Posvátná relikvie, jejíž moc může změnit celý svět. Richard Burton jako římský tribun, jehož osud navždy ovlivní Kristovo roucho... Hlavním hrdinou příběhu je římský tribun Marcellus Gallio v podání hvězdného Richarda Burtona, který byl za svůj heroický výkon nominován na Oscara. Marcellus se po dlouhých letech shledává se svou milovanou dívkou Dianou (Jean Simmonsová), o jejíž přízeň se však uchází i mocný následovník římského trůnu Caligula. Troufalý Marcellus je za trest vyslán k římskému vojsku do Jeruzaléma, na cestě za jistou smrtí ho doprovází jeho věrný otrok Demetrius (Victor Mature). Dcera mocného římského senátora Diana nakonec dosáhne u císaře Tiberia jeho osvobození, před návratem ale musí vykonat svou poslední povinnost – popravit v zapomenuté provincii fanatika Ježíše Krista. Marcellovi ulpí na rukou krev Božího syna, který svým věrným následovníkům na světě zanechá své slovo a vzácnou relikvii v podobě roucha, které oplývá nepředstavitelnou mocí. Posvátné roucho oblékne nic netušící Marcellus, navždy tím změní nejen svůj život, ale osud celého lidstva... Širokoúhlý formát představoval pro hollywoodská studia v 50. letech 20. století nejmocnější zbraň, jak čelit drtivému nástupu televize. Soutěžilo mezi sebou několik nekompatibilních technologií, jedním z nejpopulárnějších systémů se nakonec stal CinemaScope z dílny společnosti Twentieth Century-Fox. CinemaScope byl proti konkurenčním projektům relativně levný, technicky jednoduchý a používal tradiční 35mm filmový pás. První snímek natočený v tomto formátu byl uveden v roce 1953, jednalo se o velkolepý historický epos Roucho podle románu Lloyda C. Douglase. Děj se odehrává za vlády římských císařů Tiberia a Caliguly v době počátků křesťanství a rozvíjí fiktivní příběh kolem posvátného roucha Ježíše Krista. Davové scény, kolosální bitvy a nákladné dekorace daly dokonale vyniknout novým možnostem širokoúhlého obrazu. Za výpravu a kostýmy byl snímek ostatně po zásluze vyznamenán Oscary. Divácký i finanční úspěch spektakulárního historického eposu předznamenal rozkvět tohoto oblíbeného hollywoodského žánru, který vyvrcholil v 60. letech. (Česká televize)

nmarca

Je velmi těžké hodnotit téměř 60 let starý film, a je třeba jej srovnávat s podobnými opusy téže éry. Ve srovnání s filmy jako Ben Hur nebo Quo Vadis? trpí Roucho jak slabším scénářem, tak velmi nevyrovnanými hereckými výkony (na jedné straně výborný Richard Burton - BTW, byl skutečně fešák - na druhé dřevěný a křečovitý Victor Mature), zdlouhavostí (zejména v první polovině) a celkovou kašírovaností scén. Ale konec s rozzuřeným Caligulou byl docela působivý. ()

ostravak30

Roucho je další z velkolepých filmů zasazených do tohoto věku historie. V 50. letech nesmírně populární žánr. Zde se vše točí kolem smyšlenky, že samotné roucho mohlo změnit pohled zarytého římského vojáka na Ježíše a jeho následovníky. A není to tak nereálné, byť přesně k tomuto asi nedošlo. Protože mnoho náboženských skupin či fanatiků lpí na nějakém předmětu. Marcellus navíc není ovlivněn jen rouchem, ačkoli je o tom sám přesvědčen. Sleduje průběh ukřižování Krista i to, co se děje pak. To vše na něj mohlo zapůsobit, roucho pak bylo již jen spouštěčem. Pak už následuje cesta za zničením zkrvaveného hadru, ale přitom ho doprovází různá setkání a scény, které samy o sobě na něj také působí. Film je skvěle zahrán od Richarda Burtona. Jak už to u takových filmů bývá, tak působí velkolepě a hraje barvami. Všimněte si, že i když je roucho Ježíše Krista, tak jeho tvář po celou dobu vůbec neuvidíme. ()

Gig

Výborný film z dob Ježíše Krista. Miluji snímky, které popisuje dobu určité osobnosti, přitom ona osoba je v pozadí. Takovým příkladem je třeba Ben Hur. Tady máme vojáka, který byl u ukřižování Ježíše a jeho transformaci v myšlení. Obdobnou transformací prochází hrdina i v Qou Vadis. Tady jsou jednotliví protagonisté děje úžeji spjati s životem Krista a navíc je to zahaleno mystikou kolem pláště, který měl na sobě Ježíš než byl ukřižován. ()

PTuranyi

Celkom dobre natočený fiktívny historický epos z rannokresťanskej doby očami Rimana a samotný Ježiš sa tu objavuje len v náznakoch. Hoci ide o jednu z prvých veľkých hollywoodskych produkcií, pôsobí veľkolepo a kvalitne. Maľované štúdiové kulisy dnes už neohúria bez ohľadu na veľkosť. Herecké výkony sú na veľmi dobrej úrovni. Jean Simmons už nebola žiaden nováčik. Pre Richarda Burtona išlo o jednu z prvých veľkých rolí a pri účinkoch rúcha nie je veľmi presvedčivý, Victor Mature ako Demetrius v slabej chvíli tiež trocha prehráva pátos, ale zbytok hercov drží pátos v únosnej miere. 70% ()

Ethan

Příběh má společné rysy s filmem Ben Hur, ale Ben Hurovi se nevyrovná. Chybělo mi přeci jen trošku více akčních scén. Oceňuji, že se film držel předlohy a také mne poučil o významném období světových dějin. Očekával jsem lepší obraz. ()

pekos

Život Ježiša Krista je všeobecné známy, mnohí historici, spisovatelia a teológovia podali mnohé písomné svedectvá na základe dostupných písomných listín, historických záznamov rímskeho impéria a samozrejme určitého nadhľadu pri spracovaní tohto materiálu. Nie je mi známe, kto sa rozhodol pre tento slabší filmový prepis, no tomuto filmu chýba predovšetkým hodnovernosť, historická presnosť a čo je najhoršie, herecké výkony zodpovedajú amatérskemu divadlu na dedine. Pochváliť je možné kvalitu farebného materiálu a snahu tvorcov zobraziť dôležité posolstvo Ježiša Krista. ()

sun.eagle

Převratná širokoúhlá kamera je nejlepší reklamou a devízou jinak zcela průměrného a možná až lehce nudného velkofilmu, který možná ve srovnání s jinými opusy té doby jako velkofilm nepůsobí. ()

Folio

Dvě hodiny historického velkofilmu z padesátek? Byl jsem připravený to kdykoli vypnout, a přesto nakonec vydržel až do konce a jsem rád. Tomu filmu lze vyčítat mnohé, od naivity poplatné době, přes rozvláčnost, divadelní přehranost charakterů, kdy například nebohý Caligula vypadal, že si tu roli přiběhl střihnout jako melouch mezi dvěma štacemi kočovné divadelní společnosti, až po stopáž, která mě prozkoušela z trpělivosti. Má ale i své silné stránky: vizuální barvitost širšího než širokého Cinemascopu, méně známý fiktivní příběh cesty za vírou floutkovkého římského tribuna a Kristova popravčího a ten příběh se drží své linie a neodbíhá bokem, i když kolem něj doslova kráčí historie, a nakonec výborného Richarda Burtona v hlavní roli. Čekal jsem málo, dostal hodně. Samozřejmě v intencích bijáku z doby, kdy McCarthy honil po Hollywoodu komouše a v Rusku se začal po Stalinovi zvedat z lavičky náhradníků Chruščov. ()