Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

Rosaviva

Tak já teda nevim, že by mě to tak extrémně zaujalo, se říct nedá. Jo příběh zajímavý, pěkná krajina, pěkný Hugh Jackman, konec měl být zřejmě dojemný, ale na mě to nezabralo. Možná to bylo tím, že jsem byla nesoustředěná a půlku filmu jsem nevěděla o co tam jde, ale mě to prostě za srdce nechytlo. Víckrát už ne-e. 3* a mělo to naprosto příšerně přetaženou délku. ()

Aky

Ano, jsou to trochu Vzpomínky na Afriku a trochu Jih proti Severu. Ale je to krásné. Jak příběhem, tak Austrálií, tak herci, tak i závěrečným tahačem emocí..., zkrátka nádherný spektákl. ()

666teen

Pani šéfová, honáku a ostaní, my to teda dokoukat, všechna ta krásná obrázek z Austrálie. Milión kráva, zlá rančer lump Faramir, kouzelná dědeček z buš i lítadla nad Darwin. Ale protože my taková pohádka vidět už mockrát, my se nudit. ()

GilEstel

A co má být tohle? O filmu jsem slyšel již dávno. Čekal jsem ledacos. Počítal jsem s tím, že to asi nebude zcela podle mého gusta a vezmu to shovívavě. Výsledek je pro mě ale i tak za hranicí. První půlka filmu naprosto o ničem (Myslím celá ta část od příjezdu po nalodění dobytka v Darwinu.) To byla tak strašná nuda, že jsem to chtěl vzdát. Ačkoli mám rád herečku Nicol Kidman, zde se mi vůbec nelíbila. To její přehrávání některých scének v úvodu, působilo naprosto nepatřičně, až komicky. To pro mě bylo utrpení, protože vím, jak umí zahrát. Nakonec bylo v této části nejzajímavější postavou ono domorodý děcko, což mi přijde tristní. Nevěrohodné vztahy. V druhý části se to útokem japončíků dalo trochu do pohybu. Dostalo se to někam tam, co jsem původně očekával, ale rozhodně ne tam, kde bych řekl, že jsem spokojený. Nákladná podívaná se utopila v tolik očekávaném happyendovém patosu, který jistou cílovou skupinu dojímá, zatímco druhou to nechává v klidu nebo dokonce uráží. Uměle vytvořená emoce se zpomaleným záběrem na tvář s hudebním podbarvením. Ať se snažím sebevíc, tomuhle prostě věřit nelze. Za druhou část bych byl ochotný dát i 3 hvězdy, ale celkový výsledek je na 2 a to ještě kdo ví jestli. 35% ()

Ruut

Ale mělo to skončit sladkým happyendem už po 100 minutách a nehrát si na mnohovrstevnatý velkofilm s přesahem do kritiky společnosti a války. Jako hloupoučkou retro limonádu s finále na lodi s dobytkem bych si to užil ještě víc. ()

ChewieDC

Nebýt toho natahovaného konce, je to jasně za pět (a napodruhé už klidně může být). Baz Luhrmann sakra pořád umí! ()

liskam

Stále přemýšlím, proč jsem dal napoprvé 3 hvězdy, pak jsem to opravil na 4, a pak jsem to zase zpátky vrátil na ty 3 hvězdy. Hlavně to bude asi tím, že se film tváří jak že je něco víc není tomu tak. Je to pouhá (i když moc pěkně udělaná) "místní žánrovka", která nemá na to, aby vystoupila ze svého stínu. A která je ráda že jakž takž dává smysl. Za mě 63% ()

k212

Křivka závislosti gradace děje na stopáži dějové linie filmů Baze Luhrmanna. STOP. Bude popsána v několika následujících řádcích. STOP. Komparativně s díly minulými. STOP Aneb ... divák je opět vtažen do rozjetého vlaku, který se řítí skrz krásně nasnímanou krajinu, vtipné slovní přestřelky ... celkově a kolem vzato do romantiky nejtěžšího kalibru, do barevné romance širkoúhlého formátu, do dynamického dějového rámce. Ona romantika však eskaluje ve 2/3 veledíla a pak se mění v zoufale melodramatickou kaši pro cajdákuchtivé a slzomilující diváky. A toliko jsem se dostala k tomu stěžejnímu poznatku, že Baz má nejen svůj unikátní režiní styl (ono i tady se v první třetině divák dočká bláznivě zrychlených záběrů), ale také styl gradace, respektive nevhodné stagnace tempa dějové linie. A proto zase volím v těch nemálo filmech za svoji jedničku Romea a Julču, neb Austrálie trpí stejným gradačním deficitem jako Moulin Rouge. 55% ()

kingik

Vydat se do divoké a daleké Austrálie nemusí pro diváka představovat žádnou hrozbu, protože se jeho zkušenými průvodci stanou ošlehaný honák dobytka Hugh Jackman a sympatická a nezhýčkaná mylady se srdcem na pravém místě Nicole Kidman. Ti dva se do sebe pochopitelně zamilují (ne hned, zpočátku se moc nemusí) a prožijí velkolepý romantický příběh s dávkou dobrodružství a štastným koncem. Baz Luhrmann to pěkně zrežíroval, Jackman s Kidmanovou to vzorně zahráli, a až na pár trošku slabších pasáží (zastavení splašeného dobytka domorodým chlapcem nad propastí nebo přechod přes Zemi-Nezemi) se film povedl. Směs počáteční groteskní komiky (Kidmanová byla neskutečná), dramatu a zasněných romantických pohledů, fungovala v dostatečné míře. 70% ()

dr.horrible

Po hodine príde koniec príbehu, tak sa objaví ďalší, ešte menej zaujímavý. Vlastne nie, medzi prvou - westernovou, a treťou - vojnovou tretinou príbeh nie je. Len vata s dvoma nesympatickými postavami, ktoré k sebe mohol priťahovať akurát nedostatok možností. Ako jediní beloši na kontinente totiž nemali predsudky. Tak sa zamilujú. Lebo vo veľkofilmoch to tak býva. A dobrý černoch sa obetuje. A na záver sa vráti ten prvý príbeh, aby okrem polhodinovej vojny s anonymnými japoncami, mohol byť potrestaný nejaký záporák. Mimochodom, ani ten nebol zaujímavý... Tri hviezdy za Austráliu. Za jej nedigitálnu časť. A obrovské sklamanie. 165 minút a len dve scény s kengurami! ()

Legas

První půlka je skvěle šestáková. Svojí atmosférou a stylem vyprávění mi připomínala Indiana Jonese, Sedm statečných apod. Druhá půlka je natahovaný hollywoodský maglajz, který ztratil vtip, nadhled a používá ty nejstandardnější vyprávěcí klišé, co jen můžete vidět. ()

InJo

Solidní romanticko-dobrodružný velkofilm klasického hollywoodského střihu, jen je prostě škoda, že je tak očividně nekompaktní, rozpadající se na dvě části, z nichž ta druhá na první nenavazuje příliš plynule a působí tak trochu nadbytečně. Takže jsou to nakonec opravdu dva filmy v jednom, sice oba ucházející, ale bohužel k sobě sešité ne zrovna nejkvalitnější jehlou. Například u Titanicu nebo Bayova Pearl Harboru je přechod z jednoho žánru do druhého naprosto logický a hlavně nevyhnutelný. Jinak ale nemám větších výhrad - krásně se na to kouká od začátku do konce (nejeden záběr by si zasloužil zarámovat a pověsit na zeď), je to svižné (v tempu se takřka vůbec nepolevuje), nenudí to a ani (vzhledem k nadstandardní stopáži) neunavuje. Jackmanovo chlapácké charisma opět funguje na sto procent, Nicole Kidman je stále krásná a sympatická a David Wenham příjemně překvapil v (pro něj netypické) záporné roli. 70 % ()

Šakal

„A potom déšť ustal a honič pardon honák Hugh (si ho) šel (vy)honit dobytek (jeden)“. To je zase ale zcela jiný příběh. Troufám si však jednoznačně tvrdit, i u toho bych trpěl míň, než v tomto případě. Těžko říct, jestli jsem se víc pobavil resp. udiveně zíral na snímek samotný nebo komentář uživ. Shadwell. Tak to Baz přecejenom dokázal, ošálit nás obyčejné diváky a natočit snímek té hrstce „vyvolených“ resp. příštím (vyspělejším a uvědomilejším) generacím. Co se týče snímku samotného, hned v úvodu se mi vkradlo na rty udivené WTF a světe div se, vydrželo tam po zbytek celého tohoto „velkofilmu“. Když už bych p(r)ominul těch 1000+1 věcí, které pro mě byly nepřekonatelnou překážkou, moc by mě zajímalo, kde přesně se vytratila ta věcička zvaná SCÉNÁŘ?! Vypadá to, že si Baz přizval na pomoc veškeré vačnatce a dobytek, který se kdy po australských nekonečných pláních proháněl. Při troše představivosti dokážu i pochopit, čím si snímek získal něžnou část místního osazenstva. Čím však zaujal tu pánskou (heterosexuálně) založenou, je mi velkou záhadou. Nebudu nic předstírat, zestárnul jsem min o 10let a to jsem si „dopřál“ pouze poloviční stopáž, to včetně (protentokrát) osvěžujících reklam, sloužících k nabrání nových sil na pokračování. Na větší porci, přiznávám, jsem si (se svým po nemoci zesláblým organismem) netroufnul. Na druhou stranu, nutno přiznat, krásně jsem se u toho vypotil a horečka také konečně ustoupila, takže by se slušelo (možná) poděkovat, přiznávám ovšem, že jsem měl chvílema resp. permanentně pocit, že musím nutně blouznit a mít smrt na jazyku. Za co tedy ta 1*? Tu dávám uživ. Enšpíglovi. Nikoliv Baz, ale ON mě (svým komentářem) vehnal slzy do očí. P.s. a jentak mimochodem, poctu klasickým velkofilmům, tu já si předtavuji zcela jinak. To už si raději pustím ve smyčce W. Wylera a jeho The big country. Možná by stálo zato z wikipedie stáhnout slovo kýč a nahradit ho výrazem Australia. To bych ale téhle překrásné zemi nepřál, ostatně ta je v tom zcela nevině. P.p.s. zcela přesně to vystihl uživ DaViD´82 poslední (resp. předposlední) větou. ()

Sobis87

S přihlédnutím k dosavadní Luhrmannově filmografii (Tanec v srdci, Romeo a Julie, Moulin Rouge a Austrálie) můžeme říct, že pokrašuje v režisérově tradici velkých (nezaměňovat s pojmem epický) příběhů v jejichž centru je vždy zamilovaný pár. Z hlediska vyprávění je ale Austrálie něčím naprosto odlišným od všeho, co Luhrmann dosud natočil. Tanec v srdci, Romeo a Julie a Moulin Rouge - to všechno byly výrazně postmodernistické a živelné filmy, které podávali divákovi klasickou látku opravdu neotřelým způsobem. Austrálie je oproti tomu oslavou klasicismu ve všech ohledech: 1. klasický příběh o dvou liniích (nosný příběh a s ním se rozvíjející heterosexuální romance), v němž se vypráví o lásce na pozadí velkého příběhu (či tragédie) - viz. klasické snímky jako Jih proti severu, se kterým má toho Austrálie společné více, než se může zdát, už jen velmi podobný plakát bije do očí, do filmu je navíc zakomponovaná linka s Čarodějem ze země Oz, kterého zrežíroval Victor Fleming ve stejném roce jako Jih proti severu (1939). Na stejném principu funguje i Titanic J. Camerona nebo Pearl Harbor Michaela Baye, který navíc hodně opisuje od klasického velkofilmu Odtud až na věčnost. 2. vizuální stránka, která pomocí současných prostředků odkazuje ke klasickým velkofilmům - stylizované titulky, vše hýří barvami jako za dob technicoloru, nyní ne už tak běžným nasvícením oddělené postavy pro získání dojmu užití kulis (výrazně podpořeno opravdu naklíčovanými exteriéry na zelené pozadí), čehož bylo užito i ve čtvrtém Indiana Jonesovi. Dále komponování podobné tomu v začátcích širokoúhlého formátu (komponování spíše do šířky než do hloubky). 3. samotná stylizace postav a výběr herců - Jackman elegantní jako Clark Gable ale zároveň drsný jako John Wayne, Nicole Kidman v pozici "divy". Austrálie je poctou velkofilmům, které kdysi vznikaly v produkci klasického Hollywoodu, zároveň je Luhrmannovým vyznáním lásky k samotnému filmu, stejně jako Fincherův Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Scorseseho Letec, Spielbergův čtvrtý Indiana Jones, Jacksonův King Kong a Cameronův Titanic. Originalita není všechno, člověk si občas rád místo něčeho nového poslechne, když někdo zahraje Beethovena a Luhrmann tuhle klasiku zvládl skvěle. Bravo! 90% ()

HoneyBunny

Luhrman natočil skoro tříhodinovou reklamu na Austrálii a nacpal do ní to nejlepší, co může tenhle kontinent nabídnout: úchratně drsnou krajinu, nejznámější herce, domorodou kulturu, klokany a svůj vlastní talent. Filmová Austrálie je hlavně velký romantický příběh, kde se lidé obětují pro záchranu druhých, padouch je zatraceně zákeřný a chemie mezi ústředním párem díky Jackmanovi a Kidmanové opravdu funguje. A ani by nevadilo, že se Luhrman od úvodního odlehčeného tónu posouvá k dobrodružnému honu krav (nejlepší část filmu) a směřuje k velké romantice ve stylu starého Hollywoodu. Škoda, že po darwinském bálu už režie ani scénář nenabídne žádný nápad a jednoznačnost a doslovnost, která doprovází Austrálii až k závěrečným titulkům, docela zamrzí. PS: Hugh Jackman je definitivně nejvíc sexy muž planety. Můj sen je, že v nějakém filmu nakope zadek Robertu Pattinsonovi :-). ()

Tsuki

Nic uchvacujícího, ale přinejmenším film obsahuje alespoň dva dobré herce (Nicole a Hugh), zajímavou krajinu a slušný příběh, který ale na druhou stranu nic převratného nepřináší. Když to ale srovnám s "Milionářem z chatrče", kterého jsem viděla den předtím, vidím ten kontrast. Milionář byl tolik oceněný, i když si to podle mého nezasloužil, tohle alespoň dostalo to, co si zasloužilo, ale kupodivu můj dojem nebyl o nic menší než u Milionáře z chatrče. Proto se mi zdá nefér tomu dát méně než 4 hvězdičky, protože 3 hvězdičky jsem nedala ani Milionářovi. Je ale jedna věc, kterou musím Austrálii vytknout a to je délka filmu - zkrátit to na 2 hodiny by nebyl problém. ~(3,8)~ ()

Anderton

Rozťahané, trochu nesúrodé, trochu rozpačité, maximálne pred vídateľné. Niektoré okamžiky sa dostali do mojej top desať wtf, napríklad záver, keď...veď uvidíte. To by sa ho iba tak ľahko vzdala? A on tak rád odišiel do divočiny? Nemyslím milenecký pár, takže to nie je spoiler. Napriek tomu príjemne pozerateľné. Podobný prípad ako Bathory alebo ten Formanov posledný film, dlhoročná snaha o natočenie svojej vysnenej látky, prieťahy s natáčaním, producenti a tým pádom rozpačitý výsledok. ()

AppleCore

Dvě hodiny mi trvalo než sem se začal trochu bavit a teprve někde ve 123 minutě se strhnul opravdu strhující příběh tak jak má být, ale do tý doby to byl jenom tupě vyplněnej film u kterýho kdyby se vynechala první část, to jest asi ty dvě hodiny, tak se vůbec nic nestane a ještě by to tomu prospělo. Jinak se jedná o zajímavě natočenej film, ale tak nějak pochybuju, že se odehrával v Austrálii. Po celou dobu trvání sem si připadal jak v jednom velkym studiu, který je kolem dokola obehnáno modrym pozadim, což filmu vůbec neprospělo (ikdyž se třeba pletu). Možná je to nadprůměr, ale vůbec né pro mě. Takovej Pearl Harbor je mnohem hezčí. 2 ()

teutates

Takýto príbeh tu chýbal už dlho... krásna Austrália, ústredná dvojica, prevedenie "and big story"... Samozrejme, že som sa preniesol cez pár momentov, avšak rozhodne mi nevadila dĺžka filmu v ktorej sa dané okamžiky nadobro stratili. "Austrália vyplnila kus miesta v mojom srdci"... ehm ehm... 8/10 ()

Ant

Hm, čekala jsem velkolepé drama, romanci a válečný film v jednom. Nedostala jsem ani jedno. Pro mě naprosto zbytečně komický začátek vyústí v 90-minutovou kroniku o životě na australském ranči se stádem krav a afektovanou Nicole Kidman. Druhá akčnější a dějově bohatší polovina je sice lepší, ale dojem z celku už to prostě nevylepšilo. Přeslazený konec a otravné dítě budiž toho důkazem. Luhrmann se tentokrát opravdu seknul. ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)