Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

flanker.27

Svérázná adaptace bestselleru Modrá, nikoli zelená planeta, poklona přírodě existující jen ve virtuálním prostoru a složená člověkem, který pro své pasování se na "krále světa" potřebuje tu nejvyspělejší techniku. Myslí to upřímně? Zahodíme kardiostimulátory, automatický pračky, hormonální antikoncepci a splachovací WC a půjdeme do lesa objímat stromy a vnitřně se propojíme? Půjdeme k primitivním kulturám učit se vzájemné úctě a úctě k přírodě? Jak taková přírodní kultura může taky vypadat, je hezky zobrazeno ve filmu Měsíční hory (a poněkud okázaleji třeba v Gibsonově Apocalyptu). Film s poselstvím pro celou rodinu ale není k tomu, aby se nad ním hloubalo, proto musí být hned jasné, že Modří už vědí, jak s matkou přírodou ohleduplně zacházet. Bodejď by ne, když nemusí budovat nemocnici, stačí nemocnýho napojit na strom a pak skupinově meditovat. Prosté jak bulharská striptérka. Zato zlí lidé bezohledně těží unobtanium (nevíme, na co ho potřebují, co když to zachraňuje děti s leukémií) a vůbec nemají respekt. A měli jsme sice u filmu spoustu poradců, ale asi nikoho z oblasti vojenství. Např. na co byl v tý finální bitvě ten pozemní výsadek? A proč že jim nefungovaly žádný detektory, zaměřovače, radary apod.? A když ten raketoplán s bombama vlastně zničili právě na tom místě, kde chtěl ten náklad shodit, jakej to mělo smysl? A co že jsou naše bojový prostředky budoucnosti tak zranitelný, přitom co by tam asi proved jeden současnej tank? No dobrá, aby to nebylo zas tak sžíravé: "Na teror odpovíme terorem" je hodně aktuální (škoda že to neni využitý líp), likvidace "odpadlíka 1" vyloženě potěšila (tohoto typu ženskejch postav mám fakt po krk), a plukovník Quaritch je vyloženě sympaťák. Plus ta technologie, ale to je nošení unobtania na Pandoru. Kdyby to nebylo tak okázale agitační (srovnat např. s Distriktem 9, méně je více), nechal bych se i ukolíbat. Jenže to je moc agitační a moc černobílý, zároveň je v tom pohled naivního zelenýho měšťáka, kterej tu přírodu zná tak z hezkejch fotografií, ale kdyby v ní měl tejden žít bez splachovacího záchodu, hezky rychle by se vrátil do "zkažené civilizace". Závěrem citát: "Jaký to je zradit vlastní rasu?" Finální verdikt: Laciné sdělení, laciné hodnocení. ()

Morien odpad!

(1001) Původně jsem měla připravené poznámky pro velmi dlouhý a podrobný seznam všeho, co mě na filmu štvalo, ale potom jsem si pustila VALL-I-ho, pobrečela si, uvědomila si, že jsou to vlastně stejné filmy a že tam, kde Andrew Stanton udělal všechno dobře, udělal James Cameron všechno špatně, a že já, jakožto divák, samozvaný kritik a trochu i člověk bych neměla věnovat takovou péči nenávistným věcem a raději si spokojeně brečet u toho, co za to stojí. Takže se omezím na tu nejzákladnější Cameronovu chybu, a tou je samozřejmě scénář. Protože špatný scénář je jediná odpověď na otázku, jak se mi může nelíbit film o dvou mých oblíbených tématech: 1. "People, what a bunch of bastards." a 2. "Naše civilizace je odsouzena k zániku." Kdyby byl Cameron schopen sestavit funkční dramatický a emocionální oblouk, tak by se dalo všechno špatné nebo povrchní opominout nebo odpustit. Jenomže Jakův příběh není poctivě vystavěn a autor se spoléhá na nejhorší berličky typu "trénovací montáž" (jediná trénovací montáž, kterou uznávám, je "relax, zabij malajského ministra" ze Zoolandera, jinak je to vždycky známka tvůrčí bezradnosti) nebo vysvětlovací voice-over. A proto je místo zapomínání a odpouštění špatného i to něco dobré na tomto filmu spíš ponížené a bezradné. Takže sbohem a šáteček a zatímco Cameron vykašle čtyři další filmy (was?!), tak já se znovu sedmkrát podívám na Divokou planetu a Princeznu Mononoke. ()

ORIN

A máme tu komerčně nejúspěšnější film všech dob. UPDATE: Rozumím, že příběh byl viděn v podobných modifikacích v mnoha filmech, ale samotné zpracování a vytvoření tak propracované mytologie v natolik funkčním a ultimátním fikčním světě je zjevením, které nemá v současné kinematografii obdoby. P.S. Hodnocení některých uživatelů mě vůbec nepřekvapuje. ()

gudaulin

Se svými dětmi pravidelně chodím na matějskou pouť a obdivuji odvážlivce, kteří si koupí lístky na adrenalinové atrakce, jejichž pouhý vzhled ve mně vzbuzuje podvědomou hrůzu. Avatar je svým způsobem návštěvou zábavního parku plného lákavých zážitků, které plně zaměstnají všechny smysly. Jde o velkolepý blockbuster, plný dechberoucí akce a s okázale propracovnou vizuální stránkou. Je to snímek na samé hranici dnešních technologických možností a je to na něm poznat. Neoddiskutovatelně se stane fimovou událostí roku a zařadí se filmové historie vedle jiných popkulturních legend. Dá se o něm psát na mnoho způsobů. Předně je to pokus zastavit úpadek tradičního filmového průmyslu vytlačovaného levnou videoprodukcí a internetem a vrátit tak diváky do kinosálů. I pro ty nejzarytější piráty, kteří považují krádeže dat za věc osobní cti a při pomyšlení na zaplacení vstupenky dostávají záchvat padoucnice, bude stahování Avataru ztrátou času podobnou zoufalé snaze o defloraci panny chráněné železným pásem cudnosti. Avatar je podívaná, která vyžaduje pokud možno co nejkvalitnější médium, nejlépe velké 3D plátno s tím nejlepším zvukem. Cameron dokázal využít formát 3D ne k laciným efektům, nýbrž k prohloubení obrazu a vytvoření skutečné plasticidy jím zobrazeného světa. V pochopení jeho možností a ve zkušenostech s tímto formátem je nejdál ze všech a jasně udal směr, kterým se bude vysokorozpočtová studiová mainstreamová produkce v následujících letech ubírat. Pokud jde o to ostatní, revoluce se nekoná. Příběh je prostý a nejsem zdaleka první, kdo si všiml podoby s Pocahontas. Kašlu na to, že příběh není originální, spousta slavných režisérů minulosti si udělala jméno na vykrádačkách titulů svých méně úspěšných kolegů a nejeden filmový fanda by byl šokovaný, že jeho oblíbené kousky mají předobraz v úplně neznámých filmech minulosti. Horší pro mě je, že Avatar se dá považovat za dokonale konvenční film, který přesně vychází vstříc všem očekáváním publika a naivně zkresleným představám o ušlechtilé panensky čisté "divošské civilizaci", která žije v dojemné shodě s přírodou. Je to kombinace pohledu městského enviromentalisty kříženého Karlem Mayem. Cameron nikde nezatěžuje mozkové závity svých diváků a nelze se mu divit. Jeho projekt stál (nemluvě o nákladech na distribuci) údajně ke čtyřem stovkám milionů dolarů a nic nesmí zkalit očekávání producentů. Vyčítat Avataru vykalkulovanost a nedostatek tvůrčí odvahy je totéž, jako se rozhořčovat nad tím, že voda je mokrá a oheň pálí. Obojí je pravda a nic s tím nenaděláte. Osobně mám problém právě s tím, co bude mnohé fascinovat - s krásně zabarvenou vizualitou plnou ostrých kontrastů, kterou se Avatar blíží komerční produkci pana Disneyho. Je to líbivé, pohádkové a slaďoučce fantastické, přesně o tom jste snili jako malé děti. Jenže právě tím mě starý Walt vždycky štval. Přesně ve stylu Cameronova režijního stylu jsou postavy ploché a plně podřízené jednoduché dějové lince. Celkový dojem: 55 %. ()

choze

Tohle dilema jsem neměl od MATRIX RELOADED. Jak ohodnotit film, který v mých očích zdaleka není dokonalý, ale přitom kope úplně jinou (vlastní) ligu než vše, co jsem dosud viděl? Stejně jako u RELOADED zůstanu u čtyř hvězd, protože dějová řídkost a pomalé tempo mě značně unavily, zatímco okázale neokázalá technická úroveň je v přímém kontrastu k okoukanému příběhu dosud nevídaná a skutečně z ní dýchá další vývojový stupeň filmu, kdy se nebudeme koukat na filmové plátno, ale skrze něj. ()

whack

Človek proti prírode. Guľky proti šípom. Násilie proti nevinnosti. Film plný hlbokých myšlienok o spirituálnom a naturálnom súžití s prírodou, ľudskej morálke, problematike devastácie divočiny, rezistencii domorodcov, trafil do čierneho; Dokonalý príbeh, zameraný proti neokolonialistickému teroru ťažobnej korporácie plieniacej domorodé kmene a prírodu bez akýchkoľvek ohľadov, ku ktorému Cameron iste nehľadal motívy ďaleko; Pandorská Eywa - ekvivalent zemskej Gaie, fauna a flóra štrukturálne podobná tým nám známym - pralesným, miestne kmene Na'viov - à la symbolika vyvražďovaných (juhoamerických) indiánov... Na padajúci Rodný strom som sa nedokázal pozerať, no pohľad na umierajúcich ľudských vojakov v záverečnej bitke som si vychutnal. Skutoční domorodci takú lovestory bohužiaľ asi nikdy nezažijú, no bez vetra sa ani lístok nepohne. Neprehliadnite Odkaz z Pandory. ()

MoRTy

Nevim jak při běžnym sledování třeba doma v telce nebo na kompu, ale v kině ve 3D to byla fakt dechberoucí jízda. Dá se říct že příběh je tuctovej a kdyby to byl jakejkoliv jinej film tak bych to asi vyfakoval, ale tady to nevadí. ()

Sarkastic

Monstrózní podívaná (ikdyž v mém případě jen ta 2D). Triky, efekty, akce, hudba...všechno to působí opravdu velkolepě, tak nějak podle mě vypadá úspěšný velkofilm, který se bude líbit spoustě diváků a vydělá hodně peněz (obojí splněno). Já filmu neubírám jeho kvality, je to dobrý snímek a líbil se mi, ale na plný počet to ze svého pohledu nevidím. Vcelku ubohý příběh, patetické dialogy, patriotismus a hromada klišé mi v tom prostě brání. Určitě je to nezapomenutelný zážitek, který vám doporučuju zažít, ale Terminátora nebo Titanic mám od Camerona radši. ()

Segrestor

První 3D kontakt a hned takový nářez. To, že jednou nějaká reportérka z Reflexu srovnala tento film s Pocahontas a teď to všichni řeší a také srovnávají, mě nezajímá. I tak byl ten příběh dobrý. A který film zaměřený na svůj vizuál je dobrý i po stránce příběhu? Pocahontas, ty ve, kolegovééé - to snad ani nééé. ()

Gilmour93

1492, Kolumbus, Amerika. 2009, Cameron, Pandora.. Avatar 3D. Ty 3D nejsou jen trojrozměrný obraz. Znamenají, že se kina naplní DIVÁKY, konta DOLARY, ale hlavně znamenají to, že se Cameronovi podaří naplnit jeho vlastní DREAMS. Tu poslední věc Ti závidím, Jamesi.. Cameron po Terminátorovi 2 vystřelil podruhé z Aurory a my mu za to vzhledem k motivaci ostatních tvůrců se mu vyrovnat buďme vděční. Za Avatarem, či chcete-li Modroši vs. Bledé tváře lze hledat tisíce významů (kácení deštných pralesů, Irák, ekologická agitka, ničení kultur původních obyvatel Ameriky atd.), ale pro mě zůstává jen pohádkou, kde dobro a zlo už nejde jasněji definovat a jenž je určena především dospělým, kteří stále dovedou být naivními dětmi, co se nepřestali dívat. Kdo dává Avataru horší než průměrné hodnocení svou lásku k filmu jen předstírá a nebo (a to bude ta pravděpodobnější možnost), chce jen býti zajímavým.. Výborný komentář Tetsua. ()

Psema

Zřejmě nejdokonalejší film za uplynulé tři dekády. Cameron ctí klasický dějový mustr dobrodružných hrdinských eposů a bez ustání do něj futruje jeden nápad za druhým bez jakýchkoliv zábran plynoucích z všeobjímající neoriginality. Jenže jak jinak vytvořit dokonale funkční svět, než za použití součástek, které stvořily nespočet civilizací a kultur? Revoluce, spojená s Avatarem od začátku produkce, leží mimo archetypální scénář: V umu Krále světa, jenž se nespokojí s ničím jiným než s precizním výsledkem, tlačícím na zatnuté svěrače takovou silou, že je není těžké povolit. V Cameronově téměř kompletně digitálním světě poletují silné emoce (na krajíčku jsem měl snad pětkrát), pochodují doslova hmatatelní (i po pocitové stránce) pětimetroví mimozemšťani, přičemž ze všeho sálá umanutý perfekcionismus a ona těžko popsatelná radost z filmařiny, která nemusí být vidět na první pohled, ale vy ji z výsledku neustále cítíte. Cameron stvořil, zalidnil a oživil svět daleko za hranicí lidské fantazie, chytře využitým 3D efektem docílil postupného vtažení do jeho tajuplných zákoutí, a přitom nezapomněl na své trademarky (old-schoolově natočená a přehledná akce, důraz na logiku a provázanost), kvůli nimž si ho mnozí zamilovali už od prvního Terminátora. Být Zemeckis, jdu si rovnou hodit mašli. P.S.: Český dabing na současné poměry nadprůměrný. ()

robbiee

[imdb: 8.9/10] | me: Nový svet a jeho flóra a fauna tak krásne a dokonalo. Každá rastlina, každý živočích robí z Pandory niečo úžasne a také živé. Všetko je také reálne, proste balada pre oko a fantáziu. Pocahontas v paralelnom svete, kde je všetko iné. Detaily zohrávajú svoju úlohu v plnom rozmere počnúc maličkými lietajucími "medúzami" až po veľké ikramy na jednej strane a obrovské technicky premakané stroje na strane druhej. Krásny príbeh o dobre a zle plný silných momentov, ktorý zaujme ako oko (či už svojou fantáziou alebo skvelými akčnými sekvencami), tak aj srdce a zanechá príjemný pocit. Jedno veľké dobrodružstvo. You're not in Kansas anymore, This is Pandora ! ()

Tuxedo

Forma prvotřídní (vtahující 3D v kombinaci s fotorealistickým prostředím, prozkoumáváním komplexně rozvrženého světa včetně vlastního ekosystému, rasy, jejího jazyka atd. a dokonalým performance capture v čele s interakcí s výše zmíněným), ostatní „jen“ velmi velmi dobré. Avatar je bezesporu nejlepším blockbusterem posledních let a i přes řadu následujících výtek se nedá mluvit ani o pověstném naplnění půle cesty. Na to má Cameron coby režisér až příliš vše pevně v ruce a jednotlivé propriety, archetypy či jejich svázání a vzájemná gradace jsou od těch nejmenších detailů seskládány vskutku jaksepatří učebnicově. Pro příklad postačí finální bitva, která se přesně dle regulí a žádostivého očekávání diváka přenese z širšího měřítka do vyhroceného osobního souboje s proměnlivou převahou mezi odhodlaným hrdinou, který musí ochránit svou milou i sám sebe a stále více rozzuřeným a zakrváceným záporákem, který jde velmi těžko k zemi. Stoprocentně neředěného drajvu bohužel Avatar za celé dva a půl hodiny nedosáhne ani jednou. Výše jmenovaným totiž Cameronův perfekcionismus končí a nakolik je vše ostatní odvedeno s absolutní odevzdaností, natolik scénář, jeho postavy a vztahy mezi nimi působí vzhledem k nadhozenému přinejmenším nedotaženě. Témata, přímo žadonící o rozpracování (přerod bezduchého mariňáka v krásou osvícenou bytost, pro kterou mise přestává být misí, ale ta už se nemilosrdně hlásí o slovo a s tím spojená narůstající krize identity, přehodnocování priorit a nezvratnost rozhodnutí, hrdinova minulost, zamilovanost a vztah s jeho nově nalezeným mentorem atd. atd.), jsou zregulována na minimum, čímž výrazně trpí mj. emocionální dopad a výjimečný casting (ústřední trio je vskutku znamenitě obsazené), který mohl s lepším scénářem zanechat podstatně silnější dojem. Jako i zbytek filmu, který tak má do události desetiletí a revoluce přeci jen daleko. P.S. Dojem z Hornerovy hudby rovněž rozpolcený – na jednu stranu slabý ústřední motiv a variace té nejotřepanější blockbusterové rutiny, na druhou pár originálních a dovedně vystupňovaných kousků, výrazně napomáhajících emocionálnímu podbarvení (Jake´s First Flight, War). ()

Hal_Moore

Fenomén Avatar se konečně dostal až ke mně a musím říci, že nesdílím všeobecné nadšení. Ano, po vizuální stránce jde určitě o revoluci a efekty jsou prostě nepopsatelné, s grafikou je to už horší (jako sledovat intro nějaké novější počítačové hry) a příběh chutnal jako čtyřikrát zalitý sáček čaje (hodně drahá ekologická agitka). Ale nakonec vizuál zvítězil a spolu s hereckým výkonem Sama Worthingtona a motion capture výkonu Zoe Saldana musím sáhnout pro nadprůměrné hodnocení. Že bych však byl z Avatara opařen jako zbytek světa? Ani náhodou. Více na etparadise. ()

Mertax

Dabing je smrtící, to je potřeba stále zdůrazňovat. I kdyby ho udělali třeba znovu a líp, tak bude stejně kazit výsledný dojem. První hodina poměrně nudná. Revoluce se nekonala. Ač jsou použité technologie z technického hlediska revoluční, příběh je dost ohraný a nemá vyrovavné tempo. Docela mě překvapuje, že tolik lidí, které považuji za filmově velmi zkušené a kriticky přemýšlející, to zbaštilo i s navijákem či spíše prutem. Ještě tomu dám šanci ve 2D v originále. 3-4* [Kino, dabing, 3D] ()

Kryšpín

Dokonalá podívaná, při které je pro mě poslední hodina filmu absolutně dokonalým řemeslem po stránce bitev mezi dobrem a zlem. Že to je příliš klišovité a je tam spousta odkazů na jiné filmy? No a co! Proč nevyužít to, co funguje dokonale jako hodinky. A Cameron nám to naservíroval v tomto vizuálním filmu, který není 3D filmem. Je filmem - račte vstopit do mého světa. ()

Lynn

Co dodat? TO je to, co už přes 100 let dovede uhranout malé kluky a holky. Ty, ze kterých jsou pak Spielbergové, Cameronové, Scottové a další... Magické obrázky, kdy můžeme zapomenut na šeď a nudu našich všedních životů a vydat se objevovat dosud neprozkoumané kraje, nahlížet pod pokličku tajů a kouzel a spatřit alespoň občas něco, co si jinak naše mysl nedokáže představit ani v těch nejdivočejších snech... Jime, díky ! ()

TheDarKnig

Jak začít..... aby bylo jasno, k tomuhle komentu se odhodlávám uz pár dní, aniž by mě napadlo cokoliv kloudného, cokoliv nového, cokoliv, co jeste nebylo receno. Holt, těžký to osud komentátora, kterej není žádnej pisálek, a který film videl až jako pětitisící uživatel a je tak ovlivnován stovkami uživatelů před ním. Přesto, že sem se konečne odhodlal, mám pocit, že to stejne nebude nic originálního, vlastne jako film samotný. Ted mi to pekne navazuje, přejdeme k hodnocení.. Řeknu to na rovinu: jsem zase s většinou, film mě naprosto uchvátil, pocity po vyjítí z kina sem měl jako vetsina lidí tady na csfd a závislost se u mne taky projevila.. :-) Hudba mi skvele sedla, stejne jako film byla poskládána z dokonalých, ale již nekdy nekde použitých částí, které pokud nejste rýpal (ci neco jiného, odlisujícího se od vetsiny, viz nedavna diskuze mne se zdejsim violoncelistou a take s flétnistou :-)) a nerozebírate je, tvoří dokonalý, dokonale padnoucí útvar. Cameron si opravdu Hornera nevybral náhodou. Stejne jako si nevybral náhodou ani hlavní protagonisty. Všechny role jsou velmi přesvedcive zahrány (ano, srovnávat s TDK se to nedá, ale proste musíte vedet, co cekat. Tenhle film je vizuální perla v pohádkove krásné krajine a nelze od ní ocekavat nejaké mozek zatezující dilema takze ani samotní herci nemuzou hrat jako Heath Ledger ci Robert De Niro. A to uz ani nemluvím, ze pres vsechnu vizuální dokonalost Avatar není tak presvedcivý jako hraný film a vyjadrovat emoce je tady dvojnasobne tezsí). Neytiri je nejkrásnejsí osoba zenského pohlaví (ano, budu to opakovat stále), jaká kdy byla ve filmu, paradoxne není clovek, i kdyz zas tak se od nas nelisi. Jak po fyzické, tak po povahové strance je úchvatná a Jakeovi ji strasne závidím :-)) Stejne jako mu závidím to, v jak krásné krajine (Pandora je diamant ve vesmíru, tady na zemi se s ní dá srovnávat jen pár oblastí, které ovsem stejne nebudou nikdy tak exotické, nedosazitelné) může žít. Ostatní postavy jsou taky skvel (za zmínku stojí Grace, která je stále ta stejná tvrdacka jako ve Vetrelcích a sam arcilotr Quaritch, který se sice s napr. Jokerovým šílenstvím rovnat nemůze, ale vynahrazuje si to svou buldozerí povahou a hnusným klidackym postojem - ovsem na nem je take zalozena jedina scena, ktera mi prisla dost slabá a to finalni zuctovaní, kde se Cameron asi inspiroval Terminatorem, a hlavne kvuli tomu, ze to je asi jediná scena, kde ta krásne za emoce a Pandoru skrývana klisoidnost naplno vystoupí na povrch.. Ale to jen takova mala chybicka) Pro mne tedy nejvetsí zázitek, jaký sem v kine kdy zazil. A nemuselo to být ani 3D, i kdyz v nekterých scénách tahle technicka vymozenost pekne zvýraznuje prostredí. Dabing byl asi nejlepsí dabing za nevím kolik posledních let. Vsem sem jejich projevy veril, nic nevypadalo smesne. Snad az na jednu nedokonalost, a to, kdyz Quaritch rve "Zruste ji/ho". Ale možná se to tak používá, já nejsem ve vojenství žádný expert. Celkove: Cameron jeste nikdy takto dokonale cool epický velkofilm nenatocil. 12 let a jeho úplné pohlcení projektem je opravdu videt. A obří výdelky mu z celeho srdce preji. Videt na cele Titanic a hned za ním Avatar je pekna predstava. Aspon obcas vládne spravedlnost (viz New Moon).. A uživatelé, kterí daj odpad jsou úbozí a nemaj to v hlave v poradku (IMPAIRED,...) Film roku, co se týče celkoveho dojmu a film desetiletí po vizuální stránce...v tomhle se revoluce opravdu koná.. 95% kvůli tem par minimalním chybickám. VÝDELKY: WORLDWIDE K 31.12. (bez foreign výdelků za 30. a 31.12): 760 mil. dolarů (za cca dva týdny) () (méně) (více)

Brouk

V rozpoložení jak tam asi ty 3 hodiny vydržím koukat na ty přerostlé šmouly, které mé syny tak lákají, jsem se vydal do multiplexu.... A výsledek? Už jsem zažil mnoho přepisů "kiňáckých" dějin... Star Wars, Blade Runner, Jurský park, Titanic, Matrix atd atd., ale musím konstatovat, že novodobé filmové dějiny nebudou psány v letopočtech, ale budou asi vztaženy na dobu před a po Avatorovi. Pokud tedy pominu prostý děj, pseudoekologické poslání v módním hollywoodském pojetí, je Avatar neskutečná vizuální žranice a Avatarský svět je tak realistický až mrazí..... A z toho mě zase pro změnu mrazí.... Sociologové budou mít v nejbližší době asi spoustu práce s lidmi, unikajících z reality všedního dne někam.... třeba na Pandoru.... ()

sportovec

Ačkoliv - nebo přestože - těžiště Cameronovy pozornosti bylo položeno do zvládnutí formové části projektu a tím i do zhodnocení nesmírných nákladů, které si AVATAR vyžádal, fakt jisté rutiny obsahu, v mnoha ohledech skutečně až levné ekologické agitky, nemůže nic změnit na průkopnicky převratném filmu nové epochy v dějinách kinematografického tvarosloví. Svět neznámé planety, suverénnost, s jakou byla vytvořena její flora i fauna, pomáhají stírat problematizující účinky rutinnosti citů i nerušící černobílosti charakterů obou stran. AVATARA můžeme s jistou nadsázpu považovat za mladšího potomka HVĚZDNÝCH VÁLEK, VETŘELCE a dalších filmů tohoto žánru (mnohé naznačuje v tomto ohledu obsazení Sigourney Weavereové jako klíčové herečky žánru). Osobně mne nejvíce rušily zbraně - budoucnost by měla disponovat vyspělejšími prostředky, než jsou více či méně podařené repliky zbrojních arzenálů naší současnosti. Skutečnou kvalitu profesionálně odvedené práce, která v hollywoodských zvyklostech současně i bytuje, i je překonává, ovšem prověří až čas, doba, kdy pomine první bezelstné nadšení nad tímto pozdním potomkem verneovského zakladatelského světa sci-fi (fantastiky). ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)