Hraběnky

Česko, 2007, 15 h 35 min (Minutáž: 55 min)

Režie:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Jan Jirásek

Josef Abrhám, Jana Hlaváčová, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová, Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Richard Krajčo, Zuzana Vejvodová, Vlasta Chramostová, Josef Vinklář (více)

Epizody(17)

Člověk nemusí rozumět snům svých blízkých, ale musí chápat, že je mají.  Tak nějak by mohlo znět motto sedmnáctidílného seriálu z prostředí současné vesnice, jehož hrdina Josef Hrabě, soukromý zemědělec, podřídil celý svůj život budování rodinné farmy. Má k tomu ideální podmínky: pozemky, stroje, zkušenosti, ale hlavně manželku a čtyři už dospělé dcery. Až na to, že jejich představy o životě se od těch otcových poněkud liší. A tak když Hrabě trochu nesmyslně přikoupí další pozemky, místo aby myslel na tajná přání svých blízkých, rodina se vzbouří. Ženy odmítají být levnou pracovní silou, neslyší na jeho argumenty, že pracují na svém a že jednou mu budou všichni vděční. Srdce našich „Hraběnek“ totiž momentálně více zaměstnává tajemný mladý muž, který se přistěhoval do vesnice, aby si tady založil truhlářství... (oficiální text distributora)

mira007

Sólo pro pana herce abrháma. Viděno podruhé po deseti letech musím uznat, že reálný obraz venkova nebyl asi nikdy lépe zpracován v seriálu. Krajčovo scóre je taky zajímavé , jedna hospodská, jedna krásná Ukrajinka a tři hraběnky. ()

Strike

Další seriál o poctivém člověku, který to má na vesnici těžké, i když tam lepší lidé vedou poctivější život než ve městě. Prostě peklooooo. Viděl jsem jen druhý díl, což je první a poslední co uvidim, a jako jsem to úplně nepochopil, za celých cca 60 minut se stalo pouze to, že hlavní hrdina koupil pole a díky tomu se odstěhovala jeho dcera (to se událo cca během 5ti minut někde v polovině první půlky), v druhé polovině se nedělo vůůbec nic, jen se kecalo o ničem. Co se týče herců tak jediným světlým bodem je asi Krajčo, kterého jinak nemusím. Kamera snímá opravdu divné detaily, některé záběry jsou, asi záměrně, rozostřené. Prostě závěrem - další nepodařený český seriál, natočený jen proto, aby se rozdělili peníze mezi slavné, a kdysi i velmi dobré, herce. ()

newt17

Stal se zázrak a češi zvládli natočit seriál na světové úrovni. Hraběnky jsou dějem občas až absurdně vyhrocené (předsavte si Josefa Abrháma, jak jde s dvojbrokovnicí vyhnat z cizí chalupy tři namakané Ukrajince), ale díky režisérově práci se stylem a hereckými výkony jsou vždycky stoprocentně uvěřitelné (kdybyste viděli, jak odhodlaně se pan Abrhám tváří, utekli byste taky). Scénář hojně využívá šablonovité situace, které jsou dobře povědomé ze zahraničních seriálů, ovšem v našich končinách jde o inovaci a právě díky režisérovi působí svěže a, jak už jsem psal, uvěřitelně. Kolikrát se i divím, že některé provařené fráze ("Chtěla bych jít k tobě, ale nemůžu, bojím se, že někomu ublížím") opravdu můžou fungovat a vzbuzovat opravdové emoce bez patosu, navíc v českém jazyce. Pan režisér Brabec je génius! ()

Greg25

30% Nečekaně naivní, neuvěřitelná snaha o přirozenost v dialozích se ze strany herců rovná katastofě, ale nejsem si jistá jestli za to nemůže scénář, překvapivě špatná kamera, která místy ve snaze o autentičnost zapomíná, že jeden záběr není totéž co jeden díl seriálu, co se týče děje tak netvrdím, že by byl úplně špatný, ale chybí mu jakási vybroušenost a preciznost, která by nezapadala do unilosti a laxní nenávaznosti jednotlivých záběrů. Jediný, kdo opravdu stojí za to je Josef Abrhám, po pěti dílech, ale říkám, víc ani díl!!!!! Z úcty k režisérovi dávám 30% za prvních pět dílů, zbytek z bezpečnostních důvodů, jako je usnutí před televizí nebo přemýšlení co, že to mám na DVD za fajn filmy, nehodlám absolvovat. P.S. Ale stále lepší než mýdlové opery na ostatních programech!!! ()

Milwa

Po prvním díle jsem příjemně překvapená...uvidíme jak to půjde dál. Vztahy na dědině, to je to pravé drama od pradávna...ty staré křivdy, sebraná pole...stále je to tu s námi...ikdyž Isherwood nesouhlasí, asi nemá přízeň na venkově.... Tak, čeká nás poslední díl, jsem ráda, že jsem seriál i s přestávkami sledovala, oproti ordinacím a jiným mýdlovkám to bylo perfektní. myslím že v české seríálové tvorbě tento seriál zaujímá vyšší příčky, povedl se...hodnocení zůstává stejné ()

Gastovski

Na to, jaké seriály se dnes a denně točí, tento rozhodně neurazí. Není to bůh ví jaké dílo, ale je důležité, že se na to koukat dá. Že nehodnotím 3*, za to může opravdu příšerný střih a hlavně kamera, která zabírá herce ze všech možných úhlů, ale způsobem, nad kterým zůstává rozum stát. ()

AndreyCSFD

Proč pořád našinci točí tyhle seriály ze života pro malé české lidičky sedící ve svých obýváčcích? V seriálu se skoro vůbec nic neděje, jen se žvaní a uměle natahuje. Kdyby to byl film nebo minisérie tak budiž, ale sedmnáct dílů je na takový námět fakt moc. ()

Véronique

Dlouho jsem čekala, že se to "nějak" rozvine, že z toho nakonec "něco" bude. Ale nedočkala jsem se. A je mi to docela líto, protože jsem se na seriál těšila. Byl opravdu "realističtější", než ostatní současná tvorba, jak tvůrci slibovali. Avšak způsob, jakým to bylo provedeno, se nepovedl. Já jsem se téměř u každého dílu trápila, nebylo se tam nač těšit. Syrový, (ne)realistický příběh v pochmurném prostředí bez překvapujících momentů. K propadáku to má blíže než k seriálovému hitu. ()

tančísvlky

Pokus ,ktorý nejako nedopadol. Umenie skrýva ,neschopnosť scenáru...Pán Abrhám prehráva svoju rolu ,až z toho bolia oči. Všetko ostatné napísal Cival. ()

DarkoCohen

I po letech, když to znovu vidím v televizi, na to po očku kouknu a když je čas, tak ten díl aj dokoukám. Herecký obsazení je super, všichni jsou to neskuteční sympaťáci. Jen děj je zbytečně roztahanej do mnoha dílů. Zkrátit stopáž minimálně o třetinu, by seriálu rozhodně neuškodilo. Ovšem největším pokladem Hraběnek je jejich ústřední melodie, která je úžasná a podle mě neoposlouchatelná, z hlavy se jen těžko dostávající. Na tu bídu, co dneska všechny české televize točí, je tohle luxusní pokoukáníčko. 65% ()

kekinka

Na tento seriál jsem byla velmi zvědavá. Všude jsem četla, jak to má být něco netradičního, speciálního, odlišného. V dokumentu o natáčení Hraběnek většina tvůrců deklaruje, že hlavní pro ně byla snaha o autenticitu. Ano, autenticita se tomuto seriálu upřít nedá. Už jen pro to, že působí, jako by byl natočen ruční kamerou. A to je dle mého názoru to, na čem seriál padá. Kamera se snaží o všelijaké efekty (viz. bouřka) a sklouzává tak k rychlým přechodům, mnoha střihům...a to bohužel působí velmi amatérsky. Další věcí, která se mi na seriálu nelíbí, je jeho obrovská rozvláčnost, až roztahanost. Scéna, když Krajčo jde po schodech na obecní úřad, trvá nekonečně dlouho, je proložena několika střihy...ale proč?! nevadí mi rozvláčné filmy, pokud se v nich něco děje, pokud má pomalost a rozvláčnost nějaký účel. V Hraběnkách jsem doposud žádný účel neobjevila. První díl seriálu by měl diváky nalákat, strhnout, nabudit na další díly...tady se bohužel tak nestalo. Už jen pro to, že se v té jedné hodině opravdu skoro nic nestalo. Samozřejmě se na seriálu dají najít i pozitiva - herecké výkony, dialogy, které ve většině případů znějí zcela přirozeně... Ale v konečném výsledku 3*. A mrzí mě to, protože jsem se na Hraběnky opravdu dost těšila. Kdy v čr vznikne nějaký opravdu dobrý seriál? ()

xylofonka odpad!

Jestli si takhle někdo představuje život českého venkova tak potěš pánbů. Hlavně, že autor na ČT24 spokojeně promlouval k převážně nespokojeným divákům (alespoň, co jsem se ptala a četla) už půl hodiny po skončení prvního dílu a děkoval za kladné ohlasy. :-)) Never more!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

DadysGirl

Tak jsem to zhlta za víkend... V hlavě se mi honilo tolik komentářů a postřehů, ale to bych tohle psala do rána... Se seriálem jsem spokojená a tak nějak ani nevím jak to popsat... Martu proplesknout a poslat k psychiatrovi, Jarku uvolnit, Bety je má favoritka, i když má svý mouchy a Hanička je sluníčko, který bych chtěla mít doma jako sestru... Honza je evidentně chlap, kterej by mohl být téměř s každou, vesnice plná buranů na zabití, Stropnický jako totální debil na ránu, Vinklář naprosto dojímá, do toho tam pobíhá pár dětí a moudrý učitel v podobě pana Munzara... Freimanová jak jí mám ráda a herecký koncert Josefa Abrháma, který je tu naprosto úžasný... Táta jak má být... Nakonec i tu mámu zastane... Prostě jsem nadšená... Příběh o náhodě, rodině, která se rozpadá a zase schází a obyčejném životě plném normálních všedních dní, ale vzestupů a pádů... ()

Zadri

Přistupoval jsem k seriálu s poměrně velkým očekáváním a zvědavostí, jak se J.Abrahám popere s poměrně pro něj netradiční rolí farmáře. A co z toho bylo? Přijemná spokojenost, že se to zase po dlouhé době povedlo. Velice povedená mi přišla kamera, hudba a herecké výkony R.Krajča. Povedlo se natočit seriál, který se nesnaží být světový, "in" a trendy. Je to seriál, který pohladí, potěší oko, sluch a připomene nám, že obyčejný vesnický život může být zajímavý a bohatý. Za posledních x let je to jeden z mála povedených českých seriálů. ()

alpeew

Jediný současný český seriál, který nejen za herecké výkony, má ode mne 4x hvězdu. Běží nyní podruhý a hodnocení dávám stejné. TAKHLE by měl vypadat -přinejmenším herecky- dramatický seriál veřejnoprávní televize. Takže 56% je urážkou. Jakoby tzady už hodnotili jen teenageři bez jediné řivotní zkušenosti a vkusu. Škoda. ()

Hrabovo

Hraběnky se mi moc líbily v době své premiéry i teď po letech. Toho, kdo snímal zvuk, by měli zavřít a sedět by měl doteď, z dialogů je rozumět tak polovině. Obvyklý nešvar české tvorby, zejména filmové! ()