Hraběnky

Česko, 2007, 15 h 35 min (Minutáž: 55 min)

Režie:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Jan Jirásek

Josef Abrhám, Jana Hlaváčová, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová, Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Richard Krajčo, Zuzana Vejvodová, Vlasta Chramostová, Josef Vinklář (více)

Epizody(17)

Člověk nemusí rozumět snům svých blízkých, ale musí chápat, že je mají.  Tak nějak by mohlo znět motto sedmnáctidílného seriálu z prostředí současné vesnice, jehož hrdina Josef Hrabě, soukromý zemědělec, podřídil celý svůj život budování rodinné farmy. Má k tomu ideální podmínky: pozemky, stroje, zkušenosti, ale hlavně manželku a čtyři už dospělé dcery. Až na to, že jejich představy o životě se od těch otcových poněkud liší. A tak když Hrabě trochu nesmyslně přikoupí další pozemky, místo aby myslel na tajná přání svých blízkých, rodina se vzbouří. Ženy odmítají být levnou pracovní silou, neslyší na jeho argumenty, že pracují na svém a že jednou mu budou všichni vděční. Srdce našich „Hraběnek“ totiž momentálně více zaměstnává tajemný mladý muž, který se přistěhoval do vesnice, aby si tady založil truhlářství... (oficiální text distributora)

DK91

Bohužel, chtěl jsem, ale nemohu dát třetí hvězdu. Obsazení je naprosto luxusní, po této stránce tomuto projektu nelze nic vytknout. Dokonce i menší, vedlejší role, či epizodky jsou obsazeny naprosto skvostně. Seriál táhnou zejména herecké výkony Josefa Abrháma a Jany Hlaváčové. Ale scénář je opravdu o ničem. Všechno se to kroutí kolem prodeje pozemků, vztahu k nevlastní dceři, vztahů dcer k mužům. Řekl bych, že seriálu ublížil i počet dílů - 17 je prostě moc, hlavně když nemáte pořádnou zápletku a vaříte z vody. Ale smrtí jedné z hlavních postav v 11. díle (víc prozrazovat nebudu) se seriál naprosto rozpadne, některé zvraty a zápletky naprosto postrádají logiku, je vidět, že to bylo psané jen tak odnikud nikam. Seriálu by pomohlo svižnější tempo, pořádná dramaturgie a ucelenější děj. Počet dílů bych okřesal na polovinu. Škoda, celý projekt považuji za promarněnou šanci. ()

KcarlosK

Opět jeden z těch lepších českých seriálů. Líbila se mi ta vesnická atmosféra. Jen ta kamera byla fakt zoufalá. Podobnou neřestí trpí snad všechny nové české seroše. Asi pokus o Cloverfield efekt. Ale tam to bylo taky na h...o. ()

fara

Přesně si pamatuji první díl. Musela jsem přidat zvuk neboť jsem nerozuměla hercům (abych později zjistila, že v hlasitosti to není) a občas jsem se přistihla jak nakláním hlavu abych "vyrovnala" pohled kamery. A teď věcně. Já mám českou tvorbu ráda.Tenhle seriál má dobrý scénář a taktéž obsazení. Výběr lokací je luxusní a některé "krajinkové záběry" jsou mimořádné. Herecké obsazení výborné a navzdory komentářům já nemám s Josefem Abrhámem s jakožto zemědělcem vůbec žádný problém. A musím přiznat, že určité hudební pasáže slyším ještě dnes. Ale kamera je kámen úrazu.Vidět (či nasnímat) některé scény jinak než je obvyklé se nevydařilo. Alespoň pro mě. Pohyblivá kamera v místech, kde je to spíše naškodu, statická když není třeba a občas jsou záběry kamery "nepřítomné situaci" a to ve mě navozuje pocit jako by se ten záběr ani té dané scény netýkal. Je hezké mít vizi a snažit se to dělat jinak, ale tady se to prostě nezdařilo. ()

lebi

Některé postavy člověku lezou na nervy a uvědomuje si, že život s nimi nemusí být vůbec lehký. Vinklář tam byl dokonalý, vadil mi jen vychvalovaný Krajčo, který se neustále hrabal v těch mastných vlasech a Bydžovská, jejíž "hledání sebe sama" mi přišlo přitažené za vlasy. Naopak ostatní dějové linky (Hanka, Hans, Bětka, ...) byly vážně ze života. ()

lineker

Původní český seriál je pro tvůrce skoro vždy šlápnutím do vosího hnízda. Český člověk je totiž v náročnosti na tento typ zábavy velmi specifickým tvorem. Z části to vyplývá přímo z české povahy a z části je to i laťkou, která byla konkrétně u seriálů v minulosti nasazena velmi vysoko. Hraběnky, mne osobně přesvědčili, že to se současnou seriálovou tvorbou nemusí být zas tak zlé. Z velké části, přiznávám, bylo mé nadšení způsobeno formou, kde Brabcovo vidění dělá své. Filmové vedení kamery mně prostě bavilo. Dějově seriál až tak pevný v kramflecích není, ale i to, že v půlce nechá zemřít jednu z hlavním postav je jistě v českých seriálových vodách věc velmi nevídaná. Pět hvězd je především za výše uvedenou formu, skvělé herecké obsazení a za pionýrskou odvahu zkusit něco jiného. ()

orgoj0143

Jeden z mála seriálů, kterému jsem ten děj skutečně uvěřil. Reálná ukázka vztahů a života na vesnici. Nenudil jsem se a občas jsem byl překvapený i nějakým tím zásadním zvratem. Moc pěkný. ()