Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

David.Darco

Skvelá séria. Pozerám postupne, možno sa časom hodnotenie zníži, avšak tým že pozerám diely v rôznom poradí a držia si kbalitu o tom silno pochybujem. Svojrázny mrazivý štýl, strih aj tempo skvele dopĺňa rozprávač a sekvencie s osobou zainteresovanou do prípadu. Výborne spracované, chladné a deprimujúce, presne také, aké to má byť. ()

Motinski

Na Slovenské pomery netradične kvalitná a mrazivá záležitosť ktorá svojou nekompromisnosťou nedá divákovi náznak pohodlia. Maštalír ako rozprávač bol famózny a prevedenie technicky takmer bezchybné. Verím že slabšie povahy po tomto nebudú vedieť kľudne spať. Séria ktorá v tunajších pomeroch predbehla dobu v ktorej vznikla a konkurenciu zvalcovala ako buldozér. Niekedy až hororová atmosféra a príbehy ktorým je aj ťažké uveriť že sa mohli stať. ()

farmnf

Nesmírně vydařený dokument, který kromě hrůzných fotografií(horrory jsou proti tomu dětské filmečky) nabízí i odbornou analýzu stran psychologů. Psychology považuji za idioty, zvlášť ty podnikové ale doktor Helfik(nebo podobně), který pořadem provází, nabízí nestrannou analýzu zločinců a obětí. Zazní velmi otevřené závěry, které v čekých médiích není slyšet: Málokdy se stane, že dítě z tzv. jasné rodiny, které skončí v děcáku, neskončí taky v kriminále. Rómská komunita přijímá trestance vrátivšího se z krimu tolerantněji a někdy i s obdivem i když si vyvraždil rodinu. Pachatelé nejhrůznějších činů jsou zpravidla taky klinicky diagnostikovaní debilové atd. Škoda, že podobný dokument nevznikl u nás, protože po zhlédnutí tohoto má člověk po chuti pokračovat v cestě a v Břeclavi to raděj otočí... ()

flawi.f

Konkrétně zde obzvlášť platí, že to není nic pro slabé povahy a slabé žaludky. Dokument se nesnaží nijak skrýt zmasakrované oběti, vše ukazuje skutečně podrobně, takže občas není sledování v žádném případě příjemné. Jinak každý díl je zdařilou rekonstrukcí zajímavých případů, některé jsou známy všeobecně, ale některé pro mě byly novinkou. Jako čtenář časopisu Krimi revue, v němž se některé případy podrobně rozebíraly, tak v porovnání můžu říct, že i přes krátkou stopáž jsou i zde obsažené informace vyčerpávající. Vyzní to asi divně, vzhledem k tématu, ale toto je skutečně skvělý dokument. ()

rudeboy

Tento krimi dokumentarny seriál je podľa môjho názor dosť profesionálne zvládnutý. Jediná vec, ktorá mi na ňom vadí, je zobrazovanie relatívne nových vrážd (80-90roky) a to z jedného prostého dôvodu: ako sa môžu cítiť pozostalí obetí, keď uvidia svojich známych na televíznej obrazovke, rozsekaných, znásilnených ... Nie som žiadna citlivka, ale toto je asi naozaj neetické. ()

elanius

O stupeň vyššia kvalita ako o rok novší dokument o najväčších tragédiách Slovenska, viditeľne vyrobený rovnakou produkciou ale tento pre STV. Tá depresia čo z tohto dokumentu sála je buď dielom náhody amatérov, alebo premyslená štylizácia majstrov dokumentov, stále som si neni istý. Každopádne funguje to, a po pár dieloch a hlavne po Nočnom vrahovi som išiel ešte dvakrát skontrolovať či je zamknuté. Odporúčam sledovať na jeseň, cez dlhé šedé dni, vtedy má atmosféra zločinu tipujem ešte väčšiu silu :) (8/10) ()

Mishqo

vynikajúci slovenský dokument - príbehy väčšinou šokujúce a brutálne no nájdu sa docela nudné a v podstate všetko bolo ok ale ohľadom formy toho dokumentu by som niečo zmenil tak ale už je neskoro =D 80-85% ()

pursulus

Výstraha: Sledování způsobuje fyzickou újmu!¬         V hodnocení a komentářích toho množství nadšených nad ukazovanou "brutalitou", "zvráceností", "drsností" odráží se nepopiratelně jejich zaujetí takovým zpracováním, pramenícím z psychické nevědomosti jak o pozadí ukazovaných zločinů, tak i o sobě samých. Od v podstatě neškodných a vrcholně nezajímavých názorů jako je to od uživ. Matty přes ty výslovně obdivně vynášející vysokou exploataci násilí (uživ. Radko, MM_Ramone, psy.cho) až po naprosto debilní uchvácení thematem se scestnými, nesprávnými vývody (uživ. Djoker) jsou to všechno dohromady názory, ze kterých je zřejmé, že jejich nositelé se zcela zaměřili na vnějšek, aby téměř dokonale potlačili smysl a vnitřní ukazování příběhů. Zvláště u těch obdivujících míru ukazovaného násilí jsou jejich nikoli názory ale spokojené výkřiky často spojeny s nejvyšším hodnocením. Uměřená opoznámkování, logicky spojená s uměřeným hodnocením, objevují se po řídku (uživ. TeeAge).¬                 To, v čem výše zmínění pomýlenci spatřují hlavní přednost seriálu, v tom vidím já jeho zásadní nedostatek, neboť ony "přednosti" nejsou vyváženě spojeny s psychologickou analýzou zločinců případně doprovázenou sociologickou hlubnou (sondou). Vychází z toho sice působivě, nicméně průměrně zpracovaný seriál.¬                 Až se budete dívati, odstraňte pro jistotu raději z dosahu nejlépe zamknutím do zásuvky a vyhozením klíče z okna ostré a řezné nástroje, abyste nedopadli jako někteří z uživatelů, kteří zde nepřímo popsali své zážitky: např. míním, že takový Wacoslav1, cheyene či LV.Helter stali se po shlédnutí 11. dílu bezkulčíky… ()

-ELFKA-

Pre bežného človeka je to asi ťažké sústo na neskorý večer. Ťažko na to pozerať, ťažko nepozerať. Tak či tak nás to niečím priťahuje. ()

ghatos

Souhlasím s panem Hnědým. Jsou všude a není úniku. Totálně autentický, nemilosrdný, brutální a hlavně pravdivý rekonstrukční seriál o nejtěžších zločinech na Slovensku. Divák si z toho může vzít i některé užitečné informace. Třeba to, že téměř vždy hraje nějakou roli alkohol a zpravidla bývá spouštěčem nejhorších zvěrstev. Opakuji si i rizikové vzorce chování, nebezpečné místa, nepozornost či nevšímavost okolí. To však nemůže kolikrát zabránit NÁHODĚ - OSUDU, kdy oběť prostě nemá šanci. 95%. PS: Zrušení trestu smrti po roce 1989 je fatální chybou korespondující s Havlou filozofií. Jak to vypadá v praxi, když politik má vliv a neumí s ním nakládat dokazuje Leopoldovská vzpoura (22. díl). ()

Berenise

Toto bol zatiaľ jediný "seriál" pri ktorom som z duše ľutovala, že som ho zapla, ale keďže som ho už zapla, nebolo úniku. Naozaj len pre silné povahy. Miešali sa vo mne rôzne pocity, neviem doteraz zhodnotiť, aký z nich prevažuje, alebo aspon či súhlasím s tým, aby tieto činy boli takýmto spôsobom ukazované v TV. Každopádne nemôžem nedať 4*. Desivé... ()

pfa

Naozaj velmi "poutavý" a naprosto "pravý" krimi dokument. Skutečné kriminální případy pohledem samotných pachatelů, svědků, obětí, vyšetřovatelů, psychologů a dalších zúčastněných, vedle filmových či skutečných rekonstrukcí nechybí ani autentická fotodokumentace a úryvky citace ohledání místa činu, či výpovědí přímo ze spisů, kde upozornění na začátku každé epizody je opravdu na místě. Tentokrát jej nepodceňujte. [10/1O] (Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, SVK, dokumentární krimi seriál) ()

Jello Biafra

Naturalisticky natočený cyklus dokumentov vypovedajúcich o najbrutálnejších vraždách v histórii Slovenska. Nechýba tu prípad Čubírkovej či leopoldovská vzbura. Čo tu najviac človeka šokuje sú autentické fotografie z miesta činu. Nie sú to fakt príjemné zábery. Ešte ked sa k tomu pridá tá hororová hudba tak tak majú slabšie povahy o zábavu postarané. Občas sa tu človek zamýšla kde sa v luďoch tá brutalita berie. Za všetky diely odporúčam ten najbrutálnejší: http://www.youtube.com/watch?v=A8C7vMtfHwE ()

manonfire

Well done brothers, natrhli jste rice všem forenzních dokumentům Commonwelthu a USA dohromady. Řemeslně velice zdatné, nemilosrdné, ponuré. Vypravěč ideálně kamennej, ten by Macha a Šebestovou nahovárať vieru němohol. Zvuky i hudební aranžmá adekvátně hnusnosmyslné, inscenace mordů všech těch podlidí(myšleno vrahů, nikoliv obětí) velmi sugestivní. Takto ucelené portfolio obludáriem naší historie v Čechách nemáme, i když worst of mančaft napříč stoletím bychom asi taky sestavili. V čele s neřízenou střelkyní Hepnarovou či chladnokrevným snajprem Mrázkem by to byl asi hodně ofenzivní teamwork. Minimálně na tu federální plichtu bych to viděl.100% ()

Kelly2502

Najlepší dokumentárny seriál, aký sme kedy natočili. Dopodrobna zrekonštruvané vraždy, motívy a rozsudky, práca s informáciami, akú som asi ešte u slovenského seriálu nevidel a s tou hudbou a dokonalým Maštalírovým komentárom by mohol kľudne konkurovať tým najlepším kriminalistickým seriálom na Netflixe____________Na niektoré časti do konca života nezabudnem a to som bol už od 14 rokov fascinovaný všeliakými vrahmi. Klobúk dole______________PS, bývalá spolužiačka priateľkinej mamy sa stala jednou z obetí Banskobystrického škrtiča a celý priebeh som si vypočul z prvej ruky, takže zážitok o to väčší :D ()

Arbogast

Veľmi dobre spracovaný seriál, ohavnosť vrahov niekedy nemá hraníc. Čo ma dosť zarazilo, to boli podrobné detaily na obete (niekedy naozaj brutálnym spôsobom zmasakrované). Neviem, či sa vôbec niekto pýtal pozostalých týchto obetí, či súhlasia, aby sa tieto zábery alebo fotografie zverejňovali... či sa vôbec niekto zaujímal, ako prežívali ich blízki to, že po rokoch im znova niekto pripomenul takýmto spôsobom tú traumu a hrôzu, ktorú zaiste v tom čase prežívali. ()

klukluka

Texty, hlas komentátora, muzika, budování napětí - vynikající. Obrazově mnohem slabší. Chybějící podobizny některých pachatelů - neodpustitelné! ()

borec999

Tak toto ma rozložilo ako už dlho nič. Drsný,brutálny,znepokojujúci a veľmi nepríjemný dokument, ktorý dopozerá a strávi len naozaj veľmi malá skupina ľudí. Šveda a Bebjak spracovali látku vynikajúco- ani minúta nie je navyše, pričom sa vždy dozvieme z prípadu všetko podstatné, reálne zábery umne dokresľujú hrané scénky a rozhovory s forenznými kriminalistami, resp, psychológmi, no a nesmiem zabudnúť ani na hlas rozprávača Tomáša Maštalíra, ktorý perfektne dotvára celkovú ponurú atmosféru a chirurgicky presne sedí k zobrazovaným udalostiam. Prežitok a znechutenie samozrejme vždy kolíše v závislosti od prípadu. Úprimne však hovorím, že epizódy ako napr. Vietnamský masaker,Horehronský rozparovač,Vražda bezdomovcov či Škrtič žien patria bezpochyby k tomu najhoršiemu čo som kedy videl. Smutný dôkaz toho, že nielen v USA žili/žijú rôzni psychopati a brutálni vrahovia. U nás sa ich našlo tiež pomerne dosť, akurát sme o nich až doteraz nevedeli. Celkovo považujem Najväčšie kriminálne prípady Slovenska za neskutočný hardcore len pre najotrlejších, ale zároveň aj za najlepší kriminalistický dokument, aký som kedy videl. Klobúk dole pred STV, že mali odvahu do podobného projektu ísť...100% ()