Česká soda

(TV seriál)
Komedie
Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

Radek99

I když se tu a tam objeví nějaký slabší gag (hlavně v prvních dílech série), kvůli Čtvrtníčkovi, Alles Gute, reklamám a tomu příslovečnému černočernému humoru (I muži mají své dny, prací prášek Árijec...) dávám pět hvězdiček (hlavně posledním dílům série)... Bez tohohle pokladu tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého a společnosti Febio by český svět televizní zábavy byl o dost chudší... ()

Kulmon

Seriál začal v roce 1993 a většina příspěvků byla více než trapných. První sezonu zachránil snad jen silvestrovský výběr. V druhém roce již začíná moderovat Petr Čtvrtníček, přibývá klasických scének, ale ještě to není ono. Pořad je od roku 1995 občasníkem, kdy se netlačí na pilu co do kvantity nýbrž kvality. A to je již Česká soda, u které se můžeme smát jak o život. Velká škoda, že to již skončilo, protože žádná levná napodobenina se tomu nikdy nepřiblížila a obávám se, že v současné televizi na podobný formát již není místo. A přitom jsem se díky České sodě naučili nemecky, dozvěděli se o pornoherečce Petře Černocké, viděli jsme Jána Zákopčaníka drbat si koule a zazpívali si s Václavem Bendou. Za ty slabší první díly musím nerad hvězdičku objektivně sebrat. ()

B!shop

Tak tohle je takova o dost drsnejsi verze Tele tele s naprosto dokonalym Ctvrtnickem v roli moderatora a paradnima pomocnikama Vavrou a Steindlerem. Prvnich totiz cca 7 dilu to jeste nema pod kontrolou Ctvrtnicek a ty dily jsou naprosto na hovno, nezasmal jsem se snad ani jednou. Ale od toho 7. dilu je to fakt parada, samozrejme se najdou i slabsi veci, ale vetsinou to je hodne vtipny. ()

Anthony

Velmi nevyrovnaný počin. Pár sekund geniální scénky, povedeného vtipu, chytré parodie je střídáno mnoha minutami scének naprosto trapných a nevtipných. Především první díly, kde byl jako moderátor pan Zavřel jsou až trapné prakticky bez jediné výjimky - celé první DVD se staršími díly jsem jen kroutil hlavou, co tam má být vtipného. Navíc často nějaká naprosto nehumorná scénka je protahována až k nepřežití. Z těch novějších dílů se mi hodně líbily parodie reklamní nebo politické. Vůbec scénky s politiky patří k tomu nejlepšímu, co Česká soda přinesla. ()

• Pořad musel být v roce 1998 po sporu o ochrannou známku „Česká soda“ s výrobcem stejnojmenného nápoje přejmenován na Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí. (Olík)
  • Ve scénách z nemocnice hraje píseň „Černí andělé“ od skupiny Lucie. (SONY_)