Nezdolný Everest

• Česko Everest: za hranice možností (více)
USA, (2006–2009), 14 h 20 min (Minutáž: 44–48 min)

Scénář:

Steve Eder

Kamera:

Matt Green

Mark Inglis

Série(3) / Epizody(19)

Série z produkce Discovery Channel o expedicích na Mount Everest žánrově mezi dokumentem a reality show. Každá sezóna zachycuje výstupy jednotlivých expedic po severní straně z roku 2006, 2007 a 2009, všechny pod taktovkou novozélandského horského vůdce Russella Bricee. Díky všudypřítomné kameře a speciálním kamerám umístěnm na helmách šerpů, můžeme být svědky napínavého boje horolezců (jak profesionálů, tak amatérů) v drsném prostředí nejvyšší hory, který je často pouze zosobněním zápasu se sebou samým. (void)

Rozmarýna

Nejlepší reality show, jakou jsem viděla. Je to strašně zajímavé, co se všechno člověk dozví. Jsem ráda, že 3. řada je lezení jižní stranou na rozdíl od předchozích dvou řad, kdy šli severní stranou, která není tak náročná. Obdivuju šerpy, že riskují kvůli těm bohatcům životy, ale chápu, že prachy jsou prachy. Degradace skutečného horolezectví, to se to leze, když tam šerpové natáhnou přes 5 km lan a nachystají žebříky a rozmístí kyslíkové lahve. Takže proč tam nelézt 14 dní po vyoperování ledviny s nádorem. Příroda pláče - tuny odpadků z jedné jediné expedice a hora posetá 200 mrtvolami. ()

ArturDent

Ačkoliv hory a dokumenty o nich miluji, tohle píárko šmejda Bricea jsem vydržel sotva čtvrt hodiny. O horách si pustím radši něco jinýho... ()

u_vox

Téma komerčních výstupů na nejvyšší bod planety, budou brčálové děti Země už dopředu vnímat jako zavrženíhodné. Ale zpracování si drží o Čumulungmu vyšší úroveň, než jejich rozdávání letáků a poutání se řetězem k uschlé borovici. Skoro jako kdyby úžasný Himaláj ke smrtelníkovi promlouval: mé kouzlo mi nevezme ani reality show. S ní to tady navíc není tak horké, neboť její pejorativní podstata zřejmě ztuhla mrazem v zóně smrti. Funguje spíše jako encyklopedický slovník a erudovaný manuál rizik, který je nadšence z Prachovských skal, jenž se v osmnácti vidí na vrcholu K2, schopen velmi dobře orientovat v rozdílech mezi tady a tam. Co se samotných účastníků téhle hry na totální vysílení týká, občas je dokážete přijmout i pochopit. Některým ale občas přejete, aby si za svoje ego, pýchu a patologickou sebestřednost, museli projít třemi podvrcholovými stupni bez pomoci šerpů, třebaže by se pak celý koncept stal asi poněkud morbidním. Na druhou stranu je sympatické, že si tuhle podporu sami velmi dobře uvědomují a dokážou ji čestně docenit. Výtečný střih vás do jednotlivých příběhů vtáhne natolik sugestivně, že dramatické okamžiky prožíváte, aniž byste si trvale uvědomovali přítomnost ještě neutrálního kameramana, který by asi za reálně hrozící tragédie, nepochybně prováděl diametrálně odlišnou činnost, než jen točil klikou. Rovněž tak nepatetické zdokumentování výstupu nejstaršího lezce Matky nebes není od věci. A jestliže se říká, že tenhle výkon i zážitek v jednom, vás změní, pak zde toto tvrzení vskutku necítíte jako klišé. Důkazem budiž úděl motorkářského joudy bijícího se v hruď s americkou zástavou, který bez ohledu na povahu maminčina ješitného mazánka, nakonec dokáže „sejít“ k docela snesitelné sebereflexi. Do té chvíle byste mu ale ty fixační lana s gustem vytrhli jak při cestě nahoru tak nazpět. Jestli by to pak ale bylo za pět hvězdiček, to se neodvažuji hádat. ()