Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

richaro

Před odchodem do kina jsem byl upozorněn, že příběh kráčí filmem velmi pomalu. Není to tak. Příběh v jistých chvílích udělá pár kroků, načež se zastaví a nechá diváka bezradně stát a bloudit neskutečně silnou atmosférou ... aby ho poté opět chytl za ruku a vedl zase o kousek dál. Ubíhající čas zároveň poskytuje indície, z kterých si divák (s trochou pozornosti) poskládá mozaiku do kompletu. Těšil jsem se a má očekávání byla naplněna. Film bych natáhl ... proto, abych se v té atmosféře mohl rochňat o pár minut víc. - Vy čtete jízdní řády? - Ano, uklidňuje mě to. - Ale to musí být pořád to samé dokola. - No právě. ()

ChIiBo

I přes pomalé tempo mě to pohltilo a celý film jsem si užil. Zamrzí sice vykuchaný příběh ohlodaný na kost, ale drží to pohromadě a má to atmosféru, která je neopakovatelná!!!! Zatím za pět a uvidíme po dalším schlédnutí. ()

TucinaxD

Kdo píše, že film nemá děj, je tupým ignorantem, neschopným přemýšlet a číst mezi řádky. Přesně jako v komixu je nutné zapojit fantazii a některé věci, ukryté v mlze, si jednoduše domyslet. Mně osobně to nehorázně bavilo a jako Jeseničákovi mi mimo jiné imponuje přesně vystihnutá atmosféra kraje a hudba domácké skupiny Priessnitz. Nebel je něco nového, na naše poměry nevídaného a já mu hrozně moc držím palce a ještě několikrát si tu magii v kině zopáknu. Rozhodně FILMOVÝ ZÁŽITEK ROKU!!! ()

Muad

Možná protože pocházím z podhůří Jeseníků a možná protože jsem často chodil v noci čtyři kilometry deštěm nasáklou mlžnou tmou domů, zapůsobil na mě tento film opravdu silně. Černobílá stylizace a rozvleklost jednotlivých scén bez jasně daného smyslu asi nevyhovují lidem, kteří už jsi u filmů odvykli používat představivost. Těm spíše vyhovují filmy typu Rychle a zběsile, nebo Texaský masakr motorovou pilou. Nic proti nim nemám, ale je mi jich na druhou stranu docela líto, protože si tento film skrátka neužijí. Bohudík život sám o sobě nemá jednolitý, snadno pochopitelný příběh a stejně tak i film Alois Nebel. Vlastně by tento film u mě hodně klesl, kdyby byl jasně definován svých příběhem. Pocitovost je to, co tento film, podle mého názoru, vystihuje nejlépe. Je potřeba naladit se na něj a začít přemýšlet. Nejenom přijít do kina a čekat, že film udělá všechno za vás. Film se snaží zapojit diváka a dává mu poměrně velký prostor pro vlastní představivost. Mnoho recenzetů zde tvrdí, že film nemá žádný, nebo hodně prostý příběh. Není to pravda. Má příběh naprosto srovnatelný s kterýmkoli jiným filmem. Jen se nesnaží o to, aby ho našli i ti méně chápaví, kteří nechápou, jakým způsobem ho najít sami v sobě. Myslím, že se tento film dá hodně snadno kritizovat, ale hodně těžkce divácky prožít. ()

TheWalker

Úžasné filmové zpracovaní, jak vyprávění příběhu, tak i grafické. Desing mi trochu připomínal hru Limbo. Bohužel to má odkazy na ČR, které zahraniční divák jen těžko pochopí pokud nezná naši historii. Myslím, že opravdu stojí za zhlédnutí. Ode mne 79%. Čest! ()

Kahoš

Teda, to muselo dát práce. Smutný příběh, čímž nemyslím to, co se děje na plátně; na plátně se totiž vyjma střídání (zajisté výtvarně poutavých) noir obrázků neděje nic. Zápletka ve smyslu scénáře i interpretace prostá jak bulharská striptérka, nijaké postavy, z kterých jde strach kdykoli otevřou ústa, neb se snaží nacpat "kurva" do každé triviální věty o víc než třech slovech a svraštěné čelo Miroslava Krobota. Nebel samotářsky depresivní a tudíž mysteriózní, Němý němý a tudíž mstitel. Škoda, z atmosféry prvních minut totiž mrazí až v kostech. Vydala by na velice kůl kraťas, půldruhé hodiny neutáhne ani náhodou. ()

P/\/EL

hm, tak na Nebela jsem se celkem těšil, fandil mu, z každé ukázky jsme byl nejen já, ale spousta lidí z mého okolí docela nadšená (ty skoro nejposlednější ukázky - slibovali temnější a atmosféričtější záležitost, pak přišel klip s Neckářem, což je chytlavé, určitě, ale už začínalo být jasnější, že to bude trochu o něčem jiném - trochu o ničem, ale přesto ta skororomance mě bavilo dost), musim říct, že předlohu (původní komix) jsem příliš nehltal - tedy četl jsem 1. knihu, moc mě nebavila (ale uznávám, že na české současné komixové poměry to je slušný počin), výtvarná stránka neni můj šálek kávy, ale nakonec se mi ten styl Jaromíra 99 přijde originální, někdo říká, že je takový tvrdý, pravda, příliš stylizace, ale zase se mi líbí, jak zpracovává prostředí a tak, no, o filmu vim ty 2 roky, tehdy mě zaujalo, že bude zpracován s pomocí rotoskopingu a že bude vypadat jinak než komix (ikdyž nakonec ve filmu může něco působit trochu uměleji - tzv. tabletově (Fuka se do metody práce trošku navážel a psal, že si tvůrci měli najmout bystré studentíky - programátory, aby jim udělali něco, co to udělá za ně, docela mě tim rozlítil, páč bylo vidět, jak moc se v tom nevyzná a jak je naivní, nějaký možnosti jsou, ale neni to moc horké, navíc by to působilo moc dokonale uměle, výtvarno by šlo do prde.le a stal by se z toho grafickej design...), když jsou čáry příliš přesné a postavy jsou obtáhlé), postavy se změní, budou detajlnější, méně stylizované, budou vycházet z herců, ikdyž ve výsledku vlastně si řada herců moc podobná neni, nejde je uplně poznat, pak taky, někdo vyčítá snímku, že je lekhce nekonzistetní, že stylizace se různí, nebo dokonce, že něco je zpracováno skvěle, něco slaběji - pravda, všiml jsem si, že někdy animace (spíše v případě tváří trochu pokulhávala, inu nedělalo na tom mnoho lidí, holt se něco tak skvěle neudělalo a muselo se to nechat), jde tedy o to, že technické zpracování je celkově určitě velmi dobré, ale né až tak dokonalé, jak se občas píše (třeba někdy se mi úplně nelíbilo, kolik je tam bílé, čekal jsem více stupňů šedi - někde to tak je a jinde né, takže...), Nebel se ale nakonec ostatním zatim známějším rotoskopingů, myslim, že svym způsobem vyrovná, ikdyž uplně to srovnávat nejde, určitě neberu srovnání se Siny City, ale spíše s těmi komornějšími věcmi, já nevim, taky jsem si chvílema řikal, že kdyby to byl animák (jako za starejch časů - ikdyž i rotoskoping je sakra stará záležitost - pomalu jak animov. film sám, ikdžy tyhel moderní rotoskopingy - třeba Heavy Metal - to je asi 30 let, že jo, nebo ten Pán prstenu animovanej - no, chce to si občas trošku zagůglit a wiki - anglická :), no, svym způsobem by se dal brát rotoskoping za menší šméčko...vymejšlet animovanej pohyb a kreslit je vopruz), jinak, co se vychvalované atmosféry týče, byl jsem lehce zklamán, čekal jsem lepší hudbu (jeden ten song o autobusu mi tam vůbec neseděl, ale Neckář je fajn, ikdyž už to samože neni vono :), trošku mě rušil Nebelův koníček - čtení jízdních řádů, ikdyž jako všecky ty lesy, stromy, široké záběry jsou z celého filmu určitě nej a ty jsem si celkem užíval, teda atmosféra až tak úžasná není, pak příběh - má potenciál, ale je znát jistá bezradnost, předělávali to, no, pak teda co mě nadchlo - skáču zase k formě, k technickému zrpacování - hra světel a stínů, prostě úchvatné, je vidět, že s tim si dost vyhráli, pečlivě zkoumali, jak to v reálu funguje a velmi hezky se jim to podařilo napodobit, postavy prochází pod stromy a přejede přes ně stín koruny a listí, no, výborné detajly, pak teda tvůrci nechali občas původní video pozadí (teda spíše použili fototextury), musim říct, že někdy to chápu - když to je rozostřené, neni to tolik znát a ušetří se spousta času a peněz za překreslování, občas to ale nechali natvrdo - ale jen párkrát, vlastně ani nevim, jestli mi to vadilo, ale kdyby bylo vše kompletně komixové, asi by to působilo lépe, no, film hodně staví na jisté nostalgii, kterou nemám, řekněme, že nádražní prostředí, vláčky, to všecko má pro mě svoje kouzlo, ale nějak mě to tu uplně nedostalo. Postava Nebela je hodně uzavřená, zatraceně nudná (ostatní jsou ale živější, jenže jsou v pozadí), Krobot je sympatický herec, ale ve filmech (jak měl třeba někdo to pivo s těma bublina, víte co..to je fuk..) mě bral víc, Nebel je mi sympatický, ale vlastně tam nehraje skoro žádnou roli :), né, já nevim, je jasné, že animáky jsou náročné, je to drahé a pracné a takže moc animací tam bejt nemůže, tedy, ve filmu pořád pršelo, spousta záběrů se jakoby opakovala..................jinak..já nevim, pár narážek na historii je fajn - třeba nenadšení Havlem :), co se týče odsunu Němců, měli tam velké N, dokonce tam padlo něco ve smyslu: táhněte Němci, nevim, teda, že v cizině nechápali oč jde a mysleli si, že se jedná o Židy, tak bylo tam i datum - červen 1945, tak nevim, jsou trošku blbý, ikdyž chápu, že znát dějiny naší malé zemičky......my taky vlastně nevíme moc o jejich dějinách, ale o to nejde, chápu, že má teda Nebel celoživotní trauma, přišel o svoji náhradní mamču, tam mě jen přišlo trošku příliš toho světla, příliš efektní - ta místnost...no, trošku klišé, ale teda měl jsem takovej pocit, ale to neva, taky jsem Nebelovi fandil, že půjde o něco jiného, jenže nakonec jsem čekal víc, českej film má sakra poetičtější záležitosti......zápletka efektní, ale zabítá, atmosféra rozporuplná, řada pasáží je úchvatná, ale řada méně, je to škoda, navíc, když si vezmu, že v dnešní době se víc mluví o totálním šitu Zneužíváný (zadarmo antireklama), tak Nebel se taky nemusí moc producentům vyplatit a tak se zase přestanou takový věci, kutit, ach jo........jinak já jsem dicky na kašlal na takovýto obsah - důležitější než forma, ve filmu jde o to, aby voboje bylo přece skvělý (když něco vypadá tak svěže jako třeba Enter the void, tak neni, co řešit, nebo ty naše skvosty černobílé z 60. let, dobře udělanej film, na ten se můžeete přijít dívat třeba od půlky, idkyž to je škoda, a prostě.......si užíváte filmařinu, něco, co v reálu tak nemůže vidět, poznat...navíc jsem si vždy více zajmal o ty řemeslný věci a výtvarno.....něco málo o tom vim...si myslim..), u Nebela teda určitě forma vítězí, ale čekal jsem od ní víc, pak story, holt jsou z toho cejtit kompromisy, technický potíže......je to těžký, těch pár akčnějších (rychlejších) scén je si myslim, že zpracováno suprově, kdyby jich tam bylo víc.......nj, ale 80 mega by určitě nestačilo..............................no, Scanner Darkly, Valčík s Bašírem, jsou to asi určitě celkově lepší záležitosti, Persepolis neni rotoskop, pak taková Renesance je sice udělaná hodně hustě - všecko se hýbe prakticky bezchybně, ale zase trochu to tam splívá, no (nepřehlednost), pak sci-fi zápletka nic moc, moc mě to neba......jinak já nevim, Nebel, jestli dostane Oskara, tak mi to nebude vadit jako takovej Kolja...hihí....ale zasloužený jako takovej Obchod na korze to nebude :) jo, když budu chtít česko černobílou atmosféru, tak si radši pustim něco z 60. let :) ! () (méně) (více)

ájulinka

No rozhodně jsem od tohohle filmu čekala víc... Tvůrci byli nadšení svou technikou a tak spousta záběrů je jen na efekt a vůbec by tam nemusely být.. Ostatně vzhledem k tomu, že děj je dost slabý, ses dá i říct, že vlastně celý film byl dělán jen proto, že si chtěl někdo pohrát s animací... Nicméně nemůžu říct, že by se mi nelíbil a dokonce se na něj pravděpodobně i podívám znova. ()

HudsonStan

Nakresleno hezky, ale animace podprůměrná. Autorům se nechtělo překreslovat každé filmové pole a tak se často obličeje i postavy hýbou ala South Park. Podobně na mě zapůsobil film obsahem. Atmosféra dobrá, ale celkové vyznění příběhu... nevím, třeba je to tím, že jsem "nečetl" předlohu. ()

ammina

Čekala jsem veliký hype o ničem a bala se zklamaní, protože mam rada puvodní komix i muziku Priessnitz Naštěstí se nekonalo.... Alespon pro mě to nebyl film o něčem, stačily by mi obrazky (linie s Rodenem dokonce vadila). Byl to film o vlacích, horách, stinech, rozkouřených cigaretach a mlze. Jedna hvezdička chybí proto že pod titulky nehrál Nacht und Nebel! ()

Cabotin

Samá atmosféra a skutek utek. A k tomu ona apartnost, typická pro mnohé české "umělecké" filmy, která z nudy kumšt nevytříská ani rotoskopií. ()

c4p

Měl jsem štěstí, že na promítání filmu byl i autor scénáře pan Rudiš. Jak jeho četba před začátkem, tak následná beseda byla přínosem. Předlohu jsem nečetl, takže jsem na film šel jako nepopsaný list. Po jeho shlédnutí z mé strany následovali ovace. Pravda z prvu se zdá, že film není příliš obsahově plný. Chyba lávky. Každá scéna má pro děj určitý vývoj. Dle slov pana Rudiše musíte dávat velký pozor v každé minutě aby Vám došlo, proč se Nebel ocitl v blázinci, proč už v 90 letech pořád přijíždí parní lokomotiva, kam se poděly jeho brýle a přibyl plnovous. Navíc všechno výborně vizuálně zpracované. Ode mě za 5. ()

alona

Nevím, kde se stala chyba, ale myslím si, že tvůrci se spíše spoléhali na dokonale zpracovanou animaci celého filmu, a tím pádem dostal na frak jeho obsah a děj. Dodnes nechápu pointu, či co nám chtěl autor tohoto filmu sdělit. Příjde mi škoda zmařit geniální provedení filmu tak velice prostoduchým příběhem neznámého železničáře. ()

prokyda

Takže asi takhle: První půl hodinu jsem hltal grafické zpracování - snažil jsem se zachytit každičký detail a nesmírně si užíval zpracování filmu rotoskopií. Avšak po půl hodině mě to přešlo. Následovala nekonečně dlouhá hodina, kdy jsem téměř usnul - film je na můj vkus moc tichý ( dlouhé scény s minimem ruchů a bez jakéhokoliv zvukového doprovodu ) a navíc se vlastně nic na plátně neděje. Závěr přišel jak blesk z čistého nebe, takže jsem celé titulky seděl a přemýšlel, co to mělo znamenat... Abych to shrnul - jsem rád, že jsem tentofilm viděl, vizuální zážitek je úžasný, ale chybí tomu příběh, co by vás nadchnul a vtáhnul do děje... ()

Astu.

Alois Nebel je atmosférický klenot české kinematografie s výtečným vizuálem, ale tvůrci tak nějak scénář nechali na druhé koleji. Motivace a psychologie postav není rozebrána, informace jsou i přes pomalé plynutí filmu podávány dost zkratkovitě, táákže je určitě lepší si přečíst komix a pak až jít na film. Animační špička v naší zemičce, vedle který zvratky jako Saxána a lexikon kouzel působí jako špatnej vtip. Suma sumárum lepší tři, až si přečtu komix, možná půjdu nahoru. ()

anonim

Ačkoli jsem si po shlédnutí musel zpětně rekapitulovat o čem že to vlastně bylo a co že jsem to vlastně viděl, byl jsem snímkem naprosto unešen. Nádherný filmový zážitek s naprosto nenapodobitelnou atmosférou. A nebyl to určitě jen můj pocit, aby plný sál v kině nevydal po celý film ani hlásku a zůstal sedět až do konce závěrečných titulků, to se jen tak nevidí. ()

Swamiji

Nejdřív jsem chtěl dát 3 hvězdičky, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že není až tak za co. Co k tomu dodat - snad asi nic, už vše tu bylo řečeno. Oči se napásly, ale hlava zůstává hladová. Podobně nekonzistentní jako scénář Nebela mívám sny nad ránem. A ten jediný úlomek scénáře, který nesl jasný dramatický oblouk (stará křivda a pomsta) byl tak trestuhodně odbytý a zkratkovitý, až by jeden brečel. Já to nechápu, film stojí takovou hromadu peněz a dělá na tom tolik lidí, a přesto nikdo po přečtení scénáře nepozná, že to nebude fungovat? Asi si všichni od začátku poplácávalí po ramenech, jak to bude dobré, jak nám všem rotoskopicky vyrazí dech.. ale nikdo se neodvážil podotknout, že to dramaturgicky kulhá na obě nohy. A vsadím boty, že si toho někdo musel všimnout - pokud ne, tak je to teda docela tristní a jen to potvrzuje, že mainstream české kinematografie nějak neví kudy kam a plácá se v do sebe zahleděné provinčnosti. ()

tomkat

Už jen za atmosféru si ty 4* zaslouží. Animace+hudba - skvělé. Příběh mohl být víc rozvinutý, ale 1) zpracovává vážná témata tak, že vyzní obstojně, 2) lyrika tu epiku víc než vyvažuje. Jestlipak bude pokračování? ()

Luposos

Temné a depresivní. Hutná atmosféra působí poměrně dlouho. Nakonec ale zjistíte, že to bylo v podstatě o ničem, pouze jediný silný moment v celém filmu je prostě zoufale málo. Forma zvítězila nad obsahem a to je špatně. ()

winstonsmith

Film s atmosférou, pomalým tempem, který kolem vás proletí jako Hurvínek. Krobot je geniální. Kdo postrádá hlubší "příběh", může ho vidět v nitru Aloise, tam je pravé drama. Takový je život milionů lidí, "obyčejných" lidí kolem nás. Kolik je kolem nás Aloisů a Květ? Já jich znám mnoho. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014