Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Frajer42

Začnu netradičně od konce. Závěr tohoto filmu(cca. posledních 20 minut) byl totální fail. Na druhou stranu se musím přiznat, že jsem ho ani ve skrytu duše neočekával. Kdo by taky v takovém filmu čekal SPOILER** plné náměstí nahých a smilnících lidí, samozřejmě včetně papeže, či kdo to byl. **KONEC SPOILERU! Film má vysokorozpočtový outfit. Mapuje přibližně dobu připomínající polovinu 18. století. Prostředí, kde se odehrává je naprosto okouzlující a nevzpomínám si, že bych vůbec někdy takhle působivě naaranžované a precizně nasnímané prostředí viděl. Zahrané je také vše na jedničku. Rovněž mě okouzlil dechberoucí soundtrack. To však není vše. Kdo má rád orginální příběhy, tak si zde zaslintá blahem, protože něco tak orginálního lze u velkofilmů vidět zřídka. Možná taky proto jsem schopný přehlédnout několik nesmyslností v ději. Řekl bych, že je to taková pohádka pro dospělé. Na plný počet tomu však chybí kapička podobná té, která ukápne na konci. 4* jsou však naprosto zasloužené. ()

AppleCore

Velká chyba filmu spočívá v tom, že svojí kouzelnou esenci spotřebuje během prvních 20 minut. Všechno co přijde pak je jen výplň (leč parádní) k tomu, aby se zbytek příběhu mohl nějak odvyprávět. Během posledních 15 minut se ale přice jen kapka esence ještě našla a film to tak vynáší na zasloužených pět hvězd. ()

Kothy

Parádní film o klukovi, který má dokonalý čich, hodně štěstí a je celkem úchyl. Závěr mi přišel hodně ujetý. Btw proč je v tom filmu tolik zrzek? :D ()

boshke

Po hvězdě za Dustina a Alana. První půlka mne krutě nebavila. Z hlasu vypravěče a záběrů na Benovy nozdry už mi hrabalo. Po setkání s Baldinim mne Parfém začal bavit. Leč jak začal, tak po půlhodině zase přestal, a to s odchodem Baldiniho na věčnost. Zbytek filmu pro mne byl snesitelným jen díky Alanovi. Naprosto jsem postrádal jakýkoli zájem o osud hlavního hrdiny či jakoukoli empatii. A konec - ano, velice originální konec - byl úplně mimo a celkově mi tak nějak zdeformoval celkové vyznění filmu. Slabé... 40% ()

swamp

Tom Tykwer si pohrává s námětem velmi přitažlivým, ovšem připadá mi, že občas sklouzává k filmovým zkratkám, což filmu nesvědčí. Ty tři hvězdičky, co jsem filmu dal, jsou velmi nadprůměrné, protože snímek, ačkoliv více než dvouhodinový, se nese v příjemném tempu a rozhodně se nenudíte. V kině jsem byl ovšem znechucen reakcí lidí na lidskou nahotu (narážím na závěrečnou část filmu odehrávající se na popravišti)..diváci se smáli, jako kdyby nikdy neviděli nahé lidské tělo a rozhodně vůbec nepochopili Tykwerovu symboliku. :( ()

Fingon

Není krásnější vůně než vůně ženy... škoda jen, že je musel vraždit. Krásný film, vřele doporučuji. ()

Sašenka165

Je to fakt zvláštní film. Nevím, co víc k tomu dodat... snad jen, že na člověka vážně hodně zapůsobí (ať už dobře nebo špatně)... (P.S.: vážně skvělá a působivá je i hudba. Blahopřeji skladateli!) ()

dex2man

Od prvních minut sugestivní audiovizuální útok na všechny smysly, který v divákovi kombinací vypravěčského umu a nádherného sledu obrazů, barev a nájezdů kamery vzbudí fantasii potřebnou pro vnímaní čichových vjemů pomocí plátna/obrazovky, abychom se mohli nadále plně věnovat Grenouilleho příběhu. Ten je opředen spoustou mysteriózních událostí od jeho narození. Od přelomu dospělosti a objasnění jeho fascinace vůněmi je tempo vyprávění rapidně zpomaleno a soustředí se na vývoj jeho osobnosti, tedy hlavně jejích poruch. Grenouille je extrémně citlivý a vnímavý na vjemy a podněty, ale s od dětství pěstovanými psychopatickými rysy. Vůči lidem je totiž schopný nulové empatie a dívky jsou pro něj pouze zdrojem vůní. Kvůli posedlosti je tak nucen k činům, které mu samy o sobě nepřinášejí uspokojení, ale jsou jen prostředkem ke zhmotnění jeho snu- vytvořit dokonalou vůni ze směsi extraktů nádherných dívek. Hlavní dějová linie je pouze soustředěně posunována kupředu bez výraznější gradace nebo dějových zvratů, což je jen dobře, umocňuje to umělecké vyznění filmu. Až v samotném závěru dle mého Tykwer zbytečně přestřelil. Scéna na popravišti mi přišla natolik absurdní a prvoplánově šokující, že jsem se ještě do druhého dne po zhlédnutí snažil najít indicie k jejímu alternativnímu vyznění. Nějaká zadní vrátka povolující vícero interpretací, jak jsem zvyklý třeba u Lynche. Naštěstí mi brzy došlo, že Tykwer není Kubrick ani Lynch, nýbrž pouze "citlivý řemeslník" a ničeho takového se tedy nedočkám. Díky závěru pro mě "jen" 90%ní zážitek ()

meave

Nevyhla som sa porovnávaniu s knihou /aj keď som ju čítala už dávno/. V tomto svetle sa mi ten príbeh videl príliš plochý, zjednodušený. Napriek tomu mal výbornú atmosféru. Koniec však bol ako spláchnutie všetkých tých vôní, vnemov, kvetov a hudby. Zrazu to zašramotilo, zahučalo a zmizlo...miesto toho ostalo námestie plniace ďalší riadok Guinessovej knihy. Škoda. ()

Slartibarkfast

Co říci o tomhle filmu? Zvláštní pokus. Zajímavé téma. Ale jinak mně to moc neoslovilo. Hlavní hrdina mi přišel velice nesympatický. Probíhalo to divně a ještě divněji to skončilo. Asi jsem to nepochopil 65% ()

nascendi

Zaujímavý a nevyrovnaný film. Zatiaľ čo úvod je dokonalo ohromujúci, zobrazená špina a tušený smrad sú Zolovsky hmatateľné, stredná pasáž ušla pozornosti strihača a záver musí riešiť otázku "kam z konopí?" Vizuálne veľmi príťažlivo urobený film, na ktorom je poznať štedrý rozpočet. Len ten príbeh ...? Čítal som poviedku Roalda Dahla Čubka, v ktorej sa vôňa využívala na ovplyvňovanie správania sa mužov a nemal som s ňou najmenší problém. S príbehom tohto filmu problém mám. ()

Tomco

strasne sa mi pacila lola a strasne sa mi paci aj parfem. milujem tento druh filmov, ked ide o masoveho vraha, ktoreho nemoze nik najst a je to este aj z minulosti..z tohto druhu sa mi napriklad videl film Z PEKLA s deppom atd..vyborny vykon bena whishawa, aby som nezabudol. fakt odporucam. ()

Arsenal83

Experimentálny režisér, kriminálna zápletka a Francúzsko 18. storočia sľubovalo oveľa viac ako sme dostali. Úchylný dej spojený s galapredstavením hnusu, mám obavy o psychický stav autora literárnej predlohy. Zo 140 minút sa dalo ako-tak pozerať zhruba posledných 40 minút. Záverečná patetická scéna na nádvorí bola len vyvrcholením nevkusnosti. 1 hviezda za pár sľubne vyzerajúcich momentov. ()

Slarque

Několik známých mi tento film doporučovalo, tak přemýšlím, co jim na to říci. Hlavní postava za celý film skoro neprojevuje žádné emoce, takže působí spíš jako špatně naprogramovaný robot. Prolog je dlouhý, ve střední části má film sice nakročeno ke thrilleru, ale skutečně napínavý být nezačne, a ke konci následuje několik různě směšných pasáží, které vypadají jako doslovné ilustrace předlohy. Ale ne vše, co funguje na papíře, funguje i ve filmu. K tomu v mnoha pasážích nadbytečný komentář. Takže to u mne nezachránila ani výprava, kostýmy a hudba. ()

Vitason

To, že vůně nejde zfilmovat, je všem jasné, ale Tom Tykwer ji dokázal obrazem a zvukem maximálně přiblížit nám filmovým divákům. Jean-Babtiste má neuvěřitelný dar skvělého čichu. Jenže je to tak trošku magor, posedlý výrobou dokonalého parfému, i za cenu života mladých dívek. Možná by se v příběhu dali najít determinační prvky, když Babtiste skončí tam, kde začal. Film je obrazová i herecká orgie. Kamerové přelety jsou naprosto úžasné. Asi jedinou věcí co by se dala vytknout je moc dlouhá stopáž, přece jen ty hezké obrázky začínaly trochu nudit. A jak nad tím teď přemýšlím, tak scénář mohl být přece jen doladěnější. ()

Rocky62

Velice poutavý film, ale bohužel ne až do konce, první půlka seznámí diváka s vyjímečnou schopností Jeana-Baptista a jeho dostávání se k hrůzným činům, druhá půlka sklouzává pomalu do fantasy žánru a přestává být zajímavá, ale celkový dojem z filmu byl u mě docela pozitivní, solidní výkony A. Rickmana a D. Hoffmana, který sice dlouho na scéně nevydržel :-), ale přece jen potěšil. ()

LoLaa

Žádný hlavní hrdina s ukázkovými kladnými vlastnostmi či příběh se stejným ohraným koncem jako u většiny filmů. Přesto se mi Příběh vraha strašně líbil. Přestože je hlavní hrdina ve snímku tím nejhorším člověkem, zamilovala jsem si ho a litovala jsem ho a těžko říci, zda konec byl dobrý nebo špatný. Tom Tykwer mě prostě již poněkolikáté znovu přesvědčil, že umí vážně skvělé filmy a donutil mě shlédnout i další od něj. ()

eLeR

Fantastická výprava, kostýmy neskutočné. Zaujímavý príbeh. A hercov vybrali parádne. Je síce pravda, že Whishaw mi bol tak nejak odporný, ale neviem si na jeho mieste predstaviť niekoho iného. Film je naozaj pastvou pre oči a patrí na veľké plátno. Škoda, že som nestihla pred pozretím prečítať knihu. ()

Happens

Opravdu neotřelý námět, který se vryje do paměti, místy dlouhé záběry, místy naprosto ponořen do filmu, zprostředkovaně do knihy. Příběh vraha, s kterým se dá sympatizovat. Samotný konec byl trochu mimo mísu, ale asi to tak mělo vygradovat. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)