Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

Nerdik

Nemohu se zbavit dojmu, že jde o nejlepší český film posledních let. Samozřejmě se těžko srovnává s Okresním přeborem, který je úplně jiného ražení, nicméně co se týče filmové řeči, herců, tahu, atmosféry, vyznění a mého následného pocitu, musím říct, že spolu s Habermannovým mlýnem, avšak v tomto případě ještě o něco víc, jde o poklad naší kinematografie. Smutným faktem zůstává, že Češi snad neumí natočit poutavé drama ze současnosti, ale to třeba jednou přijde. Za celý film jako celek snad poprvé dávám s absolutně čistým svědomím plný počet, protože ten film podle mě líp udělat nešlo. Před panem Ondříčkem smekám a rovněž i před panem Epsteinem, který se nemalou měrou zasloužil o vynikající scénář (csfd už by mělo začít uvádět scenáristy, tohle je opravdu hanba - vždyť na nich stojí filmy). Moc se přimlouvám za to, aby karikatury a obdoby typu Tomáše Magnuska, jenž špiní naší pověst nahradily projekty, když už ne tak silné, alespoň takhle dobře udělané. Pak budu chodit z kina hrdý na to, že jsem Čech. :) ()

waclaf

Film ze strašné doby o člověku, který šel za svým a proti všem, ikdyž věděl co tím ztratí. Trojan potvrzuje kvality jednoho z nejlepších herců současnosti. Film vtáhne nejen díky příběhu, ale také tím, jak věrohodně se podařilo zachytit dobové prostředí (např. kantýna ve fabrice). Kdo má rád historické rekvizity, přijde si na své. ()

Monniques

Tohle můj šálek kávy samozřejmě nebyl! Taky jsem před shlédnutím nevěděla o čem to je. Český film a navíc z doby, která mi není zrovna nejbližší. Na začátku to pro mě vypadalo špatně, ale díky Trojanovi a té atmosféře jsem to zkousla. Příběh jsem sice moc nepochytila, ale věřím, že byl v pořádku a fajn. ()

puget

Dobrý film, vďačná téma, ale čím viac sa nad ním zamýšľam, tým viac mi začína prekážať to povrchné komixové vykreslenie príbehu. Svižne to odsýpalo, ale z času na čas ma rozhodila hudba, ktorá sa príliš tlačila dopredu. Casting, masky, kamera boli veľmi dobré. ()

Adalv79

Je pravda, že se takovýto příběh začátkem padesátých let nemohl odehrát, tolik prostoru a času by systém Trojanovu detektivovi nedal, ale i tak si Ve stínu pět hvězdiček zaslouží. Za herecké výkony a dobovou atmosféru, atmosféru, na kterou bychom ve světle právě proběhlých voleb neměli zapomínat. ()

Linsang

Kdybych hodnotila jen vizuální stránku filmu, bylo by to za jasných 5 hvězd, retro atmosféra dokonalá a výprava mě totálně vtáhla do 50. let. Musím však něco ubrat za poměrně zdlouhavé tempo a také za děj jako takový. Nebylo mi moc jasné angažmá Zenkeho. To v celém Německu nenašli jediného policajta, který by se dal pro jejich cíle použít? To museli jet až do gulagu na Sibiř, aby tam přinutili Zenkeho ke spolupráci slibem, že uvidí rodinu? Nebo už byl mezitím z té Sibiře zpátky v Německu a působil jako policajt? A kdo za tím vším vlastně stál? Byla to sólovka STB? Podle scény, kdy se v kanceláři Haklova šéfa vyjeví viník, a sovětský soudruh na to reaguje značně podrážděně, to tak vypadalo. Ale, že by si STB troufla něco takového udělat bez svolení Velkého bratra z Kremlu? Nebo jen soudruh hrál divadlo před Haklem? Ale proč, v této chvíli bylo jasné, že to má Hakl spočítané a už o případném angažmá sovětů nikomu neřekne. Zkrátka, buď jsem v kině občas usnula a neviděla nějaké zásadní scény, nebo to tam opravdu vysvětlené nebylo. ()

telesien

Vynechám všechno to základní co každý vidí a každý napsal snad stokrát a skočím rovnou k důvodu, proč nemůžu dát víc jak tři. Zajímavě rozjetý příběh s mnoha stranami drží člověka v neustálém napětí a očekávání, jak rozuzlení tyhle linky spojí. Dobrý film se pozná tak, že to udělá. Špatný tak, že neudělá a místo toho vyšumí. Přesně to se stalo tady. Skoro jsem v pokušení dát jen dvě, ale jsou tady dobré herecké výkony a režisérský rukopis Davida Ondříčka. A drobná lekce pro Marka Epsteina: měnová reforma a její vliv na příběh způsobily, že Anton Pavlovič Čechov právě dokončuje ve svém hrobě čtvrtou stovku otoček. ()

Jurcekk

V budovaní atmosféry je Ondříček výborný. Či to ocení ten kto sa za socíku nebál... Ten záver mi prišiel taký odfláknutý. A čo sme sa pár ľudí bavili, každý si to vysvetlil inak. Ale dobrý film dobrý. Trojan akoby B.B.Thorntonovi z oka vypadol... ()

rakosabasta

Je zajímavé být diváckou součástí vývoje režiséra... Neotřelá paralela kriminálního příběhu a oficiálního dění, zdánlivě naprosto nesouvisející. Skvělí herci tisíckrát vidění, ale přitom neokoukaní... ()

smike

Ve stínu už od traileru smrdělo dobrým filmem. Když jsem usedl do brněnského kina Lucerna (pondělní akční promítání! Pro důchodce a studenty 50kč!) nenudil jsem se od začátku až do konce. Neviděl jsem žádný český snímek (kromě naprostých klasik - Pelíšky atd.), který by měl tak přirozené tempo a byl natočen s takovou lehkostí a sebejistotou. Doufám teda, že u nás svítá na lepší časy. A že máme světu co říct - období požírání prvorepublikových ideálů stalinistickým molochem, to je dosud nepříliš provařené období. A v podání režiséra Ondříčka to funguje. Asi především kvůli perfektnímu vizuálu, kulisy Prahy padesátých let se povedly na jedničku. Dle mého názoru je však filmu ubírá snaha stát někde na pomezí noir detektivky a svědectví o tehdejší době. Trochu bolestně je to znát v závěru. Ne že bych chtěl, aby Trojan ve Stalonově stylu pobil/pozavíral všechny záporáky s hláškou, při které by mi smíchy létal popcorn z pusy. Ale tohle je příliš heroicky fatální gesto, kterým scénáristi přemýšlejícího diváka rozhodně neuspokojí. No, každopádně lepší než ten Silvestr. Už se těším na dalšího Ondříčka. Za něho to pade dám! ()

BruceTichac

Tento film by měly vidět povinně všechny děti na základních školách. Děj filmu s kriminálním podtextem je vsazen do atmosféry 50. let, kde se režisérovi Ondříčkovi povedla věrně vykreslit jeho atmosféra. V hlavní roli Ondřej Trojan, který zde předvedl vynikající herecký výkon, kdy ztvárnil detektiva kapitána Hakla, který ctí poctivost a hrdost, před kariérním postupem jeho nadřízených a režií státní bezpečnosti. Stejně tak skvělí výkon předvedl jeho herecký protivník Sebastian Koch v roli kriminalisty z NDR a další naši skvělí herci. Velké uznání si rovněž zaslouží filmové exteriéry dobové Prahy. Po dlouhé době vynikající český film mapující naší historii a povahy některých z nás. ()

Djflash

Režisér David Ondříček je jeden z mála českých tvůrců, na jehož tvorbu si rád zajdu do kina. Udělal jsem to i tentokrát a rozhodně nelituju vynaložených finančních prostředku. Film disponuje výbornou atmosférou 50. let, ve kterých se snímek odehrává a snaží se divákům co nejvíce přiblížit tuto nelehkou dobu, kdy byla pravda značně pokřivena do všech stran, a každý si ji vysvětloval po svém. Pocit z této doby umocňovaly příhodně zvolené kulisy, které jakoby přímo na diváka dýchaly, a chtěly přenést všechny ty chmury tehdejší doby. Na této vlně se veze i samotný příběh, který má sice pomalejší rozjezd, ale postupem času se z toho stává velmi dobré drama se solidní zápletkou.(skutečná pravda může byt opravdu krutá a obzvlášť tehdy). Co se týče hereckých výkonů tak by se dalo říct (samozřejmě s nadsázkou), že Dejvické divadlo bylo určitou zárukou kvality a nezklamalo. Zaskvěl se i německý herec Sebastián Koch, danou roli zvládl s velkým přehledem. Panu Ondříčkovi se podařilo vytvořit velmi silné dobové drama se vším všudy. Opět se ukazuje, jak umí čeští scénáristé a režiséři dobře uchopit látku z naší historie a precizně ji zpracovat i s emocionálním podtextem, tak aby si člověk udělal celkem jasnou představu o tom, jaká ta doba vlastně byla. Škoda jen, že se tento způsob moc nedaří přenést i na zcela fiktivní scénáře bez nějakých historických podkladů, ale třeba se se to časem změní. ()

sha.piro

Po dlouhé době konečně naprosto precizní český film, který nevyšumí do zapomnění. Co mě na filmu zaujalo nejvíc (kromě bravurně napsaného scénáře, hereckých výkonů, hudby, kamery, dobové atmosféry atp.) bylo celkové obsazení lidmi, kteří jsou ve své herecké branži velice, velice dobří, nicméně (až na Trojana) žádní "komerční masáci". To fimu ještě dodalo na jeho filmové jedinečnosti, neotřelosti a neokoukanosti ()

sury

Celkem potěšilo :-) Hakl mně však přijde přespříliš nelidsky naškrobený. A ani na toho Trojana mně to extra nesedí, spíš naopak, trojan mně spíš přijde vhodný na role bláznů a úchylů jak již párkrát hrál. Byl jsem na tom místo studování, takže, vše je lepší než studování. Myslíš, že víc už tento film nemá cenu komentovat. ()

ricky4

Po delší době konečně kvalitní český film, ne jako ty pohádkové sracky. Motiv, kostýmy i kulisy jsou naprosto věrohodné, děj jednoduchý, ale myslím že zdařilé vystihuje dobu. Fotbálek se synem hlavní postavy dodával filmu takové odlehčení, hodnotím to velice kladně. Ačkoli je to celkem vážná detektivka a Trojana mám zafixovaneho jako herce komedii, jeho výkon byl vynikající a vysoko nad očekávání. 80% ()

jerdnok

Jedním slovem SMEKÁM, před panem Ondříčkem za jeho skvělou režii a před Ivanem Trojanem za dokonalý herecký výkon. Málokdy se k filmům vracím, u českých to bohužel platí dvojnásob, ale tento jsem si musel pustit dvakrát a to dokonce za sebou. Vynikající atmosféra "krásných" 50tých let. Co je smutné je to, že tito lidé jsou opět u moci a my je necháme vesele páchat stejná zvěrstva, jako dřív... Tenhle film doufám, nezasvěceným otevře oči, do čeho se naše "skvělá" země opět řítí. ()

ivanlaris

Podobné ako Hořící keř, avšak naň sa nechytá spracovaním. Toto je fakt slabý odvar. Nebyť Ivana Trojana, asi by som to ani nedopozeral. Slabé 3*(50%). Slovenskí a českí filmári sa ešte majú co učiť. Toto neviem, čo bolo, či krimi, či dráma... Rozpaky, i keď československú históriu mám rád. Na druhej strane nebol to celkom premrhaný čas. Čakal som však viac, aj vzhľadom na tak vysoké hodnotenie. ()

barbarossa

Vzhledem k ohlasům jsem čekal něco jiného. Příběh kriminalisty, který při své práci narazí na konspiraci Stb a přes všechna varování pokračuje na vlastní pěst v pátrání, je mírně řečeno přitažený za vlasy. Snad bych to ještě dokázal "skousnout", pokud by byl bez rodiny a měl rakovinu. Jakoby se tvůrci nemohli do poslední chvíle rozhodnou, jestli vlastně chtějí detektivku, nebo politický thriller. Uznání si film zaslouží za vykreslenou atmosféru padesátých let. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob