Gomora

Gomora

Gomorrah

Krimi / Drama

Itálie, 2008, 137 min

Vraví sa, že zabudnite na Krstného otca, toto je skutočný svet mafie. Pre mňa za mňa nech je, ale vôbec to nedosahuje kvalít Krstného otca. Toto dielko má veľa postáv, ktorú vo svojej minutáži nestihne ani len dobre vykresliť. Z toho dôvodu je vám úplne jedno či tá dáka postava prežije alebo nie. Knižku som nečítal, ale musí byť fantastická. Film tam chcel nacpať zrejme valnú časť toho dielka, ale ak sa to robí na úkor divákovej pozornosti, tak je to jedno. Ale 3* dávam za niekedy výnimočne dusnú atmosféru vo filme.(24.9.2009)

Takto naturálne si predstavujem, že vyzeralo skutočné pozadie organizovaného zločinu všade a vždy. Film ako keby na diváka kašlal a nechal ho pozerať sa skoro dokumentárskymi očami na pýchu a pády tvrdých chlapcov hrajúcich sa na Tonyho Montanu a dopad ich tvrďáckeho správania na "obyčajných" ľudí. Na mňa ako na nie veľmi zdatného kritika to pôsobilo chladne (asi ako bolo aj zámerom), riadne depresívne, ale holt vo vytržení z toho nie som.(9.4.2013)

Nepřikrášlené, surové, opravdové, autentické, "ze života" v kolotoči, ze kterého se nejde dostat. Jěstli máte rádi stylizované klasické gangsterky, tak tohle se vám pravděpodobně líbit nebude. Už samo vyprávění (bez souvislého příběhu a děje, soustředění se na způsoby a jednání Camorry) diváka zneklidní, zmate a místo toho , aby zkoumal a vnímal příběh, je mu předložena zfilmovaná dokumentární sonda do opravdové, neidealizované mafie, která si nebere servítek a nic jí tzv. neni svaté. Vše je chladné. Jde jenom o obchod, důvěru, peníze, sounáležitost s klanem, "čest" a zodpovědnost za sebe a především za podřízené. Gangsterský film uplně v jiném významu a vyznění, než tak jsme byli doposud zvyklí.(30.3.2009)

• DavidS.

Nikdy by mě nenapadlo, že film podle bestselleru Roberta Saviana, za nějž mu mafie vyhrožuje smrtí, může být tak zoufale nudný, neosobní a s přepálenou stopáží (mnoho dlouhých, zbytečných a statických záběrů)... Snímek má sice svou informační a dokumentační hodnotu o tradičním problému italského jihu, ale dát vyšší hodnocení jen kvůli tématu, by bylo neobjektivní a alibistické.(18.11.2008)

"I´am Tony Montana!..." Kvalitný mafiánsky film, ktorý bez príkras podáva svedectvo o neapolskej mafii. Ťažko povedať prečo sa film vo svete výraznejšie nepresadil. Myslím, že mal na to všetky predpoklady. Možno je menej filmovejší ako Scorseseho filmy, pôsobí reálnejšie až dokumentárne a ja v tom vidím výhodu. Film sa venuje asi piatim dejovým linkám, ktoré navzájom trochu súvisia. Sledujeme dvojicu mladíkov- samotárov, ktorých vzorom je Tony Montana. Ďalej účtovníka, malého chlapca, ktorý by sa rád dostal medzi mafiánov, príbeh majstra krajčíra a dvojicu "podnikateľov" s nebezpečným odpadom. Celé je to šikovne prepojené, pôsobí to celistvo a preskakovanie z jedného príbehu do druhého neruší, pretože sme v stále v tej istej špinavej stoke kriminálnikov. Film sa nemazná s nikým, sú tu mŕtve ženy i deti, ide len a len o peniaze a pre tie sa urobí čokoľvek. Tento film pravdepodobne urobil z režiséra živý terč. Odvaha sa mu nedá uprieť. 80%.(13.11.2013)

• - Název Camorra vznikl spojením dvou slov, capo (šéf) a morra (hazardní hra). (blackrain)

• - Film vyhrál na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2008 Velkou cenu. (Karlos80)

• - Autor románu Roberto Saviano žije od vydání románu pod policejní ochranou. (zigot7)