Život novináře Stevea Lopeze se ocitl ve slepé uličce. Novinový průmysl je vzhůru nohama a jeho manželství je v troskách. Nedokáže si vybavit, co že to vlastně miloval na své práci. Jednoho dne se prochází po losangeleských ulicích, když vtom spatří muže, který podmanivě hraje na housle. Muž se jmenuje Nathaniel Ayers a je evidentní, že trpí psychickou poruchou. Během rozhovoru se Lopez od něj dozvídá, že studoval na slavné hudební škole Juilliard. Stevea zajímá, proč student prestižní školy skončil na ulici. Zjistí, že Ayers po dvou letech studia zanechal, protože u něj v raném věku propukla schizofrenie a sen o velkých koncertních síních se brzy rozplynul. Další den Steve Ayerse vyhledá a znovu mu řekne, že by o něm chtěl napsat sérii článků. Rozhodne se, že se pokusí změnit hudebníkův život, a vydává se do boje s větrnými mlýny. (TV Nova)

Hild

Tentokrát to sice taková síla, jako bylo Pokání, není, ale rozhodně se nejedná o špatný film. Wrightův rukopis je zde naprosto viditelný, dokonce je zde i pokus o podobnou scénu, jako jeho mistrovská scéna v Pokání, tady to už však tak úplně nefungovalo. Joe se zde nemohl opřít o tak silný příběh, jedná se o klasický životopisný film o jednom hudebníkovi, který už jsme ale viděli mnohokrát. Jamie Foxx zde navíc hraje velice podobnou roli, kterou už si jednou zahrál. Joe, i kdyby chtěl sebevíc z tohoto filmu vytvořit, tak zkrátka mu to ten příběh nedovolí. Film je tak na jedno zhlédnutí a pak už si na něho ani nevzpomenete. Škoda. Rozhodně ale nemíním jít s hodnocením dolů, protože film obsahuje pár moc pěkným momentů. Možná zatím nejslabší Joeův film, ale nic to nemění na tom, že ho stále považuji za jednoho z nejtalentovanějších režisérů současnosti, má velká naděje do budoucna. ()

Spooner

Na Wrighta docela velký zklamání. Je vidět, že mu nesvědčí bud setkání s Hollywoodem nebo současným tématem. Po dvou výborných filmech totiž natočil naprosto rutinní a průměrné drama o vztahu novináře a ne zrovna psychicky vyrovnaného nadějného hudebníka. Wrightova režie bohužel k tomuto ne zrovna originálnímu tématu nemá moc co nového nabídnout, i když jeho výborná práce s hudbou se místy opravdu nezapře. Naštěstí Robert Downey Jr. s Jamiem Foxxem to tak nějak drží nad průměrnými vodami po celou stopáž, takže u jejich výborných výkonů se nenudíte. Jinak ale spíše zklamání. ()

Davies182

Jako "pravdivý příběh" je to sice nesmírně dojemné a úctyhodné, nicméně filmové zpracování tohoto velkého dobrého skutku je k uzoufání nudné. O to více zaskočí, když se snímek výjimečného režiséra Joea Wrighta snaží každou vteřinu předstírat, že se v něm neustále něco děje a každý okamžik je zásadní. Já to celé viděl jako roztomilý příběh plný absolutně nezáživných scén, a nepomohla ani spousta rádobyakčních okamžiků (cigareta v tunelu, běh s vozíkem ke koncertní hale). Jistě, že Downey Jr. byl jako vždy téměř bezchybný a stoprocentně uvěřitelný a Foxx se plně transformoval do role napůl autistického bezdomovce, jenže excelentně ztvárněné postavy nemají šanci zachránit jinak prázdný filmový kotouč. Abych si ale moc nestěžoval, tak snímek mi velice originálně předvedl, jak se asi cítí schizofrenici (hrůza!), a sekvence s hudbou, již dokreslují barevné erupce, byla taktéž nezapomenutelná. Trochu slabší tři hvězdičky, toť můj verdikt. ()

pepo

Profesionalne urobena honba za Oscarom. Po kazdej stranke vsak tomu chyba srdce a vasen. Od Wrighta mam velmi rad vsetky filmy (ano, aj Hannu a Pana) ale mam pocit, ze toto mu bud tematicky nesadlo alebo sa nieco zle dialo pocas natacania. A aj Fox s Downeym mali lepsie chvilky 6/10 ()

FlyBoy

Profesionálne nasnímaný kalkul v ktorom hrajú prim snaživí herci a plonkové emócie. Ľúdské to určite je, ale iba v detailoch a do zdrcujúceho celku to má ďaleko... ()

lesumir

Joe Wright vyměnil Keiru za Downeyho Jr. a matičku Anglii za slunný Hollywood. Přeměna jde znát na výsledku, odlehečná evropská scéna je znát, ale americké dravé prvky tvoří kontrast a proto to dopadlo tak trochu neslanně a nemastně. Nedokončeně. Dvouhodinový příběh je silný v momentech, ale v celku působí obyčejně. Říkám působí, protože doopravdy tomu tak není, když se člověk zamyslí, je to citový trhák, ale nezaujatý divák musí vynaložit hodně námahy, aby to objevil. Výborní herci, Robert ať se objeví kdekoliv, vždycky září na míle daleko a Jamie Foxx (asi) díky Stanislavskeho metodě se stal Natem Ayersem. ()

Ducharme

Po vzoru Homera Simpsona: "Nuda!". Půl roku se na to těším, trailer jsem málem "prošoupala" a pak přijde taková patlanina- Film s potenciálem, při jehož dvou hodinách jsem si málem hodinky vykoukala. Jamie Foxx měl příležitost zahrát si fantastickou postavu, ale zahodil ji. Jako Nathaniel Ayers mi lezl nesnesitelně na nervy, jeho běsi mi nepřišli nijak prožité, schizofrenii jsem mu žel taky nevěřila - prostě kde nic, tu nic! Díky alespoň za Roberta Downeyho. Ten je opět vynikající (i poté co se dvakrát "vykoupe" v moči) , jakožto novinář předvědčivý a s postavou skvěle propojený (jen ty slzy si mohli odpustit). Celý film je jaksi rozvleklý, obsahuje odbočky a narážky na situace a postavy se kterými se už dál vůbec nepracuje (syn Thomas - trochu mi uniká, proč ho tam vůbec zmiňovali) a, aby toho asi nebylo málo, navíc naprosto debilně zakončený. ()

Madsbender

Jedno nepochopím - veď toto je látka, za ktorú by iný režiséri položili život a k nohám by im za to padali Oscary. Lenže miesto toho natočil Wright tak trochu mdlý, nie priemerný, ale obyčajný film o jednom bezdomovcovi, v ktorom sa skrýva obrovský talent, ale musí ho vydolovať na povrch, a novinárovi, ktorý ten talent už dávno vydoloval, ale čaká na jeho správne využitie. Takto je všetko len "v norme" a ani herecké výkony nevyčnievajú z rady. Škoda, mohol to byť skutočný diamant, a takto je to len zapadnutý polodrahokam. ()

Sobis87

Celkem prostý příběh o hudebníkovi-bezdomovci a žurnalistovi, který vychází ze skutečných událostí, povýšil Joe Wright svou režií na velmi kvalitní zážitek. Sólistu, přestože vypráví o skutečných lidech, snad ani nelze brát jako klasický životopisný film, neboť není pevně semknut s určitou postavou, jejíž život by zprostředkoval divákovi, místo toho se téměř rovnoměrně věnuje jak psychicky labilnímu hudebníkovi Nathanielovi Anthony Ayersovi, tak i žurnalistovi Steve Lopezovi, přičemž, jelikož film vychází právě z Lopezových novinových článků o Ayersovi, je vše podáno jakoby z jeho pohledu (plus několik flashbacků z Ayersova dětství). Film tedy nevypráví jako klasický životopis o životě hudebníka, který skončil mezi bezdomovci, místo toho je to příběh o tom, jak se jeden novinář s ním sbližuje a přitom odhaluje střípky z jeho života. Na životopis je tento film prostě málo informativní a zabývá se jen drobnými výseky z Ayersova života a místo toho se zaměřuje hlavně na Lopezovu zkušenost s ním a vztah, který mezi nimi postupně vzniká. Sólista má oproti Wrightově předešlému Pokání výrazně jednodušší a ne až tak atraktivní příběh, o to více se ale zaměřuje na samotné postavy a vztahy mezi nimi a já věřím, že kdyby neměl Wright k dispozici tak skvělé herce, jako je Robert Downey Jr. a Jamie Foxx, mohl tento film lehce skončit katastrofou, neboť právě na jejich skvělých výkonech stojí prakticky celý Sólista...na nich, na krásné klasické hudbě, opojné režii a kameře a decentně podaném obsahu. A jelikož jsem rád za každý film, ve kterém dostane Downey Jr. prostor na to, aby předvedl svůj herecký um, jelikož zbožňuji mimo jiné i tu klasickou hudbu a jelikož mám rád film se zajímavými postavami, Sólista si mě naprosto získal, přestože chápu, proč spoustu lidí tento film bude spíše nudita a uvidí v něm jen "vykalkulovaný akademický doják"...to ale není můj případ, proto hodnotím tak, jak hodnotím. 90% ()

Webb

Pěkná hudba, kamera a Wrightova režie, to se musí nechat. Co mi však nedovolí jít s hodnocením výše je až moc jednoduchý scénář, který kromě pocitů lidskosti dobrého srdce ve mě neprobudí tu filmovou spokojenost, jako se to podařilo u dvou předchozích snímků. ()

Frajer42 odpad!

Tak tohle prostě není film pro mě. Ani vlastně nevím proč jsem se na něj díval. Příběh mentálně zaostalého houslisty, který nic a nikoho nemá rád mě za srdíčko nechytil. No nedá se nic dělat. Nerad dávám podobným filmům odpádek, ale tady není jiná možnost. Ještě že sem neřídil. Jediné co mi film po celou dobu poskytoval byly nepříjemné mikrospánky. Odpad jako vyšitý. Obrovská nuda. ()

teutates

Čo ja viem... neprišlo mi to síce obzvlášť úžasne, ale nemôžem povedať, že by ma tento príbeh nudil... Sólista je priemerná výpoveď akých je možnosť vidieť mnoho, len v inom novšom podaní, kde herecké obsadenie stojí za zmienku a svojími výkonmi pritlačí na pílu. Vážna hudba mi imponuje, potešila, ale myslím, že na Wrighta v tomto prípade slabé 6/10 ()

Ant

Nenadchlo ani výrazně nezklamalo. Příběh je příliš přímočarý a jednoduchý, aby byl zajímavý po celé dvě hodiny filmu. Marně jsem čekala, kdy scénář dodá postavám nějakou větší hloubku. Herecké výkony jsou samozřejmě vynikající, nic jiného se od Downeyho a Foxxe čekat nedá. Po konci filmu ale stejně zůstane pocit, že Wright má na víc. ()

predators

Miluju hudbu. Sice ne zrovna vážnou hudbu, ale v tomto případě mi nevadila. Možná i proto, že jí tu moc není :-) Horší už to bylo se samotným obsahem. Příběh jednoho z 90 000 bezdomovců v Los Angeles mně k srdci nepřirostl a to ani díky jeho výjimečnému uměleckému nadání. Ty dvě hvězdy jsou za herecké výkony a někdy lahodící melodie... 40% ()

Slarque

Vlastně jsem si chvíli lámal hlavu, proč někdo tuhle novinářskou story chtěl zfilmovat. Film rozhodně odpověď nenabízí. Joe Wright si na americké půdě počíná jako další z řady režisérských rutinérů, takže to může zachránit buď hudba (Beethoven, Bach a Marianelli) nebo herci (Downey Jr., Foxx a Keener). A ti to dohromady vytáhnou aspoň nad čáru průměru. Pokud k někomu z výše jmenovaných nemáte vřelejší vztah, doporučuji tento film vynechat. ()

Chrustyn

Joe Wright si získal diváky i kritiku už prvním filmem "Pýcha a předsudek" a svůj režijní talent potvrdil výborným "Pokáním" ale jako skoro každý režisér, který rychle stoupá nahoru i Joe Wright trochu spadl a to právě "Sólistou". Ne, že by byl špatný Jamie Foxx (ačkoliv se až moc snaží) nebo dokonce Robert Downey jr. a pár scén je vizuálně povedených ale příběhy o tajemném géniovi zde už byly a v mnohem lepším a poutavějším provedení. ()

Flakotaso

Tak tohle jsem teda nečekal. Ukázka mě navnadila na svižný film. Dostal jsem rozvleklý příběh, který skončí tak, jak začal a člověk má díky tomu pocit, že se vlastně díval skoro zbytečně. Herci velmi dobří, ale humor který naznačoval trailer, chybí úplně. Situaci zachranuje Wrightova zručná režie a opravdu mistrovská kamera. Ale opravdu nepochopím, proč nádherná hudba, která je v traileru, ve filmu nezazněla ani jednou?! WTF? Wright mě svým Pokáním naprosto dostal, hodnotil jsem pěti hvězdami, ale tohle bylo šlápnutí vedle. Škoda, tolik jsem si od toho sliboval. Holt trailery jsou svině. ()

mcb

Novodobý režijní génius Joe Wright na stoličce životopisu s Jamiem Foxxem a Robertem Downeym Jr.? Očekávání na bodu varu! Ač vypadá námět na strhující oscarové drama, kope bohužel druhou až třetí ligu. Sólista vypadá jako zaručený útok filmovou akademii, nabízí "neuvěřitelný a dojemný příběh, který se dotkne každého člověka", ale přitom je v něm tak málo, co by se za nehet vešlo. Opravdu mi nejde do hlavy, jak mohl režisér vynikajícího Pokání natočit tuhle šedí prolezlou nudu. Snaží se dojímat diváka prvoplánovými záběry na bezdomovce pod záštitou spousty vážné hudby, ale přitom vypráví naprosto o ničem. Wrightova ryze britská a poetická režie, která dokáže pečlivě uchvátit ve snímcích z 18. století, bohužel vyznívá naprosto prázdně v současnosti. K dojímání se nad osudem geniálního bezdomovce, jež nemohl naplnit své touhy, by spíše seděl nějaký modernější styl než tahle prvoplánově smutná balada, která sází jen na fakt, že je natočena podle skutečných událostí. Už je to nuda parafrázovat, ale Sólista je klasická životopisná nuda, která udivuje tím, že na ní pracovalo tolik talentovaných lidí, ale výsledek se ztratil na půli cesty. ()

MontyBrogan

Nebyť skvelej hereckej zostavy a čiastočne aj mladého talentovaného režiséra (ktorého predošlé dva počiny boli ale na úplne inej úrovni), mohlo ísť o bežný skutočný príbeh z televíznej produkcie. Keď ešte tlieskali holuby, vyzeralo to nádejne, tancujúci bezdomovci však priniesli už len ťažký pátos. ()

Režisér Pokání a indická móda

Režisér Pokání a indická móda

15.03.2009

Indie je v kurzu. Kdo by se tomu po diváckém i oscarovém úspěchu Milionáře z chatrče divil, že? V šlépějích Dannyho Boylea se vydá Joe Wright, který se po „současněji laděném“ Sólistovi vrátí ke svým… (více)