Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Aven

Ještě o fous lepší než první díl. Je mi jedno, že je to zbytečně natahované na 3 filmy, tohle je prostě vlhký sen každého, kdo v mládí četl Tolkienovy knihy. Nebýt násilně naroubovaného lehce otylého Legolase, vypálím plné hodnocení. ()

Krustyburg

Jednoznačně zklamání. De facto se kopíruje 1. díl, až si člověk říká, jestli to není remake 1. dílu; začne se vyprávěním, jak se naše parta lačnící po dobrodružství dala dohromady, pak jsou trpaslíci pronásledováni skřety, zachrání se u elfů... jedinou novinkou tak zůstává setkání s ohnivým drakem, kterého se trpaslíci ne příliš chytře snaží zabít ohněm. :) A romantika mezi elfkou a trpaslíkem je hodně povrchní, působí až parodicky, jak z nějaké soap opery. ()

Emerelle

Tak na začátek by bylo dobré uvést, že jsem na Hobitovi byla v kině, ale bohužel jsem čekala víc. První díl je pro mě rozhodně lepší. Pokračování není vyloženě špatné, ale je tu problém konstantní akce. Takže už v půlce filmu nevnímáte, že se děje něco podstatného. Tolkiena zbožňuji, ale toto filmové pokračování mě tolik neuchvátilo. ()

sskrblik

Hurá! Další dobrodružství Dildo Pytlíka, pomyslil jsem si když film vstoupil do kin. Krátce po shlédnutí musím uznat, že až teď si uvědomuji, jaký recyklát ten Peter Jackson tvoří. Pokud (někdo) sestříhá všechny tři díly Hobita na jeden tříhodinovej film, může to být v jistém slova smyslu výhra. Ptáte se proč? Víc než kdy předtím jsem automaticky začal vnímat veškeré ty CTRL + C a CTRL + V momenty, které už znám z Pána Prstenů. Kupříkladu práce kamery, počínaje scény typu : upps, něco mi vypadlo z kapsy, konče neustálými "vznešenými" dialogy, které nic neříkají. Prostě tam kde jednička byla výpravná, je dvojka bohapusté putování z bodu A do bodu B. Počet procházek a scén s přespolním během po Novém Zélandě je snad ještě vyšší než v případě předchozího dílu. Co se pozitivního hodnocení týče, musím pochválit pěkné kostýmy a prostředí. Film mě nestačil nudit, jen už z toho necítím takovou radost jako předtím. ()

harryy

Režisér Jackson a jeho ľudia svetu elfov, trpaslíkov a drakov rozumejú a rovnako dobre vedia, ako robiť film. Nebudem zbytočne strácať čas chválením toho fantastického prostredia, výborných hereckých výkonov a atmosféry filmu. Drak vyzerá veľmi dobre ale film som videl v cz dabingu takže nemôžem posúdiť hlas Benedicta Cumberbatcha.Celý film som sa výborne bavil.Najlepšia časť filmu Gandalfova návšteva Sauronovho úkrytu a jeho povstanie. 95%%% ()

Terzeus

Hobit je pravdepodobne všetkým tým, čím je kriticky obviňovaný ale aj (z druhej strany mince) ospevovaný ale nemôžem povedať, že by mi na niečom z toho (výnimočne) záležalo. Je to moja pravdepodobne najväčšia guilty pleasure aká len existuje. Každučký výlet do Stredozeme, ktorý vďaka Jacksonovi a rozdeleniu Hobita na tri filmy môžem zažiť si jednoducho užívam plným dúškom a žeriem jeden záber za druhým, úplne pohltený svetom, ktorý sa na plátne odkrýva. Unexpected Journey som videl 3x z toho už 1x rozšírenú edíciu a môžem povedať len to, že som rád, že ma tie tri hodiny nenudili a ešte si ich zopakujem a o Desolation of Smaug môžem už teraz povedať to isté. Myslím, že za rok to budem môcť povedať aj o There and Back Again. Ukameňujte ma, ale ja si tú vizuálnu maškarádu (ktorá má miestami nedotiahnuté CGI triky) a neskutočnú radosť tvorcov, ktorú je z filmu cítiť... veľmi užívam. ()

VasaX

Druhý díl Hobita od Pítra Džeksna je skvělý. Tedy ne přesný Hobit, ale skvělá fantasy. Vizuálně úchvatná, akční, kouzelná (v opravdovém i přeneseném slova smyslu skvělá fantasy se spoustou odkazů na Pána prstenů a další "fakty" o Středozemi. Herecky výborné, výprava úžasná choreografie akčních scén a soubojů napínavá, zábavná a ladná. Perfektní fantasy na motivy skvělého literárního příběhu. Celé to dobře navazuje na první díl a citlivě se utíná před dílem třetím. Srandičky, napětí, hravost, zábavné souboje i souboje temné či napínavé. Na velkém plátně, navíc v 3D, prostě skvělá atmosféra. Ale Hobita, dobrodružnou pohádku, v tom nehledejte, pořád je to prequel k Pánu prstenů, ale o nic méně skvělá fantasy. ()

philip.j.fry

Peter na předlohu kompletně jebe a výsledek je tisíckrát lepší,než kdyby se předlohy držel jako čert kříže.Ne,vážně.Vkládání přidaných motivů jako například Azog,Bolg,Tauriel,socha z tekutého zlata či děj kolem Dol Gulduru funguje tak výborně,že člověka ani nenapadne témeř kacířská myšlenka,že to v knížce přece nebylo a že PJ má prostě velkou přidávací fantazii.Ani mnohými kritizovaná Tauriel nepůsobí jako pěst na oko a ani se necpe do celého filmu,naopak,má jasně vytyčené mantinely v příběhu,každé její počínání nám je vysvětleno a pro jedince mužského pohlaví to musí být příjemně atraktivní třešnička na dortu,že pánové?Poprvé za celého Pytlíka jsem také nabyl dojmu,že i hrdinům muže být ublíženo.Všechno,i jízda v sudech dostává totiž absencí kaskadérských kousků reálné kontury.Nečekejte tu žádné kravinky jako nesmrtelní trpajzlíci pobíhající a skákající skřetím městem působící dojmem superhrdiny,PJ to na nás ve dvojce vypálí ,,jen" dvakrát a i to je extra zábavné.Bombure,ty špekoune,vážně jsi mě s tím sudem pobavil.Pěkné taky bylo,jak střelili Kiliho do nohy,rejža už asi pochopil,že i trpaslík je smrtelný a může přijít k úrazu.Na celém filmu tak zamrzí překvapivě málo momentů,namátkou krátký děj u Medděda nebo události v Jezerním Městě roztáhnuté na neuvěřitelnou délku.Fandy,kteří u jedničky ronili krokodýlí slzy že to ztratilo nádech mystična a že to není pravá Středozem,zase dokonale umlčí sekvence s hroby v Rhudauru a Dol Guldur.A děj v Ereboru se Šmakem a roztaveným zlatem,no to je sen každého alespoň trochu soudného fandy pravého PJovského tvoření. A ten konec,na který všichni naříkají,je náhodou parádní.Vážně,už se těším na cestu Tam a zase zpátky.,,I am fire,I am death!" ()

swe

Nefunguje, nefunguje, nefunguje. Zatímco první díl (alespoň trochu) efektivně využíval potenciál původního příběhu, v druhé části Hobbití ságy je tomu právě naopak. Cílí se na nepodstatné kraviny, vata se importuje ve velkém a celkově je to vopruz. Tak například gymnastická estráda v podání super-elfů mě neuvěřitelně nudila, neboť tomu chyběl byť jen ždibec napětí. Ano, uvědomuju si, že jde o fantasy, resp. pohádku, přesto si jsem jistý, že to jde natočit i tak, abych se o hrdiny alespoň trochu bál. Jo, a zase tam vesrali nějakou elfskou běhnu, protože knižní předloha byla samozřejmě tak pitomá, že zapoměla na pořádnou romantickou zápletku. Fujtajxl! Jediné dva světlé okamžiky – rvačka Sauron vs. Gandalf a interakce Hobbit vs. Šmak. Piss on you Mr. Jackson. ()

Unnamed

Po velkém zklamání, kterým pro mě jednička byla, jsem byl dvojkou moc příjemně překvapen. Asi za to mohl temnější tón a absence infantilních vtípků. Opět jsem měl ale lehčí problém s nezranitelností/nezničitelností hrdinů - hlavně při závěrečných hrátkách s drakem (které byly dost možná až moc dlouhé a drak se choval, jako by měl mozek velikosti hrášku). Love-story mi k mému překvapení ani tak moc nevadila (zbytečně se netlačilo na pilu), stejně tak comeback Legolase aka stroje na zabíjení se v rámci možností povedl (jen jeho přítomnost v jezerním městečku byla taková zvláštní). Kritická poznámka na závěr: úvodní scénu v Bree s cameem Petera Jacksona si měli nechat do osobní sbírky a ne tím shazovat film již na začátku. Věřím, že jim to přišlo jako moc zábavný nápad, který potěší fanoušky LOTRa jako odkaz na první díl, kdy se tam také s mrkví procházel... mě spíše rozčílilo, jak film neberou vážně. [UPDATE] S odstupem po zhlédnutí celé trilogie i prodloužených verzí se mi jeví jako horší, než původně (asi protože ta love-story doopravdy vůbec nikam nevede). Slabší 4*. ()

zdenny

Určitě lepší "jedničky", rozhodně ne ale vyrovnávající se kvalit "Pána prstenů". Oproti "jedničce" už mi byli trpaslíci sympatičtější a vizuálně-estetický dojem na mě udělalo vodní město. Viděl jsem to v technologii IMAX a zážitek byl lepší než klasické 3D u "Avatara". Na "trojku" do kina půjdu, ale určitě se nebudu těšit tak bezmezně jako na "Návrat krále". Jde o to, že zde jde především o efekty, zatímco u trilogie "Pána prstenů" šlo o květnatější a poutavější děj. ()

Ceres

Vizuálně vypiplané, i když kolikrát pěkně otravné v detailech, CGI stříkající voda při jízdě v sudech, či roztavené zlato..... Musím se zároveň usmívat, když si vzpomenu, jak HC fans lamentovali (ano, mně to vadilo také) nad každou změnou v LOTR. No u 2. dílů filmového hobita jsem už kolikrát zatínal zuby. Všechno zachraňuje jen Martin Freeman a Šmag, no a pak OST se povedl také na jedničku. Cival to vystihl přesně, jde o neskutečně prázdnou trilogii. Toho pocitu od prvního filmu jsem se nezbavil. Navíc PJ se opakuje a je to až nepříjemné. PS: V druhém záběru v úvodu si opět PJ střihl cameo, stejnou postavu jako v FOTR. ()

Trustme

Rok se sešel s rokem a je tu další třetina hobita. Peter Jackson, ač se snaží vyhazovat všechny triky z obrovského klobouku, přesto mi nedává pocit okouzlení. Trpaslíci stále nejsou natolik zosobněni, abych si k nim při jejich cestě našel cestu. Ostatní bojovníci jsou příliš dokonalí a egoističtí (Legolas, Thorin i Tauriel), abych je miloval jako ty hrdiny ze Společenstva. Přesto je tohle mocná megalomanská fantasy jakou umí udělat jen jeden člověk na světě. Opět je tu nejčastějším slovem výkřik: "Ruuuuun!", ale přibylo víc nepohádkových amputací mečem a průstřelů tělesných dutin šípy. Délka filmu spíš napomáhá domácímu kinu a s tím i spojené ozvučení filmu, které je jedním slovem brutální! Namluvení záporných postav s efektovou úpravou do podoby rozzlobeného mamuta v železničním tunelu zanechá plané naděje na českou verzi i ortodoxním negramotům kazících si zážitek i kdyby sebelepším dabingem. Věřím, že jako celek bude Hobbit fungovat lépe až budou na světě všechny tři díly a já si vyhradím víkend a pustím si to bez ročních memopauz. Takhle si musím nedočkavě i vyčítavě říct spolu s Bilbem: "Co jsme to udělali?" ()

Brain-D

Pro mě osobně záživnější a koukatelnější než první díl. Už je tu více akce a dynamiky než v prvním díle. Vše vypadá, že se konečně schyluje k něčemu velkolepému. ()

VanTom

První rozhárané desítky minut zvěstovaly turnaj v rozmělňování a natahování, nicméně od skvělého útěku z pevnosti lesních elfů v sudech přece jen nabralo trpasličí putování a Gandalfovo pátrání celistvější podobu a směr. Ne že by těch velkolepých náletů nad digitálními krajinkami přestal být nadpočet, ale už se aspoň dobraly k vytyčenému cíli. Trochu nefér pak působily závěrečné titulky uprostřed velké akční scény, to se dříve nestávalo. ()

marie.en

Tak ke shlédnutí v průběhu osmihodinového letu pohoda, docela fajn film na zabití času. A pak mi došlo, že je to Hobit. Má oblíbená kniha, jejíž děj v téhle šílenosti trochu upadá do pozadí, aby uvolnil místo příběhům a postavám, které tam nemají co dělat. Zkrátka dokud mi nedošlo, že je to Hobit,dalo se na to koukat, hezké efekty a tak...ale vydávat to za Hobita? Hnus velebnosti... ()

Natabar

Proti prvnímu dílu jednoznačně posun k lepšímu v podobě rezignování na uondané lyrické pasáže (aneb umělé natahování stopáže a la trpaslíci myjí nádobí) a důraz na akci od samotného počátku. Freeman opět válí a všechny herecky převyšuje o 2 třídy. A pak už jen jako skvělý bonus výborná titulní píseň (I see fire) v závěru. ()

JohnSmith

Pokračování Hobita se mi líbilo mnohem víc, než první film. Je to temnější a objevuje se tu více zajímavých postav. Sice jsem se musel zasmát, když jsem viděl chcípáka Blooma jak mává s dvoumetrovým nařvaným skřetem, ale budiž. Drak je naprosto skvělý a přiznám se, že jsem mu fandil, aby ho trpaslíci nezabili. Jsem moc zvědavý na třetí díl. ()

pravdovravny

Vo všetkej úcte, tento Hobbit je ešte viac naťahovaní ako jednotka, je tu veľmi veľa vaty, hluchých miest, a človek sa aj nudí v určitých momentoch :( Toto je mi hrozne ľúto, lebo som veľký fanúšik stredozeme, vlastným aj rozšírené edície na DVD a bluray, ale tohto rozšírenú edíciu si nehodlám kúpiť. Pre mňa dosť veľké sklamanie od Petra J. ()

Eleanor05

Dvojka Hobita je sice lepší, než jednička, ale stále ne tak dobrá, aby dosáhla na 3*. Jinak bych tu v podstatě mohla zkopírovat svůj komentář k prvnímu dílu. Šíleně přemrštěná stopáž, kvůli nedostatku děje uměle protahované akční scény, vizuální efekty horší, než v LotR trilogii. To se vám nikomu ten závěrečný souboj se Šmakem v Galerii králů nezdál jako hnusně udělaná videohra? Nejčastější myšlenka, která mě u obou Hobitů napadala, byla, jaké že je štěstí, že byl Pán Prstenů natočen před cca 10 lety. Tehdy ještě nebylo možné všechno udělat na počítači a neexistovalo 3D, takže herci občas i vylezli ze studia na vzduch a proběhli se po nějaké té novozélandské hoře. Někdo to měl Peterovi Jacksonovi doporučit i teď, přece jenom obyčejný kámen má, na rozdíl od toho počítačového v Hobitovi, alespoň nějakou strukturu... Proč si to tedy zaslouží alespoň 2*? Tak u mě především kvůli nostalgii vyvolané občasnými vzpomínkami na LotR, ale taky samozřejmě proto, že se objevil Legolas (i když má teď nějaké divné rentgenové oči :). Nelze nevzpomenout ani na skvělý hlas Benedicta Cumberbatche, coby Šmaka, který tak nějak (zřejmě neúmyslně) způsobuje, že vám jsou ti malí zarostlí a špinaví pobudové (Trpaslíci + Bilbo) úplně ukradení a fandíte roztomilému dráčkovi :P. Další pozitivum je fakt, že se Howard Shore na rozdíl od prvního dílu přestal hudebně vykrádat a snažil se složit něco nového (nic světoborného, ale co chcete k takovému filmu skládat, že?) a poslední kladná věc - konstantě výborně citlivý projev Martina Freemana trčící nad všemi ostatními herci. PS: Je poznat, že kostýmy nedělala Ngila Dickson. Vypadají jako z doby dávno PO LotR sérií, ačkoli se děj odehrává PŘED ní... ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)