Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

ratpile

Výpravou i filmovým výrazivem něco mezi seriálovým Herkulem, Solomonem Kanem a historickou konverzačkou z dílen HBO. Což je samo o sobě zábavné, ale potenciálu bylo víc. Tedy alespoň ta špinavá, středověkem smrdící úvodní půlhodina to dávala tušit. Přesto - zábavná esej na téma "fanatická víra", kterou táhne charisma postavy Seana Beana p.s. Opět důkaz, že jen o penězích to není... Běda český filme! Proto ta čtvrtá! ()

migele

Dramatický snímek, v kterém není snad nic pozitivního a toto období si vybavuji úplně stejně jako bylo znázorněno ve filmu. Pro ateistu docela k nepochopení, ale i pro moderního křesťana, který nevěří na báchorky o čarodějnicích. Velice obdivuji Seana a to nejen v tomto díle, jak procítěně, kvalitně, srdcem dokáže zahrát zápornou postavu, i když zde ani nebyl tak záporný. Zde byl každý nějak záporný a každý nějak kladný. na závěr mého hodnocení, film mě částečně nudil a vzhledem k pocitům po filmu 60% ()

PeterFLJilek

Film je veľmi krutý, ale nie samoúčelne, taký bol jednoducho stredovek, konkrétne štrnáste storočie, v ktorom sa odohráva i príbeh hlavných hrdinov. Mor nielenže doslova hubí Európu, zabíja i úsudok; ľudia hľadajú zmysel toľkého umierania, ospravedlňujú ho božím hnevom a hľadajú vinníkov. Tak sa vydáva skupina bojovníkov a mladý mních na cestu do osady, aby v mene Kristovom navrátili jej obyvateľov na tú správnu cestu. Ibaže tam nestretnú žiadnych čarodejníkov a nekromantov - ako očakávajú -, len malú pohanskú komunitu, ktorá sa dobrovoľne izolovala od kresťanského sveta natoľko, že do nej neprenikla ani čierna smrť. Filmu sa podarilo opustiť šablóny a nevykresľuje čierno-bielo ani jednu ani druhú stranu; obom sa dá porozumieť, obom sa dá vyčítať. Poukazuje však na náboženskú prepiatosť alebo vôbec na ideologizmus a jeho motivácie. ()

Tales

Už dlouho jsem neviděl něco tak temnýho a depresivního. Syrový vykreslení středověku podpořený šedejma filtrama, za kterejma se nepohybujou žádný kladný hrdinové, ve vás zabije i poslední pocit štěstí. Atmosféra by se dala krájet a výborně funguje i neutralita, kde proti sobě stojí dvě skupiny, ale prohrávají obě, protože ve snaze odlišit se od sebe vytvářejí stejné zlo a přesouvají se tak společně do stejné skupiny, kterou film kritizuje - a tou je fanatismus. Christopher Smith tímto získal mou pozornost a budu sledovat jeho budoucí tvorbu. ()

konysua

Film hodně získává svým poutavým příběhem, ale ztrácí na vizualitě a obsazení. Vyřešením všech neduhů by to byla opravdu prvotřídní podívaná. 6/10 ()

Astinas

O dost lepší než Hon na čarodějnice, v podstatě stejné téma, ale o dvě úrovně líp zpracované. Scénář, který donutí přemýšlet, kamera, která podtrhuje ponurost a hudba, která místy mi vytvořila mráz na zádech. Baví mě originalita antihrdiny, nikdo není výrazně kladná postava a do toho přikázání: ,, You shall not kill "... nejspíš to poukázalo na chyby ve víře a protiřečení si v křesťanství... Nečekal jsem, že Seana nechají zemřít a nečekal jsem, že biskup se změní ještě možná ve většího záporáka, než byla ta "původní" čarodějka. Po dlouhé době jsem viděl věrohodně zpracovaný Středověk, tak jaký nejspíš byl- ti, kteří nevěřili zabíjeli a ti, kteří věřili, zabíjeli víc. Možná to bude znít divně, ale doopravdy jsem rád, že se tu neobjevil hrdina, který spasil svět ()

mirkath1

Tak tohle nemělo chybu :))) Kam se hrabe Hon na čarodějnice s Nocolasem Cageem to byla trapná fraška. No tak tenhle film jsem si okusovala nehty a to už jsem dlouho nedělala :) Eddie držím palce jsi pan herec a věřím ti stejně jako v Pilířích země, jen tak dál :D ()

Olafsson

Velmi zajímavý námět v průměrném zpracování... Měl jsem pocit že je to odfláknuté a že by se z excelentního nápadu dalo vymáčknout mnohem víc... ()

Davis I

Christopher Smith překvapil. Všechno dávkuje v přesném tempu a nic není navíc. Ani ten digitál nevadil. Bál jsem se, že stejně jako u jiných žánrových bratříčků brzo na scénu vyrazí "počítačový" bubáci, ale kupodivu nic, a je to jedno velké plus. :) Velmi podařený film... ()

Veniss

Černá smrt je temné syrové drama ze středověku nutící k zamyšlení. S hororem to nemá prakticky nic společného, přesto jsem chvílemi napětím zapomínala dýchat. Ačkoliv to bude divně znít, musím říct, že film byl pro mě nečekaným a příjemným osvěžením. ()

uodevr

Vskutku moudré, scénáristicky chytré, dějově relativně nepředvídatelné a místy šokující, ale...čekal jsem těch rozhřezlých hrdel a utrhlých končetin přece jen daleko víc. Jaksi taksi se to nepříjemně táhlo a hluchých míst tam bylo tolik, že by si s nima mohli otevřít stánek. ()

FandaHoffman

Hororová atmosféra byla přinejmenším slušná, ale ani na dvě hvězdy to prostě nestačilo... Nic se tam skoro nedělo. Nuda. 2/10 ()

Horxus

Black Death jako horor naprosto zkolaboval. A není se čemu divit, kombinace historie, rozklepané kamery a denního světla se ani jako horor zpracovat nedalo. Celé je to dlouhé, utahané, o ničem a bez jediného hororového prvku, až na dvě opravdu nechutné scény. Čekala jsem něco jako Triangle nebo Creep, ze kterých jsem byla jako hororový fanoušek nadšená, ale bohužel, tohle se Smithovi moc nepovedlo. Jeho nejlépe hodnocený kousek musím bohužel ohodnotit jen dvěmi hvězdičkami, jednou za sympatického a pohledného Redmayna a druhou za Seana Beana, který mi však na každém kroku připomínal Boromira. ()

Wecfarien

Nudné, nezajímavé, nevím, co to mělo v divákovi vyvolat a co mu to mělo říct. Dodívala jsem se jen proto, abych zjistila, jestli Sean Bean tradičně zařve a jakým způsobem to bude tentokrát. ()

Ernie_13

Celá posledná tretina filmu je obrovským sklamaním! Predovšetkým kvôli tomu, že už je jasné čo sa deje a tak, divák právom očakáva nejaký záver, ktorý by to aspoň nejako s úctou uzavrel (keď už nie šokoval). Namiesto toho prichádza nepochopitelne nudné odfláknutie záveru v podaní scenáristov a asi aj režiséra. Veľká škoda. ()

gicous

Krásná Carice van Houten ve filmu až mrtvolně bledá ve mě neustále vzbuzovala neklidný pocit čehosi hrůzostrašného. Jen jsem čekal, kdy se vyplní zvěsti o nadpřirozenu a ona se promění v cosi obludného. Díky Bohu se tak nestalo, ale rád bych podotknul, že je to především její zásluha, že si film drží po celou dobu, kdy se odehrává ve vesnici, určitou dávku tajemna. Vhodnost obsazení ostatních rolí už ve mě takové nadšení nevzbudila. Hlavně pak mdlý Sean Bean v už několikrát reinkarnované verzi Boromíra nemá svým unaveným výkonem, příliš co nabídnout. Celkově mi připadalo, že film, vzhledem ke svému předešlému ději, směřoval k mnohem energičtějšímu finále, než se potom ve skutečnosti odehrálo. To ale nemění nic na tom, že se jedná o slušný historický snímek pohybující se v lehce nadprůměrných vodách. 6/10 ()

ac1976

Páči sa mi atmosféra stredoveku aj keď pre tých, ktorí v ňom žili určite až taký zábavný nebol. Ale toto mi pripadá ako akýsi stredoveký Wickerman a Doom dokopy. Do pošahanej, ale morom nezasiahnutej osady pošlú cirkevní pohlavári stredovekú špeciálnu jednotku sprevádzanú mladým novicom, ktorý má okrem pokrokových názorov aj frajerku. Aj keď to znie čudne, nepozerá sa na to zle, ale akčné scény sú strihané dosť divoko a to mi pri pozeraní vadí. Problém je v tom, že po skončení ma to vobec neťahalo pozrieť si to niekedy ešte raz. Najzábavnejšia postava jednoznačne ten plešoun. Aktuálna poznámka: Tá bleduľa zvaná Carice už bude naveky hrať bosorku a ukazovať kozy? ()

Guran

Film bývá chvilkama i strašidelný, čekal jsem větší krimi a více zvratů. je tam tedy scéna, která vše vyjasní a ta je asi jediná, co mě překvapila. A jak už tady někdo psal, na to, kolik si ti vojáci brali zbraní a mučidel tam bylo opravdu málo akce, ale to jsem mohl čekat, když to natočili britové a němci, kteří prostě na tyhle ty typy filmů nemaj. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)