Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

deric

Film díky technologii zpracování obrazu nabízí briliantní vizuální podívanou, ovšem to je tak asi vše, co nabízí. Scénář je mlhavý jako jesenické hory a děj se táhne jako sopel z nosu. Jako režijní debut velmi dobré, ale příště bych vybral lepší předlohu. Možná je komiks pro čtenáře více srozumitelný, ale očekávat od diváka, že se spokojí s takovým koncem, je trochu moc. ()

sima275

Tak takové krásné animace jsem opravdu nečekal. Stejně tak to platí i s atmosférou filmu, která je úžasná. Dále se mi hodně líbí jak postavy mluví. Třeba k Nebelovi se tenhle hlas hodil jakbysmet. Naopak bohužel mi přijde příběh místy moc utahaný. Hned na začátku mě překvapily super titulky. Následně mě dost vyděsila scéna jak tam Nebelovi dávají ten elektrický šok, ta byla fakt hnusná. Potom se mi zdálo, že je úplně úžasně zpracovaná scéna jak Nebel jde v lese a dešti za paní Květou, tam jsem byl fakticky jako kdyby přilepený na plátně a nemohl jsem odtrhnout hlavu. A na závěr krásná skladba výtvarníka Jaromíra 99 se skupinou Priessnitz. Jinak se ale na tenhle film dobře kouká, i když děj občas trochu pokulhává. 70% ()

rottik-cb

Příběh z jesenické samoty se zajímavou, temnou atmosférou. Je vidět, že s vizualizací filmu si někdo hodně vyhrál. Také kamera je skvělá- když sjíždí po lesích nebo zabírá opuštěné nádraží, člověku se až tají dech. V kontextu tuzemské tvorby nečekaný film. Tolik k pozitivům. Osobně projekt sleduji již delší dobu a dost jsem se těšila, až film přijde do kin. Jeho masová propagace v posledních týdnech mě ale notně vyděsila a zapochybovala jsem, jestli to vůbec bude pro mě. Nakonec jsem ráda, že jsem na Aloise Nebela šla, ale znovu bych ho ani vidět nemusela. Proč? Film je hodně zmatený, bez děje, pointy, bez závěru. Ztrácela jsem se v motivacích postav a často i v tom, kdo je kdo. Herecký potenciál byl dobrý, ale po hříchu nevyužitý. A ačkoliv písničky, použité v soundtracku, se mi líbí moc (Půlnoční poslouchám už měsíc v kuse), k tomuto filmu mi vůbec nešly. Slabinou filmu jsou i nedotažený scénář a nejistá režie. Z těchto důvodů jsem se rozhodovala mezi třemi a čtyřmi *. Nakonec za 4, protože se mi to prostě líbilo a to se počítá :) Jsem však skeptická ohledně přijetí tohoto filmu za našimi hranicemi.. „Jak jste věděl, že mám ráda karafiáty?“ „Nevěděl.“ ()

Šňůra

Film Alois Nebel má unikátní výtvarné pojetí, to se mu rozhodně upřít nedá a povedlo se tak dobře, že se vizuálně skutečně podobá stejnojmennému komiksu, který mu byl předlohou. Výtvarná podoba filmu je zajímavá i tím, že se nenudíte, i když se toho zrovna na plátně moc neděje, protože můžete, stejně jako například já, hrát například hru "kdo je kdo (postava - herec)". Děj je tady totiž problém. Ten film má samozřejmě příběh a dokonce i snad zajímavý, jenže tvůrci jej neumí odvyprávět. Pár věcí tak působí dost chaoticky, nelogicky a tomu, kdo nečetl předlohu prostě jen tak nedocvaknou. Chvilku drama, chvíli thriller a do toho ještě, zřejmě jako tmel, vetknuta také trocha té romantiky s Květou. Němci, Rusi, revoluce... Nicméně i přes tyto výhrady k ději musím hodnotit film spíše jako nadprůměrný, protože po výtvarné stránce to bylo originálně neotřelé, atmosféra krásně syrově depresivní, výborný Miroslav Krobot, který z postavy Aloise Nebela udělal kafkovsky nemluvného, uzavřeného hrdinu a opomenout nelze ani hudbu, z níž vzešel výborný soundtrack. ()

Ninivius

Tak tohle byla hrozná nuda. Nelíbí se mi druh animace, vůbec se to k tomu nehodí a má to tak nudný scénář že by se u toho dalo spát, kdyby tam pan Nebel pořád neopakoval vlakový řád. ()

Lobotommy

Podzim roku 89´ Sametovka v luftě. Všude víří potenciál svobody, štěstí a kapitalismu. A pak je tu Loizík, i když trochu blázen, tak snad jedinej normální člověk. Ten má totiž vlastní problémy a vlastní potřeby a vlastní hodnoty; a na víření nemá důvod, režim nerežim. Je to příběh o běžném občánkovi, který si stejně jako drtivá většina ostatních lidí během těch "velkých" dní prostě jen hleděla svýho. Může se totiž politicky dít cokoliv, ale když nemáš práci, budeš na dlažbě, když nemáš lásku, jsi smutnej a když nemáš vůbec pro co žít, tak jsi tu na hovno, ať je politickej svět, jakej chceš. Loiza tohle ví. Má rád vláčky, pracuje u dráhy. Má chuť na pivo, tak si ho dá. Má rád zvířátka, tak krmí kočičku. Líbí se mu hajzlbába, tak ji chytne za ruku. Nechce míň, než potřebuje, nechce víc, než mu stačí. Je to obyčejný příběh obyčejného Loizíka na pozadí událostí, co se prý dotkly nás všech. ()

Amras

Nebel mě vyloženě zklamal. Sice mně velmi nadchla úžasná animace, ale to je tak asi vše. Příběh je takový nemastný, neslaný a vůbec by nevadilo, kdyby na něm tvůrci trochu více zapracovali. Dále se mi nelíbily občas zdlouhavé záběry. Ale abych pořád jen nekritizoval, na filmu se mi líbila hudba, která dokonce dostala Českého lva. Věřím ale, že film má i své příznivce, kteří se mnou asi nebudou souhlasit. Mě Alois Nebel vůbec neoslovil. ()

Adrai

Po celou dobu co se nejen internetem šířila masírka okolo tohoto filmu jsem se mu raději moc nevěnoval abych se o něco nepřipravil. Ve výsledku jsem se ale asi ani o co připravit nemohl - tahákem filmu je jeho grafické zpracování, příběh samotný totiž vlastně ani neexistuje krom počáteční otázky kdo je vlastně Karel Roden. ()

Zombiepod

Nádherne atmosferický kúsok ktorý môže na prvý pohľad vyzerať ako český Sin City wannabe, ide si však svojou vlastnou cestou a napreduje najmä audiovizuálnym spracovaním. Popravde, je to jediné čím film vyniká. Nezrozumiteľné podanie príbehu, ktorý krivká po celý čas len okolo jednej povrchnej kvázi zápletky, a tak isto postavy, u ktorých je človeku absolútne jedno, ktorá kde a ako skončí, uplne kazia dobrý dojem, ktorý Alois Nebel zozačiatku vytvára. Ďalší spackaný námet s obrovským potenciálom zverený do nesprávnych rúk, ktorý človeka donúti jedine zaspať. ()

TommyDiamond

Nebýt té jedinečné animace, která lahodila oku. Film by jednoznačně skončil v propadlišti dějin. Navíc získala tato komerční sračka tři české lvi. Tady je alespoň vidět kam je český film řítí.........do řiti..... Celkově 20% ()

.killer.

Měl jsem možnost si přečíst komiks, a tak jsem s "plytkým" příběhem počítal. Nepočítal jsem ale s tím, že i přes svou jednoduchost bude děj tak nesrozumitelně podán divákovi. Úplně jsem měl pocit, že sleduju nějakou ořezanou verzi, kde jsou odebrané scény, které by zajistily jakousi návaznost v ději. Vizuálně se jedná o parádně udělaný film, který mě svými jednotlivými scénami vtahoval hlouběji a hlouběji a je pravda, že má Nebel specifické kouzlo, které se podařilo přenést z komiksových stránek i do filmu. Toť vše. ()

hero_bk

Animace hezká, po dějové stránce strašně zkratkovité a... ten obsah, co je uveden tady bych z toho filmu nikdy neposkládal. Vůbec jsem nezaregistroval, kdo s kým má co společnýho, kdo, co a proč dělá atd. Navíc část v Praze nemá vůbec žádnou atmosféru, zatímco ty horský aspoň ano... Celkově vizuálně hezké citování jízdného řádu za 2*. ()

vetsinezobri

Osobně jsem vděčný za každý český film, který tragikomicky neřeší osobní vztahy středního věku. Alois Nebel šel dál. Chválím odvahu vyzkoušet v českých luzích a hájích potoky neprozkoumané a vymknout se standardu. Zpracování se povedlo, příběh je sice jednoduchý (za hodinu a čtvrt se taky moc záhad vyřešit nedá) ale nijak mě tím neurazil. V Sin City by se asi při poslední scéně na plátně objevilo pár červených skvrn, ale v Jeseníkách se na nějaký zvýrazňovačky zvysoka kašle a proč by taky ne... ()

BlacksharkX

Na Aloise Nebela jsem se těšil opravdu dlouho. A když konečně byl v kině tak jsem se stále neodhodlal se jít podívat. Poté vyšel na DVD a já jsem s tím pořád otálel. Až nedávno jsem si čas konečně našel. A závěr ke kterému jsem dospěl? Ještě, že jsem do toho kina nešel! Animace je na české poměry vyjmečná, ale jinak..je to fraška. To nudné ticho, pak jakési záblesky minulosti, které nakonec mají něco společného s němým, s Wachekem a s jeho otcem. Zklamání! ()

Tohuk

Zajímavá poetika, která mě ale vtáhla jen zřídka kdy. Netradiční animace, která dodává filmu na zajímavosti, ale na druhou stranu přemýšlím nad tím, že bych to snesl spíše bez ní. Díky moc pěkné hudbě dávám 50%. ()

pekl

Tenhle film může 100procentně docenit jen ten, kdo má ten kraj pod kůží. Jeseník 9:20, Lipová-Lázně zastávka 9:24, Lipová 9:30, Bílý Potok, Ramzová, Ostružná, Branná.... ()

Oudee33

Mám rád Jeseníky, stejně tak kvalitní provedení snímku na kterém si tu dali velmi záležet.. To jsou body pro, ale to hlavní, forma příběhu jakou to dostalo je ubohá. Stejně tak výkon pana Krobota jakož to hlavní postavy. Utahané a nudné vystoupení hlavního hrdiny jen dodává na zpomalenosti nic neříkajícímu se nípání v ničem.. Nevim co mě udrželo až do konce, slabých 20% ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014