Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Mamutol

Slušné historické drama z doby, kdy svět trápila bakterie moru. Není to horor, ale ani mysteriózní film, protože bylo vše uvěřitelné a náležitě vysvětleno. Bohužel celý tento projekt na mě působí trošku televizně, chybí tomu více napětí a nějaké finále. Největším morem tohohle snímku je však rozklepaná kamera. ()

efialtes

Jak zabít Černou smrt:opakovat neustále,že jakýkoliv fanatismus plodí fyzický teror(toť novinka),dát filmovým postavám pouze jeden rozměr,ztratit pár stránek ze scénáře a posadit kameramana na splašenýho koňa. ()

RomaS

Velmi středověký, velmi temný, velmi pesimistický a velmi dobrý film. V podstatě chtěl zachytit střet dvou extremistických skupin a lidskou ovlivnitelnost činit cokoli ve víře něčeho, čemu myslí že rozumí, ale vlastně vůbec nic neví. ()

Skretule

Pro mě bezesporu největší zážitek roku 2010. Bez zbytečných počítačových efektů a rozvleklé stopáže,naturálně pojatý snímek, který mi svým nápadem a hrubou středověkou autentičností naprosto vyrazil dech. Jistě, pár chybiček registruji také, ale v záplavě amerického balastu a stereotypu je naprosto přehlížím. ()

necrosrandist

Pokus dobrý, ale vytřískat se z toho dalo mnohem víc. Raději s klidným svědomím doporučím, sice starší, ale v mnohém drsnější a zábavnější, Flesh and Blood. 3,5* ()

wesker

sálá z toho málo atmosféry a hodně nedostatek rozpočtu... za zkouknutí na dlouhé podzimní večery možná...podruhé už ale ne. ()

Kroenen

Christopher Smith se ve svém díle zabývá tématem "človék a jeho až fanatická víra" a děj filmu zasazuje do kruté doby 14.století, kdy zemi bičuje mor a sílící biskupská inkvizice. Podává nám různe pohledy na vyložení (pochopení) víry a s ní spojenými činy, které na svém konci mohou mít stejně zničující efekt. Bál jsem se, aby film nepůsobil jednostranně, ale řežisér se během celého filmu snaží vyvažovat misky vah a film i na svém konci působí nestranně. Společně se slušnými hereckými výkony a vývojem příběhu se jedná o zajímavé dílo, které Vás donutí se zamyslet. ()

david666

Vcelku slušně natočený historický film, který se mohl tak nějak opravdu odehrávat. Kostýmy působí uvěřitelně - žádný nablýskaný Hollywood. Něco mi tam ale k vyššímu hodnocení chybí. ()

ZAUME

Moc dobrý horor, z období dávných křesťanských sporů. Svůj názor na tyto fanatiky mám, ale přesto se mi film líbil.. dost realisticky popisuje jak to tehdy doopravdy bylo, a to se v málokterých snímcích poštěstí. ()

Ace.A.T.L.

Zřejmě je to silně zarytá anitikřesťanská duše ve mě, ale tenhle film byl pro mě silným zklamáním. 2* dávám jen za obsazení a asi 5 dobrých scén, kdy jsem si řekl:"Sakriš, to asi mohlo štípat". Rozhodně nikomu nevyvracím, aby se na tenhle film podíval, ale kritika je snad i o dobrých i záporných pohledech. Jak říkám. Tenhle film podle mě je o tom, jak silnou vůli a víru má člověk a jak umí máchat sekerou a mečem. Čekal jsem vážně nějakou parádní hororovou podívanou, když jsem četl popisek a ono nic. Kdyby neroztrhli "Boromira" na 4 části koněma, tak by film byl jen kratší o 5 minut. Je škoda, že se natočil film, který postavil na stranu "dobrých" lidi co věří v Boha a na stranu "zlých" lidi, co se v něm zklamali. Je to ve své podstatě hodně jednomyslenej film a ztrácí pointu "lovu na nekromanta" již po příjezdu do vesnice. Za sebe 2* a NESOPORUČUJU ()

brasek

Rok 1348... anglický vidiek a morové obdobie si predstavujem rozhodne inak a bažiny sa podobali na zaplavené lesy okolo Dunaja. Film trpí na slabé exteriéry, slabý scenár a zápletku. Za zmienku stojí len bitka so zbojníkmi v lese... záverečný "prídavok", kde z mnícha Osmunda sa stáva "rytier v mene biskupa" a hľadá čarodejnicu je len nadbytočné klišé. Film má ďaleko od mysterióznej drámy a o horore sa ani okrajovo nedá hovoriť. ()

veverysiak

Trpezlivo som odpozeral celý tento kúsok, a asi najvýstižnejšie by som ho charakterizoval tým, že som furt čakal, na začiatku aby odtiaľ odcválali céčkové náznaky v scenári a dialógoch, neskôr aby sa prestali zabávať s dokumentárnou kamerou a picli ju na statívy, neskôr aby sa to javilo aspoň trochu výpravnejšie, neskôr na hororové scény, a od polovice na pointu, márna snaha, pokiaľ ju tam niekto našiel, teda tú pointu, budem ho do upálenia podozrievať, že si ju vykonšpiroval sám, aby nevyzeral pred akadémiou ako tupec, mňa nikto grilovať nemusí, chlapi sa tak zmotali, že možno ani sami nevedeli, ako to majú ukončiť, lebo ja som im ten záver nezožral, takže 40%. ()

rigby

Temný příběh z temného středověku souženého morem. Krev a smrt, víc v tom nehledejte. Ale je to dobře natočeno a všechny postavy mají svůj smysl. ()

jopal

Malo dej, bolo to pochopitelne, realiaticke a zaujalo ma to. Slusny filmik, dokonca s pointou a dobrou hudbou. ()

Ondrew

Tento film na mna od zaciatku dychal akousi prazvlastnou atmosferou, ktoru som nedokazal indentifikovat. Avsak coskoro sa ukazalo, ze sa tak deje na zaklade filmoveho spracovania skutocne temneho stredoveku. Nemozem si pomoct, ale Black Death pravdepodobne vystihol podobu stredovekeho obdobia lepsie, nez akekolvek filmy, ktore som mal moznost doteraz zhliadnut. Celu sceneriu bravurne podciarkuje vykon hercov (najma Sean Bean ma nesmierne prijemne prekvapil), takze vo finale, pocas beziacich titulkov, som si snad prvy raz v zivote realne povedal: "Dakujem, ze zijem tu a teraz!" Uff... ()

Element2

Hodně zajímavý film, jediné, co mi v tomhle filmu chybí je více známých tváří a více "dějových" scén. Samotný příběh je sám o sobě dost zajímavý a historicky výstižný. Horor to sice není, ale temná atmosféra filmu také nechybí. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)