Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

Jaro.Krafcik

Nebolo to zlé anime, ale ako poznamenal CinemaRanger tých epizód bolo viac než dosť a preto niektoré boli až podpriemerné a hlavne nudné. Už si nemyslím že hociktoré anime prekoná naruta či pokémonov. Zrejme asi nie. 3* ()

Luksa

Po dlouhé době jsem shlédl pořádný anime seriál, ikdyž určitě ne dokonalý. Celkem škoda, že první díly nasadí tak vysokou laťku, na kterou další epizody už nedosáhnou, hlavně vinou přílišné dějové překombinovanosti. Seriál umí přitáhnout a zaujmout, ale později u mě tento zájem mírně opadával. Jinak velmi originální, vizuálně působivé a zapamatováníhodné dílo. ()

pugs

Obsahuje Spoilery!"Ihned zajeďte do NHN, už tak mi říkají královna neočekávaných zrušení vystoupení!" Doporučenie od Nina. Prvých 18 dielov GENIÁLNYCH!!! Súperenie dvoch géniov, ktorí sa vždy prekvapia na vzájom a vam ihneď preblysne, že ako to a ako hento vlastne urobili. No seriál postupne padá do stereotypných japonských anime, kde sa snažia vyvolať humor a pokazia to. Začína nuda, kde sa nič nedeje. Light si svoj plán pramyslí na 5 mesiacov dopredu. Jeho konkurent L, nie je na tom horšie, lenže Light mal výhodu v tom, že proste vedel ako premýšľa. Keď L zomrie, tak nastúpi ďaľší L. Začína ďaľšia hra, kde Light bude musieť premyslieť svoj plán, ako sa neodhaliť a ako vlbec prežiť. No pomaly sa v seriáli stráca aj logika. Ako vlastne vydedukoval N, prečo je Light Kira? Ako vôbec mohol vedieť, na čo Light myslí? Plánoval to celé 3 roky(!) dopredu, len aby ho chytil? Tieto otázky vás napadajú stále počas neustáleho sledovania. Poviem to na rovinu - prostredné časti sú naprosto odfláknuté a sku*vene nudné. Posledný finálny dvojdiel je samozrejme dobrý, no v podstate sa tam nič nedeje. Chcel by som sa vyjadriť aj k hudbe a aj k openingom - 1.opening sa mi veľmi páčil. Hudba tam sprevádza scény, ktoré, keď vyjadrujú akciu, tak hudba zrýchli a začne pekný refrén. 2.opening? Na to stačí napísať - no LOL. Japonský metal od Maximum Hormone (tá pesnička je dobrá, len sa tam nehodí a keď začne ten "Slipknotovský" štýl, tak vidíme cez celý záber Misu v spodnom prádielku. Koho to napadlo? Jo, a ešte k tej hudbe. Výber hudby a skladanie nebolo ani také zložité. Taká L Téma, čiže keď premýšľa, je super. Ale zase sa veľa krát opakuje a človek si na nňu vybuduje určitú alergiu. Myslím na celý soundtrack. Najviac sa mi páčilo vtedy, keď Light zapisoval do svojho zápisníku. Keby ste si to pustili bez tej hudby, tak by to pôsobilo komicky a nebrali by ste to vážne. Postavy si zamilujete, ale to je asi tak všetko. Seriáli hodnotím, až keď ho celý dopozerám, po prípade, keď dopozerám časti, čo boli odvysielané. Tu sa mi zmiešavali pocity, pri celom tomto projekte. 5* skočilo do 2*. 2* skočilo do 4*. 4* do 3*. A 3* do 5*. Takže dávam nejaký ten slušný priemer, aby som si neznepriatelil Anime. A ďakujem, bolo to skvelé, ale viac už nie. 8/10 ()

Trapper33

Deathnote splnil všechno co jsem od něj čekal a do nějakého 25 dílu si držel parádní kvalitu. Nicméně posledních 12 dílů na mě působilo tak, že se vytratila všechna lehkost a nápad. Deathnote jakoby klesal a rostl s výskytem Ryuka v jednotlivých dílech. Velká škoda, že se kvalita neudržela a vlastně je i škoda, jak to celé dopadlo. ()

Masrii

Velmi dlouho jsem se k tomuto kousku odhodlával, jelikož jsem kromě Sword Art Online žádné jiné anime neviděl. Ale nakonec převládla zvědavost a musím uznat, že jsem rád. Death Note umí udržet napětí a díly ubíhají jeden za druhým. Light i L byli naprosto skvělí protivníci...do té chvíle, než Light vyhrál. Potom to začalo být už trochu zbytečně protahované. Z Neara měla být náhrada L, choval se tak, ale už to nebylo ono. Co mě ale vážně zklamalo byl úplně poslední díl. Už od začátku věřím, že většina diváků tajně Lightovi fandila a chtěla, aby ostatní přechytračil, i když jeho počínání nebylo úplně morálně správné. Přesto je ale už od začátku jasné, že to může skončit jedině jeho porážkou a pravděpodobně smrtí. Způsob, jakým to provedli mi ale nepřišel úplně důstojný. Light se od začátku do konce choval racionálně, vážně a trpělivě (až na jeho egoistické nazývání se bohem...to ale chápu, jelikož byl Death Notem prokletý), i když mu občas teklo do bot, ale jakmile jde do finále, tak se nejprve vysměje, že vyhrál a pak dostane záchvat, přepadne ho panika a snaží se utéct? Chápu, kam tím tvůrci mířili i proč to udělali, aby byl čistě za špatného a skončil tak jak si zaslouží, pateticky. Nicméně i tak mě to mrzí. Druhá výtka je prakticky úplná absence Shinigami v druhé půlce seriálu. Rem sice umřela, ale kde byl Ryuk celou dobu? No, ale dost bylo řečí, myslím si, že hlavně první půlka byla bezchybná a že si Death Note zaslouží silných 80% ()

Looser

Autoři dokázali, že se da udělat anime i bez spousty krve, bezejméjných démonů a jiných gore prvků. Poutavý příběh ve kterém sledujete intelektuální soubor Lighta a tajemného L Vas rychle vtahne a ač se to zdá být nemožné seriál stále drží vysoké tempo a standard (po 14 dílech). Po dvacatém dílu, ubírám jednu hvězdu, aneb trochu se nám to přemotává.... ()

ZkuKol

Když na začátku najde hlavní hrdina "sešit smrti" a pak se mu zjeví "anděl smrti," říkal jsem si, že to nebude má káva. A opak se stal pravdou, zajímavý stále se zaplétající děj, skvělá hudba a velmi příjemně úchylné některé postavy ("L", "N" apod.) mě usadili do křesla. Abych nezapomněl, animace je vynikající, oblety a nálety kamery, snímání z nezvyklých úhlů atd. Jediné co bych ze seriálu vyškrtl je "Misa Misa," pro Asii typická veselá postavička, pro mě východoevropana mučení... 95% ()

Soweek

Anime mám rád, nejsem nijakým extra velkým milovníkem, a tak Death Note jakožto nejlípe hodnocený anime seriál na csfd mohu porovnávat pouze s druhým nejlepším seriálem a to je Hellsing. Chápu, že zrovna tyto dva seriály k sobě nemají příliš blízko. Zatímco Hellsing staví na silném charakteru postav, které se člověku dostanou pod kůži, Death Note naopak vyniká svou inteligencí, záludností. Charaktery nejsou rozebrány do hloubky, ale veškerá pozornost je zde věnována příběhu. Samotná krimi detektivní stránka seriálu je zpracována na jedničku, rozhodně jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy viděl, pro ty co mají rádi detektivky, nenechte se odradit kreslenými postavičkami, přijdete tak o kvalitní zážitek. Death Note je jako hra na kočku a na myš, akorát se nikdy nedozvíte, kdo je kočka a myš. Death Note klade také velké otazníky, kde je hranice mezi morálníma nemorálním, což si divák podle svých priorit musí stanovit sám. Kde že to teda vázne? Na to je jednoduchá odpověď. Seriál má 37 dílů, ale 25. dílem to podle mě mělo skončit. Nechci zde rozebírat příběh, ale vše co se stane v dílech 26-37 mi přijde jako zbytečně nastavovaná kaše, která sráží seriál z vrcholu. I přesto rozhodně mohu doporučit, jelikož tento seriál je neznatelně lepší než řada běžných seriálů nabízející našemi televizemi či aktuálně vysílanými ze velkou louží. ()

Arkanoid

Spoilery. Ako Light Yagami prijal temnotu ako prostriedok na vytvorenie lepšieho sveta, no ona ho surovo pohltila, prerástla a nakoniec vypľula. Po kúskoch. Silná téma, ktorá od začiatku drží diváka v napätí a nenechá ho vydýchnuť až do konca. Zaujímavé postavy, ktoré sú jednoznačným prínosom do žánru krimidráma. Od 5hviezdičkového hodnotenia však odrádza niekoľko vecí, ktoré tvorcovia mohli vynechať alebo zmeniť a tak vytvoriť intenzívnejší zážitok: 1. V seriáli prevažuje konverzácia natoľko, že sa skoro zabúda na akciu. Keby bolo viac častí takých ako časť na rande v autobuse, deju by to len prospelo, nebol by taký monotónny. 2. Vzťahy medzi postavami sú príliš chladné. Charaktery hlavných postáv ich také určujú, v prípade Light-Ryuk sa to dá chápať, ale keby Lightovi záležalo na nejakej postave, s ktorou je denne v styku a nebola by len súčasťou jeho plánov, prinieslo by to viac emócií a netočilo by sa všetko okolo prípadu Kira. Takisto by prospelo, keby Riyuzaki nebol tak zahľadený do seba a nevzrušoval by ho len prípad, ale aj ľudia naokolo. 3. Ryuk by sa mohol aktívnejšie zapájať do deja a viac ho komentovať, čím by priniesol do seriálu viac nadhľadu a zabíjania just for fun ako Joker v Dark Knight. 4. Zločinci na zozname sú braní len ako nežiadúce figúrky, ktoré treba odstrániť a zomierajú príliš ľahko. Keby Light občas pocítil vinu a uvažoval by, či koná správne a mal by s odstránením zločinca väčšiu robotu, prinieslo by to viac emócií aj napätia. Keby to tak bol seriál takýto, patril by medzi moje najobľúbenejšie. ()

Obivan

Death Note - Zápisník smrti je jeden z mých oblíbených seriálů. Myslím, že je to skvěle napsaný a napínavý příběh o souboji mezi geniálním studentem a geniálním detektivem. Líbí se mi, jak seriál ukazuje morální dilema a psychologické hry mezi postavami. Seriál má také vynikající animaci, hudbu a dabing. Je to opravdu mistrovské dílo. ()

BluT

Do té doby, než se na scéně objeví Near, je to naprosto boží anime. Rozhovory vypiplané, mnoho parádních dějových zvratů a nářez, kterej se jen tak nevidí. Kdyby to skončilo včas, tak by bylo dílů sice málo, ale myslím, že málokdo by přemýšlel nad jiným než 5* hodnocením. Ale po přibližně polovině už to značně ztrácí šťávu a konec mě vyloženě nasral. --- Takže mé pocity jsou trochu rozporuplné... Rozhodně ale má cenu se na to začít koukat. Ne vždy je na to nálada, ale když už se do seriálu zažerete, těžko se opouští. P.S. Teď to jedu podruhý a fakt je to úžasný. Prostě jasnejch pět. ()

Roby

Tak tohle je skutečně nářez, těch prvních 10 dílů je fakt špica. L Vs Yagami Light, neboli souboj nejlepších dvou mozků na světě. ()

Benedygtus

Je to smutne, ale vlastne po tom co zmizel ze sceny L, uz to bylo hodne nucene, zdlouhave a spatne.. 1) Me to zacalo lehce nudit 2) Posledni dil, alespon pro me ma jasnou logickou chybu. Pokud Yagami Light byl tak inteligentni, byl takovy problem pro Kiru zjistit si jmeno pilota nejakeho velkeho letadla pobliz a v dany cas ho nasmerovat primo na misto kde byli vsichni ti, ktere tak dlouho touzil zabit? A tim samozrejme opravdu vsechny vyradit.. Skoda, jinak je to kvalitni serial, kde jednotlive dily na sebe bezprostredne navazuji a ikdyz je vicemene cernobily tak zustava napinavym(alespon prvni pule). Plnohodnotne 4* ()

killjezor

Kontroverzní seriál, který využil námět trochu jiným způsobem, než jak by se jej chopili západní tvůrci. Nedokážu říct, jestli šlo o dokonalé dílo nebo ne. Hluchých míst je dost, mnoho dílů je zbytečně natahováno dlouhými úvahami a retrospektivy. Nicméně... Light je prostě hajzl a ať se okolí snažilo jak chtělo, celou dobu jsem jeho konání naprosto chápal. Některé činy bych asi řešil jinak, ale z pohledu všeobecného blaha jde o pochopitelné ústupky. Postup policie je pochopitelný, ale žádná postava mne nepřesvědčila, že koná ve všeobecném dobru. Nakonec tak ze včeho vyšel nejlíp (a jako největší potvora Ryuk, ale ten to tvrdil od samého začátku. Osobně jsem zvědavý na doprovodné filmy a také na hranou trilogii. ()

DailyDreamer

Geniální středoškolák, znechucený kriminalitou v Japonsku, náhodou nalezne zbraň doslova biblických rozměrů a rázem začne měnit svět k obrazu svému. Tím se dostane do křížku s nejlepším detektivem na světě, no a dechberoucí bitva o osud lidstva může začít. Největší kouzlo celého Death Notu spočívá v napjatém vztahu mezi hlavními hrdiny. Jejich psychologické souboje, sváděné za pomocí intrik a lží, jsou skutečně nervydrásající. Díky zobrazení myšlenkových toků má člověk občas pocit, že sleduje skutečné logicky myslící jedince. Jak by vypadal svět bez zločinců? Následná utopie je líčena až děsivě realisticky. Místo vysněného nebe obývaného dobrosrdečnými lidmi, vzniká peklo plné strachu z absolutní nadvlády. Postava Kiry je vzorový příklad toho, že to největší zlo často vzniká z těch nejušlechtilejších úmyslů. Plný počet ale dát nemohu, protože seriál v 2/3 ztrací rozjeté tempo díky jednomu nešťastnému a tragickému zvratu. ()

Lewisek

Death Note, je velmi, velmi zvláštní seriál, samozřejmě v kladném smyslu. Že se jedná o animovanou a kvalitně napsanou detektivku, není vůbec špatný nápad a po chvíli si na atmosféru seriálu velmi rychle zvyknete. Až na úvodní znělky (ta první byla ještě vcelku pěkná), je hudba v seriálu výborná. Předností celého seriálu jsou pak 'pohledy' z obou stran hlavních hrdinů; je pěkné vidět paralelně úvahy jak Lighta, který zápisník najde, tak super-chytrého detektiva L, a to nejen monology, ale také dialogy. Děj: Bohužel, psát inteligentní scénář plný zvratů a napětí je náročné a velkou část pomyslných patron vystřílí tvůrci řekněme kolem 12. dílu, tam se vše tak trochu změní a kouzlo dosavadní části, se pomalu začne vytrácet, to dovrší zhruba kolem 18. dílu, kde se celý děj přesune na pro mě slepé a velmi nezajímavé místo. To jsou důvody proč asi většina má radši první polovinu seriálu. Další mezník bych našel asi v dílu 24, kde se děj vrátí do původních kolejí, ovšem hned po tom také nastává nejzásadnější zlom celého seriálu (samozřejmě vám nenapíšu jaký :)). A zbylých 12 dílů mě už asi tolik nebavilo, i když tam byly opravdu skvělé momenty, tak to bylo poněkud jednosměrné a přímočaré a jen to působilo, jako kdyby tvůrci hráli o čas. Zbytek už je takový jaký je, není to špatné a poměrně dokázali udržet nějaké napětí, ale dějově nepříliš překvapující. Na závěr: Seriál má celkem tedy 37 dílů a pokud bych jej mohl rozdělit po šesti, tak první 2/6 jsou výborné další 1/6 je trochu slabší, další šestice je pro mne nejslabší částí a poslední 2/6 (plus 37.díl) jsou dobré. ()