Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

Kapybara

Vydařený seriál, některé záběry jsem měla před očima celý den a bylo mně z nich patřičně blivno. Avšak i přes značnou drastičnost se na to dá koukat, nejsem nijak silná povaha, horory nesnáším, ale tohle jsem zvládla bez větších problémů. Slováci se vytáhli. Něco podobného nám v Čechách chybí, materiálu by tu bylo dost... Jediné, co mi na seriálu vadí, že v něm není řečeno trochu víc o minulosti pachatelů a jejich obětí. Taky nahrané rekonstrukce mi občas připadají trochu neobjektivní (např. díl o vraždícím novináři - vypovídala proti němu jeho přítelkyně - spolupachatelka - rekonstrukce očividně vychází z jejího doznání a ona je v ní vykreslena spíše jako oběť, přinucená spáchat svým přítelem to, co sama udělat nechtěla - tomu se dost těžko věří... asistenci při vraždě si člověk už fest rozmyslí, pokud není úplný magor a ona asi takový charakter, jak ji tam vykreslují, přece jen nebyla...) ()

ClimbVibe

Mám rád horory, rád se bojím. Když horor skončí, tak se rád vrátím do svého "opravdového" života. Tento seriál nejde přirovnat k žádnému hororu - tohle je něco, z čeho se vrátit nelze. Tohle je součást opravdového života, odvrácené strany lidské existence - smutek, šok, nemilá překvapení, sáhnutí si na dno. Po shlédnutí pár dílů tohoto kvalitně zpracovaného dokumentu jsem se do svého života adaptoval opravdu velice velice pomalu. Takže se přidávám k většině uživatelů: varuji ostatní, kteří nechtějí mít noční můry a nestali se tak trochu paranoidními: nedívejte se. Otázka je jestli je dobré to vidět a vědět, nebo být ve sladké nevědomosti, že naše okolí je bezpečné a krásné místo pro život. ()

gumolit

Ne tento dokument som narazil len nahodou a potom som ho pozeral stale.Fakt drsne zabery a tie prihody ani nechcete veriť že sa fakt stali.Veľni drsne a priam hrozostrašné ()

Johny303

Pěkně hustý, bez příkras, žádný kostičkování záběrů mrtvol tady nečekejte. Komentář je povedený, sice nerad poslouchám slovenský jazyk, ale co se dá dělat, člověk si po pár minutách tak nějak zvykne. Jedná se o jeden z nejlepších kriminálních dokumentů, jaké jsem kdy viděl o tom není pochyb. ()

Martyr

Je to moralne alebo nie? Srat na to. Ist po schodoch panelaku o desiatej vecer po tomto seriale je naozaj nebezpecne pre vas psychicky stav. Alebo mate naozaj v umysle stretnut maniaka, ktory vyrezal zene embrio svojho dietata? Niekedy naozaj tazko stravitelne. ()

goniss

Upřímný pohled na svět jaký je. Upřímný rozbor psychologické stránky lidí, jací jsou. Co se zkrátka děje a nemluví se o tom, jen tak zběžně. Tady je to černé na bílém, a běhá mi z toho mráz po zádech. Úžasné. Skvělé. Boží. ()

vojo

Na naše pomery dosť odvážne a drsné, mal som niekedy problém dopozerať. No je dobré ukázať aké sú niektorí "ľudia" monštrá. Naozaj lepšie ako niektoré horrory. ()

Shredo

Ťažko hodnotiť a vysvetliť, čo sa mi na tomto páči, keď je to samo o sebe ohavnosť. Výpovede vyšetrovateľov, psychológov, psychiatrov vám čo najbližšie priblíži príbeh, zmýšlanie, konanie jednotlivcov, ktorí sa čiernymi písmenami zapísali do histórie Slovenska ()

agassi68

Tak toto bol pre mňa kultový seriál na pokračovanie. Nikto nevymyslí lepší scenár ako sám život. Spracované presne, samozrejme z dôrazom na vykreslenie rôznych úchyliek kvalifikovanými odborníkmi z odboru kriminalistiky a psychológie. ()

pravo

Mate radi filmy kde strieka krv, horory ktoré vás vystrašia? Nič nedokáže nabudiť hrôzu tak ako realita a to čoho je človek schopný. I ja, ktorý sa tvári, že ho nič nevydesí som mal čo robiť aby som niektoré diely spracoval. Manželka zabije manžela, rozreže ho na kusy a napchá do kufrov, či iné vraždy tým najsurovejším a najneľudskejším spôsobom. Pozor slabšie povahy nepozerať, pretože tvorcovia všetku realitu zobrazia skutočne a nie je to veru pekný pohľad. Za napínavosť, realizmus aj napriek brutálnosti ( vražda bude brutálna vždy) musím hodnotiť vysoko, pretože je to ojedinelý projekt v rámci Slovenska a dovolím si tvrdiť i Čiech. ()

Kadas97

Táto televízna séria je vierohodným prerozprávaním najväčších zločinov, ktoré sa udiali na území Slovenska alebo Československa. Priebeh vrážd a zločinov je sprevádzaný odborným komentárom psychológov, policajtov alebo súdnych lekárov. Celé je to obohatené o (často) necenzurované fotografie a zábery z miesta činu, čím sa stáva tento seriál pre mnoho ľudí nestráviteľným. Myslím, že slovenská televízna produkcia by sa mohla viac zamerať na podobné projekty s intelektuálnou hodnotou, než ako dookola natáčať bezduché ko(ko)niny typu Panelák. 8 z 10 ()

AxelWers

Po prezretí všetkých epizód môžem napísať obsiahlejší komentár, je to veľmi dobre, niektoré epizódy až výborne spracované, autentické zábery, rekonštrukcie prípadov, každá epizóda je komentovaná psychológmi, ktorí sa snažia prísť na koreň veci, prečo páchateľ svoj čin vlastne spáchal, prípadne zopakoval. Komentár Tomáša Maštalíra do deja zapadol perfektne, veľmi dobrá je aj ponurá hudba, ktorá v jednotlivých dieloch zaznie. Chronologický zoznam epizód poľa rokov, kedy sa vraždy udiali (niektoré epizódy sú uvedené dva krát, že keďže vrahovia svoj čin zopakovali): 36. Neobjasnená smrť kurtizány (1933) // 4. Čubirková (1951) // 7. Krutý osud taxikára (1952) // 5. Nedokončená modlitba (1960) // 4. Čubirková (1964) // 13. Sedem rokov nestačilo (1968) // 32. Vražda v nočnom parku (1968) // 35. Zrodený zabíjať (1970) // 16. Unínska lúpež (1971) // 30. Nikdy neprečítaná pošta (1971) // 31. Pištolník z Považia (1972) // 17. Teror na Ministerstve spravodlivosti (1973) // 6. Dvojnásobná poprava (1973) // 35. Zrodený zabíjať (1975) // 14. Nenapraviteľný (1975) // 33. Rozsudok: smrť (1976) // 19. Vrah stopárok (1976) // 24. Liečiteľ (1977) // 21. Manžel a milenci (1978) // 9. Smrť prichádza z hôr (1978) // 12. Odsudení na smrť (1978-79) // 13. Sedem rokov nestačilo (1979) // 24. Liečiteľ (1979) // 18. Vopred ohlásená vražda (1981) // 9. Smrť prichádza z hôr (1982) // 34. Vinný, nevinný (1983) // 27. Krvavé meniny (1983) // 26. Medea (1984) // 29. Žena na balkóne (1985) // 23. Smrť v plameňoch (1985) // 10. Nemilosrdní (1986) // 28. Manipulovateľný (1986) // 11. Horehronský rozparovač (1987) // 22. Leopoldovská vzbura (1990) // 2. Škrtič žien (1990-91) // 3. Nočný vrah (1990-92) // 14. Nenapraviteľný (1992) // 1. Vietnamský masaker (1994) // 15. Vraždiaci novinár (1994) // 20. Otec...? (1994) // 8. Vražda bezdomovcov (1997) // 25. Prípad Kaplná (2003). Vybrať najlepšiu epizódu je skutočné zložité, lebo každá mala svoje špecifikum, ale keby som mal zobrať pár, ktoré na mňa najviac spravili dojem, tak by to boli asi tieto epizódy - 26. Medea: Mladá žena sníva o dokonalom, harmonickom manželstve, nájde si muža snov, majú spolu dve deti, ale jej vzdušné zámky v oblakoch sa dostávajú do čoraz väčších konfliktov s mužovým reálnym svetom. Jej chorobná žiarlivosť skončí strašnou pomstou. 27. Krvavé meniny: Zo začiatku šťastné manželstvo sa začne kaziť v momente, keď muž prepadne alkoholu a svoju manželku začne týrať. Zlomený nos a znásilnenie práve na Vianoce sú len jedným z príkladov. Žena to jedného dňa nezvládne a mlynček na mäso sa v jej rukách premení na vraždiacu zbraň. 11. Horehronský rozparovač: Ako asi dopadne tehotná žena so svojimi dvoma deťmi, keď vynadá svojmu manželovi, zoofilnému psychopatovi, ktorý sa v noci vrátil ožratý z krčmy? Nasledujúci scenár by nevymysleli ani v Hollywoode. 8. Vražda bezdomovcov: Týždenné týranie a mučenie dvoch bezdomovcov ďalšími štyrmi zrejme bolo asi to najhoršie, čo sme v tomto seriáli mohli vidieť. Niektorí ľudia dokážu byť veľmi krutí. 20. Otec...?: Mať málo peňazí, zadĺžiť sa a nemať jasnú víziu o budúcnosti prinúti niektorých ľudí spáchať činy, ktoré sa nedajú ani predstaviť. Najmä ak obeťami sú deti. 5. Nedokončená modlitba: Psychopat, ktorému chýbajú peniaze dostane skvelý nápad, vykradne pokladničky v kostole. Prežiť nesmie ani jeden svedok. () (méně) (více)

Gardenboy

Videl som zatial iba jeden diel a nemôžem uveriť, že tento brilantný dokument sa natočil na Slovensku. Fakt nemôžem. Aspoň niečo dobré vzniká v našej televíznej produkcii. ::::::31.1.2007::::::: hááááá...až teraz som si všimol, že mám tu iba týchto pár viet z nejakého októbra. No videl som cez desať častí a vážne ... pýtam sa, boli to vôbec ľudia, čo dokázali vykonať takéto desivé zverstvá? Toisté sa pýtam o tvorcoch, ale v súvislosti s tým, že človek snáď ani nemôže tak fajný dokument nakrútiť. Ale ... asi môže. A ja som rád, že to bolo tentokrát na Slovensku. Teším sa na markízácky projekt "Najväčšie katastrofy Slovenska", ktorý bude točiť rovnaká produkčná spoločnosť. ()

Theker

Krv tuhnúca v žilách, fotodokumentácia, ktorú je ťažko zobraziť bez cenzúry, dychberúce profily vrahov z úst ostrieľaných psychológov či vyšetrovateľov, čierne ovce národa v celej svojej nechutnosti, hlas Tomáša Maštalíra plus neskorá nočná hodina a bedna zapnutá na estévečke.... o pokojný spánok som sa pripravoval pravidelne a nenútene. Jeden z najlepšie spracovaných slovenských dokumentov. Škoda, že hviezdami večera, vlastne noci boli tie čierne ovce národa.... ()

Baron Noktur

Skláňam klobúk pred tvorcami, ktorí sa nebáli prísť s tak otvorenými scénami reálnych vrážd, reálneho násilia a odporných hrôz zdokumentovaných policajnými vyšetrovaniami. Najväčšie kriminálne prípady Slovenska vo mne pravidelne vyvolával hnus, totálne znechutenie a pýtanie sa samého seba, ako ešte veľmi ľudia môžu klesnúť. Na tomto doku zaujme hlavne neuveriteľne chladný hlas Tomáša Maštalíra, autentické fotografie z miesta činov, odborný výklad psychológov, prepracované rozbory psychologického rozpoloženia jednotlivých páchateľov a pútavou formou prezentované prípady. Kvalita dielov niekedy kolíše, ale za odvahu, priamosť a otvorenosť sa tomuto dokumentu nedá dať menej než 5. Z každého ohľadu klenot. ()

GTS_PUNK

Ohavné trestné činy a brutálne vraždy ani zďaleka nie sú len obsahom drám či hororových filmov. Sú bežnou realitou sveta, v ktorom žijeme a s tými, ktorí tieto činy vykonávajú, sa dokonca môžeme stretávať každý deň. Prítomnosť smrti odetej do kože človeka je prítomná bližšie, než si niektorí z nás chcú pripustiť, a často sú to práve oni, ktorých dostihne, pretože si hovoria, že im sa niečo také isto nemôže stať. 36-dielna séria Slovenskej televízie z roku 2006 sa zameriava práve na tie najťažšie zločiny, aké sa vôbec kedy stali na území Slovenska či v jeho blízkom okolí, a predstavuje ich hlavných, nechválne známych protagonistov. Nad ich skutkami sa bežnému zdravému človeku až zastaví rozum, keď pomyslí na to, ako sa môže v niekoho hlave zrodiť tak ohavný plán na ešte ohavnejšie skutky. Podobne ako pri všetkých seriáloch či televíznych sériách sa však aj tu mení kvalita od epizódy k epizóde. Niektoré sú vyložene mrazivé, brutálne a zároveň skvelo prerozprávané hlasom Tomáša Maštalíra, ktorý im dodáva potrebnú atmosféru. Naopak niektoré, hlavne posledných šesť, či epizódy s finančným pozadím, by mohli byť pokojne vynechané. Tak by kvalita dokumentárnej série ešte poskočila nahor. Aj napriek viacerým slabším epizódam sa jedná o kvalitne spracovanú záležitosť, ktorá je desivou pripomienkou toho, akých zverstiev sú ľudia schopní. Vďaka celkom zaujímavej rekonštrukcii, ale hlavne vďaka dobovým materiálom, akými sú napríklad fotografie z miest činov, či pútavému výkladu psychológov, sa tak pred divákom skladá mozaika jednotlivých prípadov a otvárajú sa dvere do sveta, kam väčšina ľudí, našťastie, nikdy nenazrie. Najväčšie kriminálne prípady Slovenska sú dokumentom, ktorý si svoju kvalitu dokáže udržať aj po rokoch od svojho vzniku a oceniť na ňom treba najmä jeho jedinečnosť, keďže sa v našich končinách jedná o vôbec prvý dokumentárny formát podobného typu. Režisér Róbert Šveda sa tu nebál tak trochu experimentovať a nakoniec sa mu podarilo vytvoriť jedinečný, surový a hlavne skutočnými udalosťami podložený 36-dielny dokument - memento temných udalostí slovenskej histórie, na ktoré sa, aj práve vďaka tomuto dokumentu, už nikdy nezabudne. ()