Gomora

Gomorrah

Gomora

Krimi / Drama

Itálie, 2008, 137 min

Naturalistické, ale bohužel hrozně neosobní a natažené. Soundtrack prakticky žádný. Místy jsem se nudil docela dost. Nevadí mi, že zde není klasicky zfilmovaný příběh nějakého gangu nebo jednotlivce, ale ocenil bych buď přímo dokumentární styl nebo prostě něco konkrétnějšího. Z těch pár útržků jsem si sice obrázek udělal, ale čekal jsem víc.(3.3.2010)

• Wormboy

Odvazne?Urcite!Zaujimave?Pre niekoho urcite.No pre mna totalne chaoticka nuda, ktora sa snazi previest dokumentaristickozurnalisticky ton Savianovej knihy (ktora ma v podstate tiez nezaujala) do filmovej reci, co jej vsak vobec nevychadza. Film ako taky v mojich ociach absolutne nefunguje a ja ako divak znudene sledujem epizodicke okamihy zo zivota kadejakych gangstrov a wannabegangstrov, ktorych postavy su len vytrhnute z kontextu a som voci nim uplne chladny. Ak by to trvalo o hodinu kratsie a nesnazilo by sa to byt hranym filmom, ale viac hranym dokumentom, vysledok by bol vyrazne lepsi.(30.5.2009)

Syrová, skoro dokumentární sonda do životů lidí pod taktovkou neapolské mafie. Film s absencí příběhu popisuje několik epizod různorodých postav (mladej klučina co se chce stát mafiánem, módní návrhář který přejde od Italů k Číňanům, dva mladí pouliční gangsteři, šéfík řídící obchod s odpadem…) které spojují témata násilní, beznaděje a všeprostupující Camorry. Oproti jiným filmům o mafii neuvidíte moudré a spravedlivé dony jezdící v luxusních autech, ale pouliční gangstery na skútrech a pupkaté cápa v laciných šusťákovkách, kteří nejdřív střílejí a až potom myslí. Film sice není geniálním počinem, ale nechává diváka nahlédnout do praktik současného Neapolského organizovaného zločinu a prezentuje neuvěřitelnou dusivou atmosféru, kdy nevíte komu kdo kdy prostřelí hlavu. Stylově podobné Městu bohů…(2.11.2008)

Jeden z nejnovejsich pokusu pokryt pusobnost neapolske mafie nebo-li CAMORRA. Cely italsky tym si vzal velke sousto a kdo film videl, da mi za pravdu, ze kdyby se reziser soustredil na urcitou skupinku, udelal by lepe. Pricemz odbihat od jednoho nedoreceneho tematu k druhemu zbytecne film kouskuje a clovek je zmateny od zacatku do konce. 50%(30.4.2009)

Pro ty, kdo hledají akčňák, střílečky, honičky s autíčkama plus mrknutí romantiky, tak pro ty tenhle snímek určitě není. Tohle jsou fakta, skutečný život mafiánů, kde už malej prcek ví, jak se která zbraň jmenuje a jak se s ní zachází. Ano a věřím, že ten test, který tam probíhal na těch mladých, tam opravdu existuje. Je to jedna skládačka menších, či větších rozhodujících momentů, která je ve výsledku obrovské a nebezpečné monstrum. Žádné efekty a jiné cukrbilky nečekejte, ale realitu, která je špinavá, surová, bezemoční, hnusná........tohle je Gomorra.(26.1.2016)

• - Vila, ve které si kluci hrají na film Zjizvená tvář (1983), patřila neapolskému gangsterovi Walteru Schiavonemu. Po zasáhu proti jeho osobě byla později stavba zkonfiskována a přebudována na kliniku. (Docflash)

• - Název Camorra vznikl spojením dvou slov, capo (šéf) a morra (hazardní hra). (blackrain)

• - Matteo Garrone se před natáčením nastěhoval na dva měsíce do nechvalně známé neapolské čtvrti, aby "nasál atmosféru". (Karlos80)