Česká soda

(seriál)
Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

Džejkop

Velmi populární komediální pořad, který se v leččem podobá Monthy Pythonům. Nejeden skeč v podstatě zlidověl. Ve své době šokujcí a odzbrojující. V našich luzích a hájích nenahraditelný skvost české televizní satiry. Tele, Tele je slabý a patetický odvar, zastíněný božským světlem sodovky. Zprávy s Petrem Čtvrtníčkem jsou šťavnaté, Karl und Egon nezapomenutelní, reklamy legendární. (Tvor, Mečjar, Fernet, Servil, Calgon a mnohé další) ()

petaspur

Prožil jsem všechny díly "v přímém přenose" a parodované reklamy i politiky si dobře pamatuju. Vždycky jsem obdivoval odvahu tvůrců, kteří každým dílem posouvali hranice, když si zkoušeli, jestli jim i tohle projde. Dramaturgie se pokoušela pořad zničit jeho zařazením do doby, kdy už televizi nikdo nesleduje, ale pár nadšenců přesto dokázalo dostat pořad do povědomí dalších lidí. Nikdy bych nevěřil, že z něj bude v době neaktuálnosti většiny gagů, tak oslavovaná záležitost. Nejraději mám zpívánky s poslancem Bendou http://www.youtube.com/watch?v=jz9w0wv9EBw. ()

easaque

tento nepravidelný, ale nejspíš pravidelně zakazovaný i opovrhovaný pořad patřil před koncem století k tomu zábavnějšímu, co tehdy vznikalo. Sice ne všechny zprávy, komentáře, rozhovory, scénky či antireklamy byly skvělé, taky jich bylo dost poplatné své době, ale mnohé z nich už jsou dnes klasikou. Nebýt tedy Feniče, Zavřela, Čtvrtníčka, Šteindlera, nebo Vávry tak by tu bylo smutněji. Je fajn, že dva posledně jmenovaní pokračují v Alles Gute na internetu, ale už to není úplně ono. 4* dávám za zábavnou satiru a parodie a pátou hvězdičku za vkusnou provokaci, která tu stále na našich televizích hodně chybí. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jello Biafra

"Němci se rozhodli že obětem 2. světové války zavedou plyn".......Absurdný černohumorný sklepácky humor pánov Čtvrtníčka, Šteindlera a Vávru dodnes nestráca platnosť. Pre mňa rozhodne najlepší humoristický seriál ktorý kedy v Česku vznikol. Tá geniálna satira spjatá s búrlivou dobou začiatku 90tých rokov je tu perfektne spracovaná, rovnako ako sú tu parodované stupídne reklamy na prací prášok (árijec), paródia na maslo rama je tu pod názvom "Tlama" či parodovanie politickej scény. Najväčšou trefou do čierneho sú tu však skeče Alles gute. Hlavne v dnešnej dobe plnej cenzúry a trapnej politickej korektnosti by sa už nikto o podobný štýl satiry nepokúsil. ()

GILLWANDER

Úspešný český seriál na sklonku deväťdesiatych rokov, kde si hlavný autori robili posmech najmä z vtedajších médií, politiky či len tak z bežných reklám. ALLES GUTE, KRUTÁ KAMERA ("máte plícni mor"...), SPRÁVY, REKLAMY (kráva Mirka najlepšia) V@X PO PAPULI, KULATÝ STŮL a ďalšie humorne nasiaknuté paródie na mediálne záležitosti. Osobne som videl iba pár časti, ale určite mi najviac boli po chuti rozhovory s prezidentmi. "TY FAŠISTICKÁ SVINĚ!" 90% ()

• Na začátku epizody zazní skladba „Also sprach Zarathustra“ od Richarda Strausse. Později v epizodě zazní „Fanfára“ z opery „Libuše“ a skladba „Vyšehrad“ od Bedřicha Smetany. (OJan)
  • V epizodě zazní úryvek písně „Tip, ta, dýda... (Karlín)“, kterou nazpíval Ivan Hlas. (SONY_)