Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Sdoom

I přes solidní práci, kterou tvůrci odvedli na vizuálu, zvuku atd., nemohu dát filmu, u kterého půlku stopáže doslova chcípu nudou a sunu očima čas dopředu, lepší hodnocení než silnou 1 hvězdičku. A to má film 85 minut. Škoda, promarněná šance z mého pohledu. Animace, zejména prostředí výborná, ale u postav mi už tolik neseděla, přišla mi hodně zjednodušující. (Blu-ray, orig.) ()

r_t_fish

Radost! Po vsech strankach vydarene prevedeni komiksu do filmu s atmosferou, ktera by se dala krajet jako sudetska mlha. Zadne sklouzavani do popu, ale sychrave temny pribeh, vytvarna stranka krasnejsi nez v puvodnich knihach a postavy zive jako sousedi ve vsi, kde i kameny maji pamet. Diky, ze jste si s Nebelem dali takovou praci. (A kdo vyrostl v jesenickych lesich, hral si s vlackama a obcas melancholicky sleduje vanici za oknem hospody, hodnoceni si muze vynasobit dvema.) ()

Herráček

Film, který jsem chtěl vidět zejména kvůli formě, mě svou formou uchvátil... Pravda, ona animace sice chvílemi vypadala, jako by to vůbec nebyla animace (což u komixové zarazí), ale jinak si nemůžu stěžovat a vše dopadlo na výbornou... Ale to, že film po osmdesáti minutách skončil, aniž bych měl pocit, že se něco stalo a šlo tak o něco jiného, než o exhibici rotoskopické animace, mi přijde jako smutná skutečnost... Forma vynikající a i když jsem si říkal, že na obsahu tolik nezáleží... Záleží... Musí být aspoň nějaký... Tady byla jinak spousta zbytečný postav a nic z toho... ()

darwin

Krásný, melancholický a tak trochu vlastně smutný film. Film stojí na výborné rotoskopické animaci a pochmurné, rozjímavé atmosféře. Konstrukční osa příběhu je sice trochu slabší, divácký zážitek z filmu to však neohrožuje. Alois Nebel je krásným filmem o mlhavém lidském životě, kořenech a minulosti, která ovlivňuje současnost. Velký dík si tvůrci zaslouží za zviditelnění krásného Jesenicka. V tomto ohledu se Alois Nebel zasloužil víc než jakékoli audiovizuální dílo. ()

Jaccobos

Mě štvala postava Aloise. Nedalo se o něm říci nic. Ani dobré vlastnosti, ani zlé. kam vítr tam plášť. To není člověk - bez charakteru ! Navíc poněkud nesrozumitelný příběh a všechno tak v mlze. Mlhu můžu mít, když si přivstanu a nemusím na to chodit do kina. Nicméně tam bylo cosi trochu vánočního a to je vždycky takové pokojné. Zpracování vyšvihává film na 3 *, ale nepotřeboval bych to ve všech filmech od teď :) ()

Chegi

Ne, víc jak tři hvězdičky si Nebel nezaslouží. Ohromný potenciál byl využit jen minimálně. Vizuálně nádherné, ale dějově slabé. Když se za celý film řekne tak 100 slov, tak to je buď experimentální film, nebo kraťas, a tohle není ani jedno. A Oscarovi může Nebel, tak akorát zamávat od televize. ()

sQelle

Poměrně pro mě povedenou metodou natočení, zamilování se do "Hajzlbáby" a čtení jízdních řádů, mi přijde trochu zbytečně. A to neberu v úvahu investovaných 80 milionů. ()

Pavlík

17. 04. 2012 (104.); velmi zajímavě provedený animovaný snímek s poměrně známou skladbou ,,Půlnoční" ve zkráceném podání ()

M.Niccals

Krobot klasicky jako studený čumák - tentokrát mi to nesedlo, poněkud řídký příběh vedoucí odnikud nikam (nebo alespoň odněkud někam ne moc daleko), nemluvící Roden, jedna trýznivá vzpomínka z minulosti okolo které plíživě rotuje celý děj. to vše zabaleno do hezkých audiovizuálních orgií zahalených jesenickou mlhou. technologicky (a vlastně i příběhově) velký potenciál, výsledek nakonec průměrný. škoda. ()

bari68

Asi poznáte tu frázu, resp. možno aj klišé, keď forma víťazí nad obsahom. V prítomnom Aloisovi Nebelovi je to vidno aj v praxi. Že by to, ale bol zlý film si nedovolím tvrdiť, avšak bez použitia rotoskopie, by film skončil v hlbokom priemere. Takto patrí tvorcom veľký palec nahor. Na druhú stranu je asi takto netaktné uvažovať, pretože táto otázka sa dá položiť aj pri Avataru. ... Suma Sumárum, lepšie 3 hviezdy. ()

Flaveus

Hudební a vizuální provedení filmu je na perfektní úrovni. Animace se tvůrcům povedla na výbornou a rovněž i atmosféra je pohlcující. Jediné co mě na filmu zklamalo a díky čemu dávám tři hvězdičky je příběh, který se tvůrcům nepovedl, což je veliká škoda, protože nebýt toho, mohl z tohoto filmu být jeden z nejlepších českých filmů vůbec, tak snad příště... ()

Tom:)

Zajímavé filmy jsou buď skvělé nebo přelomové. Tenhle spadá do druhé kategorie. Technicky se mi to moc líbilo. Atmosféra stojí za to. Člověk z toho úplně dostane chuť jet na podzim do Jeseníků. Problém ale je, že krom atmosféry je to takové prázdné. Celkově je děj o ničem. Ve filmu se všeho všudy nic nestane. Pořád si někdo vaří kávu, prší, nebo projíždí okolo vlaky. A v mezerách, kdy se neděje výše jmenované se odehrává děj - a všechno co se ve filmu stane se dá shrnout do dvou, tří vět. Nebýt obsahu, přihodil bych další hvězdu. ()

Milan25

No, co k tomu říct. Vizuálně je to na český film zajímavé a netypické, ale neni to ohromující. Příběhově a scenáristicky je to chladné, nezáživné a divák si musí polovinu děje pomalu domyslet. Nečekal jsem od toho zázraky, ale po skončení jsem byl docela zklamaný. ()

Tery16

Ačkoli všichni tu kritizují příběh resp. to, že Alois Nebel žádný nemá, já si ho tam našla. Je to pomalý a poklidný film, ani při děsivějších scénách to člověka příliš nevzruší. To ovšem neznamená, že by ten film byl nudný. Mě zajímalo, jak se bude vyvíjet dál a celé vyprávění (byť místy trochu mlhavé) jsem jen tiše pozorovala. Alois Nebel není film, který vás vtáhne do děje, nicméně někdy i pozorování zdálky může být zajímavé. ()

F.W.Colqhoun

Záleží na tom, co od filmu čekáte. Já jsem chtěl atmosférickou eye-candy se zpomaleným Krobotem, a toho se mi dostalo. To, že děj neuhání vpřed resp. že se většinu filmu nic třeskutýho neděje, považuju vzhledem k tomu, že je to o nádražákovi, kterej se v blaženosti cyklický rutiny a bezčasí soc-realistických '80s pokouší najít vykoupení z traumat, za celkem pochopitelný a mrmlal bych, kdyby to bylo jinak. Zpracování – masakr. Husí kůže mi propichovala triko už od prvních „záběrů“ na jesenické lesy. Zase jednou se mi skrze stříbrný plátno připomnělo (naposledy jsem si v tomtoohledu mnul ruce při Divokých včelách resp. Vesnickém učiteli) elementární dobro existence v zapadlý vesnický díře. Za přidanou hodnotu, kterou jsem nečekal, protože jsem sice dost četl o předloze, ale jí samotnou ne (od koupě mě odradil nedostatek hotovosti), považuju navození dobové atmosféry, což nelze připisovat na vrub jen rafinovanému užívání rekvizit. V české kinematografii posledníche let se mi nevybavuje žádný film, který by dokázal uvařit náladu poslední dekády před revolucí tak věrně. Neckář rulez a česká producentská šlechta, která v tom má prsty, samozřejmě taky. ()

Merkin

Ano, snímku se dá vytknout hned několik věcí:1)statické pozadí příliš kontrastuje s pohybujícími se postavami(kulisy samy o sobě jsou krásné a působivé, nicméně opravdově působí pouze v okamžicích, je-li na ně soustředěn záběr-tzn. zabírám-li osamocený strom jako to hlavní na plátně, pak se větve ve větru kývou, běží-li hrdina lesem, pak se nepohne ani list a to ubírá na reálnosti) 2)nevyjasněnost děje(nevadí pomalá plynulost, nevadí otevřený závěr, nevadí ani drobná nejistota typu, je Rodenův hrdina opravdu němý?, nicméně chybí přesnější vykreslení děje v minulosti a důvodu, proč došlo k závěrečné vraždě, především kvůli její brutalitě, navíc se divák dost načeká a zajímá ho víc než cíl právě důvod) 3)přílišné opakování některých motivů(zastávek a časů příjezdu především). Zároveň je ale film v mnoha ohledech originální a působivý:1)obrazová stránka(hry stínů, krajina) 2)poetičnost 3)hlavní postavy(samotář obklopen svou ,,mlhou", mlčenlivý mstitel, otec ryzí zloduch, syn moderní zloduch, děvka a čistotný homelessák, brejlovci a bardotky) 4)prostředí 5)hudební doprovod. Nakonec hraje velkou roli subjektivita, kdy v prvních minutách mé já marně hledalo odůvodnění pro dvě hvězdy a u konce se snažilo vymyslet, proč nedat Nebelovi plný počet. Film je závislý na atmosféře, kterou mu může dopřát jen velké plátno, proto nakonec 3*(doma si tolik neužiju), ale jsou hodně silné. ()

Roman Albach

Líné, pomalé, téměř nudné. Člověk by to vše odpustil, kdyby se po 90 minutách konalo nějaké grandiózní finále, ve kterém by se všechny ty malé a větší příběhy pospojovaly a divák jen koukal, jak to vše je geniální a logické. Nic takového se však nekoná. Film končí, jak začal. Kdyby skončil po 40 minutách, mám z něj úplně stejný pocit jako po hodině a půl. Vizuální podoba filmu je asi zdařilá, nicméně to je jediné, čím je tento snímek zajímavý. Forma vítězí nad obsahem. Z mého pohledu přeceňované dílo, velmi přeceňované. .. Ono to už v zahraničí dostalo nějaké ceny? Ahá, tak to asi musí být hodně dobré... Pošleme to na Oscary a uvidíme... ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014