Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

Eire

najvacsie trapnosti slovenskej a vietnamskej robotnickej triedy, a primitivne pripady VB (chlapcov z piatej B). lacne neprofesionalne, trapne.... ()

missko

Tak tohle je teda opravdu síla. Sledovat díl co díl kousek po kousku každý detail kriminálního případu který otřásl slovenskou kriminalistikou. Tohle není nic pro slabé žaludky to fakt ne velmi drastické a brutální autentické záběry s míst činu po který vám tuhne krev v žilách a přirozená reakce bude  že to ihned vypnete. No mě kriminální případy hodně zaujaly je to velice bravurně zpracovaný dokumentární seriál o největších a nejbrutálnějších krimi případech v dějinách Slovenska. ()

kelet

Konečne jeden skvele spravený a aspoň niečo vypovedajúci slovenský seriál. Škoda, len že musí byť založený na takých smutných skutočných a brutálnych činov. Vrátim sa ale k seriálu. Keď som ho pozeral prvý krát pred rokmi, nemohol som sa vôbec oddtrhnúť od obrazovky a bol som maximálne zdesený, čo všetko sa v našej malej krajne dialo. Ani dnes s odstupom času a pri znovu prezretí častí ma nenecháva chladným. Seriál má veľa výpovedných hodnôt. Kompletne reálne a ničím necenzurované rekonštrukcie nenechajú pokojným nikoho. Maštalírov sprievodný hlas pôsobí minimálne hrozivo a dotvára celú atmosféru seriálu. Tak isto je v seriály veľa poučení, vzhľadom na to, že tu je presne popisovaný postup udalostí a rekonštruované udalosti. Poučenia sú hlavne tie aby ľudia boli opatrní, aby naozaj neverili hocikomu a nenechali sa zlákať na rôzne návrhy a podobne. Popisovanie činov a policajných postupov je zaujímavé, veľavravné a v neposlednej rade drsné. Tiež sa pridávam k názorom, že toto nie je seriál pre slabšie povahy. Na druhú stranu by som ho však doporučil pozrieť všetkým bez rozdielu aby videli čo všetko sa môže stať. Hodnotenie: 100% ()

BarVo

Pôsobivejšie epizódy striedajú slabšie /najmä tie prvé sú nechutne ohavné/, ale v globále treba povedať, že sa táto séria veľmi vydarila. Pri niektorých novších príbehoch mi chýbajú archívne zábery aj mená a nijak ma neukľudňuje, že to bude asi preto, že opäť žijú medzi nami. Za Heretika palec hore, s Dančiakovou je to horšie. Maštalíra nemusím, ale ako vidím, na mordy má talent. ()

kacer4

Miestami až odporné ale výborne natočené. Jediné, čo môžem vytknúť je posledných asi 5 častí. Vôbec tam nemusel byť napr. príbeh o mužovi, ktorý postrelil jedného policajta a utekal po meste... ()

Dvojirakri

Mrazivé, naturalistické, odzbrojující. Tohle se vám zaryje pod nehty. Vedle odpudivého případu Horehronského rozparovače považuji za nejkrutější případ umučených bezdomovců. Je s podivem že i u nás nevzniklo podobně souhrnné, ucelené a hororové dílo jako na Slovensku. Tady není o čem. Realita je totiž vždy krutější než nejbujnější fantasie. ()

Zolanda

Nečakala by som, že niečoho podobného bude vôbec STV schopná. Asi ešte dlho to pre mňa zostane najpôsobivejším dokumentárnym seriálom z tejto oblasti. Bez okrás, so silnou atmosférou a výrazným, vtieravým komentárom. Navyše, človeka poriadne zamrazí, keď si uvedomí, že toto sa nestalo v neurčito vzdialených Spojených štátoch, či Veľkéj Británii ale u nás na Slovensku. ()

Baroque

Ak ste doteraz len uvažovali, o čom asi môže rozmýšľať, a ako môže konať taký oficiálne a chachacha nazvaný „úchyl“, tak nech sa páči. Tu sú slová skutočne fundovaných odborníkov, ako je najmä PÁN psycholóch Anton Heretik, ktorý vydal množstvo NIE nudných publikácií, o čom môžem dosvedčiť i ja sám, pretože som nejednu čítal a rovnaké tvrdenia podporujú i študenti psychológie na rôznych univerzitách. Prepáčte takúto formu poklonkovania, ale inak mi nedá. Je tu nemálo ľudí, fascinovaných fenoménom masových vrahov, predstavujúcich si ich ako géniou ala Hannibal Lecter, pričom tento dokumentárny seriál im ukáže, ako to vlastne naozaj vyzerá. Oboznámi ich s tajomstvom ľudského ega, behaviorizmu (vede týkajúcej sa ľudského správania a schopnosti ho ovplyvniť), vrodenej psychopatii, traumách, prenášajúcich sa z ranného veku do dospelosti... no jednoducho krvavé sonety. Ale nie od Hviezdoslava, ale od nemála virtuózov svojich nezmyselných činov. Dokumentárne (čím nekvalitnejšie, tým realistickejšie) zobrazenia podfarbuje príjemný hlas Tomáša Maštalíra, čo spôsobuje isté gradovanie atmosféry a vysvetľovanie odborníkov bez zbytočných extrafundovaných výrazov diváka neunaví. Skôr ho naladí na tú správnu vlnu a bude sa istým spôsobom „tešiť“ na ďalší diel tohto, ehm, seriálu? Pevné nervy. Ja som sa pri opakovaní niektorých dielov nemohol vyhnúť istej sebatraume. Nepopieram. A odporúčam. ()

Sanr

Vynikající Slovákům se aspoň něco povedlo. Skvěle v každém směru, autentičnost do tv patří, A. Heretik vynikající komentáře a průběžný rozbor. Škoda, že takovýchto "seriálů" je málo, je to velmi poučné né jen bizardní. Hudba i novodobé rekonstrukce také skvěle udělány, hodně povedené dílko. ()

PeteBuck

Slušne spravený dokument. Keď už na Slovensku takmer nevieme točiť filmy a seriály, tak aspoň dokumenty sú tu na akej-takej úrovni. Krásne vidieť, že starý zlatý socík, ako ho mnohí nazývajú, nebol až taký ružový a bez kriminality, ako si ho mnohí pamätajú. Podané fakticky a bez obalu. ()

Jard

Síce sa tam ukazujú odporné zábery a fotografie, ale vďaka tomuto dokumentu sa dá zistiť skutočná príčina týchto otrasných skutkov. O niektorých som vedel a o niektorých nie. Ale aj tak si to zčasu načas rád pozriem. 85% ()

dehonest

silná káva. nič sa tu neprikrášľuje, žiadny make-up nečakajte. toto je dielo bez dermacolu. neskutočne drsné a autentické. obrazová dokumentácia nie je cenzurovaná, hovorený prejav tomáša maštalíra dramatický a výstižný, analýzy exaktné a primerane akademické, no stále zrozumiteľné. ak máte slabý žalúdok, nepozerajte to, môže sa to trvalo vryť do vašej pamäti ako trauma. ak sa ale chcete poučiť, byť varovaným pred všetkým možným i nemožným, je to dokument pre vás. nie je inšpiráciou, nie je návodom. je realistickým mementom. nad niektorými zábermi však zostáva rozum naozaj stáť. ako je vlastne možné, aby sa človek dopustil takýchto nehoráznych činov. alebo je to možné len preto, že je toho schopný iba človek? NKPS majú iba málo slabých momentov. ak vôbec. 95%. po niečom takomto sa budete práve na ľudí a svoje okolie pozerať úplne inak. ()

Lukoh

Konečne sa zo slovenských archívov vyhrnulo niečo naozaj poriadne. Fotky a rekonštrukcie miesta činu iba zvyšujú autenticitu a analýzy psychológov podtrhujú ponurosť a tajomnosť deja. Len tak ďalej. ()

Hella

Nikdy som nebola fanúšikom násilia vo filmoch keďže je mnohokrát zbytočné. V prípade tohto dokumentu má svoje nezastupiteľné miesto kde dotvára atmosféru hrôzy a vytvára tak reálny obraz zločinu. Fascinujúci dokument ktorý ma zaujíma a zároveň desí. Skvelý počin slovenských filmárov, ktorý môžem jednoznačne odporučiť. ()

pyzma84

Tento seriál ponímam zo stránky osvety, aby ľudia vedeli, aké zvery sú medzi nami ale aj zo stránky znesväty, lebo byť príbuzný zosnulých v tomto seriály, asi by mi to vadilo, že telo môjho napr. otca, strýka, sestry, mamy a podobne takto ukazujú Slovensku-no treba to brať aj z tej stránky, že vidím a pochopím a snáď také zverstvo neurobím. Je veľa ľudí, ktorým sa zdvihne žalúdok už pri krvi a sú takí, čo si myslia, že zvládnu bezduché telo. Tu veľa ľudí pochopí, že to jednak nezvládne a jednak zákon príde skoro na každého.. ()

pyromantik

Vynikajuce kratke perfektne nastrihane dokumenty. Skvela hudba, skvela atmosfera. Tomuto ja hovorim horor. Tomas Mastalir sa miestami v komentaroch priam vyzival. :o) ()

sml41

filmy "nám" moc nejdu ale dokumenty ako sa zdá áno. Sam som prekvapený na akej vysokej úrovni je dokument urobeny... a rovnako ma prekvapili aj autentické zabery z miesta činu.. niektoré príbehy sú abnorma. ludskemu chápaniu. Klobuk dole autorom tohto dokumnetu. ()