujímavý)- konkrétne- celá tá zápletka s dieťaťom a Aliciou pripadá ako vystrihnutá z nejakej céčkovej telenovely (áno, aj telenovely možno rozlišovať) a keď si to uvedomíte, napadne vás, aká je to škoda... Škoda, pretože ide bohužiaľ o východiskovú zápletku druhej polovice. Prečo Forman zabrdol do "mydlového močiara", keď mal v rukách takú látku... ehm... je na zamyslenie... Kde sa zjaví Bardem, tam si všetko podmaní (aj bez slov), svojej postave prepožičal reálnu hĺbku- ľahučko vnímame silu, sebaistotu i autoritatívny závan, čo ho všade verne sprevádza. Z Natalie Portman v dvojroli som mala proste radosť, napriek tej nešťastnej dvojroli... Bardemova postava si ukradne najsilnejší dojem, Skarsgardov Goya zas najslabší (dobrý výkon, ale úplne prehlušený kolegami.) Výprava poteší oči... Najlepším na Goyových prízrakoch je 1. hudba + zvukové triky, 2. Javier Bardem a spol., 3. kamera. S touto výbavou sa na to díva nadpriemerne dobre. P.S. pre "ChewieDC"- to som sa neinšpirovala, tiež to tak cítim, ešte nik ma tak nevystihol... :) ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)