Gomora

Gomorrah

Gomora

Krimi / Drama

Itálie, 2008, 137 min

Gomora je film s autentickými zábermi, mrazivý a šokujúci. Hrajú v ňom ľudia, nie herci. Mrazí a šokuje hlavne tým, že v skutočnosti naozaj existujú podobné špinavé mafiánske praktiky a samotný capo nemusí byť nahodený v značkovom obleku. Gomora je iný pohľad na svet (podsvetie), o ktorom málo kto vie, že existuje v takejto podobe. Aj keď je plný násilia a surovosti, osobne ho vnímam ako neprikrášlenú filmovú realitu. K lepšiemu a kompaktnejšiemu dojmu by skutočne pomohla kratšia minutáž.(15.12.2011)

Nudné? Možná pro milovníky mafiánských pohádek. Pokud máte rádi syrový a nepřikrášlený styl a zajímá vás, jak se to má s novodobými Kmotry, máte naději na podobný emoční ústřel, který Gomora přivodila mně. Na plný kotel nejdu jen proto, že film je skutečně příliš dlouhý a Garrone (jakkoli odvedl skvostnou práci!) prostě místy nestíhá. Gomora patří z mého pohledu k nejpůsobivějším filmům posledních měsíců. Ale vřele doporučuju si alespoň rámcově přečíst, na co jdete. Zbloudilých duší, které se přišly juknout na další Skrytou identitu, sedělo v kině celkem dost.(13.3.2009)

Velmi pomalé tempo, nevzrušivý dokumentární styl téměř bez akcentů a já si pořád říkal, o co vlastně jde a jak spolu všechny ty příběhy souvisí (prozradím, že mizivě, ale na tom nesejde)... Potom ale film skončil a během několika sekund se to ve mě všechno rozložilo a já seděl s otevřenou pusou a koukal až do konce titulků... velmi nečekaná katarze a silné plusové body...ten film chce trpělivost, odmění se za ní... 4,5* za to, že ani napodruhé se kouzlo nevytratí...(18.2.2009)

• baruss

Nuž, má tento film aj svetlé momenty ale väčšina je to nuda... Na to že režiséra Mattea Garroneho údajne naháňa camorská mafia po celom svete je to fakt slabota.. Takýchto filmov bolo. FIlm je akokeby zložený z príbehov viacerých ľudí... Jedniný ktorý ma zaujal bol príbeh dvoch chalanov čo nepatria ani na jednu ani na druhú stranu... Ostatné ma nenormálne nudili... Príliš prepletené a prekombinované..(1.12.2008)

Syrová, skoro dokumentární sonda do životů lidí pod taktovkou neapolské mafie. Film s absencí příběhu popisuje několik epizod různorodých postav (mladej klučina co se chce stát mafiánem, módní návrhář který přejde od Italů k Číňanům, dva mladí pouliční gangsteři, šéfík řídící obchod s odpadem…) které spojují témata násilní, beznaděje a všeprostupující Camorry. Oproti jiným filmům o mafii neuvidíte moudré a spravedlivé dony jezdící v luxusních autech, ale pouliční gangstery na skútrech a pupkaté cápa v laciných šusťákovkách, kteří nejdřív střílejí a až potom myslí. Film sice není geniálním počinem, ale nechává diváka nahlédnout do praktik současného Neapolského organizovaného zločinu a prezentuje neuvěřitelnou dusivou atmosféru, kdy nevíte komu kdo kdy prostřelí hlavu. Stylově podobné Městu bohů…(2.11.2008)

• - Skladba, která hraje k závěrečným titulkům se jmenuje Herculaneum a složila ji slavná triphopová formace Massive Attack. (Pumiiix)

• - Matteo Garrone se před natáčením nastěhoval na dva měsíce do nechvalně známé neapolské čtvrti, aby "nasál atmosféru". (Karlos80)

• - Veľká časť filmu sa natáčala v neapolskej časti Scampia, ktorá je domovom mafie Camorra. Štvrť je známa ako najväčší drogový "brloh" Neapola, v ktorom funguje niečo na štýl drogového distribučného centra mesta, v ktorom majú najmladší drogoví dealeri 12 rokov. Štvrť je známa ako najhoršie sídlisko novodobej Európy, v ktorom je na každodennom poriadku streľba, prelety vrtuľníkov a razie policajtov i protidrogových jednotiek. Kolorit dopĺňa neznesiteľný zápach odpadkov a fekálií. (k4li)