Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

boo-boo

Ďalší z Beanových správňákov až na dreň v atmosférickej depke, ktorá smelo a inteligentne bodá do náboženského fanatizmu a vecí okolo. ()

MindTuber

Černá smrt je film, který má co nabídnout, ale nejspíš bude hodně diváku, kteří budou mít problém ho dokoukat. Především jde o to, že děj, který film předkládá je sám o sobě nijaký a je hodně na divákovi, aby si utvářel dojmy z toho, co vidí před sebou. Hlavně dojmy z doby, ve které se děj odehrává. Její zachycení a ztvárnění je největším kladem tohoto snímku. Kostýmy, syrovost a dialogy. Všechno tohle spolu utváří jedinečnou atmosféru a kulisu pro odehrávající se psychologickou proměnu dítěte v dospělého, dobra ve zlo, někde v pozadí. Právě až se závěrečnými titulky na mě dolehl ten pocit a proudil některé myšlenky. Myslím, že to byl i záměr tvůrců, proto lepší trojka. ()

Knor

Christopher Smith mě prozatím nezklamal a v tomto případě mě dost mile překvapil. Výpravný historický horor v temné atmosféře středověku v době, kdy řádí mor, pohanský kulty a čarodějnice. Všechno co mě baví v jednom filmu včetně skvělýho obsazení a nekompromisní brutality. Takhle se mi to líbí. ()

Brmbolec

Celkom dobrý obraz špinavého, morom zamoreného vrcholného/neskorého stredoveku s prímesou tajomna. O horor sa ale určite nejedná. Ja som osobne čakal nejakú zombie akciu :D - to by bolo super zasadiť zombie žáner do stredoveku. V prvom rade je filmom ukážkou demagógie a náboženského fanatizmu a sondou do spomínaného obdobia riadenia Čiernej smrti. Herci boli v rámci možností dobrí. Samostatne vyzdvihnem Seana Beana - jemu takéto historické role bohove sedia - aj v tom brnení ako keby sa narodil. Výhrady mám ku kamere - ani nie tak k obrazu ale k "traseniu" - shaky cam je niekedy viac na škodu... ()

vieriX

Napětí tam bylo to se nedá upřít atmosféra sychravého a deštivého venkova byla si myslím skvěla. Ale co možná film sráželo trochu dolu bylo neustále řešení ať už víry nebo pohanství. Celkově film neurazí ani nenadchne, ale fakt doporučuji vidět a ať si každý udělá obrázek sám. ()

Crupier

Hodně kvalitně zpracovaný a natočený film. Postavy a atmosféra si myslím přesně vystihuje tehdejší dobu, tmářství a okultismus. ()

Romeroo

Black Death si určitě zaslouží pozornost…pozornost díky svému příběhu, námětu, síle víry, nestrannosti…jediné co bych mu vytknul je takové zastavení na 3/4 cesty… čekal jsem, že s koncem přijde jasné rozuzlení a to se nestalo…ale každopádně moc zajímavá podívaná, která se nedrží žádné filmové škatulky a nic nenapodobuje….75% ()

nmarca

Zajímavé herecké výkony, zajímavé téma izolovaného společenství (v historické beletrii však nikoli ojedinělé a nikoli originální), stoprocentní politická korektnost, která nefandí ani náboženství ani ateismu, ale odsuzuje fanatismus, slušné herecké výkony a nečekaná pointa (na Seana Beana trhaného koňmi jsem se skutečně nevydržela dívat) . Slušný průměr. ()

ppolda

Atmosfera tohoto snímku je hutná. Dokonce by sa dalo říci, že se dá krájet. Dost se mi líbí, že film zůstává nestranný. Nechává diváka, aby si sám utvářel názor. S. Bean exceluje i v roli fanatického lovce čarodějnic. Škoda, že filmů podobného ražení je žalostně málo. Neváhal bych dát nejvyšší hodnocení, ale nemůžu. Nějaké chybky tu spatřuji. Tou nejfatálnější je kamera. Tam, kde ruční kamera nádherně dokresluje atmosféru (The Shield), tak zde to vypadá, jako by kameru dostal do ruky 80letý pán s pokročilým stádiem Parkinsona. Při jediné porádné bitce to pak vypadá jednoduše příšerně. Film by snesl i lepší zvukový doporovd. Každopádně i přes to se jedná o dobrý snímek. ()

Pitryx

Mám rád historické filmy i když je přímo nevyhledávám. U tohoto se mi líbila výprava, hudba i kostýmy. Samozřejmě bych ocenil i kameru. Ale děj to bylo jedno veliké utrpení. Táhl se děsně pomalu a byť by byl příběh sebezajímavější, scénář jej strhával dozadu. Prostě tomu všemu chyběl švih. Takže z celého filmu bych toužil pouze po soundratcku, ale snímek podruhé vidět nemusím. A tak něco málo za výše uvedené, které tím zachránilo film jako celek před odpadem. CI 07112010 ??????? ()

Cikinko

V prvom rade film pôsoboil veľmi autenticky a poskytol divákovi potešenie nielen z kamery a napínavej hudby , ale aj osobnostný vývoj hlavnej postavy. Film udržiava pocelý čas diváka v správnej atmosfére a obsahuje drsné premakané scény *muž proti mužovi * . U mňa 4* za tematiku a zaujimavú myšlienku. ()

DJ Kritik

Pochmúrna historická výprava do neznáma. Dobrá dobová atmosféra, bez nejakej výnimočnej ideovej línie. Treba skutočne vyčkať záveru, aby to dostalo ten správny význam. Historičnosť: **** Vtiahnutie do deja: **** Myšlienky: * Nápad: ** ()

Bigwave

Píše se rok 1348 a středověkou Anglii zachvátil historicky známý dýmějový mor přezdívaný "Černá smrt" . Křižácké výpravy skončily, ale myšlenka fanatického křesťanství stále přetrvává. To by tomu nebylo, ani v tomto filmu. Kde udatní hrdlořezové pověření samotným biskupem a bohem podstoupí cestu do tajuplné vesnice morem nepoznamenané, kde z mrtvých se stávají živý a údajně vzývají ďábla. Celý děj je tak rychlý a bídný, že celý tento film je pro mě velkým zklamáním. Čekal jsem nějakou hrdinské výpravy. A přitom se z toho stala krvavá řež, plná otřepaných klišé v křesťanství vs. pohanství. Do toho celkem špatné herecké obsazení. Nebo aspoň né moc znatné výkony. ()

jafuska

toto opradu s hororem nemá nic společného, ale jako temná atmosféra v celém filmu bohatě zaplní, mě se tento film líbil, nemám co vytknout, spíš bych napsala , že je to slušné drama, a určitě stojí zhlédnutí, jen nad tím nesmí člověk moc přemýslet, prostě se jen nechat unášet dějem a to stačí. ()

blacktomas

Černá smrt zavládla vůkol. Křesťanství zatemnilo rozum. Nevědomost si podala ruku s fanatismem. Středověk je tu, doba kdy ateismus bylo tvrdě potírané " náboženství ". Syrový snímek, který se s nikým a s ničím nemazlí a jde přímo na dřeň. To vše zabaleno do klasického anglického stylu. ()

Eilem

Cesta do pekla aj tak by sa dal tento film nazvať. Film sa na nič nehrá a snaží sa zobraziť svet minulosti tak akým mohol v skutočnosti byť a svet , v ktorom ľudia verili všetkému,čo si nevedeli vysvetliť.Ťažko hľadať niečo skutočne výnimočne alebo originálne.Film viac spadá do mystiky ako do hororu, je to však plus.Herecké výkony sú tu skor individuálne.Najznámejšie meno s hereckého obsadenia je Sean Bean , ktorý predviedol to načo sme u neho zvyknutý.Hudba ma nijak zvášť neoslovila.Pre divákov ktorý sa chcú báť to podľa mňa moc nebude ale pre tých,ktorí hľadajú mystické napatie určite hej. ()

ryb1ck4

Moc pěkné, mě se líbilo! Zajímavé a pointa šmakózní. Jen občas ta ruční kamera a také propříště lepšího střihače. Za mě 3,5. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)