Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

Heroine odpad!

Jestli to měl být jako pokus o "takové druhé Hair", moc se to nepovedlo. Příběh je totálně nablblý, všechno je prvoplánové a polopatické, a ještě se nedočkáme na konci ani žádné větší tragédie. Zkrátka, nestane se tam nic. Ale hrozně se kolem toho nadělá, jako že se něco děje. Tahle nuda je doslova prošpikovaná odpornejma verzema písniček od Beatles, ze kterých se snad (nápadem, nikoli provedením) podařila jenom I Want You/She's so Heavy, ale ani to není nic ohromujícího. A když se tam s velkou slávou objeví Bono, se svojí falešně nazpívanou I Am the Walrus, měla jsem chuť to vypnout. Joe Anderson je sice můj oblíbenec, ale Stugges, Rachel Woodová a spol. jsou tak odporná parta, že zkazili opravdu každý jednotlivý záběr filmu. Zpívají odporně, hrají jako idioti, a ještě se tam musela slečna ukazovat do půl těla nahá! Takže filmaři, nechte zpívat Beatles, a natočte radši nějaký dobrý film! ()

vickeyek

Musím pochválit hlavně herce, kteří otevřeli holywoodským producentům cestu k další generaci - Evan Rachel Woodová je skvělá herečka a předvedla to i v Allenově komedii Užívej si, co to jde, pro Jima Sturgesse byl Across the Universe klíčem ke kariéře a okamžitě se mu začaly sypat nabídky - a není divu. Zajímavé propojení hudby Beatles a děje, který je místy plný klišé, ale je i tak dost silný, mi připadalo občas nevyvážené. Celý film se mi ale líbil po stránce výtvarné - vojenská prohlídka a cirkus ve stylu Žluté ponorky jsou jedny z nejpůsobivějších scén filmu. Slyšel jsem, že prý bych měl hledat v postavách paralely na zpěváky Beatles, ale musím přiznat, že jsem je nenašel. A pak ten děsivý plakát... Ale celkově hodnotím pozitivně - asi i díky happy endu, který vyvážil jaksi pochmurnou atmosféru celého filmu. ()

Fridecka

Potěší, pohladí na duši písničkami Beatles a neurazí. Velmi jednoduchý děj, působivé výpravné zpracování a kulisy. Klíčová je hudba, ta mne k filmu přitáhla, ale jinak podprůmérný muzikálek. Takže pokud bych si chtěla udělat hezký večer s písničkami Beatles a jednoduchým příběhem, nad kterým nemusím a nechci moc přemýšlet, tak by to byla jasná volba. Ale protože zase tak nekomplikovaný není, tak to není tak jasná volba. Mamma mia mám určitě ráda víc. ()

Olík

Až s dětskou hravostí vykreslený elementární příběh, beroucí si inspiraci v třiatřiceti nesmrtelných písních legendární skupiny Beatles (dle mého názoru, nejlepší kapely všech dob). Na „all you need is love“ vyprávěním, zasazeném do druhé poloviny šedesátých let, znárodňuje všeumělkyně Julie Taymor uvolněnou kulturní a sexuální atmosféru na pozadí všudypřítomné války ve Vietnamu a sní spojené politické situace. Helter skelter, With a little help from my friends, Don't let me down, While my guitar gently weeps……..už stokrát jsem je slyšel a ještě minimálně stokrát si je pustím a přesto všechno mě některé nové aranže hitů liverpoolské čtveřice, jako například Dear Prudence nebo Strawberry fields forever, totálně rozsekaly. Rozsekaly tak, že jsem nemohl než pustit si je znovu a také rozsekaly tak, že jsem příběh samotný odsunul na druhou kolej….a to je dámy a pánové hlavní devíza a zároveň achillova pata bizardně dovádivého muzikálu. ()

Smejdik

Co nabízí Across the Universe? Vyberte si, je toho hodně... působivá interpretace písní od Beatles, desítka závažných témat, nemalá love story, několikero poselství... a prapodivné drogové/fantaskní výlety do krajin velmi barevných a velmi zvláštních krajin. Něco z toho si autorka mohla odpustit, protože něco je navíc (například Izzardův výlet do cirkusu) a něco je naťuknuto a nedokončeno (tak je Prudence lesba nebo ne?), Původně jsem chtěl dát 4*, ale bylo to vskutku pohlazení po duši. Let it be jako pohřební gospel byl první hudební vrchol filmu a Hey Jude následováno All We Need Is Love druhý. Jo, holt musím souhlasit s kleopatrou. Není nic, co by mě v pátek večer mohlo rozněžnit víc. (mimochodem štěk Salmy Hayek byl skvělý a Bonův Walrus ještě víc :) ()

Pat_rick_fan

Beatles je legenda, na ktorej sa popálil aj Richard Curtis, práve preto o to väčší údiv ako nevtieravo, citlivo a sviežo DODNES tento filmík pôsobí (takisto ako soundtrack!). All you need is love, seriously. ()

Yojimbo

V silných chvílích nabitý energií a nápady, ve slabších pak nudný a okoukaný... Na písničky od Beatles naroubovaný příběh není kdovíjak originální, zato použití některých skladeb ano - ať už jde o zpěváky, aranžmá, či výtvarnou stylizaci. Děj je zmatený, což by tak nějak odpovídalo šedesátým létům, ale on je také zbytečně dlouhý a roztříštěný. Snaha o přesah je zjevná, ale nedaří se. V dnešní době je to trochu passé. Jako vstupenka do šedesátek film neobstojí, jako zajímavé ztvárnění známých i méně známých písniček slavných brouků ano. ()

Mashak

Muzikály nemusím takřka vůbec. Jasně, Pomáda je "nutnost", ale jinak se do toho moc nehrnu. Tenhle jsem však vidět musel a to ze dvou důvodů! Herecké obsazení a písničky od Beatles. Druhý důvod asi nemusím vysvětlovat. Proč herecké obsazení? Protože si myslím, že z obou hlavních hrdinů vyrustají megahvězdy a jednou vystřídají ty dnešní na pomyslném trůnu! A jsem rád, že jsem se nespletl! Jim má pro mě určité kouzlo a i tentokrát se vytáhnul. No a Evan Rachel se mi strašně líbila už v Simone a opět potvrdila, že její herecký rádius je obrovský! Prostředí a doba do kterých je film zasazen jsou taky povedené! Zkrátka to stojí za to vidět a hlavně slyšet! ()

saltonsea?

Geniální. Po Moulin Rouge nejlepší muzikál. Skvělá kamera a výborně předělané písně od Beatles, to jsou hlavní atributy tohoto skvostu. ()

maaan

"Words are flying out like endless rain into a paper cup, they slither while they pass, they slip away across the universe." To vám nasadí brouka do hlavy! ()

..Anya

No tak jako další Vlasy z toho asi fakt nebudou. Písničky bomba, námět trošku staršího data, chvílema i docela hustá psychedelika ale děj roztahanej do nepříčetnejch dálav v západech sluncí... ()

HermyJane

Nemám ráda Beatles, neposlouchám Beatles. Ale tento film je krásný, jedinečný a originální a všechny ty přezpívané písničky, jejichž texty perfektně podtrhují příběh filmu, jsou stokrát lepší, než originály. ()

stanyslaw

Toto jest dobře stárnoucí film. Pokud jsem mu v roce 2015 dal ****, tak mi vychází, že v roce 2027 budu muset dát ****** ()

sefino

Nejde o nějaký nový a převratný příběh, který nám ještě nikdy nikdo nenabídl. Je to romantická klasika. Ale přiznám se, že jsem jako dítě v hračkářství - ty barvičky, ty pohybující se fantazie, ty písničky...proště šahám po té nejblýskavější hračce, kterou mi kdo mohl nabídnout. ()

Louie

Nejdřív to vypadá jako variace na Formanovy Vlasy. Nakonec se z toho stane roztahaná nuda s nevyváženýma hudebníma vstupama.... Možná to chtělo nejdřív příběh a pak pecky Beatles.... Navíc jsem si uvědomil, jak broučí písničky zestárly a tím, že je člověk zná (anebo znal) nazpaměť nějak v moderním hávu nefungujou. ()

Dovlatovka

Ačkoli mám moc ráda písně Beatles (a na tom u tohohle filmu taky záleží), tak musím uznat, že některé slouží pouze jako vycpávky, stejně jako některé postavy a dílčí příběhy. Obsazení hudebních hvězd bylo podle mého naprosto zbytečné a navíc posiluje v divákovi pocit, že jde jen o pozlátko. Příběh Judea je totiž docela fajn, mužské party jsou skvěle zazpívané a některá hudebně-taneční jsou dobrá a posunují děj...ale kdyby toho všeho bylo o 45 minut míň, byla bych spokojenější. ()

Šípek

V záplavě písniček Beatles se ztrácí jak charaktery postav, tak i dějová linka možná romantického příběhu. Toto je dáno zřejmě limity takto specializovaných muzikálů, jako je například Mamma Mia. Chvílemi to vypadá, že posloucháme dvouhodinový koncert jedné skupiny. Přesto v tomto případě jsme svědky krapet větší podívané a já především díky silnému protiválečnému poselství filmu a v neposlední řadě i perfektní hudební složce se nakonec přikláním k celkově vyššímu hodnocení. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky