Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

saaaky

Česká soda je prostě a jednoduše ten nejlepší český seriál všech dob. Beze sporu. Poukazuje na náš "denní chléb" v podobě politiků, jejich ustavičných hádek, chování, projevů apod. s nebývalou lehkostí a naprosto ultimativně paroduje i ty nejbanálnější situace, postoje a nenechá naprosto žádného diváka chladným. A když už Vás Česká Soda nezanechá válet se doma na zemi, před televizí, v "kaluži smíchu", zpříjemníte si minimálně všední odpoledne velmi nevšedním zážitkem a podívánou. IQ Havlova, Invažidovna, ... na to prostě nikdo a nic nemá a mít nebude. Škoda jen, že je České Sody konec. Dnešní doba a politická situace nabízí toliko prostoru k podobným výtvorům a pardoiím ... :-) ()

muliku

Tento pořad Vám přinesl... Aleš :D Českou sodu mám hrozně rád, pořád na to koukám dokola a jen žasnu, kde tvůrci sebrali všechny ty nápady na tu nehoráznou prču. ()

Johgas

A dnes si prosfištýme nejaký slofýčka...Karl und Egon forever! Kultovní - rozhodně ne veřejnoprávní TV. Dnes by jednomyslně dotčeně řvali všichni, jichž se tento kult dotkl, což vlastně byli...všichni:-) A na závěr, přátelé, přiznejme, si - Proč je špína zažraná? Protože jsme prasata! :-) :-) ()

Eisenmann

Vyjmečně podařená satira, slovíčkaření a humor narážející na části historie, o kterých už se dávno mělo začít otevřeně mluvit. A díky Bohu přišel někdo a konečně si z toho nedělal těžkou hlavu a bral to s humorem. Česká soda a Alles Gute byly perfektní pořady. Škoda, že se něco takového na podobné úrovni na obrazovky nejspíš zase dlouho nedostane. ()

Sevprince

Na tomhle jsem vyrostl a možná i díky tomu je ze mě takovej cynik. Geniální, opravdu geniální Čtvrtníček, výteční Šteindler a Vávra a jejich Alles Gute. Ty gagy jsem řadu let neviděl, ale pamatuju si je dodnes. 100%. Nic lepšího u nás nevzniklo a těžko kdy vznikne. Vrchol satiry. ()

Dupac

Když se na to člověk podívá s odstupem času a střízlivý, nejde nevidět, že frajerům občas chyběla autocenzura, vtípky nejsou úplně vyrované a některé dávno neobstojí (nezanedbatelné množství bylo přes čáru už v době vzniku). Trochu zestárlo i provedení (občas je přece jen vidět, že Čtvrtek a spol. tvořili v polních podmínkách), ale jako obraz české společnosti poloviny 90. let 20. století (politika, kultura, marketing, žurnalistika, zlodějna) je to fascinující. Nejlepší scénky byly kultem ještě v době, kdy to slovo něco znamenalo. "Neradi přerušujeme naše reklamní bloky zpravodajstvím, ale právě jsme dostali zprávu o závažném trestném činu a naše kamera je přímo na místě..." ()

lvi_psouk

Lepší přirovnání pro satiru snad ani neexistuje. Pár lidí urazili, pár zesměsnili, na nikom nenechali nit suchou. V dnešní době mi v televizi chybí pořad programového formátu jako Česká soda.. ()

RadushM

Ano, je tomu již dvaadvacet let a ještě nikdo nevymyslel nic, co by tento počin trumflo. Jeden z nejlepších pořadů české filmografie. Nutno dodat, že dnes by byl podobný pokus o dost složitější. Pokud by se našel někdo, kdo by chtěl natočit například parodii na reklamu, je dosti pravděpodobné, že než by dopsal poslední slova scénáře, reklama by byla dávno nahrazena jinou. ()

Feacher

Tohle už by dnes zřejmě neprošlo :). Některé scénky jednoduše geniální a legendární, jiné občas slabší a dnes už působící lehce trapným dojmem. V každém případě ale součást televizní historie, kterou už nikdo nikdy nevymaže! ()

Hombre8

Nejlepší satira devadesátek. S oblibou se všude říká, že něco takového už je od té doby nenatočitelné. Nepřestávám věřit, že se doba skutečné svobody ještě vrátí. ()

Miroslav.Zac

V rámci doby to byl jistě originální a s ničím se neserousí projekt, protože však cílil především na tehdejší dobu, na tu dnešní se nedá aplikovat. Jen pamětník pochopí všechny narážky a vtipy, ti ostatní, hlavně mladí diváci, budou nevěřícně kroutit hlavou a napálí Sodě míň hvězd, než si ve skutečnosti zaslouží. Jako vzpomínka dobrý, ale vzhledem k tomu, že správný humor je nadčasový, je už tehdejší Soda v dnešní době neuchopitelná. ()

BigBen87CZ

K dokonalosti tu opradvu schází jen vyrovnanost. Snůška neuvěřitelně štiplavých aktuálních gagů jakoby vystřižených z "Velké kroniky černého humoru" ... Inteligentní satira pro ty, kdož mají v hlavě. Stačí se podívat na osobnosti, které Českou sodu do láhve stáčeli a musí vám být jasné, že jde o královskou podívanou. 90% dávám pouze za onu zmíněnou nevyrovnanost ... ()