Peklo s princeznou

Peklo s princeznou

Pohádka / Komedie / Romantický / Rodinný / Dobrodružný

Česko, 2009, 90 min

Když královský tatíček bere jméno pekla nadarmo, tak není divu, že to dopálí samotného Lucifera a ten se rozhodne lidem připomenout, že peklo ještě stále existuje. Tato pohádka má vlastně takové tři samostatné dějové linie, které se nakonec protnou, ale myslím si, že by klidně každá z nich mohla fungovat i samostatně. Tou první linií je vše, co se točí kolem královské svatby dvou mladých lidí, jejichž svatbu dohodli královští otcové, a kteří před touto svatbou nezávisle na sobě utečou z domu (v tomto případě ze zámku). Druhou linií je vše, co se točí kolem pekla, a třetí samostatnou linií je pak postava vodníka, která sice nemá tolik prostoru, ale dokáže pobavit i zaujmout, což ale ostatně platí i o těch ostatních dějových liniích, a právě proto, že tato pohádka prakticky nemá slabá místa, vnímám tuto pohádku jako jednu z těch nejpovedenějších, které jsem měl možnost vidět. Tohle je zkrátka nadprůměrná podívaná, která mě zaujala, a navíc nesmím zapomenout zmínit Alžbetu Stankovou, která byla v roli čertice překvapivě docela sexy, ovšem i ostatní herecké výkony byly skoro všechny nadprůměrné, takže jediné, co mi to kazí je účast Jiřího Mádla, kterého prostě nemám rád a dá se říci, že v současnosti je to můj nejméně oblíbený český herec, a zde mě nikterak nedokázal přesvědčit, takže kvůli jeho účasti strhávám jednu hvězdu, ale i tak to je za solidní čtyři hvězdy.(29.12.2012)

Ohromně slabý dialogy, mdlá plejáda hvězd, nešikovný triky ... dlouho jsem to měl za takový novější Z pekla štěstí. No, naštěstí, opravdu ZAPLAŤPÁNBŮH, se Terka s Jirkou na plátně potkali ještě docela přijatelně brzo. Potom už se bylo na co těšit, protože to těmhle dvěma na plátně úžasně klape - pravidelně a tady obzvlášť. Roztomilá urozená dvojka ... a jediná záchrana týhle pohádky. :)(24.4.2012)

Žádné ječení a škleby jako v Troškových pohádkách. Dívatelné, ale klasika z toho zřejmě nebude. Na jedno podívání stačí, což u správné pohádky nestačí. p.s.pro Malarkey - každému se líbí něco jiného, nechápu to hulvátské odsouzení názorů jiných. Hojné užívání oblíbeného českého sprostého slova svědčí o úrovni pisatele. Více tolerance by neuškodilo. Reakce jako u zhrzeného pubertálního fanouška popové hvězdičky na CSFD nepatří.(25.12.2010)

Takže už vím, že Voříšková je kus, že v českejch pohádkách herci nehrajou, že Martin Stránský všechny (až na Voříškovou) přeskočil v dojmech díky svému podmanivému hlasu, že Nárožný s Postráneckým už neumějí zahrát něco víc, že česká filmová hudba je zaseknutá někde v sedmdesátých osmdesátých letech; že česká pohádková scénáristika už neumí přijít s ničím lepším, než kopií vykradnuvšího a jedinou supr věc, kterou udělá, je fakt, že hlavní princ je nemehlo a nešika a hned to zazdí dementními dialogy; že na severu Čech je kromě Panský skály i Dolskej mlýn (kterej v reálu není tak obývatelnej) a že dohromady česká pohádka už asi umřela. Odvar odvaru, kopie kopie... a přesto takovým nějakým záhadným způsobem baví. Vypneš mozek a koukáš. A když se Terezka Voříšková začne mejt a svlíkat, prostě jenom koukáš. [TV](25.12.2010)

• Adam Bernau

V poslední době se nějak nemohu shodnout s většinou svých oblíbených uživatelů. Tak třeba Peklo s princeznou, prý jedna z nejlepších polistopadových pohádek. Film s potratovým scénářem a bez režiséra, točený v opulentních interiérech i exteriérech, přesto bez jediné zajímavé sekvence, jediného silného záběru. Staří známí herci hrají slušný standard, ale nic víc. Nuda. Dvojice civilně explicitních královských adolescentů Voříšková - Mádl je sympatická a celkem v pořádku, ale co s nimi v tak mizerném scénáři (už jen ta rychlost, v níž musejí stihnout prolomit vzájemné antipatie a zamilovat se do sebe, je smrtící); navíc Mádl zrovna tady hraje jak slepý střevo. Film byl ovšem především neadekvátně drahý: Skutečné kulisy frýdlantského a kroměřížského zámku, krásné exteriéry, cameo Miloš Forman, princezniny bradavky - vše promrháno v blbé uslintané trapnosti, jakou by nedal ani Troška. Jednoduchý žánrový příběh je v pořádku, zápletka není úplně beznadějná, jenomže konkrétní rozpracování strašný, hloupý, podbízivý, šmírácký. Polovina postav je dementních. Nejen král s komorníkem, ale i celé peklo plné mluvících dětí v rolích roztomilých čertíků, v čele s Luciferem, o němž divák může po celou dobu hádat, o co mu vlastně jde - marně, tato bezradná, zoufale napsaná postava to prostě neví. Jeho žárlivá porno nevěsta - no tak ta není dementní, ta jen ukazuje, kam to česká filmová pohádka (a její pojetí pekla obzvlášť) dotáhla. Králem demence je ovšem deus ex machina Vodník - tady scénárista (který naštěstí zemřel dřív, než mohl ještě něco dalšího pro český film napsat) nepochybně uvedl do pohádky sám sebe. (Ke studiu doporučuji komentáž PollyJean, ačkoli nechápu, jak přišla na ty tři hvězdičky.) Nějaký současný páreček a la Šíleně smutná princezna by byl fajn, Mádl s Voříškovou by tomu určitě hověli, ale to by to prostě musel napsat a natočit někdo s talentem.(1.1.2015)

• - Čerti se nejvíc "rojili" v Dolském mlýně u Hřenska. Tam se natáčela také Pyšná princezna. (hippyman)

• - Režisérovým filmovým debutem měla být původně filmová adaptace textu Viktora Fischla Dvorní šašci. Náročný projekt se však nakonec musel odložit. (hippyman)

• - Autor scénáře Miroslav Buberle zemřel v sobotu 6. června 2009 - v den, kdy Peklo s princeznou získalo na zlínském filmovém festivalu dvě divácké ceny, a to Zlaté jablko za divácky nejlepší hraný film a stejnou cenu od dětské poroty. (hippyman)