Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Ded@M@tes

Fantazie... James Cameron natočil opravdu fenomenální dílo. Celý film valí neuvěřitelný emociální pocit, doplněný famózní grafikou a enormními triky. Určitě diváka donutí po zhlédnutí myslet na jeho vzpomínky. Skvělý příběh a především klobouk dolu za vytvořený svět ¨Pandora¨ vykreslený doslova do posledního detailu. Hudba zde potěší. Avatar se u mě stal filmem na prvních místech né-li první. A už se jenom těším až vyjde na (Blu-ray). Nejradši bych se na něj pořád díval a kochal se kvalitou. A už je to nějaký čas, kdy sem se díval na film a nemohl od něj odtrhnout oči. Avatar tohle splňuje se vší parádou. ( Hodnocení: 9/10 ) ()

Faustka

Vidět "Avatar" a (ne)zemřít. :-) POMO, když jsou ty Vánoce, nechceš nám přihodit, ještě alespoň jednu hvězdičku navíc. Prosím...za Na´vi. ()

lenuse

Inovovaný Tanec s vlky. Ale ty efekty a animace byly fajn, i když jsem si je nedokázala naplno užít, protože jsem cítila výčitku, že jsem manžela vytáhla na 3D, ač on díky vrozené vadě prostě plasticky nevidí. Pořád jsem si tedy zakrývala oko a zkoumala, co on z toho má. Příběh trochu moc okoukaný. ()

Davies182

... a jako poslední novinka na knižním trhu tento týden je zde dlouho očekávaná kuchařka "Dobroty dědečka Camerona" od nakladatelství pICTUREpERFECT, ze které si lze níže přečíst ukázku v podobě jednoho z výborných receptů tohoto legendárního kuchaře: *** AVATAŘÍ POTĚŠENÍ *** Kromě neskutečného vizionářského ducha, pevných nervů, božské vytrvalosti a několika stovek pomocníků budeme potřebovat: kopec fantazie a imaginace nutných k vytvoření zcela nového pokrmu; extrakt těch nejlepších scén z Vaší osobní TOP 10; audiovizuální výtažek nejlibozvučnějších motivů Jamese Hornera (lze vybírat z pestré palety filmů napříč žánry, doporučujeme však např. tóny z "Vetřelců", "Terminátora 2" nebo "Titanicu"); nejdokonalejší počítače na světě s ne méně než 4mi jádry procesoru; kvalitní herce - pokud možno nové neokoukané naděje v kombinaci s ostřílenými veterány; 4 roky života. /// Ingredience rozšleháme v kuchyňském robotu a vzniklou modrou hmotou následně zalijeme předpřipravený plech. Vložíme do trouby a pečeme 171 minut. Pro zdokonalení a maximalizování požitku doporučujeme po dokončení krmě nejprve ochutnat malý kousek, a posléze ne dříve než za dva měsíce celý dezert dokonzumovat. Dobrou chuť! Co více dodat? Před několika hodinami jsem zažil asi největší euforii ze sledování plátna, propotil ne méně než litr potu, byl nespočetněkrát dojatý a při každé druhé efektivní scéně se podivoval nad tím, že na mě Cameron neustále útočí s něčím novým, dokonalým. Tohle nebyla ZDALEKA poslední projekce! P.S. I love blue boobies and purple niples!!! [17.12.2009, IMAX, 0:01] P.P.S. Po druhém promítání, které proběhlo taktéž ve 3D ve Village Cinemas tři dny po půlnoční premiéře (originální dabing si nechávám na 1080p) jsem kupodivu stále v očekávání, až se na Avatara dostanu potřetí :-). Druhý výlet na Pandoru sice pochopitelně nebyl takovým překvapením, jako prvně, ale těch několik desítek výnikajících scén, které v celém filmu jsou, těch se prostě nedá přejíst. CGI příroda i napodruhé neuvěřitelně živá, modrásci opravdu bez chybičky a byť jediného pomyšlení na to, že vznikli na PC. Nakonec si neodpustím osobní názor: ten film je sice vážně bombastický a zcela chápu, proč mu téměř každý nadělí maximum, nicméně já bych jej "raději" viděl tak na padesátém místě, než v TOP 20. Uvidíme, jak to bude vypadat za pár neděl (psáno 21.12.2009). P.P.P.S. Je pondělí 04.01.2010 a já se před několika hodinami vrátil ze třetí 3D projekce... Ač je to těžko k uvěření, i po dalších 160 minutách je Avatar snímkem, který jsem si ve Village Cinemas na Andělu stoprocentně užil. Co na tom, že příběh opravdu není uno perfecto, když úplně všechny ostatní věci mne zas a znovu dostávají! A pokaždé mne srdceryvné scénky dojmou ještě více...! u akcí jsem více namlsaný...! u poetických záběrů více rozradostněný...! a při procházkách Pandorou a sledování těch úžasných modrásků - kteří, ač na počítači, jsou tak reální - u vytržení...!!! Napočtvrté nepůjdu kvůli vlastnímu zdraví -> zdá se, jako by tohle všechno kolem začínal být jen sen... () (méně) (více)

Wacoslav1

No tak já to teda oficiálně konečně okomentuju, aby se neřeklo. Vizuální mrda? Mno to určitě, ale ani náhodou nic víc. V tomto filmu se tentokrát Cameronovo vizionářství neopírá o promakanej příběh, ale jenom o pěknou hru barviček. A to mi jaksi nestačí. Jeden z nejvíc nadhodnocených filmů všech dob.40% ()

petero

18.12. zapisujem ako dátum svojho osobného sviatku kedy som zhliadol prvýkrát 3D film a bol to práve dlho očakávaný film môjho najobľúbenejšieho režiséra. Ten čas bol dosť dlhý na to aby som od neho očakával niečo také drsné ako je ALIENS alebo TERMINATOR 2 JUDGMENT DAY. James Cameron však prišiel s niečím úplne iným. A v priebehu filmu som si povedal ako dobre. AVATAR je v jeho tvorbe doteraz najviac family friendly (prístupný) a najmenej akčný film. No predsa vytvoril etalón filmu. Etalón ku ktorému budú v najbližšom období kritici porovnávať priekopnícke filmy (a začne to filmom JOHN CARTER OF MARS, ktorým sa bude veľmi snažiť prestížne filmové štúdio PIXAR presadiť v hranom filme). Tak ako 11 Oscarový TITANIC, tak aj Avatar bude mať veľa neprajníkov reptajúcich o neoriginálnom, dokonca klišé príbehu. Jasné že Cameron ako scenárista (ako scenárista všetkých svojich blokbasterov, ktové vždy znamenali posun kinematografie o krok k dokonalosti, vychádzal z niečoho ľuďom povedomého. Predať tak nákladný film, kto verí oficiálne priznanému rozpočtu 300 mil dolárov (160 na výrobu, 140 na reklamu (preboha veď Quantum of Solace stálo 230mil dolárov)) a vyzerá že stál 2x toľko (neoficiálne 500 mil USD), sa musí vedieť. Ktorý film vás tak úchvatne preniesol na planétu ktorá naozaj žije, nie je len ďalšia rozľahlá púšť alebo len nejakou (pozemsky) krásnou zeleňou zarastenou planinou (viď. Star Wars) bez ozajstného kolobehu života, s predstavením fungovania ako flóry tak aj fauny a náboženstva v doteraz najdokonalejšom CGI/Motion capture a ešte k tomu 3D, žiadna jednohubka pchajúca podpriemerné efekty do ksichtu typu THE FINAL DESTINATION. Možno cítiť z toho filmu že sa počas tých 12tich rokoch Cameron zaoberal dokumentárnym filmom, no nič to nemení na tom, že Avatar sa pre veľkú skupinu ľudí stal alebo stane drogou a Cameron v rebríčku najúspešnejších režisérov prekračuje PÁNA PRSTEŇOV Petera Jacksona. Návrat kráľa sveta sa vydaril. Technicky dokonalý, herecky presvedčivý (i keď v niektorých prípadoch nevyužitý), filmovým podaním klasický zážitok z iného sveta. Mimochodom celosvetovo po prvom víkende zarobených 232 mil USD / po 10 dňoch 615 mil USD. Videné: 1x 3D / 3x BR / 2x EXTENDED ()

gogo76

Celosvetovo veľmi očakávaný a dlho pripravovaný projekt Avatar konečne dorazil a s ním aj veľká propagácia snímku, ktorá zhltla neuveriteľné milióny dolárov. Cameron je macher a prakticky každým svojim filmom udal nový smer a posunul laťku kvality. Vedel som, že inak to nebude ani tentoraz. Poviem pravdu, že som mal veľké očakávania, ale v kútiku duše som si vravel, neteš sa veľmi, aby si nebol sklamaný. Nestalo sa. Bolo to ešte veľkolepejšie ako som očakával. Cameron vytvoril nový svet, ktorý si vás jednoducho podmaní. Triky, akcia, charaktery postáv, to všetko je na najvyššej úrovni. Hudba J.Hornera sedí výborne, aj keď film nemá nejaký výrazný zapamätateľný hudobný motív. Čo by som pochválil najviac je akcia, hlavne veľká bitva v závere, ktorá je ukážkovo zostrihaná, ale to najhlavnejšie, veľmi prehľadná. M.Bay sa ešte má čo učiť. Cameron má čas, dáva divákovi mnoho priestoru aby si našiel k postavám vzťah, strih je na hony vzdialený modernému klipovému strihu, ktorý mi už lezie krkom, zábery majú aj niekoľko sekúnd a to dáva divákovi dosť času, aby očami preskúmal a obdivoval celý nádherný svet Pandory. A verte, že je naozaj čo obdivovať. Keď som sa dozvedel, že Avatar bude dabovaný, dosť som penil, ale až v kine mi došlo, že inak by som si tento nádherný svet tak nevychutnal. Dabing samotný sa myslím slušne vydaril. Počas premietania bolo v sále hrobové ticho, čo znamená, že zaujatý bol každý. Keď som nedávno vyzdvihoval District 9 ako jeden z najlepších sci-fi čo som videl, tak som ešte netušil, že Avatar zmení poradie. Absolútne nesúhlasím s názormi, že Avatar je mix Matrixu, Tanca s vlkmi, Pána prsteňov, alebo Dobytie raja... Ak je pravda, že film Cameron pripravoval od roku 1994, tak je otázne, kto koho vykráda a za druhé, dnes už nikto nič originálne nemôže vymyslieť. Filmom už bolo povedané takmer všetko. Cieľom by vždy malo byť, urobiť dobrý film. A to sa Cameronovi podarilo na 100%. ++++ Predĺžená verzia má ďalších 16 minút navyše a film je ešte lepší a kompaktnejší. Odporúčam kúpiť Blueray verziu. ()

Mahalik

Zatímco ostatní tvory této planety napadaly palčivé otázku typu: "Kam až lze posunout kinematografii? Ke hvězdám?" či "Je lidské pokolení skutečně takovou hrozbou?", tak já - zřejmě diletant v tomto směru - seděl v kině s legračně nasazenými brýlemi a hlavou otevřenou. Taky jsem filozofoval, leč neAvatoravsky. Zde je výčet těch více či méně palčivých: "Mám říct té paní přes uličku, že je pokecána mexickou omáčkou od nachos?" / "Mám se nechat vyzkoušet z češtiny? Nebát se? / Proč mi padá chléb namazanou stranou na podlahu? / Je pravda, že když kýchnu a nezavřu oči, vypadnou mi?". Nezveličuji, konstatuji. Avatar byl jízdou, Cameron rozhodně do tohoto století patří, leč já jsem raději posluchačem, než okem bažícím člověkem. O naivitě děje mluvit nelze, já klepal nohou z jiného důvodu. Avatar je pro mě komerční bublinou. Bublinou nezaslouženou, hezky vypadající, ale mě nic neříkající. ()

Amarcord_1

60% - Vizuální spektákl jak se patří. Cameron nezapře své řemeslné nadání a využívá 3D potenciálu ve velkém stylu. Co mě bohužel nepřesvědčilo byl scénář, který postrádal jak zajímavý děj, tak paradoxně zajímavé postavy. Vše je tisíckrát provařená klišé polévka o vyvoleném pakoni, co prozře, zmoudří, a ve volné chvíli zachrání národ od zlého agresora. Nic proti takovému schématu (je to přece věčná klasika), ale pokud je film TAKHLE dlouhý, je třeba přece jen více příběhové rafinovanosti. Vše je předvídatelné. Nic nepřekvapí, snad až na místy kulervoucí grafiku. Když časem omrzí i ona, uvědomí si divák, co vlastně poslouchá za hudbu. Autor hudby James Horner potvrdil dojem nejméně zdatného zloděje hudebních témat. Kdysi rád vykrádal méně profláklé klenoty klasické hudby nikoli podobnými tématy, ale doslovnými citacemi a stejnou instrumentací. Zde již vykrádá i kolegy filmové skladatele. V Avataru jasně slyšíme nejen Hornerovova vlastního Nepřítele před branami, ale i Zimmerova Gladiátora, a k mému pobavení i hudbu ze slavných počítačových her Warcraft 3 a Heroes of Might and Magic 5. Horner ví co dělá - kombinuje dohromady různá lehce asociovatelná klišé. Kdo má ale jen trochu akustické paměti, slyší...podvod. Další hvězdičku bych možná přidal, kdyby nebyl náš dabing tak parodický. Martin Sobotka u mě vždy bude zapsán jinými postavami a výrazově se od nich nedovede odpoutat. Zbytek dabingu (patrně i překlad) působil dojmem nadšených smažků, co si dělají srandu z velkofilmu. Také dobrá cesta, ale spíš pro film kratší minutáže. Celkový dojem tedy pouze lehký nadprůměr a velká škoda promrhaného potenciálu. ()

Reiniš

Vyjádřit své pocity z Avatara by mi zabralo několik stránek, proto stručně. Prožil jsem dech beroucí tři hodiny na do detailu vypiplané Pandoře a s nejlepšími počítačem vytvořenými (Glum promine) postavami. Je vidět, že na filmu se dlouho a usilovně pracovalo, a tak snímek šlape na sto procent bez jediného zaškobrtnutí a podle mě nabízí nejintenzivnější zážitek od Návratu Krále. Cameron propojil to nejlepší z filmů poslední dekády a natočil film přímo stvořený pro další zkoumání. Avatar má určitě svoje mouchy, jsou to ale jen kosmetické vady na jinak mistrovském počinu a netřeba si jimi kazit ten úchvatný výlet na vzdálenou planetu obydlenou modrými sympaťáky. ()

Xmilden

Dějově možná méně převratné, ale co se týče vizuální stránky naprosto úchvatné. Dabing místy působil trošku rušivěji, ale nějaké veliké mínus v něm nespatřuji. Poznámka že se jedná o jakýsi planetární Tanec s vlky se určitě pochopit dá, protože jsou zde jasné indície k tomuto tvrzení. James Cameron udělal natolik precizní svůj vysněný Avatar, že to možná málokomu nakonec dochází čeho jsme se vlastně stali svědky. Jediné co tomuto filmu ubírá mírně hlasy a to se stává i v mém případě byla možnost shlédnout nachystané trailery. Přecejen nedokážu si představit toto dobrodružství prožít bez jakékoliv přípravy, jak se říká z čisté vody. Musím rovněž Jamesovi pochválit skvělý tip na herce, nejvíce asi duo záporáků Giovanni Ribisi a Stephen Lang. PS: Jamesi děkuju, Bravo! 85% ()

Arbiter

Avataři. Geniální plán geniálni rasy. Geniální rasa lidí má totiž jen a pouze geniální plány. Není nic, co bychom nedokázali. když má člověk důležitý cíl, to pak jdou všechny ostatní věci stranou. To pak jde veškerá lidskost do prdele. Vždy jsme měli pocit, že nad nás není. Že to, co je pro nás nejlepší, musí být zákonitě nejlepší i pro všechny ostatní. Ať jde o jednotlivce nebo jiné druhy. Není těžké zavřít oči. Není těžké vypnout mozek a nechat se vést někým, kdo má líbivý hlas, slibující že se o všechno postará a přesně určující, co je správné. Stačilo by se zamyslet. Nenechat vlastní mozek dát si padla. Ale v tom je moc zodpovědnosti. Oni to ostatní za nás vyřeší. Vždyť já jsem vlastně jenom článek v řetězu. Můj názor nic nezmění..Kecy. Člověk jako jednotlivec není vcelku špatný. Lidé jako ovčí stádo si ale nezaslouží žádnou omluvu. Žádný respekt. Cameron nás vzal do světa, který takto nefunguje. Ukázal nám jeho krásy a to pěkně polopatě, lidsky. Tak, abychom ho i my, s naším zaběhnutým způsobem chápání dokázali pojmout. Lépe řečeno nám ukázal takový svět, jaký si my, pozérsky a sebemrskačsky představujeme, když osvíceně odsuzujeme vlastní hloupost. Stejně jako miliony jiných lidí i já se chci trhnout a žít na Pandoře. Pro pár následujících dní jsem celou svou duší přesvědčen o tom, že dokážu být lepší, že Pandora je místo které mě vyrve z toho soukolí. Že jediná radost kterou potřebuji je ta spirituální a naturální. Stejně jako drtivá většina ostatních si lžu do kapsy. Avatar jako snímek nám nabízí nenásilnou možnost zamyslet se. Pobavit se. Pobrečet si. Každý si najde něco. Pro ohodnocení audiovizuálu se omezím pouze na slovo ,,geniální'' a shrnutí je kompletní. Jde o můj první Imax, tak pochopte. V dnešní době neznám film s tak nerušivým propojením renderu a živého hraní. Vše co má na Pandoře pro lidské oči působit krásně také krásné je a co odpudivě taky tak. (další naše zajímavá vlastnost: Určovat objektivní krásu. Ale bez toho se ve filmu asi těžko obejdeme) Nejsem sice detektiv Monk, abych po dvou stránkách Holmesse věděl, kdo je vrah, ale po dvou minutách snímku jsem věděl, jak to všechno skončí. To ale můj názor na film neovlivnilo. S tím jsem počítal. Na tom jsem nestavil ani já ani mistr Cameron. Tak proč ale nedávám za pět. Sednul jsem si po kině na pivko a dumal. Zabil mi to mainstream. Jak už jsem psal. Každý člověk si v tom najde svoje. Nějaké to duchovní poselství jde po boku hláškující akčňárně a romantické lovestory. Jednotlivě všechny prvky fungují dobře. Ale dohromady se navzájem degradují. Pro mě osobně je ,,duchovní'' vrstva nejdůležitější. Toto propojení jí ale staví do neuvěřitelně povrchni podoby. Dělá z ní pouze další prvek zábavy, né poselství. Neslouží tu jako nic jiného než prostředek. A to je špatně. Navíc okleštěná na úkor vizuálu, přístupnosti pro diváky a jako ústupek pro další tahouny působí místy až směšně. Spíš si na poselství hraje, než jím doopravdy je. Můžu filmu vytýkat co chci, ale jako celek jde o úžasné dílo. Děkuji Cameronovi a všem ostatním dříčům, že mi umožnili tento luxusní výlet. Pocity které jsem v průběhu filmu zažíval se nedají moc napsat. Krása. Byl jsem šťástný, naštvaný, smutný, veselý... Děkuji za to. EDIT z r. 2016: Za tenhle komentář se tak trochu z hloubi duše nenávidím. () (méně) (více)

Phobia

Vzhledem k tomu, že jistá komerční televize pěkných pár týdnů opruzovala s upoutávkami, rozhodla jsem se ukončit bojkot a na "Avatara" se konečně taky podívat. Už jen z představy, že bych byla každých 20 minut vystavena nekonečným blokům stupidních reklam a upoutávek, mě popadl záchvat zuřivosti, který odnesla zubní sklovina několika prasklinami. Pak jsem si vzpomněla, jak do většiny filmů uváděných na komerčních TV (k)análech v dolní části obrazovky vplouvají jakési vytlemené pysky zvoucí k sledování telehovnel a ve stavu nepříčetnosti jsem překousla dálkový ovladač. Sice jsem k přehypovanému "Avatarovi" přistupovala s despektem, ale ani tak jsem si nehodlala nechat kurvit zážitek a raději absolvovala svou oblíbenou trasu do videopůjčovny Pirate Bay, odkud jsem za pár desítek minut vypůjčila kvalitní extended verzi v původním znění. Na Primě ještě neskončily reklamy a já už jsem se Samem Worthingtonem letěla na Pandoru. Krásné místo! Tak krásné a dokonale udělané, až jsem byla ochotná přistoupit na černobílou hru o boji dobra se zlem, zahalenou v hávu sci-fi pohádky. Realitou zmordovaná cynická čůza zase jednou udělala trochu prostoru pro chcípající citlivé děvčátko sympatizující s Greenpeace. A vidět to ve 3D, pravděpodobně by se "Avatar" zařadil mezi čím dál řidší a vzácnější případy, které hodnotím plnou palbou hvězdiček. 85% ()

Divočák

Je mi to líto, ale žádný zázrak se nekonal. Vizuálně je to neskutečně nadupané a Pandora je úžasné místo připomínající to nejlepší z Princezny Mononoke. Jenže co z toho, když modří počítačem dělaní kočkolidé, byť sebelíp vyrenderovaní, budou vždycky jen modří počítačem dělaní kočkolidé, kteří vás nikdy tak nezasáhnou jako živí lidé z masa a kostí. A nic na tom nezmůže ani 3D, které popravdě nedisponuje tak silným wow efektem, jaký jsem od něj čekal. Další problém je v tom, že film v podstatě nemá žádnou opravdu zapamatovatelnou scénu (byť třeba takový Terminátor 2 je jich naprosto plný) a proklamovaná závěrečná "Mother of all battles" vypadá vedle jakéhokoliv dílu LOTRa jako zmatená lokální šarvátka. Hlavně pozemní část, založená na taktice *POZOR SPOILER* přiběhnem před kulomety, necháme půlku z nás postřílet a utíkáme zase zpátky, po taktické stránce opravdu bolí. Nevykládejte si to ale jen zle. Cameron natočil dobrý film. Jen od "Krále světa" jsem teda čekal trochu víc. ()

-bad-mad-wolf-

IMAX 19. 12. 2009 - James Cameron je magor do techniky a v jeho filmech to bylo odjakživa znát. Už ve své několikaminutové prvotině předvedl působivě rozpohybované modely robotů, později stál u zrodu kultovních kyborgů v Terminátorovi (mimochodem, tady se tvůrci dopustili menší chyby - Terminátor se svými parametry patří mezi androidy, nikoliv kyborgy), ve Vetřelcích nechal diváka obdivovat výbavu vesmírných mariňáků, ponořil se do milovaného oceánu s podmořskou základnou v Propasti a dostatečně se vyřádil i při potápění Titaniku. Jeho práci je vlastní hravost, cit pro detail, ale i pevná ruka, jíž vede postavy a vymazlené technologie dějem. Dokáže ohromovat bez přítomnosti přehnané okázalosti či laciného patosu, vdechnout realistickou tvář a kde to není třeba, tam se nesnaží dosazovat zbytečné mašličky pro efekt. Příběhová stránka jeho filmů by se sice dala nazvat rutinou, avšak velmi zdatně a vkusně zpracovanou. Není divu, že dokázal opakovaně nadchnout diváky i kritiky. Po roce 1997 zavládlo ticho a Cameronovo jméno se skloňovalo pouze se jmény několika televizních seriálů a dokumentů. Divácká obec pokorně čekala. Ve vzduchu se objevilo slovo Avatar a viselo v něm jako přízrak - o projektu se léta nevědělo prakticky nic. Když se několik měsíců před premiérou objevil první trailer, první obrázky a spekulace o gigantickém rozpočtu, odstartovala typická vlna hype efektu. Masy nadšených fanoušků se účastnily přestřelek se škarohlídy, kteří větřili pouhou trikovou smršť prostou obsahu, lhostejný ale nebyl Avatar téměř nikomu. Po kontroverzních opatřeních kolem britské premiéry dorazil film i k nám a já poprvé v životě navštívil IMAX. Obsahově Cameron revoluci nepřinesl, na druhou stranu mi od začátku přišlo zcestné něco takového očekávat. Příběh nejvíce připomíná často zmiňovaný Tanec s vlky, říznutý několika klasickými kinohity, avšak vlastní tvář má a i když je možné vyčíst několik vzorů, kopií ani náhražkou není. Způsob vyprávění se všemi svými klišé může za urážku považovat jen ten, kdo nezažil radost z nových filmových postupů a technik; vždyť i Hvězdné války v podstatě kopírovaly typický mustr o pohádkovém dobru a zlu. V Avatarovi hodní umírají proto, aby mohly být pomstěni a ti zlí proto, že si to prostě zaslouží; titulní pár propadne nevyhnutelné lásce, titulní záporák si to rozdá tváří v tvář s titulním klaďasem a vývoj všech nejasností je lehké předem odhadnout. Postavy jsou vesměs ploché a ryze černobílé, takže tu máme hlavního arcipadoucha zabijáka (plukovník) a padoucha byrokrata (Parker), proti nimž stojí postupně konvertovaný, neohrožený, za všech okolností statečný hrdina (Jake Sully), zlo prokouknuvší vojanda (Trudy) a vědátorka s dobrým srdcem (Grace). Za jakých okolností je spravedlivé považovat klišé za chybu? Za takových, kdy jim tvůrci nestvoří svět natolik životaschopný, aby ho divák i s jeho zákony přijal po dobu sledování za vlastní. Pokud ho stvoří, otřepanost přestane být otřepaností a stane se nezbytnou součástí zážitku. V mém případě Cameron strach mít nemusí, protože Pandoru jsem si oblíbil už po prvním výletě do jejích džunglí. Avatar je zkrátka sci-fi jen na dotek; uvnitř je skrytá bezmála čistokrevná pohádka, kterou lze po odpoutání se od předsudků nejen vidět, ale i prožít. Třetí rozměr funguje na výbornou, scenérie jsou vymodelovány do posledního stébla trávy a nikdo se nesnaží o zbytečné efekty typu "kulka mezi diváky". Fauna i flóra je nádherně sladěná a mimozemská planeta žije bez zbytečného pozastavování se nad nepatřičnými detaily. Podstata jejího fungování mimochodem přináší největší klad příběhu - Avatar i přes nemalé porce technických a vědeckých propriet schopně balancuje na hranici s nadpřirozenem. Variace pozemského života kontrastují s monumentálními vznášejícími se horami a princip propojení má v konečném výsledku zásadní roli pro veškerý děj. Inspirace indiánskými kulturami ovlivnila evidentně více, než jen vzhled a hierarchii lidu Na'vi. Krásné mytologické zabarvení. A nakonec technologická stránka. Plasticita obrazu je až neuvěřitelná, léta vývoje v mžiku pochopíte. Především kamerové průlety džunglí ohromují, cítíte každý list a poletující "medúzky" před obličejem skoro nutí zvednout ruku a dotknout se jich. Výlety mezi vznášející se hory, masivní skalní oblouky a gigantické stromy jsou úchvatné, ale nijak nevyčnívají; stejně fascinující jsou i procházky lesem a Jakeova seznamovačka se všelijakou rostlinnou či zvířecí havětí. Akční scény jsou dynamické, propracované, přehledné a opět platí, že režisér dokáže poutat jak ve scénách megalomanských (útok na osadu, závěrečná bitva), tak i ve scénách "na tělo" (Jakeův noční souboj s viperwolfy). Mým osobním favoritem je putování na vznášející se hory a chytání vlastního ikrana. Střemhlavý let Neytiri s Jakeem nebo honička s Leonopteryxem jsou jedním z mnoha vrcholů filmu. Lidští dobyvatelé zaujmou poněkud matrixovskými kráčejícími roboty a dvourotorovými helikoptérami made in Fallout, nicméně opět vše působí přirozeně funkčním dojmem, jak už jsme u Camerona zvyklí. Třetí rozměr samozřejmě není nutností, ale těžko si budeme nalhávat, že není mocným, velmi mocným násobitelem výsledného dojmu. Soundtrack je plně přizpůsoben exotickému ladění vytvořeného biotopu a je poslouchatelný i sám o sobě, zvuková stránka si může směle tykat se slovem bezchybnost. Co se hereckých výkonů týče, o oscara si nikdo neříká, ale role jsou typově obsazeny věrohodně (další Cameronův trademark); zejména Michelle Rodriguez se pro svou Trudy snad narodila. Vedle toho všeho potěší také několik odkazů na starší režisérovu tvorbu. Avatar bude narážet i na zlé jazyky, byť těžko odejde ignorován a zatracen. Já si ho užil skvěle, byť v příběhu a dialozích sílu opravdu nemá a pokud nejste zrovna ohromeni nějakým tím obrázkem, scénář v hlavě snadno předběhnete i o desítky minut. Propírané ekologické poselství je mínusem (plusem) spíše se subjektivním dopadem. Pokud to mám shrnout: Avatar je Jurským parkem své doby, na kultovní status Star Wars ale nedosáhne. /// post scriptum: /// Po zakoupení a zhlédnutí DVD dlužím ještě dodatek, jak si film vede bez gigantického plátna IMAXu a třetího rozměru. Inu, zážitek samozřejmě tratí na kolosálnosti, ale i po třetím vidění (no jo) jsem si mohl potvrdit, že Cameron vše vede natolik suverénní rukou, že bych se za jakékoliv výtky asi trochu styděl. Ano, příběh není originální, dialogy občas tahají za uši a klaďasové i záporáci jsou natolik čitelní, že by zapadli do kterékoliv televizní pohádky, jenže.. tady to nevadí. V Avataru ne. Pořád je to velkolepé dobrodružství s ultimátním akčním finále (a jsem si vědom, že o ultimátní akci mluvím v souvislosti s Cameronem už podruhé), kde všechno šlape naprosto přesvědčivě. Prakticky dokonalý příklad blockbusteru, od kterého se očekává, že bude zábavný, velkolepý, atraktivní, technicky brilantní a na přemýšlení nenáročný. Pochopili to kritici, pochopili to povětšinou i diváci. Ti, co jsou proti, si za to můžou vesměs sami. ;) 9/10 () (méně) (více)

liborek_

Asi budu výjimka, ale já jsem šel do kina, aniž bych vlastně pořádně věděl na co - tudíž bez očekávání a naděje v cosi převratného. Teď můžu s odstupem čtyř hodin říct, že film je skutečná podívaná, opravdu dokonalý "vizuál", jak se teď módně říká. Cameron stvořil na pohled krásný svět, s obdivuhodně hračičkářsky vycizelovanými detaily stromů, rostlin a zvířat, technologie ukázaly kinematografii nové možnosti a divák může oprávněně zírat na plátno se zatajeným dechem. Jenže film pro mě nejsou jen triky (byť sebedokonalejší), nedělím filmy na "blockbustery" a ty další... Zatímco obrazem je Cameron daleko v 21. století, příběhem a jeho vyprávěním ustrnul v posledních devadesátých letech minulého tisíciletí... A projevil se přitom jako geniální eklektik - kromě obrazu vlastně není na filmu nic originálního: Smíchejme Lovelocka s Jungem a Tolkienem, dodejme to nejlepší např. z Matrixu nebo Ztraceného světa, okořeňme dávkou nejprovařenějších klišé - ať už dialogových nebo z hlediska schématu příběhu - a jako třešinkou ozdobme (bez ironie chválihodným) ekologickým poselstvím. Výsledkem bude rekordní návštěvnost kin a plná nůše Oscarů. Nutno ale říct, že v technických kategoriích opravdu těch nejzaslouženějších. K detailům příběhu jen pár věcí, které mi fakt nesedly: Opakovat už po x-té přerod namachrovaného blbečka s kvérem na spravdlivého ochránce utlačovaných je nežádoucí; proměna zeleného mozku na zelené srdce se dá omluvit snad jen pohádkovou naivitou. Dále schematičnost zla a jeho likvidace mi celou dobu pila krev -> z černobílého schématu ta černá nemohla být vygumována jinak než násilnickou řeží, čímž vlastně zvítězila rétorika vojenského fanatika plk. Milese Quaritche. Prostě bez toho násilí to někdy opravdu nejde - to je vedle ekologického poselství druhá hlavní myšlenka filmu... Spektakulární finále, v němž hlavní padouch byl po lítém boji pochopitelně zabit (to snad ani nejde považovat za spoiler), jen potvrdilo, že u Avatara je lepší nechat se opájet vizuální dokonalostí, než čímkoli jiným, poněvadž vše ostatní jsme už viděli tisíckrát. Přesto je Avatar velmi zajímavý a zřejmě důležitý film, který stojí za to vidět. Jen mi to hodnocení 94% tady a 89% na imdb připadá stejně přemrštěné, jako loňské šílenství kolem Temného rytíře. ()

lesumir

Jsem rád, že jsem Avatar viděl až o té vlně, která ho zasáhla. Po všem oceněních a v době, kdy se o něm přestávalo mluvit. Takže půl roku po uvedení do kin. Takhle jsem totiž mohl soudit podle vlastního názoru a bez jakýkoliv rušivých elementů, které mne mohli ovlivnit. A jsem za to rád. Protože takhle vím, žě těch pět hvězd, čistých pět hvězd, je zasloužených. Avatar není filmem, který si budu pouštět desetkrát za rok nebo si ho dávat mezi oblíbené snímky. Ne, to vůbec ne. A když bude v televizi, taky se na něj nepodívám. Ale jsem rád, že jsem ho viděl a začínám chápat tu mánii. Je to obrovský převrat a Pandora je nejnádhernější místo, které kdo kdy vytvořil. Primitivní příběh na pozadí toho nejpůsobivějšího 3D ever forever! A ta romantika byla boží! ()

darkrobyk

Zpočátku jsem byl hodně skeptický, jestli mě film chytí. Nakonec se ukázalo, že šikovný manipulátor Cameron ví jak na to... Nevím, zda připoměnutí Vetřelců bylo záměrné, či je má prostě režisér v krvi. Není to jen skvělá S.Weaverová, ale i design vojenských lodí, roboti ( kdo by si nevybavil ty nákladové, zejména při závěrečném souboji), Matka ( =královna, ochranitelka, život - nejen dračí, ale celá Pandora) a vojáci. Průzkum planety pak připomíná prvního Vetřelce a filmy Hanzelky a Zikmunda. Neviděl jsem 3D verzi, tudíž mé hodnocení trikové stránky je dáno možnostmi klasického filmu. Výtvarně působivé, nápady zajímavé - hodně odkoukáno od mořské flóry a fauny ( např. vilejš, korál či mořský koník), prales uvěřitelný. Bohužel občas bylo příliš poznat počítačovou animaci, zejména pozadí mi přišla místy značně odbytá. V tomhle je třeba Lucas daleko větší puntíčkář. A samotné postavy se mnohdy podivně vznášely jako u průměrné PC hry. Při takovém rozpočtu a bombastických reklamách jsem čekal maximální vypilovanost. Hudba sedla, i když z ní dosti čouhal Vangelis, ale nechť. I přes mé výtky a žbrblání si od poloviny snímku strhující příběh plný počet zaslouží. ()

Ampi

Cameron sci-fi, kde Navi nahradili Indiány a Afričany. Ale svých zvyků Indianů a Afričanů jim zůstaly. Svět Pandora má potenciál na mnoho příběhů. A když to režiroval Cameron, tak mohl by se tam objevit Weyland-Yutani. Nebo bude Aliens vs. Navi nebo Predator vs. Navi ? ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)