Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

TeeAge

Ochorel som brutálne bo som musel bežať v noci po konci filmu na posledné metro... spotený a unavený som musel isť peši na internát v tom najzákernejšom vetru, čo Praha zažila. Už týždeň ležím v posteli, a mám pocit, že umieram. Niektorú noc som sa zobudil na to, že mi je zima jakby na Alijaške. Chcel som si dať paralen z poličky, ale nešlo to: ruky sa mi triasli jak skúrenému notorickému pečeňoňičičovi. Z poličky spadlo všetko, len nie obal s paralenom. Tak som sa bezmocne vrátil do postele. Kašlem, soplím, nemám chuť do jedla. Aže dopiči Avatar je nadhodnotený film!?! To viete, že kurva je! Ale z toho audio-vizuálneho megaorgazmu sa budem rozkašliavať ešte asi dosť dlho............................................. |Videno v Palace Cinemas 3Digital Praha, original, 20.3.2010| ()

Aluska88

James Cameron si splnil sen. Natočil film, který připravoval dlouhá léta a teprve se zlatou érou digitálních technologií, která nabízí neomezené a nepředstavitelné možnosti, vytvořil svůj monumentální blockbuster, který se stal nejdražším a nejvýdělečnějším filmem historie. O tom, že je Avatar překrásným vizuálním potěšením, není žádných pochyb. Na čem však vydatně ztrácí, je obsahová i scénáristická stránka. Příběh o boji dobra se zlem, "těch, kteří ničí" a "těch, kteří chrání" je tak jednoduchý, že by jej dokázalo vymyslet i dítě s minimálními znalostmi pohádek. Funguje na předvídatelných a prvoplánových postupech. A to se týká i toho "diváckého získávání emocí." Během celého filmu jsem ani jednou nepocítila větší porci emocí. Nebyla jsem dojata, neměla jsem slzy v očích, necítila jsem zlobu. Jediný moment, kdy se mi do očí vlily slzy a kdy jsem cítila mrazení, byly závěrečné titulky s nádhernou písní "I See You" od "andělské" Leony Lewis. Herecké obsazení je skvělé, zejména Sigourney Weaver a Joel David Moore vyplňují jeho velkou část jak po herecké stránce, tak i co se týče charisma. Michelle Rodriguez opět coby "drsná holka." Jediné, co mi nejde do hlavy je, jak takový perfekcionista a dříč, jako je James Cameron, který si vždy do svých filmů obsadil typově skvěle pasující herce s notnou dávkou charismatu i hereckých schopností, mohl do hlavní role obsadit nevýrazného a nepřesvědčivého Sama Worthingtona. Je obyčejný a nezajímavý. Možná sice hezký, ale to je to jediné. A to na hlavní roli ve filmu Jamese Camerona rozhodně nestačí. Avatar možná překonal dosavadní rekordy ve filmových rozpočtech, i výdělcích, ale nebýt tolik oslavované vizuální podoby, jednalo by se pouze o otřepaný, tuctový příběh. Příběh o tom, jak jedni v honbě za bohatstvím, které jim nepatří, jsou schopni ničit vše, a ti druzí se musí sjednotit, aby zachránili svůj domov, své území a svůj národ. ()

genetique

Rozmýšľal som, že v komentári nechám iba percento môjho hodnotenia, ktoré by vystihovalo môj dojem z filmu, ale keďže nemôžem dusiť všetky pocity eufórie a nadšenia v sebe, tak ich musím zo seba dostať aspoň v podobe pár riadkov. Absolútne vyšpikovaná audio-vizuálna dokonalosť! Cameron veľmi dobre vedel prečo si so svojim najnovším filmom dával tak načas. Jedinečná technológia, s ktorou prišiel v tomto filme, strčí do malíčka každú 3D atrapu, ktorá sa doteraz prehnala našimi kinami, a verím, že ešte dlho bude jedinou, ktorá dokáže tak monumentálne nadchnúť moje zmyslové orgány. Je možno na pováženie, či forma bude v tomto type filmov aj naďalej dostávať prednosť pred obsahom, ale James sa snažil medzi nimi nájsť rovnakú rovnováhu, akú dodržovali Naviovia vo vzťahu k prírode na Pandore. Miestami zašla originalita príbehu do ústrania a stával sa z neho len akýsi odstredený výcuc z mnohých námetov a zároveň prípravok na vymývanie diváckych hláv. Ale asi fungoval perfektne, pretože si to mnohí z nás uvedomili až dlhú dobu po zložení špeciálnych okuliarov. Niekto tento fakt jednoducho prehryznúť nevie, ale ja dávam tejto megalomanskej akčnej romanci plný počet. 100%. ()

sniper18

Je to dosť dobrý dobrodružný sci-fi film od Jamesa Camerona. Má vydarený príbeh o invalidnom vojakovi, ktorý prijme ponuku prevziať prácu svojho brata až na vzdialenej planéte Pandora, kde si má prostredníctom svojho avatara získať dôveru domorodého obyvateľstva, pričom ľudia tu chcú ťažiť vzácne prírodné bohatstvo. Lenže muž si po čase uvedomí, ktorá strana je tá správna a dokonca sa aj zamiluje. Preto sa postaví na ich stranu, lenže ľudia sú podstatne vyspelejší a len tak sa nedajú. Spracovanie je na tom pomerne dobre, tento typ zápletky už bol samozrejme v rôznych variáciách použitý mnohokrát, takže v tomto ohľade sa tu nedá čakať nič výnimočné, no s tým nemám väčší problém. Skôr ma mrzí, že väčšia, tá pokojnejšia časť filmu je miestami až zbytočne moc zdĺhavá, keďže je to aj tak celé úplne predvídateľné, dokonca sa tu nájdu aj takmer totožné scény, ako práve v tých podobných filmoch a napríklad ani vzťah s domorodkou si ma moc nezískal, ale zase pozerá sa na to aj tak celkom dobre, mám rád túto environmentálnu tématiku, rovnako aj mytológiu gaya, teda vedomie planéty a sedel mi aj ten vzťah medzi vedcami a vojakmi, takže sa tu je na čo pozerať. A v poslednej hodine sa to už naplno rozbehne, zábavnosť filmu ide podstatne vyššie a tu sa už dá skoro len chváliť. Akcie tu nie je až tak moc, ale je skvelá. Tvoria ju prakticky len dve hlavné akčné sekvencie, ničenie stromu a finále, ale aj tak sú pomerne dlhé, no hlavne vynikajúco natočené a s množstvom výborných scén ako beh po lietadle s jeho zničením, skok do lietadla a likvidácia väčšiny vojakov a podobne. Herecké obsadenie je celkom slušné, síce Sam Worthington v hlavnej úlohe mi nepríde dostatočne charozmatický pre hlavnú úlohu v takomto filme, ale zlý nie je a navyše je tu plno zaujímavých vedľajších postáv ako Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, ale hlavne skvelý Stephen Lang ako hlavný záporák. A potešia aj Zoe Saldana a Wes Studi, aj keď tentoraz len v digitálnej podobe. Réžia a technická stránka sú skvelé, najviac nepochybne zaujme samotná vizuálna stránka, ktorá je skutočne prvotriedna, skvelo zvládnuté prostredie Pandory a perfektná bojová technika rôznych typov, hlavne tie vrtuľníky sa mi veľmi páčili, no v rámci blockbusterov nesklamú ani zvyšné zložky. A pochváliť musím aj hudbu, tá je miestami veľmi dobrá. Keď som tento film videl prvýkrát v Imaxe, bol som z neho skutočne nadšený, ale inak to na plné hodnotenie nie je, doma to už predsa len nie je ono, keďže okrem audiovizuálnej stránky to už nie je vlastne ničím výnimočné. No v rámci blockbusterov posledných rokov je to aj tak výrazný nadpriemer. 76% ()

molotov

Poprvé v Imaxu 3D, teď podruhé ve 3D v multiplexu a ještě by to chtělo jednou v originále. Prostě nádhera a strašně bych chtěl na Pandoru na dovolenou. ()

mysicka

zpracování bere dech.. o tom ani potom! a co, že příběh je jasnej jako facka a předvídatelnej.. byly vánoce a já si to užila a tohle je navíc můj výroční komentář, peru tam hvězdy všechny..:) PAN cameron si je zaslouží.. (ps. speciálně pro kamaráda canakju.. vzpomínám si matně na jednu bajku o zajíci, vlkovi a velký díře.. závěr zněl, že když máš dlouhej ocas, nepotřebuješ ani ferrari.. takže tak) ()

StarsFan

Kdesi v polovině filmu jsem přemýšlela, jestli uživatelé ČSFD svá pětihvězdičková hodnocení brali vážně, nebo je to jedna velká recese. Netvrďte mi, že těch 93% (= 7. místo v žebříčku nejlepších filmů) není nějaká šílená nadsázka, protože podobně děsivou scifárnu jsem neviděla od dob Emmerichových Deseti tisíc let před naším letopočtem. Ano, Avatar je po obrazové stránce hezký. Ne podmanivý, pod tímhle si vždy představím spíš vizualitu Franka Millera v Sin City, ale pěkně to vypadá, to jo. Bohužel kýčovité, barevné obrázky mi - narozdíl od 90% uživatelů tohoto portálu - na nějaké zázračné hodnocení nestačí. Nejsme tady na Československé databázi digitálních efektů, abych film vychválila do nebes jen proto, že někdo mohl vrazit stovky milionů dolarů do 3D zpracování. Ostatně, co jiného je na tom tak úžasné? Hudba nevyniká. Herecké výkony jsou podprůměrné. Příběh je předvídatelná, nudná, kýčovitá slátanina zabalená do cool ekologického kabátku, aby někteří mohli nadšeně slintat nad parafrází na náš styl života a říkat si, že ten film má poselství. Jestli tímto Cameron udal nový směr kinematografie a ostatní se ho budou snažit napodobit, koupím si v příštích letech velké pláno a na filmy se budu dívat už jen doma. Nezřím tě! Dodatek 6. ledna 2010 Nemohla jsem nadále žít s pomyšlením, jak teto film nadhodnocuji. Ta jedna hvězdička za slušné vizuální zpracování úplně stačí. ()

Hakha

James Cameron je čaroděj, dokázal mé očekávání naplnit do puntíku a i teď, když píši tento komentář, tak jsem stále v mysli na Pandoře. Cameron je excelentní vyprávěč, jež od první až do poslední minuty mě do nápaditého fantasy světa vtáhnul natolik, že jsem zapomněl sníst popcorn… Naprosto dokonale vyladěná záležitost, kde horko těžko nalézám zbytečné a nudné scény. Stručně řečeno: je to emocionální bomba s geniální hudbou, kterou hodnotím nekompromisně 5 hvězdičky…(prvně viděno 2D s titulky, podruhé 3D s dabingem…). Musím přiznat, že dabing není vůbec špatný. Je samozřejmé, že dabing originál nemůže porazit, ale mé obavy byly naštěstí zbytečné a během promítání jsem netrpěl… ()

LihO

Najlepší film, aký som za posledné roky videl. Venovať sa efektom, scenáru, a podobným veciam ani nemá zmysel, lebo celý ten film je takmer dokonalý. Vžil som sa do deja a ani som si neuvedomil ako rýchlo mi ubehli takmer 3 hodiny pozerania. Nemusel som to pozerať ani v 3D aby ma to dostalo a bez akéhokoľvek zaváhania dávam 5 hviezdičiek. ()

Eliott

Nikdy jsem nechápal všechen ten povyk pro tenhle film. Vidím to jako takový hezky vybarvený film o vesmírných indiánech. Nic nového ani speciálního. Nejradši bych hodnotil odpadem, aby se to hodnocení trochu vyrovnalo, ale film je bezpochyby nadprůměrný a svým způsobem revoluční. Proto si takovou věc nezaslouží. 75% ()

Hellboy

Cameronovo vyrovnání s krvavou historií USA, tedy hlavně Vietnamem a vybíjením Indiánů... Tady ale nejsou žádní Hopi - domorodci s modrou kůží si říkají Navi. Což je detail... Problém je, že ačkoliv je film vizuálně fantastický a dechberoucí, tak mě vlastně po čase unavoval a příběh mě nebavil. Co na tom, že je to ve všech ohledech k dokonalosti vypiplaný film, když mě nebaví, když mě nevtáhne, když jsou mi postavy víceméně ukradené... Takže volám: Ať žije District 9! PS: Na scénáři je strašně poznat, že je starý 12 let, vždyť ten film působí ve všech ohledech naprosto "devadesátkově." A kdyby to Cameron natočil už tehdy, tak by postavu zlého generála (Stephen Lang) na 100% hrál Arnold Schwarzenegger:) PS2: Soundtrack je neskutečně otravný. PS3: Neytiri, kterak divoce gestikuluje a deklamuje "Tady bys neměl být", se pro mě stala také nepěknou noční můrou. Možná je to tím dabingem... ()

Botič

Cameron stvořil dokonalý osmý div světa. Nemohl jsem se vyhnout pocitu, že se na film nedívám optikou dospělého diváka, nýbrž malého kluka, který dostal přesně to, po čem tolik let toužil. Spektakulární spektákl v pravém slova smyslu, kdy se čelisti otvírají sami od sebe a wow-efekt nevtíravě útočí na první signální. Neoriginální leč skvěle fungující příběh lehce kopírující tucet dalších snímků z nichž se hodně dere na povrch Miyazakiho Princezna Mononoke obohacená o prvky západní kultury nesoucí v sobě odkaz na všemožné velkofilmy z posledních cca dvaceti let. Výsledek je pak jedna z nejneuvěřitelnějších hi-tech spirituálních cest, povznášejících nejenom mysl, ale hlavně ducha, u níž mé oči nezůstaly suché. Avatar zaručeně nesedne každému. Záleží do jaké míry je divák ochotný přemístit svou mysl ze svého stávajícího těla do toho o několik let mladšího. PS: Stejně tak, jako se Jake ve filmu učí pohybovat v těle Avatata, se budou muset někteří režiséři naučit točit velkofilmy :o).:::Palace experience: 9/10:::Imax experience:10/10::: ()

Arachneuss

Tak neoriginální a přesto tak dokonalý! James Cameron se po dvanácti dlouhých letech vrátil, smíchal dohromady všechny největší filmové kulťáky a dal světu ten nejlepší blockbuster lidské historie. Avatar je vskutku dílo opravdového mistra! Po celou svou stopáž neztrácí ani na jedinou sekundu tempo, chytře stupňuje intenzivní atmosféru a finální bitva bez problémů vytře zrak všem robotům, skřetům či Němcům zakopaných v Normandii. Po dlouhé době navíc konečně působí technologie „motion-capture“ reálně a to se jedná o tři metry vysoké, modré humanoidy se špičatými zuby a ocasem! Každý mimický sval, každý pór na jejich těle či sebemenší záchvěv větru ve vlasech je stejně skutečný, jako v našem světě. Emoce jako zármutek či radost prožíváte spolu s nimi, žasnete nad jejich akrobatickými dovednostmi a smrt každého z nich vás zasáhne stejně, jako by se jednalo o lidskou bytost. Jako třešnička na dortu se pak jeví jedna z nejdojemnějších romantických momentek poslední dekády, při níž jsem měl málem na krajíčku. Velkolepý koncert filmové slasti budiž podtržen monstrózní hudbou, vynikajícím Samem Worthingtonen a geniální režií Jamese Camerona, který stvořil jeden z těch snímků, na něž se nezapomíná. P.S. Jakmile takto průlomový film vypadne na ČSFD z top 200, tak je asi s námi něco v nepořádku... ()

3DD!3

Skutečné... a přesto neuvěřitelné. Cameron dokázal to co jsem od něj očekával a ještě mnohem víc. Prostinký až pohádkový příběh (trochu Pocahontas, trochu Kráska a zvíře atp.) obohatil neuvěřitelným množstvím nápadů a detailů, které berou dech. Jasně, že jsem AVATAR musel vidět v IMAXu a tak i můžu říct, že ten film je opravdu vytvořen pro třetí rozměr s co největším možným plátnem. Pandora vás slupne jako malinu (paralelně s Jakem) a vy cítíte nový svět plný krásy a nepoznaných tajemství a vy chcete víc a víc i dostáváte. Každé zvířátko je zajímavější než to předchozí a každý další záběr poodhaluje nové a nové obrazy, které se vpalují do paměti. Jim naštěstí nezapoměl ani na techniku a tak dostáváme z kažého to nejlepší. Militantní a bezohledné lidstvo (reprezentované skvělým Ribisim) pro milovníky destrukce a na druhé straně s přírodou slazenou rasu Na'vi pro milovníky krásy (žvásty o ekologické agitce jsou hodně mimo, protože tu rozhodně nic nebije do očí, spíš dotváří celek, ve kterém se mimochodem řeší i otázky rasismu a podobně). To vše se slévá v nádherně fungující příběh a úchvatný zážitek. Na nic podobně intenzivního (a působícího na celého člověka) si z poslední doby nevzpomínám. Teď jsem si všiml, že vlastně nehodnotím vůbec trikovou stránku filmu. Možná je to tím, že mi to nepřišlo jako trik. Působí to skutečně. Když Neytiri plakala vnímal jsem ji jako skutečnou osobu a ne jako třímetrovou paňácu. Tak reálně vypadá. Takže je hodně namístě říct, že triky jsou na nejvyšší možné úrovni (jestli jsou revoluční ať posoudí ti co se tomu oboru věnují), mě uvedly v úžas a to už jsem viděl všelicos. Herci zářili skoro všichni, ale Sam Worthington byl opravdu nejlepší z nich. Sympaťák, který vás provádí celou tou úžasnou cestou bez sebemenšího zaváhání si prostě uznání zaslouží. Stejně tak Stephen Lang. Správný záporák, sypající ze sebe jednu drsnější hlášku než druhou. Sečteno a podtrženo, stálo to za to čekání. Připadal jsem si jako bych snil s otevřenýma očima. I see you... ()

berg.12

Co před šestnácti lety dokázal Spielberg s Jurským parkem, dokázal Cameron s Avatarem - vytvořit filmový Event, který nejen vyzývá filmové a divácké hranice, ale především dokazuje, jak živý a proměnlivý film stále může být. Dívat se na Avatara jen skrze symboly, významy a poselství může být stejně liché, jako hledat ve Spielbergově filmu hlubokou úvahu nad dopadem genového inženýrství - vše je jen součástí ryze filmového světa. Kde Spielberg dokonale využívá nové CGI jako prostředek k vyprávění, tam Cameron exceluje s 3D. I když se v Avataru snoubí tvůrčí vize a originalita s etnografickou a hudební výprodejí, technická vybroušenost s elementárními žánrovými floskulemi, osobní libůstky a preference zůstávají tentokrát druhořadé. Je to skvělá podívaná, i když asi nezůstane mou Cameronovou nejoblíbenější ani nejosobitější. (viděno v 3D dab. i orig.) ()

Le_Chuck

Pohár (zatiaľ) nenaplnený. Bol to prehratý boj s rozmazaným 3D-čkom a pekelným dabingom. Horner je skvelý, vojenská guma maže až na kosť a keď to po sebe čítam, tak vidím že som sledoval každý detajl, aby mi nakoniec medzi prstami prekĺzlo to najdôležitejšie. Samotná Pandora. Viac ako na skratky sa teraz nezmôžem, stále to silno pracuje a výsledný verdikt si necham na OV a IMAX. Tam sa rozhodne či ostanem na 90%, s ktorými by nebol spokojný asi ani železný Jim. Nemám síl zaokrúhliť nižšie. ()

hellstruck

Jeden z nejpřecenovanějších filmů - a je to škoda, protože takové pozrnosti a miliardy dolarů si Avatar nezaslouží. Většina lidí tento film chválí právě kvůli tomu, že krásně vypadá - za což mu také naděluji dvě hvězdičky. Ale ten zbytek bylo neskutečné bolavé předvídatelné klišé. A myslím, že mluví samo za sebe to, že jsem Avatara viděla v televizi a všichni mi pak říkali "Asi proto se ti to nelíbilo, to totiž musíš vidět jen ve 3D". Film, který je dobrý jen v kině za takový humbuk tedy skutečně nestojí. A nazvat jej nejlepším filmem všech dob je opravdu výsměch dobrých snímkům. Ale co k tomu říct.. dobrá reklama z lidí dělá ovečky. ()

kitano

Ani filmová, ani technologická revolúcia. 3D je rozmar ktorý je len veľkým lákadlom pre divákov a Avatar....Avatar je film ku ktorém usom mal vďaka nechutnej medálnej masáži nedoveru už pred tým ako som šiel do kina. Áno, je to skvelá jazda, bez žiadnych citelných zádrheľov, fantastický kino zážitok. Je tam však niečo čo by ma ohromilo svojou originalitou ?. Kdeže. Síce bezchybná, ale stále iba stará známa rozprávočka o dobrých indiánoch a zlých dobyvateľoch. A to sprosté "3D" mi akurát kazilo zážitok. (8/10) ()

Kaka

Největší překvapení (zklamání) roku zcela jistě. Při závěrečných titulkách jsem nevěřil vlastním očím ani uším. Rád bych podotkl, že jsem dal přednost klasickému 2D formátu, což ovšem dle mého názoru ovlivňuje spíše vizuální stránku filmu, nikoliv dějovou. Pokud pominu Piraňy, tak Cameron každým svým filmem vytvořil historický milník a v každém jeho filmu bylo něco originálního. Nějaká "surovina", která se v té době jinde nenacházela. U Terminátorů (zejména druhý díl) nepřekonatelné propojení úchvatné akce s hlubokou myšlenkou, Následovaly nekompromisní krvák vetřelci s neskutečně hutným dějem a výtečnou atmosférou, agitka za záchranu planety jménem Propast byla s precizní nenápadností koncipována jako prvotřídní "film pro celou rodinu", Pravdivé lži, aneb komedie nemusí být nutně plochá a jednoznačná a vše bylo završeno Titanicem - dokonalou poctou výpravným spektáklům z dob minulého století s klasickými hodnotami vybroušenými do čistého diamantu. K Avataru se bohužel NEDÁ nic takového napsat. Technicky geniální, velkolepé. Emocionálně pouze průměrné, což je věc věru nevídaná. Bohužel dějově naprosto nedostačující. Nechce se mi sem napsat megaklišé, ale proč to Jamesovi baštit a ostatním nikoliv ? Protože se filmem baví ? Protože to myslel upřímně (wtf ?) ? Obsahově se skutečně jedná o naprosto klasickou historku. Mix Tance s vlky, Pána prstenů, Matrixu a Posledního samuraje. Nicméně naprosto chápu to davové šílenství a mánii, která kolem tohoto kolosu vznikla. Cameron totiž vše krotí naprosto špičkově a není zde místo pro přílišné škarohlídy a hnidopichy, přičemž děti a laici co mají málo nakoukáno budou modrat blahem a v noci budou chodit po lesích a hledat onen vyvolený strom._______Po director's cut musím o hvězdu nahoru. Ten film zraje jako víno a za x let jistojistá klasika. Technicky geniální. ()

Spiker01

Avatar, komerčně nejúspěšnější film všech dob. Oceňovaný kvůli svému dechberoucímu 3D, perfektnímu světu a hlavně vynikajícímu Jamesi Cameronovi. Film jsem viděl už třikrát a dneska jsem se rozhodl na něj podívat počtvrté, abych si oživil zážitky z filmu, který po uvedení na Prima family už viděl snad každý na světě. Příběh všichni znají. Ochrnutý mariňák, který přišel o bratra, získal jeho job a v armádě to hraje na dvě strany. Je to samozřejmě plné zrady a wow momentů, prostě typický hollywoodký vysokorozpočtový film. Za ty dva roky, co jsem Avatara neviděl a slintal na filmy jako Avengers nebo Temný rytíř povstal, jsem si utvořil dojem, že Avatar vlastně není tak dobrý, jak všichni říkají. To se samozřejmě hned vytratilo po zapnutí televize a opět mě uchvátil perfektně vymodelovaný svět. Čím se liší Avatar od, dříve jmenovaných, dvou filmů je nálepka "Pro celou rodinu," proto si myslím, že to osloví větší spektrum holek ale i generací než právě komiksové filmy. To je hlavní síla Avatara. První polovina je typická rodinná pohádka, mě ale více zasáhla polovina druhá, ta akčnější (s výjimkou prvního pohledu na Pandoru, to byla paráda). Režisér Vetřelců pořád nezapomněl, jak se správná akce točí. Závěrečná velká bitva vypadá parádně a dostane vás do euforie. Cameoron si zkrátka vybral ty nejlepší kameramany, samozřejmě tvůrce digitálních efektů, ale i herce. Vyniká zejména Sigourney Weaver, Sam Worthington a Zoe Saldana (jejíž tvář sice za celý film neuvidíme, ale o to větší dojem zanechává). Tím bych to asi uzavřel, stejně jste to všichni viděli! ;) Edit : po 12 letech jsem na tom znovu a na stejném místě jako kdysi, v Imaxu, pro který je film jak stvořený a co víc, díky pečlivému remasteru obstojí i dnes jako novinka. Absolutní laskomina, která v této bídě bodla...82% ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)