Brutálně syrová freska o cestách, jakými neapolská camorra ovládá všední život lidí. Jsme ve světě, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc a jedinou řečí štěkot zbraní. Jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, s nebezpečným odpadem a dokonce i s oblékáním. Film vznikl na základě knihy Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala rázem bestsellerem. Na nedávném festivalu v Cannes získala Gomorra Velkou cenu. (MFF Karlovy Vary)

maniak.sused

Taliansko, krajina filmového realizmu a organizovaného zločinu, nám ponúka pozoruhodnú filmovú pochúťku, kde sú hlavnými príchuťami práve tieto dve ingrediencie. Nečakajte rozprávku o Cosa Nostre a jej úcte a rešpekte ku krstným otcom, nečakajte ani veľkohubé mapovanie vzostupu a pádu nejakej z gangsterských ,,hviezd". Skôr než filmom, Gomorra je dokumentárnou sondou do sociálnych pomerov v južnej, zaostalej časti talianskej čižmy, ktorej pozerateľnosť (kvôli absencii štandardnej filmovo-dejovej výstavby) môže byť pre niekoho diskutabilná, avšak ktorej výpovedná hodnota ju nespochybniteľne posúva medzi významné diela európskej kinematografie. Kritizovať zvolenú formu mi príde absolútne neadekvátne, pretože práve ona je kľúčom ku zdeleniu celého filmu. Prostredie getta, či už toho talianskeho, alebo aj černošského, bolo úžasne realistické, osadenstvo v mnohých prípadoch pripomínalo nehercov. Praktiky organizovaného zločinu pôsobili mrazivo a predsa tak skutočne. Film ako médium si môže dať za úlohu jeden z dvoch cieľov - alebo zabaviť diváka, alebo mu ukázať časť životnej reality. Je asi zbytočné povedať, o čo išlo Gomorre. A treba povedať, že sa jej to podarilo veľmi znepokojivým spôsobom. Jednoducho povedané, nič autentickejšieho som dlhú dobu nevidel. Zaujímavý komentár: Matty ()

kolodej1

dost průměrná záležitost. Film je jednak zbytečně rozvleklý, je tu spousta scén, které kdyby trvaly polovinu času, nic by se nestalo, filmu by to nijak neublížilo. Chybou také je, že film nahání příliš mnoho zajíců, některé osudy jsou jen tak načaté a pak bez vyústění opuštěné. Je sice správně, že snímek ukazoval chlad v mafiánském uvažování, ovšem to, že stejným chladem působí film i na diváka, to je jen jeho mínusem. Řekl bych, že za tím vším je především dost nezvládnutý scénář, cítím místy jistou bezradnost. Na téma mafie rozhodně jeden ze slabších filmů. 50% ()

Santiago.

Nekompromisně realistické vystřízlivění ze všech mých představ o romantickém jihu Itálie :). Skvělý film, právě pro tu až dokumentární výpověď. V tomto případě mi ani nevadila absence nějakého složitějšího příběhu, hudba u závěrečných titulků tento snímek perfektně podrthla a nechala doznít... ()

Saxos

Následný seriál z roku 2014 měl oslovil více. Vtěsnat perfektní obsah knížky do 137 minut jde ztěží. ()

karnifex

Film mě příliš nenadchnul. Chyběla mi nějaká ucelenost, nějaký záměr - byly to spíš takové střípky ze života lidí nějak postižených mafií. Možná je to tím, že jsem neviděl stejnojmenný seriál, možná jsem spíš toužil vidět něco jako Munziho Černé duše (ty pro mě stále zůstávají v rámci filmů s tématikou mafie nepřekonatelné). ()

Franki69

Krutý, syrový a pro většinového diváka v podstatě nekoukatelný film. Ve své výpovědi neskutečně depresivní, ukazující až dokumentárním stylem bezvýchodnost lidí, lapených v nuzných podmínkách chátrajícího zavšiveného multisídliště na okraji Neapole, kde po sobě gangy propocenejch zoufalců střílejí každý den. Mafie je všudypřítomná a stejně tak jsou všudypřítomní feťáci. Běžný mafioso je zpravidla upocenej, nemytej a veskrze nesympatickej týpek, kterýmu pupek vytejká z levnýho konfekčního trička. Zapoměňte na Dona Corlenone a pěkně oháknutý caporegime z Puzzových románů. Tohle je každodenní svrab a špína v No Go Zone oblasti, kde má život cenu pěkný bundy. Rozhodně nezaměňujte ze seriálem Gomorra...tohle je původní tresť svědectví Roberta Saviana. Seriál ve srovnání s tímto filmem působí bezmála jako telenovela. Dávám 65% ale doporučím jen opravdu fanouškům mafioso-krimi žánru. ()

Názorožec

mě se film líbil především pro jeho způsob vyprávění - absence jedné příběhové linky nebyla na škodu, naopak takováhle freska myslím lépe dokáže ilustrovat realitu. Chtěl bych takhle vidět víc filmů, kolikrát si spíš říkám, že přes snahu zachovat příběh je vyprávění nepravděpodobné a křečovité. A ani by nemuseli být o mafii. ()

infotext

Veľmi zaujímavý, trochu pretiahnutý a pre v téme nezorientovaného diváka aj dosť neprístupný film. Poctivo nakrútená celovečerná reklama na knihu, reklama, za ktorú som celkom vďačný. Mal som z neho totiž pocit, že stále mi v tom celom niečo uniká, že nerozumiem podstate toho všetkého, po prečítaní knihy som už múdrejší. A viem, že ten film skrátka nemohol byť nakrútený inak. ()

Jevablo

Zajímavé téma a zpracování. No řekněte, věděli jste, že Neapol (aspoň v té horší části) vypadá takhle? Minus je určitě délka filmu. Navíc je to spíš dokument, sonda do života řady drobných mafiánů, často teprve dětí. Natočeno moc pěkně, určitě to hodlám ještě jednou shlédnout. Ale přece jen, vzájemně nepropojený materiál trvající příliš dlouho, až by z toho jeden usnul:-) ()

wivercz

Krutý pohled na svět novodobé neapolské mafie. Příběh, charakter postav a celé svinstvo, které jsou běžnou rutinou italské camorry od nelegálních padělků až po obchod s tvrdými narkotiky však začne dávat smysl až tehdy, co se Vám do rukou dostane tištěné dílo od mistra Saviana. ()

demovka

Je to syrové, násilné a dokumentaristickým způsobem natočené dílko. Díváte se na tvrdý násilný život (živoření) chlapců a mužů. Chyběly mi výrazné ženy a jejich úlohy. Chyběly mi také zákonitosti děje a příběhu. Postavy byly vzdáleně divákovi. Pro mě osobně byly daleko až moc. Měla jsem problémy, abych chápala co a proč dělají.A bylo to moc dlouhé. ()

draxxi

Drsna je na tom ta realita. Ta je opravdu hruzostrasna. Velmi dobre a uveritelne jsou herecke vykony. Ale neni tu komu fandit, zadne emoce. Je to nuda a ti lidi jsou mi fuk. Skoda... 22/9/2022 62% ()

rado3105

Velmi tazko sa to hodnoti ako film, skor by som povedal dokument. Oplati sa pozriet. Dost dobry vykon Marco, ci ako sa volal, z tej dvojice nie ten chudy cierny - mohol by mat peknu buducnost v gangsterkach, obzvlast vdaka hlasu. K tym statistikam z filmu, mozno zabija tato organizacia niekolko ludi denne. Ale stale sa to nevyrovna farmaceutickemu priemyslu, jeho spinavosti, zahravaniu sa s doverou ludi. Keby kazdy vedel presny ucinok lieku, ako sa to prejavuje v buducnosti na potomkoch, nehovoriac o moznosti zneuzitia povinneho ockovania. Ale tazko presne povedat. Peniaze hybu svetom a to kde su najvacsie peniaze tam treba hladat spinu, a tou samozrejme je farmaceuticky priemysel. Taktiez tu ratam Al Goreho spinave dristy, ktore nemaju nic spolocne s realnou situaciou. Kazda oblast kde ludia vedia co su peniaze je miestom posobenia velmi velkej spiny a ked chce clovek zit riadny zivot, potreboval by sa dostat do oblasti mimo posobenia penazi. I ked dnes takychto oblasti je velmi malo a stale bude menej. PS: teraz neodsudzujem lieky a spol. samozrejme niektore su potrebne, ale vsetkeho vela skodi. A obzvlast vyroba liekov a hlavne vakcin by mala byt pod vacsou kontrolou sirokej verejnosti, takto len clovek moze naivne dufat, ze kazdy kto v tom robi ma moralku. Ale verit tomu je naivita. ()

ernesto10

Chápu, nejedná se o zábavný film pro masy, ale svou nudností, chaotičností a nedějovostí doslova odrazuje. To jediné, co mě zaujalo, byla zajímavá fakta v závěrečných titulcích. ()

StaryMech

"Gomora" postrádá rtuťovitost "Božího města", výpravnost "Kmotra", eleganci "Božského".... O to věrohodněji děsí tato skládačka příběhů z camorristického suterénu. V souladu s knižní předlohou tvůrci opatřili snímek puncem sociologického dokumentu, přičemž účinně využili jak prostředí nechvalně proslulého neapolského předměstí Scampia, tak řadu místních tváří a hlasů. Neodpustím si při téhle příležitosti odkázat na jinou knížku. O pár kilometrů dál a o nějakých dvacet let dřív, než rozzlobený mladý novinář psal svoji obžalobu camorry, učitel na základní škole vybíral ze slohových prací svých žáčků. Kouzlu posléze (v Miláně) vydaných legračních i dojemných dětských textů zřejmě podlehla i Lina Wertmuller natolik, že šlápla vedle a knihu zfilmovala. "Já to doufejme ňák zmáknu", které vyšlo už dvakrát v důvěryhodně a svěže působícím překladu Kateřiny Vinšové, skýtá mnohem příjemnější zážitek než Savianova / Garroneho "Gomora", třebaže je hlasem téhož světa. ()

jjemi

Rozhodně napínavé. Chtě nechtě jsem měla své favority, kterým jsem přála vítězství i když jejich metody byly vřažedné. Kdybych to brala vážně, pak se na to nemohu dívat. Je to jiný svět. Znovu se mi připomnělo pokrytectví nábožných - hlavně když je Panenka Maria na svém místě ... Tragická je předurčenost osudů chudých lidí, kteří se v takové společnosti narodí a jejich jediná možnost "kariéry" je přidat se k NIM nebo trpělivě snášet atmosféru strachu a násilí. ()

doMchek

Veľmi zaujímavá sonda do života hajzlov, ktorí zneužívajú a ničia život všetkým svojím alibistickým mamonom, aj zúfalcov, naivcov a bojovníkov, ktorí sa v tomto kvasnom sude stavu možno zbytočne snažia byť pánom seba samého, alebo nevidia iné východisko, než pridať sa ku gangu zabijákov. Prekvapila ma ľudská črta mafiánskych seniorov k nespratným juniorom (spojlerové): početné upozornenia a šance na nápravu a napokon terminácia v štýle: Musíme ich zabiť, ale najskôr by sme to mali oznámiť ich rodinám. ()

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009