Gomora

Gomorrah

Gomora

Krimi / Drama

Itálie, 2008, 137 min

Tuhle Gomoru zničí zas jedině oheň a síra.. Garrone položil klasicky vystavěný spletenec gangsterských historek na oltář autentické deromantizace, kde akty „neorganizovaného zločinu“ (Camorra totiž má organizační strukturu spíše horizontální než vertikální) a všechno to zabíjení působí tak nějak všedně a odporně samozřejmě. Z filmařského hlediska jsem neměl problém ani tak s podstatou formy, jako se stylem jejího prosazení. Loňská lehce neo-noirová Suburra je nesporně divácky vstřícnější, ale záleží pochopitelně na tom, co při potápění v jezerech špíny preferujete..(16.6.2016)

Velmi pomalé tempo, nevzrušivý dokumentární styl téměř bez akcentů a já si pořád říkal, o co vlastně jde a jak spolu všechny ty příběhy souvisí (prozradím, že mizivě, ale na tom nesejde)... Potom ale film skončil a během několika sekund se to ve mě všechno rozložilo a já seděl s otevřenou pusou a koukal až do konce titulků... velmi nečekaná katarze a silné plusové body...ten film chce trpělivost, odmění se za ní... 4,5* za to, že ani napodruhé se kouzlo nevytratí...(18.2.2009)

• Abiosis

*MAF STORY* Film ma udržiaval v pozornosti prvú polhodinu; akosi som nevedel, čo ma čaká a všetci tí herci-neherci, prirodzene pôsobiace dialógy, reálne exteriéry a mierne roztrasená kamera, podčiarkujúca autenticitu rozprávaných príbehov, ma udržiavali v napätí. Od filmu majúceho charakter takmer drsného dokumentu by som čakal silné a výrazné momenty, avšak nič ma nedokázalo uchvátiť, pohoršiť, znepokojiť a jediný dôvod, prečo som film dopozeral, bola zvedavosť, ako sa to všetko skončí. Avšak on len jednoducho plynul tak, ako plynie váš život, len v značne drsnejších kontúrach. Príbehy, z ktorých pozostával, sa napokon skončili - jeden lepšie, druhý horšie - a ja som si mierne ponadával nad svojim rozhodnutím dať filmu šancu a dopozerať ho. Verdikt v 1 vete: Radšej si dať taliansku pizzu. 04.11.12(4.11.2012)

Já v Neapoli párkrát byla, Je to jedno z nejkrásnějších a zároveň nejpříšernějších měst. Absolutní nádhera a absolutní bída ve scenérii přírody, až se tají dech. Luxusní budova banky, před ní zahrádka, v ní u stolku luxusně oblečený chlápek s noťasem, pět metrů od barikáda z odpadů a za rohem hořící kontejnery, z kterých se valí dým,Nikoho to nevzrušuje. Hořelo ve spoustě ulic, válka o odpady vrcholila. Hlavně se nesmíte křivě kouknout na karabiníka, končí všechna legrace. Asi týden po návratu se v Neapoli vystřílelo asi osm lidí ze dvou rodin. Kvůli obchodu s odpady. Karabiníci přihlíželi a čekali, až to skončí. i to je nádherná Itálie., A tenhle film, to byla realita. A ne pěkná.(8.7.2014)

Autenticita je svatým grálem současné postmoderní kinematografie a Matteo Garrone je jejím veleknězem. Gomorra není ani tak film, jako spíš syrové a absolutně uvěřitelné dokudrama o životě v podzemí neapolské společnosti. Tahle podívaná je tak autentická, že má člověk občas pocit, že Garrone točil skrytou kamerou opravdové mafiány. City of Gods proti ní vypadá jako kašírovaná ochotničina. Nebude to rozhodně vyhovovat všem, není tu žádný příběh, děj, či zápletka, která by stála za řeč, Garrone se v adaptaci slavného Savianova románu zaměřil čistě na vizuál bez nějaké větší snahy o narativ....skoro by pod filmem mohl běžet titulek "Bez komentáře", jako u těch "tichých" pětiminutovek na ČT24. Tahle volně poslepovaná mozaika historek z italského podsvětí je ale pro mě osobně působivá velmi a z hlavy ji hned tak nedostanu.(6.12.2008)

• - Matteo Garrone se před natáčením nastěhoval na dva měsíce do nechvalně známé neapolské čtvrti, aby "nasál atmosféru". (Karlos80)

• - Robertu Savianovi mafie vyhrožovala, protože ukázal ve filmu její praktiky. (Avalon820)

• - Film vyhrál na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2008 Velkou cenu. (Karlos80)