V hlubokém vesmíru je dopraven nový vězeň Saint Georges do výzkumného jednotky Dante 01. Vězňové jsou zde na planetě s vysoce toxickým prostředím využívání k různým experimentům. Saint Georges vnáší do komunity vzbouřeneckého ducha a jeho spoluvězňové jsou jím podněcováni ke vzpouře, která má proměnit tento děsivý svět vzhůru nohama... (oficiální text distributora)

GigaPudding

Nevěřila jsem, že když to točil spolurežisér věcí jako Delikatesy a Město ztracených dětí, tak že to může být blbost na 35%, ale asi jsem ho trochu přecenila :). Nebo přinejmenším je znát, že tomu Marc Caro chtěl dát nějakou obrazovou podobu a tak, ale chyběl tomu očividně hodně Jean-Pierre Jeunet, který by tomu dal nějaký pořádný směr. Takhle to totiž dopadlo jakože Marc Caro má asi rád THX 1138 a Vetřelce 3 a Vesmírnou Odysseu, má rád křesťanskou mystiku a díla jí inspirovaná a tak si z toho vybral co ho napadlo, aby z toho vytvořil takový nesourodý, halucinační film o scifikřesťanství. Nápad se stanicí někde uprostřed ničeho, kde je parta vězňů kvůli experimentálním způsobům jejich nápravy je určitě fajn, stejně jako výtvarné řešení celého filmu, které je jednoduché, ale dostatečně prázdné a depresivní, že to funguje dobře aspoň obrazově, dokud teda nepřijde řada na nějaký souvislý a zajímavě se rozvíjející děj, protože tady to silně ztrácí a utápí se to v blábolení, laciných podobenstvích a halucinační vatě, která zabíjí atmosféru a celý film dovede k vyvrcholení patřícímu do té ujetější škatulky. Každopádně ale scéna, kdy se bylo potřeba dostat do těžko dostupné řídící místnosti byla dobrá a hlavně to mělo výborné závěrečné titulky, které byly jak z úplně jiného filmu a měly nádech něčeho mnohem lepšího než celá ta hodina a půl než se k tomu člověk dopracuje :). Takže Caro bez Jeuneta zatím vypadá jakože tápe :). ()

SOLOM.

Dante 01 je skutečně francouzský úlet největšího kalibru, ale to neznamená, že bych měl Cara zatracovat úplně. Ono bylo vždy jasné, že z jejich režisérského dua byl Jeunet (ten mě ale neskutečně nasral posledním Vetřelcem, což má u mě schované na hodně dlouho) tím lepším. Marc Caro se však rozhodl, že natočí něco i sám a scifi žánr byl jasnou volbou. Tady se dá toho zkazit asi nejmíň. On však dokázal i v tak širokém poli působnosti téměř nemožné a naservíroval nám na stříbrném podnose takový maglajz, že se v tom pořádně nevyznal snad nikdo – Nám z psychiatrickou „léčebnou“ ve vesmíru byl dobrý – dokonce mi ani nevadili ty mytologické jména – nevadil mi ani onen nový „Kristus“ sv. Jiří, ale do prdele – proč tak dokurvili úplný závěr, ze kterého doslova pálí oči...Přitom atmosféru to mělo místy slušnou!50% ()

eraserhead666

Hned mi bylo jasné, že tohle bude mít jen menšinový okruh fanoušků, a jak se tak koukám na hodnocení, tak jsem se i trefil. Ale já mám tyhle komorní filosofické sci-fi, které předkládají více otázek než odpovědí docela rád. 3,5* ()

Caelos odpad!

To mělo být jako co?! Nedá se na to dívat jak psychicky (nuda, nuda, nesmysl), tak fyzicky (z té kamery mne bolely oči, roztřepané, vymrdané). Je to příšerné. ()

Tommassi3

"Je smutné jen stoupat a sestupovat po cizích žebřících.. Nemyslíte ??" - "Jak to myslela ??" Docela výstižné.. Pokud tedy - No, říkejme mu třeba režisér.. - Marc Caro není naopak naprostý génius - Ačkoliv já si to nemyslím.. Spíš se jednoduše celou dobu veze na chvostu Jeunetovy výjimečnosti !! - a jen to celé prostě nepodělal střihač, který ztratil ty zásadní pasáže snímku nutné k tomu, aby tohle nesmírně atmosférické a znepokojivé dílko nakonec nebylo k smíchu..;) Pokud ano, nechť je v rámci jediné spravedlnosti, totiž spravedlnosti boží, vystřelen na planetu Dante, kde mu budiž za trest jeho výtvor pouštěn znovu a znovu až do konce světa !! Totiž pardon, až do okamžiku Velkého rozervání !! ;) ()

5150

Hodnotím 1,5* hlavně za tu vcelku dobrou tísnivou atmosféru a speciální efekty, jinak se musím přiznat, že řadě věcí z toho filmu včetně pointy nerozumím. ()

ledzepfan

Hahá-tak tohle funguje jako hodně spolehlivé a jemné síto na diváky.. A jak hodnocení ukazuje, ublížená uživatelská božátka bez představivosti a schopnosti -jakkoliv aktivněji- se zapojit do vnímání příběhu, sami sebe ohvězdovali jako ignoranty.... Z mého pohledu je to odvážná frajeřinka. ()

Hadža

No kolisa to na hranici odpadu,ale nastesti jsem nekde pred pulkou milosrdne usnul a vzbudil jsem se az na konec,ktery byl uz opravdu odpadovy, predevsim ten 5 minutovy zaber na ty jdouci vlny s onoho tajemneho hrdiny chladici planetu,kazdopane to radeji nedoporucuji,nebot zabit cas se da urcite lepsi! ()

Dubro

Ani sa veriť nechce, že Marc Caro mal prsty v Delikatesách. Toto je zrejme snímok určený len pre ortodoxných sci-fifilov. Okrem atmosféry a obľúbenca Pinona som si toho veľa neužil. Na záverečnú scénu doporučujem zváračské okuliare, kvapky do očí a dva balíky Neurolu. ()

fmash

Kdo nezažil opravdu pořádnou kocovinu a ani se na to pro jistotu nechystá (naivka), může si Dante 01 pustit jako vzdělávací pořad. Protože jestli se v tomhle filmu něco Carovi povedlo, tak to bylo k dokonalosti dovedené vizuální ztvárnění právě tohoto neutěšeného stavu těla a mysli. Nevím co je to poslední dobou za módu natáčet jakési obskurní sci-fi povídky (viz např. Sunshine) s pseudo uměleckými ambicemi a kvazi přesahovými sděleními. Možná si autoři myslí, že se v tomhle žánru nechá schovat úplně všechno, páč scifisti jsou beztak cvoci. Ovšem nemusí (nutně) znamenat, že nemají kromě soudnosti ani kapku vkusu. Dante 01 se svou komorností přitom není úplně bez kouzla a myšlenka poněkud zmateného boha „included“ nebyla vůbec špatná — ať už byl jeho původ umělý či „přirozený“. Jenom nechápu, proč to muselo být celé zabalené do laciného mastného papíru plného řezníkových poznámek tužkou — ehm, mám na mysli to symbolické názvosloví, jímž je film prosáklý a také ty rádoby experimentální triky, za které by se nemusel stydět ani 40 let starý film. Kdyby se to celé odehrávalo na Zemi v blázinci, snad bych tomu dal i o 2 hvězdy víc. Takhle je to nuda, kterou zachrání jen relativně rozumná stopáž. ()

GILLWANDER

Myšlienka? Pointa? Je to vôbec film? Dá sa tomu vlastne porozumieť? Nie, nedá. Caro sa asi načisto zbláznil, že divákovi ponúkol film, ktorý nemá hlavu ani pätu. Prostredie je v skutku seriózne, ale zvyšok je totálna sračka. Neviem ako sa mi podarilo celý film dopozerať, ale dopozeral som ho až do konca. Po skončení som bol mierne šokovaný, že sa mi nedostavilo nič, čo by mi pripadalo (okrem prostredia) normálne. Všetko bolo od veci, herci, scenár, proste všetko. Som znechutení a dlhú dobu ešte budem... 15% ()

easaque

především musím na začátek napsat, že jsem dal 4hvězdičky na truc, protože kdyby tu měl vyšší celkové hodnocení, tak by to byly jen 3. Myslím si, že si tento film zaslouží vyšší pozornost, i když komerční moc není. Atmosféru i styl má velmi dobrý a mohl by mu závidět kdejaké hollywodské sci-fi. Na konci sice kazí dojem křesťanská agitka, ale v porovnání s filmy jako Fontána či Vesmírná odysea mi přijde smysluplnější a koukatelnější. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kombajn odpad!

Efekty na pomezí horšího áčka a lepšího béčka. Obsazení v pohodě. Ale proboha kdo schválil takové PI*OVINE rozpocet? Není zvykem mít před začátkem natáčení scénář? Jestli tu scénář byl, tak jsem jeho náznaky mezi těmi tunami agresivního artu nepostřehl. Škoda, protože těch peněz šlo využít jinak... ()

SeanLSD

Tak ja neviem. Bridí sa mi robiť si srandu, nemyslím, že tvorca ako je Caro by sa dal strhnúť na pseudofilloozofickú spatlaninu, hoci psychedéliou to nie zaváňa, ale priam smrdí. Toto je jeden z tých filmov, ktoré ma donútia zistiť si o sebe niečo, rovnako ako o tvorcoch, nech samôžem s pocitom spravodlivosti rozhodnúť, či ide o _____ alebo ____ Nejak som to totiž nepobral. Čakal som dlho, už som skoro aj pospával, uniklo mi niečo alebo mi už nepálilo ? Podľa tunajších komentárov zrejme nie. Dodíval som sa dokonca, jednak zato, že to mám vo zvyku, jednak zato, že ma to fascinovalo a nevedel som si predstaviť, kam sa táto bizarnosť v nasledujúcej chvíli vydá a kam po tej hodine a pol doputuje. Vo výsledku neviem rovnako, ako som nevedel celý čas. Je načase rozbehnúť internet. ()

Ryuuhei

V jednu chvíli jsem nevěděl, zda jsem na drogách já a nebo tento film. Takovou podivnost jsem už dlouho neviděl. Snaha o to, aby to dávalo smysl, nakonec padla a žádné racionální vysvětlení nepřišlo. Sice zajímavé, ale i dost nudné, táhlé a bez logiky. ()