Česká soda

(seriál)
Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

easaque

tento nepravidelný, ale nejspíš pravidelně zakazovaný i opovrhovaný pořad patřil před koncem století k tomu zábavnějšímu, co tehdy vznikalo. Sice ne všechny zprávy, komentáře, rozhovory, scénky či antireklamy byly skvělé, taky jich bylo dost poplatné své době, ale mnohé z nich už jsou dnes klasikou. Nebýt tedy Feniče, Zavřela, Čtvrtníčka, Šteindlera, nebo Vávry tak by tu bylo smutněji. Je fajn, že dva posledně jmenovaní pokračují v Alles Gute na internetu, ale už to není úplně ono. 4* dávám za zábavnou satiru a parodie a pátou hvězdičku za vkusnou provokaci, která tu stále na našich televizích hodně chybí. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Djoker

Další z řady hodnocení ovlivněných nostalgií na základě vzpomínek. Česká soda mohla krátce po revoluci působit jako radikální pořad, ale z dnešního pohledu pobaví snad jen amatérskými podmínkami při natáčení. Jako politická satira to třeba Šimkovi a jeho dílům nesahá ani po kotníky. Čtvrtníček je geniální, perverzní Alles Gute bez debat kultovní, ovšem většina scének je o ničem a především první série nudí. Podobný koncept (zprávy, reklamy, parodie a slovní hříčky) o pár let později zopakovalo Tele Tele a je zajímavé, že tomu už intelektuálové šanci nedali. S1: 50% S2: 55% S3: 60% ()

MarekT

Vrchol české satiry 90.let. Pořad, který byl nebývale progresivní a dovolil si to, co jiní ne. Takhle by se dala charakterizovat pravá Česká soda z horských pramenů. První díly z roku 1993 ovšem ještě nedosahují kvality těch zbývajících, je to proto, že Petr Čtvrtníček zde plní pouze roli reportéra a pořad uvádí Vlastimil Zavřel (po 4.díle ho vystřídal Petr Vacek). Dále se nám některé souvislosti hůře vybavují, i tak jsem se docela dobře bavil. V silvestrovském dílu, posledním roku 1993 se kormidla chopil Čtvrtníček a od té doby nabírá Soda na obrátkách. Svoji kvalitu si drží až do posledního silvestrovského dílu z roku 2000 (ten ovšem řadím mezi ty slabší kvůli přítomnosti Luďka Soboty, který mi sem nepasuje). Pokud se bavíme o Sodě, neměli bychom zapomenout na volné pokračování pořadu - kurz německého jazyka Alles Gute s Karlem (Milan Šteindler) a Egonem (David Vávra). I tam se urodily nezapomenutelné scénky - vypíchnout se opravdu MUSÍ parodie na reklamu na Palmex spojená s koncentračním táborem. Hodně se mi též líbilo, když se nebáli hlavní protagonisté rýpat i do televizí Nova (ta si to slízla vrchovatě) a Prima. Když to celé shrnu, vracím se na začátek svého komentáře. Je smutné, že (převážně) mladí mají žánr "parodie na televizi" spojen s TELE TELE, které se s velkodílem Petra Čtvrtníčka & divadla Sklep nemůže vůbec rovnat. Václav Klaus: "Zcela nový, ale úplně nový MečJar. Vymydlí do čista, do čista." || "My nekrademe, my si to jen prohlížíme." || (znělka Risku) - "Takže... hezký dobrý večer v Kufru..." || "Mnozí novináři se pro senzaci nestydí porušovat etická pravidla. Kdybychom my chtěli být zajímaví, řekneme, že Václav Klaus má blechy." Praha: "Právě jsme dostali zprávu, že předseda Parlamentu p.Václav Klaus má blechy." || "Generální ředitel ČT Ivo Mathé z neznámých důvodů pozastavil uvedení muzikálu Vlasy." ()

GILLWANDER

Úspešný český seriál na sklonku deväťdesiatych rokov, kde si hlavný autori robili posmech najmä z vtedajších médií, politiky či len tak z bežných reklám. ALLES GUTE, KRUTÁ KAMERA ("máte plícni mor"...), SPRÁVY, REKLAMY (kráva Mirka najlepšia) V@X PO PAPULI, KULATÝ STŮL a ďalšie humorne nasiaknuté paródie na mediálne záležitosti. Osobne som videl iba pár časti, ale určite mi najviac boli po chuti rozhovory s prezidentmi. "TY FAŠISTICKÁ SVINĚ!" 90% ()

nascendi

Z České sody som mal možnosť vidieť iba časť, ale ako som sa dočítal v komentároch, za prvou sériou mi nemusí byť ľúto. Je úplne prirodzené, že nakrúcať scénky s tak nekompromisným a provokatívnym humorom je možné iba v prechodnej politickej atmosfére, ktorá skončí keď "Vstanou noví cenzoři." Českú sodu mi pripomenul program Johna Olivera Co týden dal a vzal, ktorý ho nakrúca pod ochranným plášťom HBO, takže si "dovoľuje" viac, než je ochotný ktorýkoľvek politik pripustiť. Česká soda je dnes archívnou záležitosťou, mladší diváci sa v niektorých spojitostiach nebudú orientovať. V každom prípade som ani pri pozornom sledovaní neobjavil nič, čo by ju povyšovalo na kultovú záležitosť. Časť vtipov objektívne prekročila hranice vkusu, ale to nie je u členov divadla Sklep nič neobvyklé. ()

• Petr Čtvrtníček získal hlavní roli moderátora tak, že režisérovi ukázal svou fotografii, kde měl obarvené vlasy a knírek. Tvrdil, že se jedná o jeho bratra. Režisér souhlasil, a tak se Čtvrtníček nabarvil a na konkurz se dostavil coby svůj fiktivní bratr. [Zdroj: rozhlas.cz] (NiaWolf)