Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

Adam's

Úroveň často kolísavá, ale pořád na míle to nejlepší, co se v našich končinách na poli drsného humoru urodilo. Mírou zlidovění některých hlášek konkuruje Svěrákovým filmům... ()

chrustie

Skvělý a ostrý humor, který si nebere servítky s žádným z ožehavích témat současné problematiky.. Kluci se toho nebáli, což bylo nakonec i osudné. ()

melisos

Perfektní , uvolněný cyklus humoriád Čtvrtníčka , Šteindlera a Vávry , který byl nápaditě zpracovaný do vtipného výsledku . Hodně odvážný a nekonvenční . Dneska by je za to asi popravili , ale jsem rád , že alespoň něco , co v porevoluční době vznikalo patří mezi skvosty . Je to předchůdce vypatlaného Tele tele s s kreatůry typu Genzer a Suchánek a jeich humorem , který na mě působí asi tak vtipně , jako bych četl parte . ()

mufoid

S odstupem času bohužel už dost věcí nechápu, u mnoha se divím, že jsme se jim tehdy mohli smát, ale tak to bývá. ()

Metzger

První díly ještě trpěly nevyrovnaností , ale pak už se to zvrhlo v totální zvěrstva a půlhodinku nepřetržitýho smíchu . Občas sice pánové Čtvrtníček , Šteindler a Vávra trochu přestřelili ( Zpívánky s Bendou a dětské orgány v reklamě vidíme byznys za vším ) , ale klasika jako Árijec , Věra Bílá , Prasata , Dr. Sova nebo Alles Gute tenhle pořad posunujou úplně někam do nebe nad českou tvorbu a brak jménem Tele Tele ... PRO TRAUTENBERKA TO JE PONAUČENÍ , JAK JSOU ČEŠI CHYTŘÍ - KDE UŽ JE JEDNOU VŠECHNO VYTUNELOVÁNO , TAM UŽ NIC JINÝHO NEŽ HOVNO NENAJDEŠ !!! :D ()

Vault_13

Klasika českého porevolučního humoru na hraně a někdy i za hranou, ovšem vždy se stylem a nad věcí. Čtvrtníček, Šteindler, Vávra a spol. zplodili tolik nezapomenutelných momentů, že vyjmenovávat je zde by bylo nošením dříví do lesa. Spousta lidí se dnes velmi správně ptá, zda by toto dnes v televizi, která se začíná některými svými praktikami bohužel podobat své kolegyni z předlistopadových dob, ještě prošlo. Možná ano, možná ne, alespoň že to prošlo tehdy a my můžeme do zblbnutí sledovat tento černočerný laskavý humor. ()

Gloster

Po deseti letech od konce vysílání lze, myslím, Českou Sodu bezpečně prohlásit za absolutní vrchol českého televizního humoru. ()

superzurda

To je prostě soda. První věc svého druhu, která se mi dostala do rukou. ,,Dnes v noci probíhala na Hlavním nádraží humanitární akce. Policisté dávali bezdomovcům deku." ()

mrakoplasH

toto ovlivnilo nejednoho nadšence opravdového humoru. Prostě klasika, která i přez své dobové narážky neupadne jen tak do zapomnění. ()

petan416

Místy ohrané vtipy, místy blbé vtipy, místy trapné vtipy....ale jen místy, z 90% skvělá podívaná, ale kouzelník je lepší.....75% ()

cubiczech

Achjo, škoda, že dnešní společnost už nesnese takovou satyru, protože si dneska každý už dělá debila ze sebe sám... ()

benqsiemens

Pan Václav Klaus nám do studia přinesl seznamy homosexuálů - ještě jsou teplé..... Neuvěřitelně hustej humor Petra Čtvrtníčka a dalších borců je nezapomenutekná soda, vtipy na samé hraně únosnosti, kdy nebylo úplně jasné jestli po odvysílání daného pořadu někdo Čtvrtníčka třeba nezmrzačí za jeho brutální, leckdy morbidní ostrovtip. Každopádně se na to dá koukat furt und furt a nudit to nebude nikdy! ()